Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Όταν έστησα τον βράχο στο ενυδρείο, είχα στην άκρη του μυαλού μου να τον γεμίσω με τρύπες ώστε να είναι θέσεις για τα κοράλλια.
Απλά θα τα τοποθετούσα στις τρύπες και με λίγη κόλα θα τα στερέωνα.
Τελικά είχα ξεχάσει να το κάνω…. Το είχα βάλει σε πολύ άκρη απ ότι φαίνεται.

Υπάρχουν βέβαια και τα frag plug, αλλά δεν μου αρέσουν… είναι σαν τα φλιτζανάκια του καφέ σε κάποιο σκρίνιο και μέχρι να καλυφτούν από το κοράλλι πάει καιρός.

Από την άλλη το κόλλημα του κοραλλιού απευθείας πάνω στον βράχο δεν είναι τόσο εύκολη και πρακτική υπόθεση, γιατί λόγω τις μπίχλας ή άλγης που μπορεί να έχει, σπάνια θα πιάσει η κόλλα καλά.

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να τον κάνω κεφαλοτύρι (όποτε και όπου χρειαστεί) κατόπιν εορτής.
Προσαρμόζω ένα τρυπάνι για μπετόν σε μια σπιράλ προέκταση που έχω με το Dremel και η δουλεία που δεν είχα κάνει από την αρχή την κάνω τώρα.

Λίγο προσοχή γιατί υπάρχει λιπαντικό γράσο* στα κινούμενα μέρη της προέκτασης, και μετά θέλει πολύ καλό καθάρισμα με νερό ώσμωσης για να φύγει κάθε ίχνος αλμύρας.

*Βασικά αυτό που έκανα στη προέκταση, ήταν να αφαιρέσω το εργοστασιακό γράσο και να το αντικαταστήσω με φαρμακευτική βαζελίνη.

1_zpsd82e3564.jpg2_zps65471bb1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα. Ενώ ε΄γω παιδεύομαι με κόλες κάθε 3 και λίγο...... :hot: :hot:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φυσικά είναι καλό να γίνει από την αρχή όταν στήνεται ο βράχος ή αν είναι ζωντανός πριν τοποθετηθεί μέσα στο ενυδρείο... αυτή είναι μια "έσχατη λύση" χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει πρωτού δεν θα υπάρχει και η περιπτωση να πιασει κοραλλινη και να χάσουμε τις τρύπες?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πιάσει κοραλίνη ο νεκρός βράχος σε σημείο να καλυφτούν οι τρύπες, υπάρχει αρκετός χρόνος που λογικά το στοκάρισμα θα έχει ήδη γίνει.

Πιο πολύ "κινδυνεύουν" να κλείσουν οι τρύπες με άλγες ή ακόμη πιο εύκολα με διάφορα υπολείμματα, μπίχλα δηλαδή.

Σε ζωντανό βράχο είναι πιο εύκολο να βουλώσουν και από κοραλίνη.

Και στις δυο περιπτώσεις όμως με ένα αιχμηρό αντικείμενο μπορούν να ξανανοίξουν.

Ο τρόπος αυτός με τις τρύπες, είναι πιο πρακτικός κατά την άποψή μου, γιατί μπορούν να τοποθετηθούν κοράλλια ακόμη ακόμη και σε κάθετα σημεία του βράχου και σε οποιαδήποτε κλίση με πολύ μικρή ποσότητα κολλάς ή και καθόλου ακόμη αν το κοράλλι σφηνωθεί μέσα σ αυτήν.

Κακά τα ψέματα υπάρχουν περιπτώσεις που όλοι μας παιδευτήκαμε στο να τοποθετήσουμε ένα κοράλλι εκεί που το θέλουμε και όπως το θέλουμε.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ την διαφορά από δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα.
Το πίσω κοράλλι τοποθετήθηκε σε μια έτοιμη τρύπα που υπήρχε στον βράχο χωρίς την χρήση κόλλας, και σήμερα ήδη έχει κολλήσει από μόνου του και άρχισε να αναπτύσσεται χωρίς τον κίνδυνο όταν μεγαλώσει να ξεκολλήσει από την βάση του μαζί με την κόλλα.

Το κοράλλι μπροστά και αριστερά με παίδεψε πολύ στο κόλλημα.... δεν έπιανε με τίποτα και αναγκάστηκα να βάλω περισσότερη ποσότητα κόλλας.
Πολύ φοβάμαι όμως ότι όταν θα αναπτυχθεί θα ξεκολλήσει όλο, μαζί με την κόλλα.

