Jump to content

Αρχαριος Στα Βαθια Και Χωρις Μπρατσακια.


Recommended Posts

...και εμείς μη νομίζεις δεν τα γνωρίζαμε.... στην πορεία τα μάθαμε αφού την πάθαμε πρώτα, άρα εσύ είσαι πιο τυχερός γιατί δεν την έπαθες (ακόμη) χα χα

Το star polyps βάλτο στο πρώτο δεξιό βραχάκι που είναι μόνο του, θα το ελέγχεις πιο εύκολα.

Όσο για την Xenia κράτησε μόνο το ένα κομμάτι και βάλτο σε σημείο που δεν έχει πολύ κυκλοφορία

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες κραταει η διατομηκη ? αυτη η αλγη μιπος καταναλωνει διαφορα στειχεια απο το νερο σκληροτητες μαγνισιο και ασβεστιο ???????????

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν καταναλώνει τίποτα

απ'όσο ξέρω

Και να καταναλώνει η ποσότητα

θα ειναι παρά πολύ λίγη έως καθόλου

Θα κάνει τον κύκλο της και

θα φύγει

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό aquascape έχεις φτιάξει.....

Για την διατομικη οπως σου είπε ο Παυλος θα κάνει τον κύκλο της.

Δεν υπάρχει Ενυδρειο που να γλύτωσε από αυτο το άχαρο στάδιο..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από μένα φίλε.

Ένα πραγματάκι να πω μόνο για την ξενία. Πολλοί την φοβούνται αλλα εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ όλη αυτή η παλμική κίνηση. Πιστεύω πως είναι πανέμορφο ζωάκι.. Στο ενυδρείο μου έβαλα μερικά κομμάτια από έναν φίλο και σε λιγότερο από ένα εξάμηνο γέμισε το ενυδρείο. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αλλά η ξένια μου άρχισε να "περπατάει" αφήνοντας πίσω μια μικρή πέτσα από την οποία ξεπηδούσαν συνέχεια καινούριες. Δεν είναι πολύ ζόρι να ξεφορτωθείς τα ανεπιθύμητα κομμάτια, απλά με ένα τσιμπιδάκι πιάνεις την βάση και προσεκτικά τραβάς και ξεκολλάει. Θέλει όμως προσοχή γιατί η κατάσταση μπορεί εύκολα να ξεφύγει από τον έλεγχο σου. Μια λύση που βρήκα είναι να βάλω την ξενία που θέλω να κρατήσω σε ένα βραχάκι πάνω στην άμμο μακριά από άλλα βραχάκια και τζάμια. Από οτι παρατήρησα στην άμμο δεν μπορεί να περπατήσει οπότε την ελέγχεις πιο εύκολα... Τώρα για την οσμή... Ε! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας... Αλλά μόνο αν γεμίσει το ενυδρείο με ξένιες θα έχεις πρόβλημα οσμής.

Αυτά. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για της σημβουλες εκτος απο την καφε αλγη που βγηκε ολα ειναι καλα

εκτος απο πολλες αποριες που μου δημιουργουντε με τον καιρο οπως με τα χιμικα που ενω δεν εχω κατι να τα τραβαει εξαφανιζοντε που πανε μπορει καποιος να μου εξηγησει η να μου δοσει μερικα λινκ να διαβασω γιατι κατι νομιζω δεν εχω κανει καλα ξεκινησα και νιωθω οτι δε ξερω τιποτα και δε θελω να κανω πειραματα ιδικα σε ζωντανα

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για της σημβουλες εκτος απο την καφε αλγη που βγηκε ολα ειναι καλα

εκτος απο πολλες αποριες που μου δημιουργουντε με τον καιρο οπως με τα χιμικα που ενω δεν εχω κατι να τα τραβαει εξαφανιζοντε που πανε μπορει καποιος να μου εξηγησει η να μου δοσει μερικα λινκ να διαβασω γιατι κατι νομιζω δεν εχω κανει καλα ξεκινησα και νιωθω οτι δε ξερω τιποτα και δε θελω να κανω πειραματα ιδικα σε ζωντανα

Όταν λες χημικά αναφέρεσε σε KH,ca,mg ?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε ταν σε αυτα

Οκ μην σου φαίνεται περίεργο απλά ο βράχος αρχίζει να τραβάει τα ιχνοστοιχεία για την δημιουργία κοραλινικης και όχι μόνο.Ολο αυτο είναι δείκτης υγείας και οτι το σύστημα σου έχει αρχίσει να ανταποκρίνεται σωστά.....

