Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Ουουου και παραπάνω σε παίρνει Βαγγέλη! Εγώ έχω καμιά 30αριά πλέον σε 60x60 επιφάνεια και το κρατάνε οργωμένο μόνιμα! Μεγάλη υπόθεση εντέλει το συνεργείο καθαρισμού! Έπρεπε να περάσουν κοντά τρία χρόνια για να το καταλάβω και να το διορθώσω στο κυβάκι! Τα ψαράκια πως πάνε; Νιτρικά φαντάζομαι δεν πρέπει να έχεις και πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι παίρνει και παραπάνω, αλλά από αυτή την παρτίδα είχα γέννα και θα δω αν θα αναταραχτούν και πάλι.... αν όχι τότε δεν θα αγοράσω μόνο 10 !!!

Όλα τα ψαράκια μια χαρά είναι... άπλετος χώρος !!!!

Νιτρικά 0,2 - Φωσφορικά 0,1...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι παίρνει και παραπάνω, αλλά από αυτή την παρτίδα είχα γέννα και θα δω αν θα αναταραχτούν και πάλι.... αν όχι τότε δεν θα αγοράσω μόνο 10 !!!

Όλα τα ψαράκια μια χαρά είναι... άπλετος χώρος !!!!

Νιτρικά 0,2 - Φωσφορικά 0,1...

Σημειωσατε ασσος!

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη του γενικου κυριε γενικεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Μόλις λήξει το ΒΑΝ μου χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Άντε Βασίλη, μπες στο ενυδρείο να κάνεις παρέα τα ψάρια σου χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ωρα και κατι

εχουμε 2 Απριλιου , αρα τον BAN σου ληγει

Οποτε θα εχουμε φωτο ?

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Tibicen Angelfish (Centropyge tibicin)

Τι γνωρίζουμε γιαυτό? το έχει / είχε κανείς?

CentropTibicenJTW.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κυάνο υποχωρεί σιγά σιγά με όλες αυτές τις αλχημείες που έκανα, αλλά η υποχώρηση είναι πολύ αργή..... με κούρασε από αισθητικής πλευράς, δεν χωνεύεται με τίποτα !!!

Έτσι πριν δώσω την τελική μάχη με ChemiClean (το σίγουρο και δοκιμασμένο), είπα να δοκιμάσω το Erythrocin (ω ναι το βρήκα τελικά).
Ακολούθησα την ίδια διαδικασία όπως θα έκανα και με το ChemiClean.

H δοσολογία είναι 2 χαπάκια των 500mg, διαλυμένα σε νερό του ενυδρείου αφού πρώτα "αλέστικαν" και έγιναν σκόνη. Η δοσολογία αυτή είναι για 400 λίτρα νερού.
Στο ενυδρείο τοποθετήθηκε ισχυρός αερισμός με μια αντλία Hydor Aero.

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα, και λογικά από αύριο θα πρέπει να φανούν τα αποτελέσματα..... αν όχι, ε τότε την δοκιμασμένη λύση, το ChemiClean.

20140408_082649_zps35ef48e7.jpg

20140408_070714_zps6a588551.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορεί να τα έλεγες, όπως και κάποιοι άλλοι να έλεγαν διαφορετικά πράγματα, αλλά με όλη αυτήν την "τεκμηριωμένη" πλέον περιπέτεια όλοι μας μάθαμε το τι και το πως.

Το έχω γράψει από την αρχή άλλωστε ώστε μέσα από το θέμα αυτό, με τις όποιες επιτυχίες ή αποτυχίες, όλοι μας θα μάθουμε κάτι παραπάνω.

Και αν δε πειραματιστώ τώρα που δεν έχει κοράλλια, πάει το έχασα το τραίνο !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Βαγγέλη. Και πολύ καλά έκανες! Αλλά επειδή έχω περάσει ακριβώς το ίδιο πράγμα και σε πολύ πιο μεγάλη έκταση, στο έλεγα γιατί κατά βάθος ήξερα πως θα καταλήξεις στο chemi ή σε κάποιο άλλο πανομοιότυπο σκεύασμα! :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Και ομως με λιγο περισσοτερη υπομονη θα μπορουσες να αποφηγεις την χρηση των παραπανω σκευασματων.Πως ειναι λοιπον το ενυδρειο σημερα μετα την χρηση του Erythrocin?Αντε βαλε κανενα βιντεακι να παρουμε ματι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το ρίχνω και μια ματιά είναι κατά λίγο πιο απαλλαγμένο και καθαρότερο από το κυάνο, αν και περίμενα πιο θεαματικά αποτελέσματα από εμπειρία που είχα στο παρελθόν.... φαίνεται αυτό έχει ανοσία σαν τις κατσαρίδες !!! χα χα

Στο βιντεάκι το μόνο που θα φαίνεται είναι ένα άσπρο πράγμα από τον τεράστιο αριθμό φυσαλίδων που παράγει αυτή η αντλία.

Τοπίο στην ομίχλη... δεν ζει και ο Αγγελόπουλος να γύριζε κανένα εικαστικό πλάνο !!!

Αύριο που θα απομακρύνω ότι παρέμεινε, όλο και κάτι θα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα και εγώ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ήμουν σίγουρος αν σε μια ενδεχόμενη αποτυχία ευθυνόταν ο αερισμός που δεν θα υπήρχε στο κυρίως ενυδρείο, και έτσι αποφάσισα τελικά να το δουλέψω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...