Jump to content

Τροπος Γεμισματος Ενυδρειου;


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Με ποιο τροπο μπορω να γεμιζω το ενυδρειο στις αλλαγες νερου; Απο τον κουβα δλδ που προετοιμαζεται το νερο πως μπορει να φτασει στο ενυδρειο. Να σημειωσω οτι το κανω με κανατα ως τωρα μια και δεν ειναι πολλα τ λιτρα. Αδειαζω 1,5 κουβα νερο και το ενυδρειο ειανι σε σημειο σχετικα ψηλο, πανω απο 1,5 μετρα απο το εδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά, πάρε μια αντλία (5€) και αλφαδολάστιχο. Το ρίχνεις μέσα στο βαρέλι και στέλνει σε λίγα λεπτα το νερο στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει στιβαρό καπάκι ; Στο μικρο μου, τοποθετώ τον κουβά επανω στο καπάκι και με ενα λάστιχο κανω την αλλαγή. Με τη μέθοδο του "ρουφηγματος" . :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά, πάρε μια αντλία (5€) και αλφαδολάστιχο. Το ρίχνεις μέσα στο βαρέλι και στέλνει σε λίγα λεπτα το νερο στο ενυδρειο σου.

Συμφωνώ αλλά με αντλία αρκετά ακριβότερη. Με 5 ευρο αντλία με μανομετρικό πάνω από 1,5 μέτρο δεν θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά με αντλία αρκετά ακριβότερη. Με 5 ευρο αντλία με μανομετρικό πάνω από 1,5 μέτρο δεν θα βρεις

Βρήκα με 4,99€ με μανομετρικο 1,8

Κάνει απίστευτη δουλεια και έχω βρει την υγεία μου.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει την εξης πατεντα.. βεβαια καθυστερει λιγο το ενυδρειο να γεμισει αλλα δεν με αγχωνει....... εχω συνδεσει στη βρυση ενα λαστιχο ποτισματος απο αυτα τα σκληρα που βαζουν τα μπεκακια και το εχω τσακισει και εχω βαλει ενα μπεκακι με ενα λαστιχο μικρης διατομης (ειναι αυτα που ποτιζουν τα μποστανια και τους κηπους) ετσι γεμιζει το ενυδρειο απο το να βαλω λαστιχο μεγαλο....... ακριβως το ιδιο λαστιχο μικρης διατομης το εχω βαλει

στην εξοδο της ΑΟ και απλα εχω το νου μου ην ξεχιλισει το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

ετσι κανω και εγω,ΑΛΛΑ.......1)καποιοι δεν συμφωνουν για διαφορους λογους και β)την εχει πατησει πολυς κοσμος ,και ξεχυλισε το ενυδρειο,

εγω εχω κανει την εξης πατεντα.. βεβαια καθυστερει λιγο το ενυδρειο να γεμισει αλλα δεν με αγχωνει....... εχω συνδεσει στη βρυση ενα λαστιχο ποτισματος απο αυτα τα σκληρα που βαζουν τα μπεκακια και το εχω τσακισει και εχω βαλει ενα μπεκακι με ενα λαστιχο μικρης διατομης (ειναι αυτα που ποτιζουν τα μποστανια και τους κηπους) ετσι γεμιζει το ενυδρειο απο το να βαλω λαστιχο μεγαλο....... ακριβως το ιδιο λαστιχο μικρης διατομης το εχω βαλει

στην εξοδο της ΑΟ και απλα εχω το νου μου ην ξεχιλισει το ενυδρειο

γιαυτο καλα ειναι να υπαρχει καποιο ειδος φλοτερ

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει την εξης πατεντα.. βεβαια καθυστερει λιγο το ενυδρειο να γεμισει αλλα δεν με αγχωνει....... εχω συνδεσει στη βρυση ενα λαστιχο ποτισματος απο αυτα τα σκληρα που βαζουν τα μπεκακια και το εχω τσακισει και εχω βαλει ενα μπεκακι με ενα λαστιχο μικρης διατομης (ειναι αυτα που ποτιζουν τα μποστανια και τους κηπους) ετσι γεμιζει το ενυδρειο απο το να βαλω λαστιχο μεγαλο....... ακριβως το ιδιο λαστιχο μικρης διατομης το εχω βαλει

στην εξοδο της ΑΟ και απλα εχω το νου μου ην ξεχιλισει το ενυδρειο

Αν κατάλαβα καλά, το νερό του δικτύου μπαίνει στο ενυδρείο χωρίς αντί χλώριο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα με 4,99€ με μανομετρικο 1,8

Κάνει απίστευτη δουλεια και έχω βρει την υγεία μου.

