Jump to content

Juwel Guppies .


Jin Kazama

Recommended Posts

Καλο ξεκινημα εκ νεου!!! :)

Ποιο juwel εχεις?Το 60αρι?

Την πλατη την εχω κι εγω...εμενα μου αρεσει!

Απλα εγω οταν την αγορασα πηρα μαλλον λαθος μεγεθος και δεν καλυψε ολη την πλατη και περισσευε απο πανω οποτε το εκοψα το κομματι εκεινο και το κολλησα στο κενο που εμενε απο τα αριστερα....φαινεται αλλα οχι πολυ ασχημα....γι'αυτο να μετρησεις τις διαστασεις που θα μπει η πλατη καλυτερα..... :)

Προσπαθησε αν μπορεις με τα ξυλα που θα βαλεις να μην σου μαλακωνουν πολυ το νερο γιατι εγω εχω γκαπυ σε μαλακο νερο και εχω απωλειες και κυριως απο τα αρσενικα..... :(

Μπορώ να ισοσταθμίσω την κατάσταση με ασβεστολιθικές πέτρες :xmas_wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,καντο ετσι!

Στηστο και αναλογα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ανάλογα , αλλά να σου πώ κάτι ; Πόσο να ρίχνουν το ph , τα ξύλα ; Έπειτα υπάρχουν και τα ph controlers .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι κανει καιρο να πεσει το ph μονο με τα ξυλα εκτος κι αν ειναι πολυ παλια μεσα σε νερο και εχουν αρχισει να σαπιζουν...

αν ειναι καινουρια ισως να μην δεις και καμια τρελη διαφορα....

Τα γκαπυ θα τα βαλεις σε νερο βρυσης,αρα 7.2 ph περιπου,αντε να παει στο 7.0...

Για το ph controler δεν εχω ιδεα... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια προιόντα η Api που ρυθμίζεις το ph που επιθυμείς εσύ . Αν θυμηθώ θα δώ προσπέκτους και θα σου πώ . Κάτι άλλο , θα μπορούσαν να συνδυαστούν τα guppy με γαριδούλες red cherry ; Εννοείται η προσθήκη γαρίδων να γίνει μετά από ένα τρίμηνο , ίσως και παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

Για τις γαριδες δεν ξερω να σου απαντησω με σιγουρια.....

Εριξες καμια ματια εδω?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/43477-aanssaeaao-aeoeiy-iaaniy/

Γενικα νομιζω οτι αν ειναι σχετικα πυκνοφυτεμενο με πολλες κρυψωνες δεν θα εχεις προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει καιρό πρίν αυτό αλλά καλά έκανες και μου το έδωσες να το φρεσκάρω ξανά . Είναι γεγονός οτι οι γαρίδες κινδυνεύουν από τα ψάρια , αλλά οι cherry από τα guppies ; Ή μήπως θα ήταν προτιμότερο να βάλω amano που είναι πιο μεγάλες ; Αλλά μήπως εκεί κινδυνέψουν τα guppies από αυτές ;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να σου πω οτι ξερω...θα σου ψεματα! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ξύλα και φυτά έχω στο μυαλό μου , κυρίως ανούμπιες και μικροσόρουμ που δεν φυτεύονται με δέκα αρσενικά guppies ( θέλω χρώματα όπως κατάλαβες ) και έλεγα και ένα κοπαδάκι 6 - 8 red cherry .

Link to comment
Share on other sites

Με αμανο δεν θα εχεις πρόβλημα γιατί ειναι μεγαλώσωμες. Ειχα και red cherry με guppies για κάτι λιγότερο απο χρόνο χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η εισαγωγή των γαρίδων Δημήτρη πρέπει να γίνει μετά από ένα τρίμηνο έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι , ώστε να έχει "στρώσει" και ο βυθός. Μετα απο 2 με 3 μηνες δημιουργείται η κατάλληλη βιολογία και μικροοργανισμοί . Για τις red cherry που έχουν χιλιοαναπαρχθει όμως , υπάρχει και η θεωρια οτι δεν ειναι απαραίτητο να περιμένεις 2 μηνες. ;)

Link to comment
Share on other sites

1)Τα ξυλα αποκλειεται να σου ριξουν πολυ το ΡΗ.

2)Βαλε red cherry μαζι με τα γκαπυ(μετα απο ενα διμηνο).

