Jump to content

Τροπος Γεμισματος Ενυδρειου;


Recommended Posts

Μιλησα εγω για χρονο ζωης της αντλιας?Και στην τελικη οτι πληρωσεις παιρνεις,οταν παιρνεις κατι κινεζικο περιμενεις οτι δεν θα αντεξει τοσο οσο ενα που ακριβοπληρωνεις.

Αλλα σου ξαναλεω,δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να παρουν αντλια των 50-60 ευρω,αυτοι δηλαδη τι θα κανουν?Θα το ριχνουν με κανατα?

Οσο για το πυκνοφυτεμενο ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις πολλα σε πληροφορω.

Σταματηστε να ειστε υπερβολικοι,οι καιροι ειναι δυσκολοι πλεον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ που την βρίσκουμε είπαμε;

Και με ενδιαφέρει να μην πέφτει το νερό με δύναμη μέσα στο ενυδρείο και ανακατεύει τα πάντα...

Έχουν οι αντλίες αυτές κάποιο ρυθμιστή ροής πχ;

Με ένα βανάκι στο λαστιχο σου λύνεται άνετα το θέμα της δυνατής ροής ;)

Βασιλη δεν χρονομετρησα αλλα καμια ωρα θα την εκανε πιστευω,μπορει και λιγο λιγοτερη.Το θεμα δεν ειναι ποση ωρα θα κανει αλλα οτι κανει τη δουλεια που θελουμε μια χαρα.Και να ξερετε οτι οσο πιο αργα γινετε η αλλαγη νερου τοσο το καλυτερο..

Xoντρικά με καλύπτεις !!

Συμφωνώ για την αργή αλλαγή αλλά αν παίρνει τόση ώρα θα είναι λίγο μπέρδεμα για εμένα :(

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα εγω για χρονο ζωης της αντλιας?Και στην τελικη οτι πληρωσεις παιρνεις,οταν παιρνεις κατι κινεζικο περιμενεις οτι δεν θα αντεξει τοσο οσο ενα που ακριβοπληρωνεις.

Αλλα σου ξαναλεω,δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να παρουν αντλια των 50-60 ευρω,αυτοι δηλαδη τι θα κανουν?Θα το ριχνουν με κανατα?

Οσο για το πυκνοφυτεμενο ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις πολλα σε πληροφορω.

Σταματηστε να ειστε υπερβολικοι,οι καιροι ειναι δυσκολοι πλεον!

Ούτε εγώ αναφέρθηκα σε χρηματικό ποσό Για watt μίλησα και μόνο. Και επειδή ο καιρός είναι δύσκολος όπως λες και θα συμφωνήσω μαζί σου, Αυτό που αγοράζουμε το δουλεύουμε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή, για να μην λέμε, ήταν κινέζικο και κάηκε. Βρίσκουμε ακριβός αυτό που θέλουμε, για την χρήση που θέλουμε και υπολογίζουμε και ένα ποσοστό γύρο στο 10% παραπάνω. Κάνουμε έρευνα αγοράς και αγοράζουμε αυτό που μας συμφέρει. Το δουλεύουμε με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Δεν κάνουμε ούτε τους καμποιδες ούτε ταρζανιες γιατί ο κίνδυνος παραμονεύει. Δεν αναφέρομαι μόνο σε ένα τόσο δα αντλιακι….

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω.....δεν φταιει κανενα προιον(κινεζικο ,γερμανικο Η απο την χονολουλου)οταν δεν χρησιμοποιητε συμφωνα με τις προδιαγραφες του

Ούτε εγώ αναφέρθηκα σε χρηματικό ποσό Για watt μίλησα και μόνο. Και επειδή ο καιρός είναι δύσκολος όπως λες και θα συμφωνήσω μαζί σου, Αυτό που αγοράζουμε το δουλεύουμε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή, για να μην λέμε, ήταν κινέζικο και κάηκε. Βρίσκουμε ακριβός αυτό που θέλουμε, για την χρήση που θέλουμε και υπολογίζουμε και ένα ποσοστό γύρο στο 10% παραπάνω. Κάνουμε έρευνα αγοράς και αγοράζουμε αυτό που μας συμφέρει. Το δουλεύουμε με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Δεν κάνουμε ούτε τους καμποιδες ούτε ταρζανιες γιατί ο κίνδυνος παραμονεύει. Δεν αναφέρομαι μόνο σε ένα τόσο δα αντλιακι….

εγω χρησιμοποιω παρα πολλα κινεζικα προιοντα ,παντα συμφωνα με αυτα που λεει ο κατασκευαστης τους,και ειμαι υπερευχαριστιμενος και δεν ειχα ποτε προβλημα....ειδου και το ονομα linglong^^............αντιθετα οι περισσοτεροι κανουν οτι νανε στα προιοντα που αγοραζουν ,και μετα ψαχνουν να δουν ποιο ειναι το καλυτερο.....τι να το κανω αν εχω χαλασει 3 αντλιες κανοντας ταρζανιες και πειραματα ,αν τελικα ανακαλυψω οτι η τεταρτη αντλια που πηρα αντεξε παραπανω απο τις αλλες (και παλι οχι για παντα).....να λεω οτι εκανα οικονομια?????να λεω οτι αυτη ειναι η καλυτερη και να την πληρωνω 3φορες την αξιατης χωρις ουσιαστηκα να μου προσφερει κατι παραπανω??????δεν καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση ηταν... Ειρηνη Υμιν!