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε το KH να είναι μεταξύ 7,7 με 8.Το ασβέστιο κοντά στο 400 και το μαγνήσιο 1300-1350.

Για να είσαι μέσα σε αυτήν την κλίμακα ανά λίγες μέρες πρέπει να κανείς τεστ...

Στην πορεία θα το συνηθίσεις και θα τα κανείς μηχανικά σε σύντομο χρονικό διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

α στα τεστ ειμαι εξπερ τα εμαθα τωρα :thumbsu: απλα πρεπει να βρω ποσο ανεβαζει πχ 1 ml διαληματος στα λιτρα μου για να υπολογισω και την καταναλωση και να ριθμησω και τη δοσομετρικη

Link to comment
Share on other sites

μερικεσ φωτο απο το ενυδρειο και τα κοραλακια


SAM_1235.jpg

SAM_1236.jpg

SAM_1238.jpg

SAM_1239.jpg

SAM_1240.jpg

SAM_1241.jpg

SAM_1242.jpg

SAM_1243.jpg


και το σαμπ αντε να δω τι αλλο θα βαλω εκει μεσα


SAM_1245.jpg

SAM_1246.jpg

SAM_1247.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο εργοστάσιο έχεις φτιάξει εκεί κάτω βρε θηρίο...

Η Διατομικη σε λίγες μέρες θα φύγει μην σε χαλάει

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω το παλευω τωρα το μονο λειτουργεικο θεμα ειναι η ψυξη τελειωνω και αυτο και ολα καλα ελπιζω

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι που σκεφτομε λογο οτι με προβληματιζουν τα χυμικα στο ενυδρειο και δε μπορω βρω ακρη μετα απο συζητησεις σκεφτομε να βαλω τη δοσομετρικη και να ριχνει 1 ml απο το καθε χυμικο τη μερα

εχω ελαχυστη καταναλωση αλλα δε μου φενετε σωστο να ριχνω μεσα με το χερι οταν οι τιμες ειναι χαμιλες και να ανεβαινουν αποτομα

ετσι σκεφτικα να βαλω τη δωσομετρικι απο τις 5-9 να ριχνει 1 ml KH 13-18 1 ML MG και το βραδι 23-02 1 ML CA εσεις τη λετε για αυτο ? ???

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτηνω να κανεις υπομονη να στρωσει το ενυδρειο και να στοκαρεις καλα, σε κανα 6μηνο οι καταναλωσεις θα ανεβουν στα υψη και 1μλ απο το καθενα δεν θα φτανει ουτεβγια ζητω, τωρα δεν εχεις θεμα και να πεσουν καπως γιατι μιλαμε για πολυ μικρη καταναλωσει που με την εβδομαδιαια αλλαγη την πας εκει που πρεπει....

Εγω σκεψου οτι σκονες αρχη σα πριν ενα μηνα και το ενυδρειο τρεχει απο τον Ιανουαριο... Εριχνα καποια προσθετα σε υγρη μορφη αλλα τωρα ουτε καν που φτανουν...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο οτι είναι νωρίς ακόμα και οτι δεν θα έχει κανέναν νόημα να βάζεις 1ml που δεν θα προσφέρει τίποτα στο Ενυδρειο σου..είναι κουραστικό αλλά θα πρέπει μέχρι να στοκαρεις και οι μετρήσεις να σου βγάζουν την ημερήσια κατανάλωση να το κανείς χερατα.Σκεψου οτι οι ανάγκες συνεχώς θα αυξάνονται σε ιχνοστοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω φωβαμε τη μεγαλη μεταβολη και οχι το αν θα το κανω με το χερι

σημερα εβαλα και τα πρωτα ζωντανα

1 Escenius Bicolor

2 Calcinus elegans

2 Chrostoma Lischkei

2 Trochus Histrio

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Αυτη την στιγμη το ενυδρειο σου δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτα. Μολις το στοκάρεις με κοράλια (σκληρα-μ****α-Lps) τοτε....απλα δεν θα προλαβαίνεις να συμπληρώνεις!! :) Σε αυτό το σημείο θα βάλεις σε λειτουργία την δοσομετρική σου γιατι απλά δεν γίνετε να ρίχνεις 5-6 φόρες την ημέρα πρόσθετα διαλύματα για να κρατάς ΚΗ και Ca σταθερά.