Από πού, θέλω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το ενυδρείο έχει στιβαρό καπάκι ; Στο μικρο μου, τοποθετώ τον κουβά επανω στο καπάκι και με ενα λάστιχο κανω την αλλαγή. Με τη μέθοδο του "ρουφηγματος" . :)

Όχι αν βάλω κουβά πάνω στο ενυδρείο θα το φορέσω καπέλο (κουβά και ενυδρείο). Με ρούφηγμα κάνω το άδειασμα αλλά ο κουβάς είναι χαμηλότερα.

Η αντλία αυτή που λένε τα παιδιά; Να σημειώσω ότι η απόσταση από το πάτωμα μέχρι την επιφάνεια του νερού του ενυδρείου είναι περίπου 2 μέτρα. Μπορεί να μικρύνει αν ο κουβάς είναι πάνω σε μια καρέκλα πχ. Αρα ζητάμε αντλία με δύναμη περίπου στο 2μετρο...

Που την βρίσκω αυτή την αντλία σε ενυδρειακά καταστήματα;

Link to comment
Share on other sites

Από πού, θέλω και εγώ.

Με έκανες και πήγα στο σπίτι να δώ την αντλία. Σας είπα εν αγνοία μου ψεμματάκι όμως. Τελικά ειναι 1,3 μανομετρικό με 6,99€.
Link to comment
Share on other sites

Οκ που την βρίσκουμε είπαμε;

Και με ενδιαφέρει να μην πέφτει το νερό με δύναμη μέσα στο ενυδρείο και ανακατεύει τα πάντα...

Έχουν οι αντλίες αυτές κάποιο ρυθμιστή ροής πχ;

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις μια αντλια με μικροτερο μανομετρικο απο αυτο που θες παλι θα σου ανεβαζει το νερο απο πιο αργα και οχι με τοσο πιεση οση θα ηταν με το σωστο μανομετρικο.Δεν μιλαμε να παρεις μια αντλια για μισο μετρο και να την βαλεις σε 2 μετρα,αλλα αν παρεις μια για 1.5 και την βαλεις σε 2 θα δουλεψει μια χαρα απλα πιο αργα.

Το να βαζεις νερο απευθιας απο την βρυση δεν το βρισκω σωστο..

Link to comment
Share on other sites

Με έκανες και πήγα στο σπίτι να δώ την αντλία. Σας είπα εν αγνοία μου ψεμματάκι όμως. Τελικά ειναι 1,3 μανομετρικό με 6,99€.

Καλά σου έκανα χε χε…. :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82:

Συνήθως οι κινέζικες των 5-7 ευρο είναι πάνω κάτω 6 με 10 watt. Με τα βίας φτάνουν το 1,5 μέτρο. Μια καλή αντλία για αλλαγές του νερού πρέπει να είναι περίπου 15 με 20 watt. Αν θέλουμε να μην κόβουμε βόλτες το βαρέλι και το έχουμε σε ένα σημείο μόνιμα και να κάνουμε την δουλειά μας μόνο με το λάστιχο, θέλουμε μια αντλία από 60 watt και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου έκανα χε χε…. :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82:

Συνήθως οι κινέζικες των 5-7 ευρο είναι πάνω κάτω 6 με 10 watt. Με τα βίας φτάνουν το 1,5 μέτρο. Μια καλή αντλία για αλλαγές του νερού πρέπει να είναι περίπου 15 με 20 watt. Αν θέλουμε να μην κόβουμε βόλτες το βαρέλι και το έχουμε σε ένα σημείο μόνιμα και να κάνουμε την δουλειά μας μόνο με το λάστιχο, θέλουμε μια αντλία από 60 watt και πάνω.

Λιγο υπερβολικος μου φαινεσαι...αν ειναι να δωσουμε κανα 50αρικο για αντλια αλλαγης νερου καλυτερα να την κανουμε με ποτηρι..