Καταλαβα πολα και ευχαριστω ολους για το χρονο τους...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ αναφέρθηκα σε χρηματικό ποσό Για watt μίλησα και μόνο. Και επειδή ο καιρός είναι δύσκολος όπως λες και θα συμφωνήσω μαζί σου, Αυτό που αγοράζουμε το δουλεύουμε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή, για να μην λέμε, ήταν κινέζικο και κάηκε. Βρίσκουμε ακριβός αυτό που θέλουμε, για την χρήση που θέλουμε και υπολογίζουμε και ένα ποσοστό γύρο στο 10% παραπάνω. Κάνουμε έρευνα αγοράς και αγοράζουμε αυτό που μας συμφέρει. Το δουλεύουμε με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Δεν κάνουμε ούτε τους καμποιδες ούτε ταρζανιες γιατί ο κίνδυνος παραμονεύει. Δεν αναφέρομαι μόνο σε ένα τόσο δα αντλιακι….

Συμφωνώ 100% με τα κόκκινα γράμματα και μην ξεχνάμε ότι ειδικά στην περίπτωση της αντλίας αλλαγής βάζουμε 220V μέσα σε νερό.

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm?itemId=140906976014

Με αυτην κάνω την δουλειά μου εδώ και ένα χρόνο.Και μάλιστα από μακρινή απόσταση

sent from iphone

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm?itemId=140906976014 Με αυτην κάνω την δουλειά μου εδώ και ένα χρόνο.Και μάλιστα από μακρινή απόσταση sent from iphone

Δώσε μας ξανα το link γιατί μόνο κυκλοφορητή δεν μου εμφανίζει εμένα :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/140906976014?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fsch%2Fi.html%3F_sacat%3D0%26_from%3DR40%26_nkw%3D140906976014%26_rdc%3D1

Αυτόν έχει βάλει μάλλον ο φίλος και φαίνεται καλός.

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να εξηγήσετε σε μία γυναίκα που δεν είναι μηχανικός, πως τα συνδέετε όλα αυτά;

έστω ότι παίρνω το eheim (δεν ξέρω πόσο κάνει, αλλά τα άλλα που βάλατε λινκς δεν παίζουν).

Τι κάνω; που το τοποθετω;

πως αδειάζω/γεμίζω το ενυδρείο που βρίσκεται σε μεγάλη απόσταση από οποιαδήποτε βρύση;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός ,είναι.Έχει και άλλες αντλίες,ψαξτε λίγο στο ebay με την αναζήτηση "aquarium pump"

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

AraXne μιλαμε για γεμισμα ενυδρειου. Κουβας η βαρελακι με το νερο που θα βαλεις στο ενυδρειο, μπλουμ μεσα ο κυκλοφορητης - αντλια συνδεδεμενος με λαστιχο που η μια του ακρη μπαινει στο ενυδρειο.... αυτα, πριζα και μεταφορα νερου...

Link to comment
Share on other sites

άρα η μία άκρη από το λάστιχο στη βρύση, η άλλη στον κυκλοφορητή; ή μέσα στο ενυδρείο;

εκεί το μπέρδεψα :innocent:

έχω δει κάποιον που ΚΑΙ το αδειάζει με τον ίδιο τρόπο. απλά δεν μπορώ να θυμηθώ πως τα συνέδεε.

εγώ ακόμα πάω κουβαδάκι-κουβαδάκι...:/

για ένα 100ρι ενυδρείο τι κυκλοφορητή να πάρω; (κ πόσα $$ κάνει;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν τον κυκλοφορητή τον βαζεις μεσα στο δοχείο με το νερό που έχεις ετοιμάσει για αλλαγή, αυτός παίρνει αυτό το νερό και με ένα λάστιχο το ρίχνει στο ενυδρείο δεν συνδέεται στη βρύση. Από χρήματα βρίσκεις από 7€ ρίξε μια ματιά στα link που σου έβαλαν πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

χμ. τότε άλλο έχω υπόψη μου. χωρίς κουβάδες.

Ο γνωστός που είχα δει, έβαζε κατευθείαν (με κυκλοφορητή & λάστιχο) από τη βρύση...ή το άδειαζε (πάλι με λάστιχο/κυκλοφορητή) στην λεκάνη απευθείας.

θα πρέπει να τον ξαναρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

χμ. τότε άλλο έχω υπόψη μου. χωρίς κουβάδες.

Ο γνωστός που είχα δει, έβαζε κατευθείαν (με κυκλοφορητή & λάστιχο) από τη βρύση...ή το άδειαζε (πάλι με λάστιχο/κυκλοφορητή) στην λεκάνη απευθείας.

θα πρέπει να τον ξαναρωτήσω.

Λεκανη κουβας βαρελι δεν εχει σημασια.......

Οτι αποριες εχεις ανοιξε ενα θεμα να σου λυθουν, γιατι ο γνωστος σου τους βαζει και χλωριο κατευθειαν απ τη βρυση......

Link to comment
Share on other sites

Λεκανη κουβας βαρελι δεν εχει σημασια.......

Οτι αποριες εχεις ανοιξε ενα θεμα να σου λυθουν, γιατι ο γνωστος σου τους βαζει και χλωριο κατευθειαν απ τη βρυση......

Αχα! Κι άμα προσθέσεις μετά το αντιχλώριο; μέσα στο ενυδρείο;

(οκ...ο γνωστός είναι πολύ βαριεστημένος, παρόλαυτά τα οσκαρ του έχουν γίνει κτήνη.)

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει που τα ψαράκια σου θα κολυμπούν για λίγα λεπτά μέσα στο χλώριο είναι και αυτή μια λύση :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...