Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

τύφλα να έχει το θέμα με τα ανέκδοτα!!!! χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

παππου??μα που πηγε το αιωνοβιο καρτουν?

Link to comment
Share on other sites

παππου??μα που πηγε το αιωνοβιο καρτουν?

Link to comment
Share on other sites

post-5815-0-71906300-1399674105_thumb.jpg

παππου??μα που πηγε το αιωνοβιο καρτουν?

Link to comment
Share on other sites

Θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι.... και ο αχινός τον βράχο !!! (μαζί με την άλγη)

Untitled-1_zps2e8d784a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές και εμείς οι ποιο έμπειροι (υποτείθεται), κάνουμε κινήσεις "αρχαρίων" αγοράζοντας δύσκολους ζωντανούς οργανισμούς.
Αναφέρομαι στο Chelmon rostratus (Butterflyfish) και στο Dendronephthya sp, το καθένα με την δικιά του ιδιαίτερη δυσκολία.

Η πεταλούδα, δύσκολη στο φαγητό της, τσιμπάει clam και σπειρογράφους, δεν ανέχεται νιτρικά, τρώει όμως αιπτάσιες (αν σου κάτσει) !!!
Το δε κοράλλι θέλει σκιερά μέρη λόγω ότι δεν είναι φωτοσυνθετικό, οπότε έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις στην διατροφή, αλλά και χαμηλή εναλλασσόμενη κυκλοφορία...

Παρόλο που είχα μαζί μου κατά την αγορά τους τον klaz που ήθελε να με πλακώσει στις φάπες, δεν κατάφερε να μου αλλάξει γνώμη..... ήθελα την δόση μου!!!

Όπως και να έχει όμως και τα δύο είναι πανέμορφα.

Untitled-1_zps5ddcc35f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να εισαι η εξαιρεση Βαγγελη και να σου κατσουν και τα Δυο μια χαρα.....μ'αρεσει που ρισκαρεις παντως!!

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, αλλά πολλές φορές η ανάγκη για να πάρουμε κάποιο ζωντανό μας αναγκάζει να ρισκάρουμε, λόγω ότι η αγορά της Θεσσαλονίκης είναι φτωχή σε επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

...ναι το γνωρίζω, παλιότερα κατάφερα να κρατήσω μια για 3-4 μήνες και παρόλο που ήμουν γεμάτος αιπτάσιες δεν τις έτρωγε, αλλά έτρωγε όλες τις άλλες τροφές.

Την έχασα (μάλλον) από τα υψηλά νιτρικά που είχα τότε.

Και το 1980 που είχα κάνει τότε ένα θαλασσινό δεν μπόρεσα να την κρατήσω πάνω από μήνα..... για να δούμε τώρα !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η αγορα θεσσαλονικης δεν ειναι μονο φτωχη στο χομπι μας ειναι ακομη και επικινδυνη απο ορισμενους δηθεν επαγγελματιες...πωπω δεν ξεχνιεται το χθεσινο μιλαμε...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ζωντανά Βαγγέλη. Ευχομαι να σου πανε καλα και να μας γράψεις τις εμπειρίες σου για την διατήρηση τους. Το κοράλι αυτο το κοίταγα κ γω αλλα το φοβήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Και το Dedronephtya πάντως Αίολε το θέλει το φαγάκι του, το τακτικό και μπόλικο....με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα των παραμέτρων του νερού σου.

Link to comment
Share on other sites

Στα σαγόνια της Dolabella.

Βρήκα την ευκαιρία από μια εξόρμηση της Dolabella Auricularia στα τζάμια του ενυδρείου, να την φωτογραφίσω και από την κάτω πλευρά !!!

Εντυπωσιακός ο τρόπος που τρώει.... επεκτείνει τα σαγόνια της και δεν αφήνει τίποτα από άλγες

20140525_141455_zps7ccc9603.jpg

DSC05899_zpsfc0bdf41.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα σαγόνια της Dolabella.

Βρήκα την ευκαιρία από μια εξόρμηση της Dolabella Auricularia στα τζάμια του ενυδρείου, να την φωτογραφίσω και από την κάτω πλευρά !!!

Εντυπωσιακός ο τρόπος που τρώει.... επεκτείνει τα σαγόνια της και δεν αφήνει τίποτα από άλγες

20140525_141455_zps7ccc9603.jpg

DSC05899_zpsfc0bdf41.jpg

Εξαιρετικές φωτογραφίες απο το χρήσιμο τερατακι.....