3)Μην χρησιμοποιεις σκευασματα που ανεβοκατεβαζουν το ΡΗ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη ριχνετε χημικα μεσα στο ενυδρειο,μετα αρχιζουν τα προβληματα με τα ψαρια!Ειδικα με ζωοτοκα δεν εχεις προβλημα με το νερο βρυσης,δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία με το νέο σου ξεκίνημα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και ευελπιστώ να πάνε καλύτερα τα πράγματα αυτά την φορά καθώς θα ασχοληθώ ακόμα περισσότερο με μεράκι για την διαμόρφωση του τοπίου μου . Τόσο σε υλικά , όσο και στο δέσιμο των χρωμάτων πάντα με πράσινο , ζωντανό πράσινο μέσα :)

Μεθαύριο την Παραμονή θα ξεκινήσω τις εργασίες και θα σας δείχνω με φωτογραφίες την εξέλιξη των εργασιών μου :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα που προοριζονται για ενυδρειο δεν νομιζω να σαπιζουν, επισης δεν ριχνουν το ph τοσο ωστε να βαλεις πετρες και να το σηκωσης, επισης με το νερο της βρυσης τα κρατας, ουτε Α/Ο ουτε σκευασματα ουτε τπτ....

Επισης δεν νομιζω να εχει θεμα με τις red cherry εκτος του οτι αναπαραγωνται σε γρηγορους ρυθμους, αλλα ειναι και ενα καλο μεροκαματο εαν τις πουλας :-Ρ

Παιξε με 2-3 ειδοι ανουμπιας εφοσον σου αρεσουν και ισως καμοια κρυπτοκορινα, αλλα προς το κεντρο που ειναι πιο εντονοσνο φωτισμος...

Εγω εχω γκαπυς(αρσενικα) σε 25 λιτρα με ανουμπιες, κρυπτοκορινες καφε, πακομπα καρολιανα και κερατοφυλλο και γινεται χαμος...με νερο βρυσης και αντιχλωριο...αντε και καμια βιταμινη και καθε 10 μερες αλλαγη 20%...και φωτισμος μια λαμπα 11βατ...

Στο 60ρι συγουρα κανεις παπαδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Άγγελε . Ανούμπιες ναί , nana barteri που δεν έχω και κάποιο είδος ακόμα . Όσον αφορά τον φωτισμό σκέφτομαι να το ξεκινήσω ( στρώσιμο ) με το καπάκι μου και στην πορεία να το καταργήσω και να βάλω δύο εξωτερικά φωτιστικά που έχω βρεί ( 48 watt το κάθε ένα ) και αυτό όχι για τα φυτά μια και οι ανούμπιες δεν έχουν απαίτηση υψηλού φωτισμού αλλά κυρίως για να έχει πιο πολύ φώς το ενυδρείο . Βέβαια εκεί ίσως τεθεί θέμα με άλγες .

Βέβαια με προβληματίζει αυτό γιατί στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να τοποθετήσω και μια σίτα γιατί στο παρελθόν δύο guppy μου πήδηξαν έξω από το νερό . Διαβάζοντας ένα άρθρο εδώ για τις γαρίδες είδα ότι είναι ευαίσθητες σε λιπάσματα οπότε η χρήση εύκολων φυτών είναι μονόδρομος :)

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα ωπα!!!

96βατ σε 60 λιτρα με ανουμπιες ειναι αυτοκτονια φιλε μμ...

Θα γεμισεις αλγες παντου και πρωτα πανω στις ανομπιες!!!

Κρατα το καπακι με τα 15βατ και κολα πανω στο καπακι μια αντε δυο λωριδες λεβτ και ειναι κομπλε...περριτα εξοδα και θα κανεις ζημια....

Και για φουλ φυτεμο ειναι υπερβολη, ξεπερνας κατα πολυ τον μπουσουλα 1βατ/λ....

Αλλο μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις το μπαλαστ και τα ακροφυσια απο Τ8 σε Τ5, δεν θυμαμε ποσα βατ παει μετα, αλλα θα δεις τρελη διαφορα!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα η αναλογία είναι 1 βάτ / λίτρο . Με 60 βάτ θα είμαι οκ λές ; Πάντα για ανούμπιες μιλάμε και ίσως μικροσόρουμ ή τζάβα μός .

Link to comment
Share on other sites

Και 60βατ ειναι πολλα για τις ανουμπιες, θελουν σκιερο μερος για να μην πιασουν αγλες, επισης ειναι και πολλα για ενα ενυδρειο που δεν εχει πολλα και απαιτιτηκα φυτα...

Γιατι Βαγγελη θελεις να βαλεις πολυ φως;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...