Jump to content

Αρχαριος Στα Βαθια Και Χωρις Μπρατσακια.


Recommended Posts

Χαρη......αν τα βαλεις ολα αυτα μαζι τοτε θα εχεις μια ωραιοτατη ψαροσουπα που δεν ξερω ποιος θα την απολαυσει!

Ειναι παρα πολλα ψαρακια για 240 λιτρα.

Θα εχεις πολλα προβληματα επιθετικοτητας-καθαροτητας νερου-επιβιωσης και συμβιωσης μερικων ψαριων-κτλ κτλ

Τσεπη σου ειναι και κανεις οτι θελεις-Δεδομενο

Ενυδρειο σου ειναι και βαζεις οτι θες μεσα-Δεδομενο

Με βαση τα παραπανω,προσωπικα και κατα την ταπεινη μου αποψη,θα σου προτεινα να βαλεις μονο ενα tang(καλυτερα chtenochaetus η' εστω yellow tang),1 dwarf αγγελοψαρο(bispinosus η' κατι αλλο)),1-2 magnifica και εννοειται ενα ζευγαρακι clownfish.Αντε και ενα ακομα μικρο,κατα προτιμηση wrasse αν και τα περισσοτερα μεγαλωνουν πολυ.

Ισως καποιο chirilabrus(στρατοοοοοοοοοοο :mom: )

Αν θες καποιο κοπαδακι απο μικροψαρα,μπορεις να δοκιμασεις τα chromis.Εαν ταιριαζουν με τα γουστα σου φυσικα :thumbsu:

Λυπαμαι αν σου εκοψα τη χαρα φιλε χαρη,αλλα καλυτερα να περιοριστεις σε καποιες επιλογες ψαριων παρα να κλαις χρηματα και ψαρακια. :blush:

Εχεις σκοπο να πας σε περισσοτερα λιτρα συντομα?

Το τσιμεντο μη το φοβασαι,ειδικα αφου θα το συνδυασεις με ολα αυτα.

Ριξε και πολυ πολυ νερακι να το ξεπλυνεις πριν βαλεις τα βραχια στο ενυδρειο και δεν θα εχεις μεγαλα προβληματα στις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

παλι στα γουστα μου ειναι

καβουρακια εριμητες και τετεια τουλαχιστον μπορω να βαλω κανα αστερια κανα αχινο μπλε που ειδα ?

τα χρομις δε μου αρεσουν

ενα γιατρο που μ αρεσει η μια γαριδα κληνερ ?

δε νομιζω να παω συντομα σε ποιο μεγαλο ειναι το πρωτο μου και παει αργα λογο οικονομικων αν κερδισω το τζοκερ ισως πας σε ποιο μεγαλο

Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι χαρη μου να το πιασεις το τζοκερ και να πας στα λιτρα οχι που θα μπορεις αλλα που φανταζεσαι :thumbsu:

Μη μας ξεχασεις μετα εεεεε! :jig:

Ναι βρε,1 αχινο,μερικους ερημιτες και αστερια μπορεις να βαλεις ανετα.

Τα ψαρακια ειναι το θεμα.

Χοντρικα να εχεις στο πλανο σου οτι μπορεις να βαλεις 2 σχετικα μεγαλα ψαρακια(οχι και τα δυο tang) και 6-7 μικρα.

Πολυ χοντρικα για να εχεις εναν μπουσουλα.

Γιατρο προσωπικα δεν βαζω σε ενυδρειο μου.Ξερω αλλα παιδια ομως που εχουν και τα κρατανε σχετικα πολυ καιρο.

Θεωρειται δυσκολο ψαρακι.

Cleaner μπορεις να βαλεις ανετα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπάρχει κάποιος κανόνας που να ορίζει το πλήθος των ψαριών σε ένα ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Centropyge loricula αυτο μου αρεσει πολυ

τωρα θα δω σε τανκ η θα παιξω με το κιτρινο η με το αλλο με το κιτρινο ματι

ειναι και τα 2 αλγοφαγα ετσι ? ποιο θεωρητε καλυτερο ? ποιο οικονομικο ? παιδια κριση δυστηχος ενα ψαρι η ενα κοραλι για να τα παρω πρεπει να ειμαι ολη μερα στην οικοδομη και να μου βγενει ο πατος αλλα θελω να το κανω γιατι με ξεκουραζει

παντος χαλαστικα που δε μπορω να βαλω το λευκοστερνο το ειχα ακουσει και οτι παθενει ick σιχνα αλλα τον ειδα και ειναι πανεμορφο

