Jump to content

Juwel Guppies .


Jin Kazama

Recommended Posts

Mετά την ατυχία που είχα και μια και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με επεξεργασία νερού Α/Ο και τα συναφή , αποφάσισα να γυρίσω στα παλιά . Όπως λέει και ο τίτλος λοιπόν guppies σε juwel .

Επίσης για να αποφύγω την αφίσα αλλά και την κακή εφαρμογή με αποτέλεσμα τις ορατές φουσκάλες , βρήκα πλάτη της juwel στις διαστάσεις μου . Επίσης κρίνεται αναγκαία και η αγορά ενός θερμαντήρα μια και ο εργοστασιακός απεδείχθει ανεπαρκής σε απόδοση . Θα κινηθώ σε Jager ή σε fluval .

Τα φυτά με τα ξύλα τα έχω σε κουβά με νερό για να μην τα χάσω , θα τα ξαναχρησιμοποιήσω καθώς θα τοποθετήσω και άλλα ξύλα και φυτά . Τα υπάρχον φυτά είναι ανούμπιες . Πολλά ξύλα με φυτά λοιπόν , με μαύρο ψιλόκοκκο χαλίκι και μαύρη πλάτη της juwel .

Θα ήθελα ιδέες - λύσεις - απόψεις και κυρίως από όσους είχαν - έχουν guppy .

Υ.Γ. : Αυτή είναι η πλάτη που θα χρησιμοποιήσω :

http://www.petsupermarket.gr/3594/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B3%CE%BB%CF%85%CF%86%CE%B7-%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B7-str-300.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει κάτι; Τα χρυσόψαρα τι απέγιναν με το ick?

Sorry για το εκτός θέματος με το καλησπέρα.

Έγινε επεξεργασία - pptom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και σπαμάρω θα σου απαντήσω φίλε μου . Σήμερα ανέσυρα νεκρό το ένα ( red cap ) , μετέφερα το δεύτερο εσπευσμένα σε ενυδρείο αχρησιμοποίητο είκοσι λίτρων με τον θερμαντήρα και την αεραντλία . Δυστυχώς δεν έχω φίλτρο για τόσο μικρό . Έτσι λοιπόν θα αλλάζω νερό καθημερινά ώστε να μην ανεβάσει αμμωνία και τα συναφή .

Όσον αφορά το juwel και το set up του , ξήλωσα τα πάντα από μέσα και τα απολύμανα . Απολύμανα και την δεξαμενή καθώς επίσης και τα ξύλα με τα φυτά ( δεκαεννιά μέρη νερό - ένα μέρος χλωρίνη ) .

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τα χρυσόψαρα σου εύχομαι να πανε καλά όλα αυτή τη φορά. Η πλάτη φαίνεται όμορφη θα ήθελα να τη δω και μέσα στο ενυδρειο πως φαίνεται. Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τα χρυσόψαρα σου εύχομαι να πανε καλά όλα αυτή τη φορά. Η πλάτη φαίνεται όμορφη θα ήθελα να τη δω και μέσα στο ενυδρειο πως φαίνεται. Καλή συνέχεια!!!

Και εγώ λυπάμαι για αυτή την εξέλιξη στην προσπάθεια μου μια και τα ψάρια πήγαν κατά διαόλου και μόνο οι ανούμπιες πήγαν καλά . Αναπτύχθηκαν αρκετά και έχουν αγκαλιάσει τα ξύλα με ρίζες :)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τα χρυσόψαρα σου εύχομαι να πανε καλά όλα αυτή τη φορά. Η πλάτη φαίνεται όμορφη θα ήθελα να τη δω και μέσα στο ενυδρειο πως φαίνεται. Καλή συνέχεια!!!

Είναι πάρα πολύ ωραία, την είχα σε ένα 125.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη λυπάμαι για το ψαράκι σου.Και το δικό μου με το ζόρι την παλεύει.

Για τις πλάτες από ότι ξέρω πάνε με το κομμάτι.

Υ.Γ Εάν θέλεις φίλτρο για το μικρό έχω να σου δώσω αν το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Μανώλη , ίσως οι ασθένειες αυτές να είναι σοβαρές και να θέλουν χρόνο αποκατάστασης . Από ότι θυμάμαι το δικό σου πρόβλημα είναι πολύ πρίν από μένα . Thanks για την πρόταση - προσφορά σου .