Αν παρεις δηλαδη μια αντλια που εχει μανομετρικο 1.5 μετρο και την βαλεις στα 2 μετρα,τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπερβολικος μου φαινεσαι...αν ειναι να δωσουμε κανα 50αρικο για αντλια αλλαγης νερου καλυτερα να την κανουμε με ποτηρι..

Αν παρεις δηλαδη μια αντλια που εχει μανομετρικο 1.5 μετρο και την βαλεις στα 2 μετρα,τι θα γινει?

Είπα και εγώ, δεν θα βγει ο φίλος μου ο rastafarian να με διορθώσει; Αν θες εξήγησε μου που γίνομαι υπερβολικός με την παραπάνω γνώμη μου; Μια αντλία με Μαξίμου μανομετρικο 1,5 μέτρο στα 2 μέτρα κατουράει. Ανεβάζει την κατανάλωση του ρεύματος, ζεσταίνετε και στο τέλος καίγετε. Μετά από αρκετή ώρα βέβαια ! Κάτι ανάλογο θα γίνει αν η αντλία που λες πρέπει να μεταφέρει την συγκεκριμένη ποσότητα νερού σε ένα μακρύ αγωγό (λάστιχο αλλαγής νερού) σε μεγάλη απόσταση και ας είναι χαμηλότερα από το μέγιστο μανομετρικο της.
Link to comment
Share on other sites

Στα 2 μετρα δεν κατουραει οπως λες απλα δεν εχει τοση πιεση οση θα ειχε με μανομετρικο 2 μετρων.Αν εσυ θες να μεταφερεις το νερο απο το βαρελι που ειναι εξω απο το σπιτι σου τοτε ναι θες πολυ μεγαλη αντλια,αλλα αν εχεις το βαρελι κοντα στο ενυδρειο σου δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα.Τωρα αν εσυ εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις μια αντλια που κανει 50-60 ευρω μπορεις να την παρεις,δεν εχουν ολοι ομως αυτη τη δυνατοτητα.Υπερβολικος εγινες και στο αλλο θεμα με τον φωτισμο,δεν ειναι ολα των ακρων,υπαρχει και η μεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και δύο χρόνια έχω αυτή την αντλία

http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-antlies-kukloforites-sun-sun/kukloforitis-sen-hj-94 (6,99€ μανομετρικό 1,3m).

Στο ένα ενυδρείο σηκώνει το νερό στο ένα μέτρο περίπου και το περνάει μέσα από σωλήνες και φίλτρο με συνολική απόσταση 2-2,5m. Δεν έχω μετρήσει χρόνο αλλά γεμίζει αργά.

Στο άλλο ενυδρείο σηκώνει το νερό στο 1,5m και με ικανοποιητική πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιος που έχει ενυδρειο τέτοιο ώστε να πρέπει να κάνει αλλαγή νερου 60 λίτρων και πανω, δε μπορει να μεταφέρει κάθε φορα το βαρέλι κοντα στο ενυδρειο του, πολλές φορές και με λιγότερα λίτρα όπως εγω που η μέση μου δε μου επιτρέπει να σηκώνω βάρη. Έχει προννοησει λοιπόν να έχει κάπου σταθερό το βαρέλι αλλαγής (κατα πάσα πιθανότητα μακρια απο το ενυδρειο για λόγους αισθητικής). Εκείνος, ναι χρειάζεται και μεγάλη αντλία άρα με αρκετά χρήματα αγορά, ώστε να του κάνει τη δουλειά απο μακρια. Για ενυδρεια μέχρι βαριά 140 λίτρων θα πω εγω, τέτοιες αντλίες των 7€ για τις οποίες συζητάμε, ειναι μια χαρά κύριοι. 50€ για αντλία πάντως εγω προσωπικά δε θα έδινα ούτε για αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και δύο χρόνια έχω αυτή την αντλία

http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-antlies-kukloforites-sun-sun/kukloforitis-sen-hj-94 (6,99€ μανομετρικό 1,3m).

Στο ένα ενυδρείο σηκώνει το νερό στο ένα μέτρο περίπου και το περνάει μέσα από σωλήνες και φίλτρο με συνολική απόσταση 2-2,5m. Δεν έχω μετρήσει χρόνο αλλά γεμίζει αργά.

Στο άλλο ενυδρείο σηκώνει το νερό στο 1,5m και με ικανοποιητική πίεση.