Link to comment
Share on other sites

Centropyge loricula αυτο μου αρεσει πολυ

τωρα θα δω σε τανκ η θα παιξω με το κιτρινο η με το αλλο με το κιτρινο ματι

ειναι και τα 2 αλγοφαγα ετσι ? ποιο θεωρητε καλυτερο ? ποιο οικονομικο ? παιδια κριση δυστηχος ενα ψαρι η ενα κοραλι για να τα παρω πρεπει να ειμαι ολη μερα στην οικοδομη και να μου βγενει ο πατος αλλα θελω να το κανω γιατι με ξεκουραζει

παντος χαλαστικα που δε μπορω να βαλω το λευκοστερνο το ειχα ακουσει και οτι παθενει ick σιχνα αλλα τον ειδα και ειναι πανεμορφο

Ουτε κι αυτο ειναι "οικονομικο" δυστυχως.......

Link to comment
Share on other sites

ε θα τα μαζεψουμε τα **** λεφτα αρκει να βγει σωστο και ομορφο

θα ξεκινησω με κλοουνακια για αρχη μετα τα μαγνιφικα και παει λεγοντας να συνηθησω και αμα κλαδεψετε κανα κοραλακι ρε παιδια σε λογικη τιμουλα εδω ειμαι μη με ξεχνατε θα μαζευω και απο αυτα σε λιγο καιρο

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Centropyge loricula αυτο μου αρεσει πολυ

τωρα θα δω σε τανκ η θα παιξω με το κιτρινο η με το αλλο με το κιτρινο ματι βαλε και τα δυο δεν θα εχεις κανενα προβλημα

ειναι και τα 2 αλγοφαγα ετσι ? ποιο θεωρητε καλυτερο ? ποιο οικονομικο ? παιδια κριση δυστηχος ενα ψαρι η ενα κοραλι για να τα παρω πρεπει να ειμαι ολη μερα στην οικοδομη και να μου βγενει ο πατος αλλα θελω να το κανω γιατι με ξεκουραζει

παντος χαλαστικα που δε μπορω να βαλω το λευκοστερνο το ειχα ακουσει και οτι παθενει ick σιχνα αλλα τον ειδα και ειναι πανεμορφο

Link to comment
Share on other sites

ε θα τα μαζεψουμε τα **** λεφτα αρκει να βγει σωστο και ομορφο

θα ξεκινησω με κλοουνακια για αρχη μετα τα μαγνιφικα και παει λεγοντας να συνηθησω και αμα κλαδεψετε κανα κοραλακι ρε παιδια σε λογικη τιμουλα εδω ειμαι μη με ξεχνατε θα μαζευω και απο αυτα σε λιγο καιρο

Και πολυ καλα το σκεφτεσαι χαρη.

Ο καλυτερος τροπος ειναι να το ξεκινησεις ετσι και θα δεις και μονος σου στην πορεια οτι σε αυτα τα λιτρα 2 tang δεν θα αντεξουν για περισσοτερο απο μερικους μηνες.

Το yellow ειναι και μεγαλος τσαμπουκας-κυριαρχικο και γινεται και μεγαλο ψαρακι.

Ειναι καλη επιλογη για να μπει μονο του ομως :thumbsu:

Πολυ προσοχη στις επιλογες σου γιατι δεν ειναι εποχες να πεταμε λεφτα.

Μια στραβη μπορει ευκολα να μας βγαλει εξω απο το χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπάρχει κάποιος κανόνας που να ορίζει το πλήθος των ψαριών σε ένα ενυδρειο?

Νικο μου,δυστυχως δεν υπαρχουν καποιοι στανταρ κανονες που να ισχυουν για ολα τα ενυδρεια αφου καθενα ειναι διαφορετικο.

Πανω κατω το βασικοτερο κριτηριο ειναι το τελικο μεγεθος που φτανει το καθε ψαρακι αλλα και η συμπεριφορα του στη φυση.

Καποια θελουν πολυ χωρο για κολυμπι και καποια ειναι πιο "στασιμα" σε καποια σημεια του υφαλου.

Καποια θελουν περισσοτερο φαγητο και αλλα λιγοτερο.Οποτε αυτο επιρρεαζει αμεσα και την ποιοτητα του νερου μας.

Μετα ειναι και η συμβατητα αφου καποια ψαρακια δεν θα "ανεχτουν" ευκολα το ενα την παρουσια του αλλου,ειδικα αν οι κρυψωνες,ο χωρος για κολυμπι και το φαγητο ειναι περιορισμενα.

