Jump to content

Ξεκινησα Κι Εγω.


mageiras293

Recommended Posts

πωωωωωω λες να εκανα παλι καμια βλακεια...????

ας πουμε οτι δεν θα καθαρισει το ενυδρειο σαν το reef actif(αν και ο αλλος μου λεει οτι αυτη η εταιρεια ειναι καλυτερη σε τετοια θεματα,,επειδη η tropic marin βγαζει γενικα πραγματα οπως αλατια κτλπ ενω η MICROBE-LIFT βγαζει μονο βακτηρια.. ) τσαμπα το αγορασα??? το σκιμερ το έκλεισα απο τις 11 το πρωί .. Ποτέ να το ξανά βάλω μπρος;

Link to comment
Share on other sites

υπομονη τωρα που το εβαλες βλεπεις δεν γινετε και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

το σκιμερ το έκλεισα απο τις 11 το πρωί .. Ποτέ να το ξανά βάλω μπρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει το χρώμα που έχει αρχίσει σιγά σιγά να φεύγει εγω το πήρα για να καθαρίσει το ενυδρείο απο την βρώμα που έχει στον βράχο και στον αραγωνιτη και γενικά . Ο Λυκούργος ( δεν ξέρω το όνομα του) μου είπε να πάρω το reef actif tropic Marin και ο άλλος στο Πέτ μου είπε πως ειναι καλυτερο αυτο , θα κανει δουλειά ;

φιλε μου καλησπερα λυπαμαι αλλα δεν σου προτεινα να ριξεις καποιο υγρο ξαναδες τα ποστ εγω αυτο το προιν δεν το εχω βαλει ποτε οποτε δεν μπορουσα να στο προτεινω διοτι δεν εχω πανω σε αυτο καποια εμπειρια δεν ξερω αν φερνει αποτελεσμα αλλα σε ρωτησα ποιο πανω γιατι το εριξες τι θελεις να καταπολεμησεις?

Link to comment
Share on other sites

sorry λικουργος τζαμπα σε αναστατωσα......αλλος μου το προτεινε

σε 3 σελιδα εχω και φοτο και γραφω για ποιο λογο θελω να βαλω κατι τετοιο

παιδια απο οτι βλεπω απο τις πρωτες κιολλας ωρες αρχιζει να κανει δουλεια,,,σε κατι σημεια ειναι εμφανή τα σημαδια βελτιωσεις

το σκιμερ το έκλεισα απο τις 11 το πρωί ,(απο οσο ξερω οταν βαζεις βακτηρια ετσι κανεις) .. Ποτέ να το ξανά βάλω μπρος;

Link to comment
Share on other sites

Ειδες μετα τον πανικο σου ειδες τωρα που χαιρεσε με το αποτελεσμα που βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ωραία τωρα 2 ερωτήσεις μονο .το σκιμερ ποτέ το ξανά βάζω σε λειτουργία ; Και τι αλλο απο φάρμακα πρεπει να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω δεν το πας με φυσικο τροπο και να αφησεις τα φαρμακα?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι αυτός ;;; Γιατι κι εγω ετσι νόμιζα ότι θα ηταν ολα φυσικά και μόνα τους αλλα την πάτησα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρυθμιζεις λιγο καλυτερα την κυκλοφορια λεω εγω ,γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκαρια nasarius ,turbo εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει σαλιγκάρια αλλα θέλει να βάλω κι αλλα .αυριο θα παω να πάρω και μια γαρίδα . Κυκλοφορία εχω της hydor 4400 λίτρα / ώρα και αλλο ένα 3000/λίτρα / ώρα για 200 λίτρα περίπου.(το ενυδρείο ειναι 240 λίτρα) πρεπει να βγαίνει 60 φορές κύκλο την ώρα να κανει το νερό .τα ζωανθους , ευθυλια και κατι αλλα που εχω κανει να τα βαράει λίγη κυκλοφορία; Έχει πάντως εδώ και δυο εβδομάδες που ολα τα κοραλια μου ειναι κλειστά και δεν ανοίγουν η ανοίγουν πολύ λίγο. Γιατι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

θα τις κανω αυριο που θα κανω και αλλαγη πριν ενα μηνα που εκανα ημουν καλα παντως

