Jump to content

Βοήθεια Για Αγορά Ενυδρείου Για Κιχλίδες Αφρικής Και Διάφορες Απορίες Μου


dankannn

Recommended Posts

Μπράβο σου , κανεις πολύ καλή δουλειά και φαίνεται!

Οι μετρήσεις θα πρεπει να είναι αυτές που ανέφερες ! Αν βρεις μπολι το βάζεις και βάζεις και ένα χαρέμι !

Απλά τώρα είναι το κομμάτι της υπομονής και της μελετης!

Υγ χαίρομαι 2 φορές διότι φτιάχνεις και αφρικανικό :D:D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εχω γραψει και σε αλλο θεμα οτι καλυτερα θα ηταν να βαλεις τα φυτα πριν τα ψαρια, γιατι απο την λιγη εμπειρια που εχω βλεπω οτι να μπουν μετα και ειδικα σε καποιο μερος που τα ψαρια το ηθελαν για φωλια , θα μαζευεις καθε μερα φυλλα...εβαλα πανω απο 4 φορες βαλτσινεριες ακομη και γιγαντεα ακομη και κατω απο πετρες αλλα τις βγαζανε...

πριν απο τα ψαρια για να τα αποδεχτουν σαν φυσικο τοπιο... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ saxlina , δεν το ήξερα.

Αρά θα πάρω μαζί και τα φυτά καμία μέρα πριν από τα ψάρια.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι για την απολύμανση των φυτών , αν και διάβασα αυτό που έχει γράψει ο delta 66 και τους τρόπους αποστειρώσεις άλλα να πω την αλήθεια με φοβίζουν μην τα καταστρέψω η μην μπουν σαλιγκάρια κλπ.

Ακόμα ρε παιδία την vallisneria από ότι διάβασα δεν μπορώ να την κουρεύω από πάνω γιατί θα χαλάσει άλλα εγώ δεν θέλω να φτάσει ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μονο ανουμπιες. Μην το πάρεις στραβά, αλλά μην τρελαίνεσαι Με την απολύμανση. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ saxlina , δεν το ήξερα.

Αρά θα πάρω μαζί και τα φυτά καμία μέρα πριν από τα ψάρια.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι για την απολύμανση των φυτών , αν και διάβασα αυτό που έχει γράψει ο delta 66 και τους τρόπους αποστειρώσεις άλλα να πω την αλήθεια με φοβίζουν μην τα καταστρέψω η μην μπουν σαλιγκάρια κλπ.

Ακόμα ρε παιδία την vallisneria από ότι διάβασα δεν μπορώ να την κουρεύω από πάνω γιατί θα χαλάσει άλλα εγώ δεν θέλω να φτάσει ψηλά

Εγω τις Vallisnerias που είχα στο φυτεμενο μου, τις έκοβα συνέχεια απο πάνω μιας και μεγάλωναν πολυ γρήγορα (με διαγώνιο κόψιμο για αισθητικούς λόγους) και ποτέ δε μου χάλασε καμία.
Link to comment
Share on other sites

Εγω τις Vallisnerias που είχα στο φυτεμενο μου, τις έκοβα συνέχεια απο πάνω μιας και μεγάλωναν πολυ γρήγορα (με διαγώνιο κόψιμο για αισθητικούς λόγους) και ποτέ δε μου χάλασε καμία.

Σε ευχαριστώ

Αυτό το διάβασα μόνο για τις giganta ότι την κόβεις και ότι η spiralis σαπίζει αν την κόψεις.

Άλλα αφού την είχες κάτι παραπάνω θα ξέρεις

Θα δω και για την nana που είναι κοντούλα και λέει ότι μέγιστο πάει έως τα 30 cm

από μονή της.

Για δυο φυτά δεν βάζω λίπανση ??

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα τα 2 φυτά και θα τα βάλω αύριο.

Έκατσα τρύπησα την πόρτα και έβαλα τον Controller θερμοκρασίας STC-1000 της Elitech

Την συνδεσμολογία την είδα από εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77329-controller-eaaniienaossao-stc-1000/?hl=elitech

Ακόμα έκανα τις πρώτες μετρήσεις μου με υγρά test της ΑΡΙ.

Είμαι μακριά ακόμα από το να βάλω ψαράκια , αλλά σας παραθέτω τις μετρήσεις μου.