Η ανάπτυξη του δηλαδή θα γίνει πρώτα καλύπτοντας την κόλλα χωρίς να έχει "ριζωθεί" στον βράχο, όπως έγινε με το πίσω κοράλλι.

20140604_161141_zpsa4ef0e32.jpg

Σε όλα αυτά βέβαια παίζει ρόλο και η διαμόρφωση του βράχου κατά πόσο πορώδες ή "άγριος" είναι, οπότε εκεί το κόλλημα είναι πιο εύκολο.... και φυσικά η εμπειρία στο κόλλημα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν μπορω να τα κολλησω εκει που θελω...

Link to comment
Share on other sites

ε γιαυτό πρότεινα αυτό τον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Αστα Νικολα, περνει ωρα να κολλησω καθε φορα.. Καμια φορα τελικα τα αλλαζω και θεση :P

Link to comment
Share on other sites

το νερο σου τι παραμετρους εχει ?

Για το δικό μου ενυδρείο ρωτάς?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία= 26.5
Αλατότητα= 1025-1026

pH= 7,9 - 8,3 (μεταβάλλεται ανάλογα με την ώρα)

ΚΗ= 7,3 - 8

Ca= 410

Mg= 1350 (είχε ανέβει και μέχρι το 1500 λόγω αλλαγής χημικών)

Ι2= (Ιώδιο) 0,06

Potassium (Κάλιο)=380 (το ιδανικό 400)

Στρόντιο δεν μέτρησα... βαρέθηκα

Ρ4=0,5 ίσως και 1

Νο3=10

Τα δύο τελευταία λόγω "μπουκώματος" από ζουμιά

Υπάρχει skimmer θηρίο, αλλά και chaeto που έγινε τέρας και αυτή !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία= 26.5

Αλατότητα= 1025-1026

pH= 7,9 - 8,3 (μεταβάλλεται ανάλογα με την ώρα)

ΚΗ= 7,3 - 8

Ca= 410

Mg= 1350 (είχε ανέβει και μέχρι το 1500 λόγω αλλαγής χημικών)

Ι2= (Ιώδιο) 0,06

Potassium (Κάλιο)=380 (το ιδανικό 400)

Στρόντιο δεν μέτρησα... βαρέθηκα

Ρ4=0,5 ίσως και 1

Νο3=10

Τα δύο τελευταία λόγω "μπουκώματος" από ζουμιά

Υπάρχει skimmer θηρίο, αλλά και chaeto που έγινε τέρας και αυτή !!!

τα sps με 10νιτρικα και 0.5 με 1 φοσφορικα δεν εχουν θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχουν το χρώμα που θα είχαν, αν τα θρεπτικά ήταν σε χαμηλότερα επίπεδα. Κατά τ άλλα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα.

Γενικά με το πρόγραμμα που ακολουθώ και αφορά κάθε είδους κοραλλιού που έχω στο ενυδρείο (SPS, LPS), είναι πρόγραμμα ανάπτυξης...

"μωρό μου φάε το φαγάκι σου... άντε ακόμη μια μπουκιά για τον παππού... να και μια για τη γιαγιά"

Αυτό θα κρατήσει ακόμη 2-3 μήνες που τελειώνουν τα ζουμιά που είχα, οπότε θα αρκεστώ μόνο σε 3-4 συγκεκριμένα που τους "αρέσουν" πιο πολύ με ένα πιο χαλαρό πρόγραμμα σίτισης.

Link to comment
Share on other sites

Προετοιμασία και αλλαγή νερού με το Salinity της AquaVitro.

Είναι γνωστό ότι το συγκεκριμένο αλάτι αργεί να διαλυθεί λόγω των "ενισχυμένων" στοιχείων σε ασβέστιο και μαγνήσιο, αλλά παρόλα αυτά παραμένουν κάποια αδιάλυτα υπολείμματα στο δοχείο προετοιμασίας.
Το νερό που έχει ετοιμαστεί έχει μια θολούρα που διαρκεί πολύ περισσότερο από άλλα αλάτια που διαλύονται σχεδόν άμεσα.
Εκτός από αυτό που ορισμένοι το θεωρούν μειονέκτημα, τα αλάτι δίνει καταπληκτικές τιμές και αυτός είναι ο λόγος που το προτιμώ.

Σύμφωνα με την εταιρία η θολούρα αυτή δεν ενοχλεί τους οργανισμούς και με το που θα γίνει η πρόσθεση του στο ενυδρείο, σε λίγες ώρες θα εξαφανιστεί.
Και πράγματι έτσι γίνεται στις μέχρι τώρα αλλαγές που έκανα.