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει σαλιγκάρια αλλα θέλει να βάλω κι αλλα .αυριο θα παω να πάρω και μια γαρίδα . Κυκλοφορία εχω της hydor 4400 λίτρα / ώρα και αλλο ένα 3000/λίτρα / ώρα για 200 λίτρα περίπου.(το ενυδρείο ειναι 240 λίτρα) πρεπει να βγαίνει 60 φορές κύκλο την ώρα να κανει το νερό .τα ζωανθους , ευθυλια και κατι αλλα που εχω κανει να τα βαράει λίγη κυκλοφορία; Έχει πάντως εδώ και δυο εβδομάδες που ολα τα κοραλια μου ειναι κλειστά και δεν ανοίγουν η ανοίγουν πολύ λίγο. Γιατι αυτο

πολύ προσοχή στην προσθήκη σαλιγκαριών μην βάλεις πολλά και έχεις απώλειες με αποτέλεσμα να έχεις πάλι τα ίδια σωστός τρόπος αντιμετωπισης θεμάτων είναι να βρίσκεις πρώτα το τι φταίει και έχεις εξάρσεις μετά έχει σειρά η αντιμετώπιση και φυσικά πριν ρίξουμε κάποιο σκεύασμα να βλέπεις και την φυσική μέθοδο που χρειάζεται χρόνο λίγο κόπο και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλα παιδια , σας ευχαριστώ .θα κανω κατι αλλαγές στο ενυδρείο και μετά υπομονή , αλλα φοβήθηκα μια έκανα καμία βλακεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα παθαινεις και μετά μάθενεις την Παρασκευή έβγαλα 70 λίτρα απο τα 240 μαύρου νερού .οταν καθάριζα το ενυδρείο έκανα όσα βλέπει η ΠΕΘΕΡΑ όχι επειδή βαριομουν αλλα φοβόμουν μη κανω καμία ζημιά.λοιπον την Παρασκευή έβαλα πολύ χέρι (εκτός απο το κοτόπουλο και την γυναίκα θέλει και το ενυδρείο) και πέταξα πολύ μαύρο νερό μαζί με όλο το Μάλι που εχει ο βράχος απο τις αλγες.τωρα εχει καθαρίσει κατα 70 τις εκατό .αυτες ειναι οι σημερινές μετρισεις σε αμωνία και νιτρικά .ενα πρόβλημα που εχει μείνει μονο ειναι οτι τα ζωανθους ειναι ολα κλειστά ( εχω 4 είδη) το ίδιο και η ευθυλια .εμαθα να κανω υπομονή πλέον (εδώ και μια εβδομάδα το πήρα απόφαση) αλλα υπαρχει περίπτωση να ανοίξουν η πέθαναν και θέλουν πεταμα

post-10574-0-90489100-1399888014_thumb.jpg

post-10574-0-09411800-1399888551_thumb.jpg

post-10574-0-50258300-1399888581_thumb.jpg

post-10574-0-63618100-1399888601_thumb.jpg

post-10574-0-83436700-1399888670_thumb.jpg

post-10574-0-41653700-1399888697_thumb.jpg

post-10574-0-56477800-1399888726_thumb.jpg

post-10574-0-66549700-1399888937_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τα ζωανθακια και απαλα και προσεκτικα καθαρισε τα καλα με μια παλια οδοντοβουρτσα.Αν τα αφησεις ετσι μπορει να τα χασεις.

Link to comment
Share on other sites

Συφοναρει; Σορρυ κιόλας .ελεγα να τα καθαριςω αλλα φοβόμουν μη τα κανω χειρότερα ( πόσο χειρότερα θα μου πεις) ποτέ θα καταλάβω οτι ειναι νεκρά; Πιστεύεις οτι έγιναν ετσι επειδή δεν ειναι καθαρά ;

Link to comment
Share on other sites

οι τελευταιες μετρήσεις με τη βοηθεια ενος φιλου ειναι αυτες

Νιτρικά 0

Φωσφορικά 0
Ph 8

Kh 10,9 (7-8)
Ca 490 (425-450)
Mg 1140 (1300-1500)

Αλατοτητα 1022

μια χαρα αφου δεν εχω αντίστροφη όσμωση και εχω κανει αμετρητα λαθη

πηρα αυτα τα γαντια (κηπουρικα )μυρίζουν πλαστικο και φοβάμαι να τα βαλω στο ενυδρειο αν τα πλύνω καλα θα υπαρχει προβλημα να μπουν στο ενυδρειο μετα????

post-10574-0-98451200-1400064171_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα την ανεβασω κιαλλο την παρασκευη...,που θα κανω και αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...