Εγώ είχα πάρει πολύ νωρις δοσομετρική και μετά απο 8 μήνες την δούλεψα γιατί κι εγώ σαν εσένα δεν είχα βιώσει τι πάει να πεί πραγματικά κατανάλωση ΚΗ σε στοκαρισμένο ενυδρειο Reef.

Όταν θα έρθει η στιγμή θα το καταλάβεις σίγουρα και θα έρθεις στα λόγια μας :)

Προς το παρων.... Keep Reefing ;)

Link to comment
Share on other sites

ξεκηνησε η αποχωρηση της διατομηκης ισως βοηθησαν και τα ζωντανα που εβαλα μεσα

τωρα με απασχολη αλλο πραγμα η κυκλοφορια του νερου και η τοποθετηση τον αντλιων γιατι νομιζω μια δε φτανει με τιποτα ειδα ολα τα γουειβ μεικερ τα βαζουν να κοιτανε απαναντι καρφι η ιδεα μου ειναι η υσχηει κατι τετειο επισεις ειδα οτι τα εχουνε ψηλα μιπος υπαρχει καποιο σχεδιαγραμα πως πρεπει να ειναι η ροη η να μου πει καποιος 5 πραγματα εμπηρικα με την αντλια που εχω τωρα εχω νεκρα σημεια με τον τροπο που την εχω τοποθετησει επισεις υπαρχει μια τουνζε 4500 καβατζα αλλα φωβαμε μη γινει πλυντηριο

Link to comment
Share on other sites

Χάρη η κυκλοφορία είναι ένα πολύ σύνθετο θέμα και δύσκολα θα πει κάποιος πια είναι η καλύτερη περίπτωση για το ενυδρείου σου, πέρα από γενικότητες.

Η κυκλοφορία σου θα βασιστεί σε τι οργανισμούς έχεις ή θα βάλεις και τις ανάγκες που έχει ο καθένας, καθώς και το στήσιμο του βράχου,...

Ο καλύτερος τρόπος είναι ο πειραματισμός (όσον αφορά τη θέση των κυκλοφορητών), και η μελέτη από τα προφίλ των οργανισμών που έχεις μέσα για τις ανάγκες που έχει ο καθένας.

Το ίσιο ισχύει και για τον φωτισμό. Κάποιοι θέλουν πολύ φως, κάποιοι πάλι όχι.

Εμπειρικά λοιπόν και γενικά....
Ένας κυκλοφορητής να χτυπάει τη επιφάνεια περισσότερο, και ένας άλλος (πιο χαμηλός σε ροή) από απέναντι να χτυπάει τον βράχο, ή τα τζάμια του ενυδρείου (πχ το πίσω) για "ξοφαλτση" κυκλοφορία.

Αυτό αφορά τα κοράλλια που έχεις τώρα όμως και στις θέσεις που τα έχεις.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα απλα ρωταω για τα wave maker περισοτερο δηλαδη ποια ειναι η θεση που προτημαμε ( χαμηλα ψηλα στη μεση ) να τα βαλουμε σε ενα ενυδρειο αερατο σαν το δικο μου οσο αφορα την θεση του και βεβαια θα πειραματιστω για να βρω τη σωστη απλα μερικες γνωμες ζηταω μπηκα στο u tube και βλεπω οτι σε ολα τα βιντεακια με τη συγκεκρημενη αντλια ειτε κυβος ειτε μακρη ενυδρειο προτημανε να της εχουν ψηλα και μερικες κοιτανε ελαφρα πρως τα κατω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...