όλως τυχαίως, γι' αυτή την αντλία γινεται η κουβέντα. Κι εγω αυτή έχω και ειναι μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιος που έχει ενυδρειο τέτοιο ώστε να πρέπει να κάνει αλλαγή νερου 60 λίτρων και πανω, δε μπορει να μεταφέρει κάθε φορα το βαρέλι κοντα στο ενυδρειο του, πολλές φορές και με λιγότερα λίτρα όπως εγω που η μέση μου δε μου επιτρέπει να σηκώνω βάρη. Έχει προννοησει λοιπόν να έχει κάπου σταθερό το βαρέλι αλλαγής (κατα πάσα πιθανότητα μακρια απο το ενυδρειο για λόγους αισθητικής). Εκείνος, ναι χρειάζεται και μεγάλη αντλία άρα με αρκετά χρήματα αγορά, ώστε να του κάνει τη δουλειά απο μακρια. Για ενυδρεια μέχρι βαριά 140 λίτρων θα πω εγω, τέτοιες αντλίες των 7€ για τις οποίες συζητάμε, ειναι μια χαρά κύριοι. 50€ για αντλία πάντως εγω προσωπικά δε θα έδινα ούτε για αστείο.

Γιατι ξερεις πολλους που θα εδιναν τοσα για αντλια ρε Παναγιωτη?Εγω να σου πω την αληθεια χρησιμοποιω την αντλια απο ενα εσωτερικο φιλτρο κινεζικο που ειχα και κανει μια χαρα δουλεια,γεμισα 80 λιτρα νερο σε αποσταση 2 μετρων ενω η αντλια ειναι για 1.3,εκανε αρκετη ωρα αλλα δεν με χαλαει,κανω μια χαρα τη δουλεια μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε αρκετή ώρα τι εννοούμε ??

Χοντρικά . . .

Βασιλη δεν χρονομετρησα αλλα καμια ωρα θα την εκανε πιστευω,μπορει και λιγο λιγοτερη.Το θεμα δεν ειναι ποση ωρα θα κανει αλλα οτι κανει τη δουλεια που θελουμε μια χαρα.Και να ξερετε οτι οσο πιο αργα γινετε η αλλαγη νερου τοσο το καλυτερο..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Στα 2 μετρα δεν κατουραει οπως λες απλα δεν εχει τοση πιεση οση θα ειχε με μανομετρικο 2 μετρων.Αν εσυ θες να μεταφερεις το νερο απο το βαρελι που ειναι εξω απο το σπιτι σου τοτε ναι θες πολυ μεγαλη αντλια,αλλα αν εχεις το βαρελι κοντα στο ενυδρειο σου δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα.Τωρα αν εσυ εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις μια αντλια που κανει 50-60 ευρω μπορεις να την παρεις,δεν εχουν ολοι ομως αυτη τη δυνατοτητα.Υπερβολικος εγινες και στο αλλο θεμα με τον φωτισμο,δεν ειναι ολα των ακρων,υπαρχει και η μεση.

Αν από όλα τα παραπάνω μόνο αυτό κατάλαβες, έχεις δίκιο, πάω να σκίσω το πτυχίο μου, μηχανολόγος, μηχανικός ΜΕΚ και μηχανικός του εμπορικού ναυτικού με εκατοντάδες επισκευές σε αντλίες παντός τύπου. Από την ποιο απλή μέχρι και την ποιο σύνθετη. Αν πάρεις ένα αυτοκίνητο όπου ο κατασκευαστής σου λέει μάξιμουμ φορτίο 1000 κιλά και το φορτώσεις με 1200 πάλι θα πάει, αλλά πόσες φορές; Κάποια στιγμή θα κλατάρει. Αυτό εξηγώ παραπάνω με απλά ελληνικά. Βέβαια πάνω από το πληκτρολόγιο όλοι μπορούν να έχουν άποψη. Αυτό που λένε στου κασίδη το κεφάλι ! Ακόμα περιμένω βέβαια να μου δήξεις εκείνο το πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με τα εύκολα φυτά με λίγο φωτισμό που πηγαίνει μια χαρά από ότι έλεγες. Τέλος πάντων μην χαλαω άλλο το ποστ του παιδιού και όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου κάποτε, αν βλέπεις τον άλλο να κοιμάται, ρίξε του μια κουβέρτα……

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...