ΑΜΜΟΝΙΑ

ΝΗ3/ΝΗ4 0,50 ppm

NO2 0,25 ppm

NO3 5,0 ppm

ph 7,6

ph high range 8,0

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεθοδικότητα βλέπω και μ'αρέσει :D

Έβαλες και ανεμιστηρακια?

Το ότι μετράς και αλλά εκτός αμμωνιας είναι καλο σημάδι!ο κύκλος έχει ξεκινήσει!

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε ολους

Για δώστε τα φώτα σας σε αυτά ΚΗ - GH πιες είναι οι σωστές τιμές που πρέπει να έχω ?

Εγώ μέτρησα αυτά είναι ΟΚ ? και πιο είναι το εύρος για να ξέρω οτι ειμαι ΟΚ και δεν εχω προβλημα.

ΚΗ-10

GH- 14

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχουμε αυτα , κανονικα σημερα πρεπει να σταματησω να βαζω το stability

Τι κανω ?

Με αυτες τιςε τιμες λογικα δεν βαζω ψαρια ακομα ??

ΑΜΜΟΝΙΑ

ΝΗ3/ΝΗ4 0,25 ppm

NO2 5,00 ppm

NO3 80,0 ppm

ph 7,6

ph high range 8,0

ΚΗ-10

GH- 14

Link to comment
Share on other sites

samilias21

Ηλία αν θέλεις βοήθεια με τον controller ευχαρίστως να σε βοηθήσω η να στον φτιάξω αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανεύκολη και η συνδεσμολογία και η σύνδεση στον κοντρόλερ αρκεί για το τελευταίο να έχεις τις οδηγίες. Ψάξε στην κατηγορία DIY να βρεις το θέμα με τη συνδεσμολογία στον κοντρόλερ (αν δε το βρεις πες μου να σου στείλω)

Link to comment
Share on other sites

sorry για τις photos αλλα ειναι απο το mobile μουpost-57435-0-34815400-1393958174_thumb.jpg

post-57435-0-54406800-1393958158_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

samilias21

Ηλία αν θέλεις βοήθεια με τον controller ευχαρίστως να σε βοηθήσω η να στον φτιάξω αν θες.

Ετοιμάσου γιατί θα γίνει αυτό :D
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχουμε αυτα , κανονικα σημερα πρεπει να σταματησω να βαζω το stability

Τι κανω ?

Με αυτες τιςε τιμες λογικα δεν βαζω ψαρια ακομα ??

ΑΜΜΟΝΙΑ

ΝΗ3/ΝΗ4 0,25 ppm

NO2 5,00 ppm

NO3 80,0 ppm

ph 7,6

ph high range 8,0

ΚΗ-10

GH- 14

Περιμένεις μερικές ημέρες ακόμα, είσαι κοντά !

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις μερικές ημέρες ακόμα, είσαι κοντά !

Ποσο κοντά ?

Σε λίγο θα μπω εγώ μέσα

Άσε που έχω φάει και την καζούρα της ζωής μου από τις κόρες μου και την γυναίκα.

Αν και διαφωνούσαμε ωραία ενυδρείο έχεις κάνει , να είχε και ψάρια μέσα

χαχαχα

Και για να το καταλάβω και πρακτικά τα Νο3 θα μηδενίσουν τα άλλα δυο NH/NO2?

Και έχω δει ότι η τιμή για τα ΝΟ3 πρέπει να είναι εως 20 αν είναι πάνω από εκεί τι κάνω ?

Και πότε αλλάζω νερό ?

Και τέλος stability δεν βάζω από εδώ και περά ( έκλεισα 7 μέρες όπως γραφεί επάνω ) , αν και λέει ότι έως την 7η μέρα μπορείς να βάλεις ψάρια χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το NH3/4 και το ΝΟ2 θα μηδενίσουν και το ΝΟ3 θα πάει στα ύψη.

Όταν φτάσεις σε αυτή τη φάση , θα κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και θα βάλεις ψαράκια.

Με την αλλαγή ουσιαστικά θα μειώσεις τα νιτρικά ΝΟ3.

Από τη στιγμή που έχεις αμμωνία και νιτρώδη , καλύτερα να μην βάλεις ακόμα ψάρια.

Κάνε και μια μέτρηση αύριο για να δεις που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα έχεις νιτρικά! Τα οποία θα μικραίνουν με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού!

