Jump to content

Φάρμακα Και Βιολογία .


Recommended Posts

Εγώ πάντως αδυνατώ να καταλάβω και να βγάλω άκρη , αν καταλάβει κάποιος άλλος ας μου πεί και μένα .

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του στρές δεν έχεις άδικο , αλλά απο αυτά που γράφεις μάλλον εσύ έμαθες πως να χειρίζεσαι το ενυδρείο για να μην έχεις ασθένειες .

Πάντως το "καπου καπου ολο και καποιο ψαρι θα ψοφισει." ίσως να είχε ζήσει αν του είχες δώσει το κατάλληλο φάρμακο .

Δυστυχώς katerina δεν μπορεί το ψάρι απο μόνο του να αυτόϊαθεί σε όλες τις ασθένειες .

Link to comment
Share on other sites

H φίλη απ' οτι έχω καταλάβει θεωρεί οτι τα φάρμακα για κάποιο λόγο δεν δουλεύουν αλλά δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί. Δυστυχώς όμως χωρίς επειχηρήματα διάλογος δεν γίνεται. Πιστεύω λοιπόν οτι το θέμα μας τελειώνει κάπου εδώ λογικά. Αν δούμε αν κάποια άλλα μέλη έχουν παρόμοιες εμπειρίες.

Απ την δικιά μου πλευρά, να πω οτι οι δραστικές ουσίες που περιέχουν τα περισσότερα φάρμακα της αγοράς έχουν πιστοποιημένα δράση απέναντι σε παράσιτα ή μικρόβια. Δεν μπορώ να φανταστώ λοιπόν για ποιο λόγο να μην δουλεύει ενα φάρμακο.

Έγινε επεξεργασία - Astra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο ειναι οτιδηποτε φαρμακο ριχνουμε στο ενυδρειο επηρεαζει και τα ψαρια και τη βιολογια μας!οποτε χρειαζεται προσοχη στη σωστη διαγνωση της ασθενειας και στη σωστη δοσολογια.βεβαια υπαρχουν και καποια σκευασματα πχ Melafix-Pimafix που ειναι πολυ ελαφρια και δεν εχουν τις παρενεργειες των αλλων φαρμακων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στον 1 και κάτι χρόνο λειτουργίας του ενυδρείου μου μόνο μια φορά χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω σκεύασμα. Όταν μετά από αγορά νέων ψαριών (ροδόστομων) με σωστή προσαρμογή κτλ από την επόμενη μέρα είχα και ένα θάνατο ημερησίως! Και όχι μόνο τα νέα ψαράκια, αλλά κόλησαν και τα προηγούμενα (καρδινάλιοι) οι οποίοι ήταν στο ενυδρείο πάνω από ένα έτος με μηδενικά προβλήματα... Ευτυχώς όμως είδε την κατάσταση κάποιος πολύ καλός φίλος μου και έμπειρος χομπίστας και μου πρότεινε το esha 2000. Με προσοχή στις οδηγίες το πρόβλημα λύθηκε και το ψαράκια (που έμειναν) χαίρουν άκρας υγείας!

Δεν πιστεύω ότι τα φάρμακα είναι άχρηστα... Σαφώς και είναι χρήσιμα και απαραίτητα με προϋπόθεση την σωστή διάγνωση και την σωστή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα σκευάσματα έχουν παρενέργειες ακόμα και τα Melafix-Pimafix και πολύ σοβαρές σε υπερδοσολογία .

Link to comment
Share on other sites

αν ριξεις πολυ παραπανω δοση σιγουρα αλλα στην ουσια τσαγακια ειναι!!αλλα πολλες φορες θαυματουργα!!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

αν ριξεις πολυ παραπανω δοση σιγουρα αλλα στην ουσια τσαγακια ειναι!!αλλα πολλες φορες θαυματουργα!!!

Με έχουν γλυτώσει απο πολύ σοβαρά προβλήματα , πράγματι θαυματουργά .

Link to comment
Share on other sites

Με έχουν γλυτώσει απο πολύ σοβαρά προβλήματα , πράγματι θαυματουργά .

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ, ότι μια φορά που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω φάρμακο και συγκεκριμένα το omnipur, μετά από πρόταση του ΣΤΑΜΑΤΗ, το χρυσόψαρο που φαινόταν πολύ άσχημα (πιθανότατα με oodinium), σώθηκε και ζεί και βασιλεύει. Επίσης στις μετρήσεις μου δεν είδα κάτι διαφορετικό στο νερό μετά την χρήση του φαρμάκου σε σχέση με ότι συνήθως είχα, οπότε η επίδραση στην βιολογία του φίλτρου μου τουλάχιστον δεν ήταν μετρήσιμη. Όλα αυτά με την χορήγηση μιας και μόνο δόσης του φαρμάκου, στην δοσολογία που έλεγε στις οδηγίες και με μεγάλες αλλαγές και άνθρακα αμέσως μετά. Συμπέρασμα γενικό, με μια μόνο φορά δεν μπορώ να βγάλω αλλά σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι τα φάρμακα είναι άχρηστα ''γενικά''.

Link to comment
Share on other sites

...... οπότε η επίδραση στην βιολογία του φίλτρου μου τουλάχιστον δεν ήταν μετρήσιμη.......

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...