Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Ταιζε την καλα Βαγγελη :P

Χτες πρώτη μέρα δεν είχε όρεξη παρόλο που τις έδωσα γαρίδα. Το βράδυ είχα διάφορες ανησυχίες για περίεργες επισκέψεις ή επιθέσεις σε άλλα ψάρια, αλλά ευτυχώς δεν έγινε τίποτα. Όλα τα ψάρια ήταν στην θέση τους, όπως και εγώ ;)

Πασχαλιάτικα είπα να τις προσφέρω ένα γεύμα με κατεψυγμένη γαρίδα... τρία κομμάτια καταβρόχθισε !!!

Αυτό που λέει ο Δίας για καλό τάισμα, ισχύει για όλα τα non reef safe ψάρια, γιατί εάν είναι χορτάτα υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μην επιτεθούν σε άλλα είδη (ψάρια ή κοράλλια).

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη για τι μεγεθος μιλαμε;; Γιατι χθες νομιζα οτι ηταν καμια 20ρια ποντους!!

Link to comment
Share on other sites

έπεσες 5 πόντους έξω..... 25 είναι περίπου !!!

Link to comment
Share on other sites

Φαινετε μικρουλι στο βιντεο που εβαλες τωρα με το ταισμα, σε συγκριση με την τσιμπιδα που τις δινεις την γαριδα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επ ευκαιρία, ο φόβος φυλάει τα έρημα... Εδώ στη Θεσσαλονίκη που βρίσκουμε egg crate ?

Γνωρίζουμε αν υπάρχει και σε άλλα χρώματα... φα μπεζ, φα μοβ χα χα χα Διαφανές εννοώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Φαινετε μικρουλι στο βιντεο που εβαλες τωρα με το ταισμα, σε συγκριση με την τσιμπιδα που τις δινεις την γαριδα....

Μπα.. ξεγελάει, είναι κουλουριασμένη στο λαγούμι της,

Παρόλο που υπάρχουν πολλές κρυψώνες, επέλεξε να κάνει μια δικιά της κάτω από τους βράχους αφαιρώντας τον αραγωνίτη.

Καλύτερα, γιατί το σημείο αυτό είναι φάτσα κάρτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 χρόνια είχα αγοράσει αυτό το κοράλλι, (δεν γνωρίζω το είδος του), φώτο1...

....αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα στο κέντρο του άρχισε να φαγώνεται ο ιστός του και παρέμενε έτσι για πολύ καιρό χωρίς να δείχνει σημάδια καλυτέρευσης αλλά ούτε και επιδείνωσης, φώτο 2.

Εδώ και 15 μέρες που επέστρεψε και πάλι στο ενυδρείο μου, άρχισε αυτή "η τρύπα" να επουλώνει. Αργά αλλά σταθερά, φώτο 3.

Το περίεργο είναι ότι δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο.

1_zps1094e508.jpg 2_zps6ce6c949.jpg 3_zps917117dd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 χρόνια είχα αγοράσει αυτό το κοράλλι, (δεν γνωρίζω το είδος του), φώτο1...

....αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα στο κέντρο του άρχισε να φαγώνεται ο ιστός του και παρέμενε έτσι για πολύ καιρό χωρίς να δείχνει σημάδια καλυτέρευσης αλλά ούτε και επιδείνωσης, φώτο 2.

Εδώ και 15 μέρες που επέστρεψε και πάλι στο ενυδρείο μου, άρχισε αυτή "η τρύπα" να επουλώνει. Αργά αλλά σταθερά, φώτο 3.

Το περίεργο είναι ότι δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο.

1_zps1094e508.jpg 2_zps6ce6c949.jpg 3_zps917117dd.jpg

Eιναι turbinaria pagoda.Οταν κατσουν detritus στη γουβα και δεν τα απομακρυνουμε,τοπικα το κοραλι νεκρωνει.Οπως βλεπεις ομως κι εσυ μετα επουλωνει παλι τον ιστο του.Το εχω αντιμετωπισει κι εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρησή σου... όντως υπήρχε μπίχλα παλιότερα στη γούβα !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρησή σου... όντως υπήρχε μπίχλα παλιότερα στη γούβα !!!

Ναι Βαγγελη.Δεν ειναι κατι που εχει να κανει με την καλη κατασταση και υγεια του κοραλιου.

Ειναι κατι πολυ τοπικο,και το κοραλι εχει τη δυνατοτητα-ικανοτητα να απομονωσει τη βλαβη τελειως τοπικα,κι οταν ξεφορτωθει τα detritus να αναπλασει κανονικα τον ιστο του :)

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη ειναι

φαινεται πιο μικρη

Δοκιμασε να την ταισεις με το χερι

δεν θα παθει τιποτα το πολυ να σου λειπει κανενα

δαχτυλο , οταν το βγαλεις :P

Link to comment
Share on other sites

Στράτο μήπως είναι peltata;;; Λέω εγώ τώρα ε....! :P:D

Μηπως ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα;

Link to comment
Share on other sites

Τι το ηθελες και εσυ τωρα αυτο το φιδι το μυστηριο?...Ομορφο,αλλα νομιζω πολυ κακη επιλογη :angylaw: ...

ΥΓ Εγω παντως το βραδυ δεν κοιμομουν στο σπιτι με τιποτις... :gunsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε πως κοιμηθηκε; ...χαχαχααχα

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τα ζωάκια μου θέλω να έχω στενές σχέσεις.... όπως κοιμάμαι με την γάτα μου, έτσι θα κοιμάμαι και μ αυτό (αν το θελήσει), τι διακρίσεις θα κάνουμε? !!!!

χα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα;

Στράταρε νομίζω πως pagoda λένε την turbinaria που έχει μικρούς και πυκνούς πολύποδες! Peltata είναι αυτές που έχουν πιο αραιούς και μεγάλους...! Δεν το παίζω έξυπνος ε -ειδικά σε εσένα- αλλά νομίζω πως έτσι είναι! Αν δεν απατώμεν......

Link to comment
Share on other sites

Στράταρε νομίζω πως pagoda λένε την turbinaria που έχει μικρούς και πυκνούς πολύποδες! Peltata είναι αυτές που έχουν πιο αραιούς και μεγάλους...! Δεν το παίζω έξυπνος ε -ειδικά σε εσένα- αλλά νομίζω πως έτσι είναι! Αν δεν απατώμεν......

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+321+475&pcatid=475

Link to comment
Share on other sites

Turbinaria peltata-επιστημονικη ονομασια

Cup Coral, Pagoda-κοινες ονομασιες

Link to comment
Share on other sites

Και ένα ωραίο πορτραίτο της

20140420_201058_zpsbd595fff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Turbinaria peltata-επιστημονικη ονομασια

Cup Coral, Pagoda-κοινες ονομασιες

Απατώμεν εν τέλει.... :D

Είμαι και επιστήμονας!! :P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

υπολογίζω 25... μη σου πω και 30 εκατοστά !!!

Link to comment
Share on other sites

υπολογίζω 25... μη σου πω και 30 εκατοστά !!!

δεν παίζει ρόλο το μέγεθος όμως χαχαχαχααααα!
Link to comment
Share on other sites

Ετσι λενε οι ανεραστες..παιζει βαρβατο ρολο το μεγεθος

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...