Ακομα και το στησιμο και η ποσοτητα του βραχου μπορει να παιξει κρισιμο ρολο στο ποσα ψαρακια μπορουμε να βαλουμε :thumbsu:

Αν ξεπερασουμε τα ορια στο στοκαρισμα του ενυδρειου θα μας το δειξουν τα ψαρακια με τη συμπεριφορα τους(με ολα αυτα τα οποια συμπεριλαμβανει αυτο).

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

μερικες φωτο απο το ενυδρειο και το βραχο που μολις τελειωσα

SAM_1076.jpg

SAM_1078.jpg

SAM_1079.jpg

SAM_1080.jpg

SAM_1081.jpg

SAM_1082.jpg

ευχαριστω το φιλο αιολο για τη συμβουλή για το φινίρισμα του βράχου ακομα φενετε γιατι ειναι νοπο αλλα θα ασπρισει

Έγινε επεξεργασία - harris samos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπράβο !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:bow::bow:

Τι εκανες ρε χαρη!!!Ωραιος!

Εφτιαξες διαστημικη βαση φιλε μου...αν κανεις και καλες επιλογες στα κοραλια και στην τοποθετηση τους θα θελουμε χαπακια για ν'αντεξουμε τις φωτο!

Καλο ξεπλυμα στα βραχια τωρα ε :thumbsu:

Πολυ ομορφο και το ενυδρειο!Φτου φτου και καλογεμιστο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mad23 :thumbup:

Σιγα το πραγμα νικο μου. :thumbsu:

Μακαρι να υπηρχε κατι πιο συγκεκριμενο και να ηταν πιο ευκολα τα πραγματα,οσον αφορα στο ποσα ψαρακια μπορουμε να βαλουμε σε ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

θελω ακομα ενα παταρακι μερες τα γυρναγα τα κομματια να τα κανω ετσι αλλα το βρηκα επιτελους :thumbsu:

οι φωτο βεβαια δε το διχνουν οπως πρεπει πυστευω οταν μπει μεσα στο ενυδρειο θα φενετε πολυ καλυτερα

το μικρο μπονζαι θα το ονομασω

Link to comment
Share on other sites

:bow::bow:

Τι εκανες ρε χαρη!!!Ωραιος!

Εφτιαξες διαστημικη βαση φιλε μου...αν κανεις και καλες επιλογες στα κοραλια και στην τοποθετηση τους θα θελουμε χαπακια για ν'αντεξουμε τις φωτο!

Καλο ξεπλυμα στα βραχια τωρα ε :thumbsu:

Πολυ ομορφο και το ενυδρειο!Φτου φτου και καλογεμιστο!

ναι σιγουρα πολυ καλο ξεπλημα

τωρα με τα κοραλια αμα ξεκινησει η τοποθετηση θα το στεισουμε ολοι μαζι παρεα :jig:

Link to comment
Share on other sites

Χαρη και απο εδω,εξαιρετικο στησιμο φιλε :)

να σε καλα μιτσο

Ωραιος ;)

ευχαριστω φιλος

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, τα βράχια που προεξέχουν (μπαλκόνια), εκτός από τσιμέντο έβαλες και καβίλιες?

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, τα βράχια που προεξέχουν (μπαλκόνια), εκτός από τσιμέντο έβαλες και καβίλιες?

οχι δεν εχει εψαχνα να βρω ντιζες πλαστικες αλλα δε βρηκα ειναι πολυ γερο πριν βαλο το τελευταιο χερι με το λευκο τσιμεντο το δοκιμασα γιατι το σκεφτομουν του ασκησα μια δυναμη περιπου 20 κιλων εσπασε ο βραχος πισω απο την κοληση και η κολληση δεν επαθε τιποτα

εχει 2 χερια κολληση και 1 με το λευκο τσιμεντο το μυστικο ειναι απλο οταν περαστει το τσιμεντο και στεγνοσει θελει νερο να ττραβαει το τσιμεντο δουλευει πολλες μερες ενω ειναι στεγνο αμα το βρεξεις 3-4 φορες γινετε σιδερο γιατι αλλιος θα γινει πιτουρο μεγαλη προσοχη επισεις οταν κολατε τα βραχια μεταξι τους να ειναι βρεμενα

απο ρεεφ μπορει να μη ξερω πολλα αλλα απο λασπες και τσιμεντα δοξα το θεο το κατεχω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...