Jump to content

Ξεκινησα Κι Εγω.


mageiras293

Recommended Posts

σε λιγες μερες ερχεται και το φωτιστικο

ελεγα να μην το κρεμασω αλλα να κανω μια πατεντα σαν αυτο

http://www.ocreef.com/aquaticlife_stand_light_fixture_hanger_1_pair

http://www.ebay.com/itm/Hanging-Arm-Kit-with-mounting-hardware-for-Current-USA-fixtures-/350954804831

εχει κανεις να μου προτείνει καμια αλλη ιδεα ή αν εχει κανει καποιος καποια αλλη πατεντα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

sorry παιδια ...το φωτιστικό ηρθε εδω και πολυ καιρο αλλα ειχα κατι αλλα θεματα που με πήγαν πισω ,,,(πισω στο ανέβασμα φοτο και εξέλιξης του ενυδρείου)

επισης θα ηθελα να παω απο το θεμα fish only στο reef μιας και εχουν μπει μεσα αρκετα κοραλια μαλάκα για αρχη (ζωανθους ,ξενια ,euphyllia,και καποια αλλα,)

ανεβαζω φοτο

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια ...το φωτιστικό ηρθε εδω και πολυ καιρο αλλα ειχα κατι αλλα θεματα που με πήγαν πισω ,,,(πισω στο ανέβασμα φοτο και εξέλιξης του ενυδρείου)

επισης θα ηθελα να παω απο το θεμα fish only στο reef μιας και εχουν μπει μεσα αρκετα κοραλια μαλάκα για αρχη (ζωανθους ,ξενια ,euphyllia,και καποια αλλα,)

ανεβαζω φοτο

καλημέρα οκ εγινε η μεταφορά εύχομαι να πηγαίνει σφαίρα αναμένουμε φωτογραφιες!!!

καλοδουλευτο το φωτιστικό!

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικο ειναι ενα παλιο celio το οποιο ειχε χαλασει και στο δρομο μου βρεθηκε ο merlon οπου με λιγα χρηματα πιστευω πως εχω ενα πολυ καλο φωτιστικο led (του χρονου θα παμε σε καλυτερο)

εχει τρεις διαφορετικες "γραμμες "

1)εχει επανω το moonlight που ειναι συνέχεια ανοιχτο

2)εχει τα uv led που ειναι σε χρονοδιακοπτη

3)εχει ολα τα αλλα χρωματα (ασπρα ,μπλε,κοκκινο,πρασινο) που ειναι σε χρονοδιακοπτη

οι φοτο ειναι τωρα το πρωι πριν αναψει το φωτιστικό

post-10574-0-65826200-1398240593_thumb.jpg

post-10574-0-66757700-1398240610_thumb.jpg

post-10574-0-60572600-1398240622_thumb.jpg

post-10574-0-19684200-1398240638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κριμα παντως ρε παιδια

θελω να σας δωσω την μαγικη εικονα που βλεπω εγω αλλα δεν μπορω

και απο το κινητο και απο την φωτογραφικη μηχανη οι φοτο ειναι ετσι

post-10574-0-29870800-1398240747_thumb.jpg

post-10574-0-80062800-1398240764_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,,,

εχω 2 αποριες

1)στις φοτο θα δειτε οτι ο βραχος πηρε σε καποια σημεια μωβ χρωμα και σε μεγαλο μερος ειναι μαυρος,,,,(μαλλον καλο πρεπει να ειναι αυτο ετσι??)

θα δειτε ομως οτι εχει βγαλει και μαλλιά ,,,,τι εινια αυτα και πως φευγουν???καθε 3 εβδομαδες κανω αλλαγη 40 λιτρα περιπου (το ενυδρειο ειναι 240 λιτρα)γενικα ενω το καθαριζω βρωμιζει πολυ το ενυδρειο οπως θα δειτε και ο αραγωνιτης,,,υπαρχει κανενα ψαρι να κανει αυτη την δουλεια???να καθαριζει

2)ποσο συχνα καθαριζετε εσεις το τζαμι ???εγω καθε 4 μερες ,,,για να ειναι καθαρο...αν το αφησω παραπανω δεν μπορω να δω τιποτα

post-10574-0-16565000-1398324606_thumb.jpg

post-10574-0-03478200-1398324633_thumb.jpg

post-10574-0-97454100-1398324650_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μαυρίλα που έχεις πρέπει να είναι detritus και γενικά βρωμιά που κάθετε γιατί δεν έχεις καλό συνεργείο καθαρισμού. Πρόσθεσε στο σύστημα σου μερικά nassarius snails για το υπόστρωμα σου και προμηθεύσου το reef actif της tropic marin για να καθαρίσεις τον βράχο σου και να μειώσεις τα θρεπτικά στην στήλη του νερού σου. Τα τζάμια μια χαρά είναι αν τα καθαρίζεις κάθε 4 μέρες. Αν μπορείς καθάριζε τα κάθε μέρα ώστε να δίνεις κι αυτό το ελάχιστο φυτοπλαγκτόν στα κοράλλια σου! Θα σου πρότεινα επίσης να ανεβάσεις λιγάκι την κυκλοφορία σου ή να κάνεις καλύτερη κατανομή της ώστε να μην υπάρχουν πουθενά νεκρά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

