Jump to content

200 Λιτρα Φυτεμενο!


JOHN1801

Recommended Posts

λοιπόν έχω παρει το συγκεκριμενο διαχυτηρα ο οποίος έχει και bubble counter.πως θα μετρήσω τις φυσαλίδες? οταν ανοίγω τη μπουκάλα ξεκινάει και βγάζει κανονικά φυσαλίδες χωρίς να φαίνεται από κάτω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχω παρει το συγκεκριμενο διαχυτηραattachicon.gifDSC_0243.jpg ο οποίος έχει και bubble counter.πως θα μετρήσω τις φυσαλίδες? οταν ανοίγω τη μπουκάλα ξεκινάει και βγάζει κανονικά φυσαλίδες χωρίς να φαίνεται από κάτω κάτι.

οποίος μπορεί ας βοηθήσει λιγάκι με το διαχυτηρα γιατί δεν μπορω να βγαλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα εξής φυτά:hygrophila polysperma,valisneria spiralis,rotala rotundifolia,microsorum pteropus και cryptocoryne undulata.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει με πόσες φυσαλίδες το λεπτό να ξεκινήσω τη διάχυση co2?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια,αυτο θα πρεπει να το βρεις εσυ και αναλογα με τις μετρησεις των σκλητοτητων σου.

Ξεκινα με 90 και βλεπεις.Επεισης ψαξε και τα παλια θεματα,θα βρεις πολλα ωραια πραγματακια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια,αυτο θα πρεπει να το βρεις εσυ και αναλογα με τις μετρησεις των σκλητοτητων σου.

Ξεκινα με 90 και βλεπεις.Επεισης ψαξε και τα παλια θεματα,θα βρεις πολλα ωραια πραγματακια.

το ενυδρειο δεν ειναι ακομα full φυτεμενο και τη μπουκαλα τη δουλευω χωρις ph controller.μηπως ειναι πολλες 90?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Κώστας ξεκίνας κάνοντας search στο forum!!

Aν σου φαίνονται πολλές οι 90 ξεκίνα με 60 ή με όσες νομίζεις εσύ.

Να έχεις υπόψην σου όμως οτι χρειάζεσαι τακτικές μετρήσεις ph,kh μέχρι να βρεις

την ακριβή ποσότητα co2 που χρειάζεται το ενυδρείο σου. . .

Link to comment
Share on other sites

τη μπουκαλα τη δουλευω απο χθες.ποσο χρονο θα χρειαστει για να αρχισει να πεφτει το kh,ph?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα!!

Να έχεις τις ελαχιστες δυνατές μεταβολές και η ποσοτητα του co2 να επαρκεί για τα φυτάκια σου.

Παρακολούθησε το λοιπόν ζεστά τις πρώτες 2-3 μέρες με μετρησεις και με ανοιχτά αλλά και με σβηστά τα φώτα. . .

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις παλιοτερα θεματα της κατηγοριας θα βρεις ολα οσα ρωτας.

Οπως σου ειπα πιο πανω,δεν υπαρχει κανονας ουτε για τις φυσαλιδες ουτε για το ποσο χρονο χρειαζεται για να δεις μεταβολες στις σκληροτητες.

Θελει μετρησεις και παρακολουθηση καθημερινα,καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειναι η 3η μερα που δουλευει η μπουκαλα επι 24ωρου βασεως και το αποτελεσμα ειναι

να εχω απο ph-8 που ειχα πριν τωρα εχει παει στο 7,5.βεβαια ξεκινησα με 30 φυσαλιδες το λεπτο και σταδιακα ανεβαζα κι'αλλο.τωρα το δουλευω με 90 φυσαλιδες το λεπτο.το kh,gh δεν εχει πεσει καθολου,σταθερα και τα δυο στο 10.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οτι αλλαγες κανεις φροντισε να ειναι μετα απο αρκετη παρατηρηση και σταδιακες. Δωσε χρονο στο συστημα σου μΝνα προσαρμοστει με ηπιο τροπο και φυσικα αναλογα με τις αναγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...