Jump to content

Eheim Jager 250W - Βυθιζόμενος Ή Όχι;


Safarpn

Recommended Posts

Έχω τον θερμοστάτη που αναφέρεται στον τίτλο του θέματος και τον έχω δεί είτε σε φωτογραφίες είτε σε video στο youtube, πλήρως βυθιζόμενο εκτός από την όρθια θέση με την κεφαλή εκτός νερού. Στις οδηγίες ή δεν έγραφε κάτι τέτοιο ή εγώ δε το είδα γραμμένο.....και το έτυπο το έχει σκίσει ο πιτσιρικάς μου. Γνωρίζει κάποιος να μου πεί;

Link to comment
Share on other sites

Ο Θερμοστάτης έχει όριο μέχρι που πρέπει να φτάνει το νερό, έτσι τον δίνει ο κατασκευαστής του, τώρα κάποιοι τον βυθίζουν τελείως δεν ξέρω όμως εάν μελλοντικά αυτό παρουσιάσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς αν τίθεται θέμα να βραχυκυκλώσει ή να χαλάσει ; Λογικά όλα αυτά είναι πλήρως στεγανοποιημένα . Τον δικό μου θερμαντήρα τον έχω σε κάθετη θέση πλήρως βυθισμένο :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Θερμοστάτης έχει όριο μέχρι που πρέπει να φτάνει το νερό, έτσι τον δίνει ο κατασκευαστής του, τώρα κάποιοι τον βυθίζουν τελείως δεν ξέρω όμως εάν μελλοντικά αυτό παρουσιάσει πρόβλημα.

η σταθμη που δειχνει στο θερμαντηρα ειναι οτι τουλαχιστον μεχρι αυτο το

σημειο και κατω θα πρεπει να ειναι καλυμμενος απο νερο αν οχι εντελως βυθισμενος.

και πληρως βυθισμενο να τον βαλεις δεν θα εχεις κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αααααα κατάλαβα, πυροτέχνημα το σπίτι!

Δηλαδή όσοι το έκαναν πήραν την πρωτοβουλία μόνοι τους;........oh man....μεγάλο ρίσκο!

Link to comment
Share on other sites

οι jager μπορουν να βυθιστουν και τελειως δεν εχουν θεμα και δουλευουν σε οποιαδηποτε θεση!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πλήρως βυθιζόμενος Πάνο. Το λέει στα χαρακτηριστικά του. :)

Link to comment
Share on other sites

Αααααα κατάλαβα, πυροτέχνημα το σπίτι!

Δηλαδή όσοι το έκαναν πήραν την πρωτοβουλία μόνοι τους;........oh man....μεγάλο ρίσκο!

μην αγχωνεσαι.δεν ισχυει κατι τετοιο.

ο θερμαντηρας πληρως βυθισμενος ειναι μεσα στα πλαισια σωστης και

απροβληματιστης λειτουργειας χωρις θεμα δυσλειτουργειας.

Link to comment
Share on other sites

....καλού κακού θα βάλω την πεθερά μου να τον θέσει σε λειτουργία μεσα στο νερό κι εγώ θα πάω στην καφετέρια απέναντι. Τώρα αν λάμψει το σπίτι...τι να πώ, μου τη φέρατε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/aquarium-heaters

κατω χαμηλα και καπου στη μεση στα benefits λεει:

  • Completely submersible (watertight)

<_<

Έγινε επεξεργασία - maikl
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με έβαλες εσύ να ψάχνω. Ο συγκεκριμένος θερμοστάτης έχει προδιαγραφές IP 68 που σημαίνει ότι είναι στεγανός κάτω από ορισμένη πίεση http://www.keywolf.com/Ingress_Protection_Ratings.php

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κύριοι, θα το βουτήξω μέσα

Σου έσβησα το μάλλον ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω Πανο, μιας και εχω τον ιδιο, και τερμα βυθισμενο να τον εχεις δεν εχεις προβλημα! Ειναι καλος θερμαντηρας, δεν ειναι κινεζικος, που κι αυτοι δεν εχουν προβλημα!

Το θεμα ειναι για ποιο λογο τον θες τερμα βυθισμενο;

Link to comment
Share on other sites

οι jager μπορουν να βυθιστουν και τελειως δεν εχουν θεμα και δουλευουν σε οποιαδηποτε θεση!

Το λεει καπου στις οδηγιες οτι δουλευουν σε ολες τις θεσεις? Εγω ειδα δουλευουν καθετα και μπορουν να βυθιστουν πληρως.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω Πανο, μιας και εχω τον ιδιο, και τερμα βυθισμενο να τον εχεις δεν εχεις προβλημα! Ειναι καλος θερμαντηρας, δεν ειναι κινεζικος, που κι αυτοι δεν εχουν προβλημα!

Το θεμα ειναι για ποιο λογο τον θες τερμα βυθισμενο;

Για να μην έχεις το άγχος ότι θα κατέβει η στάθμη κάτω από τη γραμμή και σου καεί! :P

Κι εγώ αυτόν έχω σε λιγότερα βατ πλήρως βυθισμένο, για ...χωροταξικούς λόγους. :D

Link to comment
Share on other sites

χρονια τους δουλευουμε και ετσι jager ειναι εγγυηση!δουλευω εναν αυτη τη στιγμη σε 22αρι γαριδαδικο τελειως πλαγια πολλους πολλους μηνες χωρις κανενα θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο την κυματιστη γραμμη, η οποια σημαινει η σταθμη του νερου να μην ειναι κατω απο αυτη, τo γραφει : FULLY SUBMERSIBLE = ΠΛΗΡΩΣ ΒΥΘΙΖΟΜΕΝΟΣ που σημαινει οτι η πεθερά σου θα την γλιτωσει.....βρες άλλο κόλπο. Οι jagger δεν κάνουν για ξεπαστρεμα πεθερας!! :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανω απο την κυματιστη γραμμη, η οποια σημαινει η σταθμη του νερου να μην ειναι κατω απο αυτη, τo γραφει : FULLY SUBMERSIBLE = ΠΛΗΡΩΣ ΒΥΘΙΖΟΜΕΝΟΣ που σημαινει οτι η πεθερά σου θα την γλιτωσει.....βρες άλλο κόλπο. Οι jagger δεν κάνουν για ξεπαστρεμα πεθερας!! :bigemo_harabe_net-74:

Τι λες ρε μεγάλε;.....άμα ξεγυμνώσω τα καλώδια θα σου πω εγω, κοκορέτσι θα γίνει!
Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε μεγάλε;.....άμα ξεγυμνώσω τα καλώδια θα σου πω εγω, κοκορέτσι θα γίνει!

χαχαχαχα! Λέμε να μην το ξεβρακωσεις τον θερμοστατη....αμα τον ξεβρακώσεις :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε μεγάλε;.....άμα ξεγυμνώσω τα καλώδια θα σου πω εγω, κοκορέτσι θα γίνει!

Έτσι θα φάνει. Είπαμε αθόρυβα και καθαρές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...