Όπως και αλλά 2 θα πρέπει να είναι 0 πάντα

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα έχεις νιτρικά! Τα οποία θα μικραίνουν με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού!

Όπως και αλλά 2 θα πρέπει να είναι 0 πάντα

Κοίτα να δεις βρε Ηλία από το διάβασμα στην πράξη είναι αλλιώς.

Ας που με εγώ δεν είχα καταλάβει ότι πρώτα θα κάνω αλλαγή νερού και μετά θα βάλω τα ψάρια.

Κατάλαβα ότι τα δυο πρώτα ΝΗ/ΝΟ2 πρέπει να είναι 0 άλλα ας πούμε ακόμα δεν έχω καταλάβει ότι έστω εγώ μηδενίζω τα δυο πρώτα ΝΗ/ΝΟ2 ,με μια αλλαγή νερού που θα κάνω το ΝΟ3 από 80ppm θα πάει ας πούμε στο 20ppm που είναι το ανώτερο νούμερο?

Η θα κάνω αλλαγές έως ότου να πάει στο 20ppm η και πιο κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις βρε Ηλία από το διάβασμα στην πράξη είναι αλλιώς.

Ας που με εγώ δεν είχα καταλάβει ότι πρώτα θα κάνω αλλαγή νερού και μετά θα βάλω τα ψάρια.

Κατάλαβα ότι τα δυο πρώτα ΝΗ/ΝΟ2 πρέπει να είναι 0 άλλα ας πούμε ακόμα δεν έχω καταλάβει ότι έστω εγώ μηδενίζω τα δυο πρώτα ΝΗ/ΝΟ2 ,με μια αλλαγή νερού που θα κάνω το ΝΟ3 από 80ppm θα πάει ας πούμε στο 20ppm που είναι το ανώτερο νούμερο?

Η θα κάνω αλλαγές έως ότου να πάει στο 20ppm η και πιο κάτω?

Εξαρτάται από το μέγεθος της αλλαγής και από την ποσότητα των νιτρικών που θα έχεις στο ενυδρείο.

Όλα είναι θέμα του να βρεις τις ισορροπίες :

  • Ποσότητα ταΐσματος
  • Είδος τροφών
  • συχνότητα ταΐσματος
  • Συχνότητα αλλαγών νερού
  • ποσότητα αλλαγών νερού
  • κτλ

Μην αγχώνεσαι , όλα γίνονται με λίγη υπομονή και παρατήρηση. Σε λίγο καιρό το ενυδρείο θα "πηγαίνει" μόνο του και θα του αλλάζεις μόνο νερό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιος σου έγραψε θα κανεις μια γεναια αλλαγη νερού και μετά θα βάλεις τα ψαράκια! Που σημαίνει πάνω από 50% νερό!

Και μετά τις εβδομαδιαίες που θα είναι 30%

Πχ όπως είπες από 80 θα πάει 20 , και μετά από 5-7 μέρες θα αλλάξεις άλλο 30% και θα πάει εκει που πρεπει! Μετά με τις εβδομαδιαίες αλλαγές θα κρατάς τα νιτρικά εκεί που πρέπει!

Τα νούμερα από τα νιτρικά που αναφέρω είναι θεωρητικά , τα αναφέρω για να πάρεις μια εικόνα!

Υγ μετρήσεις νερού θα κανεις πριν από κάθε αλλαγή , και μετά την αλλαγή , η ανά 3 μερες!

Για να πεις ότι ένα ενυδρείο γλυκού νερού ότι στρωθηκε 100% και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,μπορεί να θέλει και ένα χρόνο παρακολούθηση

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΜΟΝΙΑ

ΝΗ3/ΝΗ4 0,00 ppm

NO2 5,00 ppm

NO3 τώρα αυτό είναι η 40 η 80,0 ppm είναι λίγο περίεργο με το χρώμα

ph high range 8,0

ΚΗ-10

GH- 14

Τα βακτήρια τα έχω σταματήσει από εχτες ( έχουν περάσει η 7 μέρες που έλεγε το seachem Stability)

Σήμερα δεν έβαλα ούτε τροφή.

Τώρα τι κάνω περιμένω να πάει 0 τα ΝΟ2 και μετά αλλαγή νερού και ψαρια μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...