Jump to content

Θελω Τη Γνωμη Σας....


Recommended Posts

Παρακολουθησε τα νιτρικα σου για μερικες μερες με μετρησεις.Βεβαια εισαι στη διαδηκασια στρωσιματος και οπως σου ειπα ειναι λογικο να εχεις λιγα νιτρικα.

Η μοςς θα συνελθει,μην σε ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ηταν στο ξυλαρακι!

θα δεσω και στο ξυλο moss μολις μεγαλωση στο μικρο που εχω. και αυτο που καταλαβα ειναι οτι αμα αιωρειται χαλαει .οποτε θελει καλο ποιασιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο γιατι ειχα για πολυ καιρο μεσα σε κουβα μια ποσοτητα μοςς που δεν ηταν δεμενη και μεγαλωνε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ελπιζω να πανε ολα καλα οτιδηποτε θα ενημερωσω.

τι τα θελω εγω τα κηπουρικα δεν κραταγα την αφρικη.

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε,η μοςς ειναι ευκολο φυτο και θα σου επανελθει,δωστης λιγο χρονο.:)

Link to comment
Share on other sites

NO2-0,025

NO3-12,5

PH-8

KH-5 με 6

αυτες εναι οι σημερινες μετρησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια δεν εχω τεστ την παρασκευη λογικα θα το εχω.μετραω τo

no2 με υγρο τεστ της jbl.

Link to comment
Share on other sites

μπηκαν 2 κοπαδακια για αρχη 9 νεον και δεκα αρλεκινοι.αλλα δεν με ενθουσιαζουν τα μικρα ψαρακια και δεν ξερω αμα θα τα κρατησω. η μοςς στην πλατη δεν βλεπω να την παλευει.εδεσα ενα κομματι μοςς στο ξυλο που ειχα μηπως δουμε ασπρη μερα. ετοιμαζω σιγασιγα να βαλω καικαμια πενηνταρια red cherry.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βιάζεσαι λίγο με τις γαρίδες ??Δεν αφήνεις να περάσει κανα διμηνο να "στρώσει¨ και ο βυθός σου ??

Επίσης η moss μην περιμένεις από την μια μέρα στην άλλη να πιάσει θα κάνει τον κύκλο της και αυτή αν και δεν είμαι

σίγουρος οτι μπορεί να πιάσει σε σκέτο πλέγμα και μάλιστα με τόσο μεγάλο κενό. . .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βιάζεσαι λίγο με τις γαρίδες ??Δεν αφήνεις να περάσει κανα διμηνο να "στρώσει¨ και ο βυθός σου ??

Επίσης η moss μην περιμένεις από την μια μέρα στην άλλη να πιάσει θα κάνει τον κύκλο της και αυτή αν και δεν είμαι

σίγουρος οτι μπορεί να πιάσει σε σκέτο πλέγμα και μάλιστα με τόσο μεγάλο κενό. . .

+1

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες θα αρχισουν να μπαινουν σταδιακα σε δυο βδομαδες.οχι σημερα, ενα μηνα συνολοπου θα τρεχει το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αμα βαλω 2 διλιτρα μπουκαλια diy co2 δεν θα κανω δουλεια ? με το συστημα με τις ταμπλετες πιστευω δεν θα ειναι καλο γιατι δεν θα μπορεις να το ελενξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το diy μπορεις να το ελεγξεις.Ασε που δεν εχει σταθερη ροη και θα εχεις σκαμπανεβασματα και αλγες.Με τοσα ζαχαρονερα που θα πρεπει να φτιαχνεις εκτος οτι θα βαρεθεις,με τα λεφτα που εχεις χαλασει παιρνεις ολοκληρομενο συστημα co2.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα 100αρικο υπολογισε απο αγγελια.Τουλαχιστον θα εισαι καλυμενος απο αυτο το κομματι και ουτε μαγιες,ουτε ζαχαρες.Το εκανα για πολυ καιρο και τελικα...δεν λεει..

Link to comment
Share on other sites

μπουκαλα ειχα ρωτησει καποτε 60 ευρω πεντακιλη μανομετρα εχουν αυτοι με τους πυροσβεστηρες????

τι αλλο θελω? σωληνακι, σκαλα διαχυσης θελουμε και τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Mπουκάλα και μανόμετρα συνήθως έχουν αυτοί με τους πυροσβεστήρες!

Τα παραπάνω όμως με 5κιλη που σκέφτεσαι υπολογισε τα γύρω στα 150ευρώ μαζί με την ηλεκτροβάνα

γιατί δεν το σπάνε το πακέτο :(

Χρειάζεσαι μικρομετρική,αντεπίστροφη,bubble counter,diffuser και drop checker

Για την διάχυση προτίμησε γυαλινο,κεραμικό diffuser και όχι σκάλα . . .

Τα λάστιχα είναι το μόνο φτηνο :P

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτροβανα εχουν οι ιδιοι που εχουν τους πυροσβεστηρες???

Link to comment
Share on other sites

Στα συγκεκριμένα μαγαζιά όσοι έχουν μανόμετρα τα έχουν με την ηλεκτροβάνα και δεν τα δίνουν ξεχωριστά :(

Ρώτα και σε ψαρομάγαζο όμως γιατί μου είχαν βγάλει προσφορά για σετ της dennerle κοντά στα 150 ευρώ όλα κομπλέ !!

Link to comment
Share on other sites

Την παλευουν οι γαριδες με co2 Θοδωρα,δες τα γαριδαδικα του Νικου (nicpapa),ολα εχουν co2,απλα δεν ριχνουμε λιπασματα,σ αυτα ειναι ευαισθητες.

Link to comment
Share on other sites

Την παλευουν οι γαριδες με co2 Θοδωρα,δες τα γαριδαδικα του Νικου (nicpapa),ολα εχουν co2,απλα δεν ριχνουμε λιπασματα,σ αυτα ειναι ευαισθητες.

Α οκ! Καλα το θυμομουν οτι κατι δεν παλευουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...