Επί δυο συνεχόμενες αλλαγές δοκίμασα μια άλλη τεχνική.
Τοποθετώ το αλάτι σε μια κάλτσα και το αφήνω να διαλυθεί μόνο του. Απλά υπάρχει μια πολύ χαμηλή κυκλοφορία στο δοχείο προετοιμασίας.
Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ διαυγές νερό, κατά 95%, αφού τα υπολείμματα (που ευθύνονται για την θολούρα), παραμένουν μέσα στην κάλτσα.

Βέβαια έχω τους ενδοιασμούς και την απορία, εάν αυτά τα "υπολείμματα" είναι στοιχεία που κανονικά χρειάζονται, αλλά από την άλλη και πάλι κατά την μεταφορά του νερού θα παρέμεναν στο δοχείο προετοιμασίας !!! Τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος τους.
Η αδιάλυτη ποσότητα που παραμένει είναι λίγη σχετικά. Στα 1.400 γρ. παραμένει μισή χούφτα!!!

salinity_zpsf8e548fb.jpg

Και κάτι που μόλις σκεφτικά...

Την κάλτσα με τα υπολείμματα (αν όντως χρειάζονται και αυτά), να την αφήνω στο sump... και όποτε διαλυθούν !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Προετοιμασία και αλλαγή νερού με το Salinity της AquaVitro.

Και κάτι που μόλις σκεφτικά...

Την κάλτσα με τα υπολείμματα (αν όντως χρειάζονται και αυτά), να την αφήνω στο sump... και όποτε διαλυθούν !!!

Πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.....

Έγινε επεξεργασία - Samian
Link to comment
Share on other sites

Κρατα την καλτσα να φερω κι μονωτικη.χωρας και στο πορτ μπαγκαζ στο αμαξι μου...και οταν κάποια στιγμη αναρωτηθει καποιος γιατι πλεον δεν ποσταρεις,εγω θα κανω τον κινεζο...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Κρατα την καλτσα να φερω κι μονωτικη.χωρας και στο πορτ μπαγκαζ στο αμαξι μου...και οταν κάποια στιγμη αναρωτηθει καποιος γιατι πλεον δεν ποσταρεις,εγω θα κανω τον κινεζο...

Mobile klaz speaking...

τι θες από τη ζωή μου βρε οχιά?.... χα χα χα

(από άλλο θέμα)

Αν ερχόσουν να σου δώσω έγκαιρα το φάρμακο για το ικ τώρα μια χαρά θα ήσουν....

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθω μια και καλη μαζι με μονωτικη...τωρα θα σκοτωσω για αρχη το κυανο και μετε βλεπουμε..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο από γνωστό e-shop. Είναι της Grotech το Start και το Food.

Tα κπίποδα ζουν και πολλαπλασιάζονται με γοργούς ρυθμούς στο sump τρώγοντας μικροάλγες που υπάρχουν παντού... τζάμια,βράχο κλπ... ειδικά στα τζάμια γίνεται χαμός από δαύτα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γεια σας και πάλι μετά από πολλά χρόνια απουσίας για προσωπικούς λόγους.
Εδώ και ένα χρόνο δεν έχω πλέον το ενυδρείο, αλλά παρόλα αυτά είχα γυρίσει ορισμένα βίντεο τα οποία θα τα βρείτε πολύ ενδιαφέρον και που θα αρχίσω να τα αναρτώ σιγά σιγά.
Με αυτόν τον τρόπο θα ολοκληρωθεί και το θέμα μου, γιατί σταμάτησε απότομα και στη μέση.
Λένε πως μια φωτογραφία είναι χίλιες λέξεις, άραγε πόσες να είναι το βίντεο ?

 

Είναι μια σειρά από 12 βίντεο που παρουσιάζω χωρίς λόγια αλλά πολύ κατανοητά το πρότζεκτ “Κατά Αιόλου Γένεσις”
Βάλτε δυνατά τον ήχο, και πιστεύω να απολαύσετε τόσο τη μουσική όσο και την εικόνα.


Μείνετε συντονισμένοι, ο ασκός του Αιόλου άνοιξε, αλλά φέρνει ωραίο αεράκι !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω την αρχή με το βίντεο το πως ήταν το ενυδρείο μου στην τελική του μορφή, λίγες μέρες πριν πουληθεί.
Η λήψη είναι από μέσα... υποβρύχια!!!

 

 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πριν αναρτήσω τα βίντεο του πρότζεκτ, ας γελάσουμε λιγάκι....

 

 

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...