Link to comment
Share on other sites

Τερατάκι Θανάση με διπλή έννοια.... τόσο από εμφάνιση (δεν το λες πω πω μια κούκλα), αλλά και τερατάκι ακόρεστης όρεξης για τις άλγες, όπου δεν μένει ίχνος απ όπου περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η αγορα θεσσαλονικης δεν ειναι μονο φτωχη στο χομπι μας ειναι ακομη και επικινδυνη απο ορισμενους δηθεν επαγγελματιες...πωπω δεν ξεχνιεται το χθεσινο μιλαμε...

Mobile klaz speaking...

Ελα,πες τι εγινε...

Βαγγελη μεγειες τα ζωντανα

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

με γεια και τα 2...η πεταλουδα ειναι πολυ δυσκολη βαγγελη, εμενα οταν καθαρισε ολες τις απταισιες, δεν ετρωγε τιποτα αλλο μεχρι που την εχασα πριν 2 βδομαδες...

Και δεν μιλας...εχω φιλαρακι με κηπο απο απταιζιες
Link to comment
Share on other sites

αχ βαχ !!! Θέλω ζωντανά αλλά τα προβλήματα είναι δυο !!!

Το ένα ότι δεν βρίσκουμε στην αγορά της Θεσσαλονίκης την ποικιλία και τις τιμές των Αθηνών...

.... και το άλλο (το πιο σημαντικό), ότι αυτή τη περίοδο είμαι στεγνός !! Σαν σε μικρό ενυδρείο με μεγάλο skimmer !!! χα χα χα

Που θα πάει, θα ανοίξουν οι αγορές και για εμάς :)

Είμαι σε φάση που σιγά σιγά προσπαθώ να γεμίσω το ενυδρείο, και εν συνεχεία να περιμένω την ανάπτυξη των οργανισμών η οποία θα καταγράφεται φωτογραφικά ώστε να υπάρχει σύγκριση για την ανάπτυξή τους.
Όταν το ενυδρείο φτάσει σ ένα αξιοπρεπές σημείο, να γεμίσει δηλαδή, θα γίνει και η παρουσίαση του.

Σε λίγο καιρό θα γίνει παρουσίαση (με βίντεο) όλου του εξοπλισμού και του τρόπου λειτουργίας.
Από την συλλογή και προετοιμασία / αλλαγή νερού, τον τρόπο συντήρησης και ρουτινών.. και γενικά όλες αυτέ τις μικρές και μεγάλες λεπτομέρειες που πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμες για όλους.

Θα είναι το πρώτο μέρος της... σειράς "κατά Αιόλου Γένεσις". Το δεύτερο μέρος θα γίνει πολύ πολύ αργότερα όταν τραβηχτούν όλα εκείνα τα πλάνα που θέλω και όπως τα θέλω.
Ενδιάμεσα βέβαια θα υπάρχει φωτογραφικό ρεπορτάζ και μικρά (αξιόλογα) βίντεο από την πορεία του.

Γενικά έχει μέλλον η υπόθεση τόσο από την επιλογή των στιγμών και των πλάνων, όσο και για το μοντάζ.
Θα θυμάστε άλλωστε την παρουσίαση που έκανα πριν μερικά χρόνια, (Αίολος μέρος Β), και που υπήρχαν πλάνα μιας τριετίας !!!

Υπομονή,.... πάει πακέτο με το θαλασσινό ενυδρείο !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενουμε να δουμε τους αθλους σου.( τοσα χρωματα βρε,μπλε ανταυγεια σε αφελεια βαρεσες;χεχεχε)

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Με ξέρεις πόσο τελειομανείς είμαι.... σε βαθμό ψυχοπαθολογικής κατάστασης χα χα (κανένας γιατρός και για μένα?)

Έχω σκοπό για μια εμπεριστατωμένη και ωραία παρουσίαση, μέχρι και υποβρύχιες λήψεις μέσα από το ενυδρείο (1080p), με αφήγηση και φυσικά μουσική υπόκρουση !!
Υπερπαραγωγή....Μπεν Χουρ !!!

Όσο για το μπλε τσουλούφι... κάθε τέτοια εποχή βάζω μια καλοκαιρινή πινελιά επάνω μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας το στοκάρισμα και μέχρι το ενυδρείο να μπορεί να το λέει κάποιος "ύφαλο", (έχει μέλλον ακόμη), ας δούμε μερικές φώτο από την ανάπτυξη αυτών που έχω και που μπορώ να πω πως είναι εντυπωσιακή μέσα σ αυτούς δυο μήνες.

Το βελάκι δείχνει το μέγεθος που είχαν όταν μου τα έδωσαν !!!

Ευχαριστώ Στάθη και Βαλεντίνο !!!

20140601_152746_zpsb3815461.jpg

20140601_152757_zps7c37d38e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...