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιες θέλουν τον χρόνο τους και να έχεις και την τύχη με το μέρος σου.

Αν το χρειαστείς μου λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι Μανώλη να είναι η σωστή αντιμετώπιση και όχι μια λανθασμένη ώστε να σου επιφέρει πιο πολλά προβλήματα . However ήταν η πρώτη και τελευταία φορά , δεν θα επιτρέψω να συμβεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον . Ευχαριστώ , αν είναι , θα σου πώ .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ρωτας σε αυτο το θεμα Βαγγελη!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη παμε γερα με νεα προσπαθεια, μην ξεχνας!! Επιβαλεται να σηκωθεις!!!

Λοιπον για τα γκαπακια φυτα επιφανειας για τα νεογνα, ποικηλια τροφων, βιταμηνες μια φορα την εβδομαδα, 1 μερα νηστεια, αλλαγες και τα σχετικα λογικα τα ξερεις....

Κερατοφυλλο εχω και επειδη το πεταω εαν εισαι καπου κοντα(Μενω λουτσα) κερναω καφε και μια καλη ποσοτητα να το βρασεις εαν ξεμηνεις στο πλοιο :-Ρ

Φιλτρακι ισως εχω και εγω να σε εξυπηρετισω...

Καλη συνεχεια φιλος, μην ξενερωνεις ή οπως λετε εσεις φορτα την πρυμνη αχρηστα σκυλια της θαλασσας(πειρατης ειπαμε εισαι εε;;) :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Άγγελε , δεν ξενερώνω και δεν εγκαταλείπω . Όπως είπες και εσύ , νέα προσπάθεια , ξανά από την αρχή . Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου αλλά προκειμένου να μην έχω - γλυτώσω γέννες θα βάλω μόνο αρσενικά . Οπότε αποκλείω το κερατόφυλλο , αλλά δεν αποκλείω τα φυτά γενικά μια και θα χρησιμοποιήσω ξανά αυτά που έχω αλλά θα συμπληρώσω και άλλα .

Και πάλι ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ναί Θοδωρή , δεν θέλω να πήξω και να μην έχω τι να τα κάνω και που να τα δώσω . Το γνωρίζω αυτό Άγγελε .

Link to comment
Share on other sites

Ναί Θοδωρή , δεν θέλω να πήξω και να μην έχω τι να τα κάνω και που να τα δώσω . Το γνωρίζω αυτό Άγγελε .

Την ξερεις την αποψη μου περι του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

Τοτε βαγγελη ξεκινα στρωσιμο και βαλε αγγελια για φυτα....

Δεν θελεις κατι αλλο ιδιαιτερο, για την πλατη σεν ξερω γιατι ειμαι τις γνωμης οτι κοβουν λιτρα και με 2 ευρω βαζεις μαυρο χαρτονι ή ισως φτανει και γιανλιγο μαυρο πλαστικο χρωμα να βαψεις την πλατη....δινει και βαθος....

Αυτα :-) αντε βουρ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hold your horses mate :lol: . Πρώτα θα αγοράσω το χαλικάκι που βρήκα και την πλάτη και μετά θα ξεκινήσω . Έχω υλικά , αλλά δεν έχω siporax mini , πρέπει να αγοράσω και από αυτό . :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην σπιντα γιατι περενω να ξεκινησω την δικια μου αλλαγη....χεχεχεεε!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο ξεκινημα εκ νεου!!! :)

Ποιο juwel εχεις?Το 60αρι?

Την πλατη την εχω κι εγω...εμενα μου αρεσει!

Απλα εγω οταν την αγορασα πηρα μαλλον λαθος μεγεθος και δεν καλυψε ολη την πλατη και περισσευε απο πανω οποτε το εκοψα το κομματι εκεινο και το κολλησα στο κενο που εμενε απο τα αριστερα....φαινεται αλλα οχι πολυ ασχημα....γι'αυτο να μετρησεις τις διαστασεις που θα μπει η πλατη καλυτερα..... :)

Προσπαθησε αν μπορεις με τα ξυλα που θα βαλεις να μην σου μαλακωνουν πολυ το νερο γιατι εγω εχω γκαπυ σε μαλακο νερο και εχω απωλειες και κυριως απο τα αρσενικα..... :(

Link to comment
Share on other sites

Να μας ενημερωνεις για την εξελιξη ε??? :)

Αφου ειμαστε ματακηδες το ξερεις!!!!! :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...