απο ζωντανα εχω μονο 2 κλοουν 2 chromis και 1 blue tank...τιποτα αλλο ,,,θελω να παρω μια γαριαδα cleaner και σαλιγκαρια

κυκλοφορια εχω 1 sun sun 3000/λιτρα και μια hydor 4400/λιτρα ανα ωρα για ..οταν ριχνω τροφη βλεπω πως τα φυλαρακια δεν καθοντε καπου,,,εχει παντου κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου οταν ανάψουν και τα λευκά λέντ και ειναι ξεκάθαρο με το ματι τότε τραβά γιατι και τωρα με τόσο μπλε δεν φαίνεται τι εχεις.

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικο ετσι ειναι

στην προηγουμενη σελιδα γραφω γιαυτο με ποια συνδεση ειναι τα led ,,για να το κανω πιο ασπρο θελω ενα πολυμετρο να μη το ανεβασω πολυ και να μην τα καψω

με φλας εβγαλα ειναι η προηγουμενες φοτο χωρις τα led

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

lykourgos τελικα δεν πηρα το active reef της tropic marin αλλα αυτο http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-frontida-nerou-ichnostoicheia-bitamines-enudreio-8alassinou-nerou-microbe-lift/substrate-cleaner-473ml

το παιδι που δουλευει εκει ξερει απο ενυδρειο και πιστευω οτι δεν θα φαω παπα

μου ειπε ειναι καλο,,και εξειδικευεται αυτη η ετερεια στα βακτηρια,,,, θα δουμε,,,

οι αναλογιες ειναι 10 ml σε 40 λιτρα ...εγω εχω ενυδρειο 240 λιτρα ,,,πρεπει να βαλω 60 ml η επειδη αν βαλεις το βραχο που πιανει ογκο καμια 20 λιτρα που ειναι λιγοτερο επειδη δεν το εχω μεχρι επανω νερο να βαλω 50 ml???

αφου εβαλα το υγρο το ενυδρειο δειχνει πιο μαυρο απο ποτε

σας παρακαλω μπορείτε να μου πειτε τι αλλο χρειαζεται να παρω για το ενυδρειο ωστε να ειμαστε μια χαρα

post-10574-0-27706600-1399280714_thumb.jpg

post-10574-0-03243500-1399280730_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτος μου ειπε οτι θα καθαρισει το ενυδρειο μου απο ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση το θέμα να μεταφερθεί στο γενικά περί θαλασσινού ;;; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

"Συνιστάται για χρήση με όλα τα βακτηριακά και ενζυμικά προϊόντα της MICROBE-LIFT. Το Gravel & Substrate Cleaner της MICROBE-LIFT θα αποχρωματίσει το νερό του ενυδρείου σας για 48-96 ώρες μετά την εφαρμογή.Το προϊόν είναι μαύρου χρώματος και μπορεί να χρωματίσει το νερό του ενυδρείου σας ελαφρώς. Μην ανησυχείτε. Η δραστική ουσία είναι ένα φυσικό προϊόν και θα συμβάλει στη διαύγεια του νερού καθώς και στην χώνεψη οργανικών στο ενυδρείο."

Αυτα γραφει το λινκ που εβαλες

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει το χρώμα που έχει αρχίσει σιγά σιγά να φεύγει εγω το πήρα για να καθαρίσει το ενυδρείο απο την βρώμα που έχει στον βράχο και στον αραγωνιτη και γενικά . Ο Λυκούργος ( δεν ξέρω το όνομα του) μου είπε να πάρω το reef actif tropic Marin και ο άλλος στο Πέτ μου είπε πως ειναι καλυτερο αυτο , θα κανει δουλειά ;

Link to comment
Share on other sites

Για το reef actif εχω ακουσει καλα λογια,αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Για αυτο που χρησιμοποιησες δεν εχω ακουσει κατι.

Link to comment
Share on other sites

πωωωωωω λες να εκανα παλι καμια βλακεια...????

ας πουμε οτι δεν θα καθαρισει το ενυδρειο σαν το reef actif(αν και ο αλλος μου λεει οτι αυτη η εταιρεια ειναι καλυτερη σε τετοια θεματα,,επειδη η tropic marin βγαζει γενικα πραγματα οπως αλατια κτλπ ενω η MICROBE-LIFT βγαζει μονο βακτηρια.. ) τσαμπα το αγορασα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...