Jump to content

Σκεψεις Για Τανγκανικα


rastafarian

Recommended Posts

Το θεμα δεν το εχω ξεχασει..

Πηγα και μαζεψα μαυρες πετρες απο μια παραλια και εχω και καφε αμμο.

Τα μονο που μου λειπουν για να ξεκινησω ειναι ενας θερμοστατης,κελύφη απο σαλιγκαρια και να κανω μια μετατροπη στους σωληνες του φιλτρου,να αλλαξω τους σπιραλ που εχει το fluval με τους κλασικους η με αλφαδολαστιχο.

Βεβαια δεν εχω αποφασισει τι ψαρια θα βαλω..:P

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ να δώ τι θα φτιάξεις!

Και εγω το ιδιο! :P

Καλα οι πετρες τα σπανε και με την καφε αμμο που εχω θα ειναι σουπερ.

Αυριο θα παω να ψαξω για αλφαδολαστιχο για να αλλαξω τα σπιραλ οπως και το 'χωνι' που εχει για εξοδο το fluval και να βαλω το κλασικο spray bar του Eheim.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβλημα..τελικα το φιλτρο μου το fluval 105 παρνει 2 λιτρα βιολογικου υλικου και εχει και 4 σφουγκαρια..θα με καλυψει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Στρατο,για τα 100 λιτρα,αν χρειαστει μπορω να κανω αλλαγες νωριτερα απο εβδομαδα.

Για να μη μπουκωσω το ενυδρειο αλλα να ειναι και ανετα με το φιλτρο λεω να βαλω ενα ειδος ψαριου.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο,ειμαι ανεμεσα σε 2 ειδη ψαριων τα οποια ειναι Α.Compressiceps "shell" ή neolamprologus ocellatus gold.

Θα μπορουσα στα λιτρα μου να βαλω altolamprologus calvus black η αυτα πανε σε μεγαλητερα ενυδρεια?Μιλαω για species tank ετσι,οχι για 2 ειδη.

Επισης θα ηθελα να μαθω τι στησιμο πρεπει να κανω γι αυτα τα ψαρια,οπως ειπα εχω πετρες και αμμο,να κανω ενα νταμαρακι στη μια πλευρα και να ριξω και μερικα κελυφη?Θα ειναι οκ για αυτα τα ειδη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαχνεις θερμοστατη ρωτα στο water inn 10 ευρο 300ρης και 250ρης (μεταχειρισμενος) αν μεινανε !!

Πηγα απο εκει σημερα,θεωρω υπερβολη για ενα ενυδρειο 110 λιτρων να βαλω 250W θερμοστατη.Πιστευω θα βρω απο καμια αγγελια εδω καποιον 100-150w.

Link to comment
Share on other sites

Οι γνήσιοι φυτεμένοι μένουμε όλο και λιγότεροι, και αυτό με ανυσηχεί πολύ. Μάλλον φταίνε και οι κακές συναναστροφές. :bigemo_harabe_net-163:

Και σου το είχα πει ρε Κώστα θα καταλήξεις με Αφρικάνικο στο τέλος αλλά δεν με άκουσες. Τέλος πάντων με καμία βαλισνέρια μέσα ελπίζω να αναστρέψουμε την άσχημη τροπή. :rasp: :rasp: :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οι γνήσιοι φυτεμένοι μένουμε όλο και λιγότεροι, και αυτό με ανυσηχεί πολύ. Μάλλον φταίνε και οι κακές συναναστροφές. :bigemo_harabe_net-163:

Και σου το είχα πει ρε Κώστα θα καταλήξεις με Αφρικάνικο στο τέλος αλλά δεν με άκουσες. Τέλος πάντων με καμία βαλισνέρια μέσα ελπίζω να αναστρέψουμε την άσχημη τροπή. :rasp: :rasp: :rasp:

αχαχααχαχαχαχαχαχαχα! Βαλισνεριες θα μπουν σιγουρα στις πισω γωνιες Σωτηρη.

Ας μην ειχαμε κριση και θα σου ελεγα τι φυτεμενο θα εφτιαχνα! :P

Link to comment
Share on other sites

αχαχααχαχαχαχαχαχαχα! Βαλισνεριες θα μπουν σιγουρα στις πισω γωνιες Σωτηρη.

Ας μην ειχαμε κριση και θα σου ελεγα τι φυτεμενο θα εφτιαχνα! :P

Τώρα νιώθω καλύτερα. :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο,ειμαι ανεμεσα σε 2 ειδη ψαριων τα οποια ειναι Α.Compressiceps "shell" ή neolamprologus ocellatus gold.

Θα μπορουσα στα λιτρα μου να βαλω altolamprologus calvus black η αυτα πανε σε μεγαλητερα ενυδρεια?Μιλαω για species tank ετσι,οχι για 2 ειδη.

Επισης θα ηθελα να μαθω τι στησιμο πρεπει να κανω γι αυτα τα ψαρια,οπως ειπα εχω πετρες και αμμο,να κανω ενα νταμαρακι στη μια πλευρα και να ριξω και μερικα κελυφη?Θα ειναι οκ για αυτα τα ειδη?

Καλύτερα να μην πας Κωστή για τους calvus αφού γίνονται αρκετά μεγάλοι(αν και έχουν πολύ αργή ανάπτυξη). Οι "shell" κατ εμέ είναι ότι πρέπει. Και για τα λίτρα σου αλλά και γιατί επειδή τους γουστάρω σαν ψάρια.

Κατέληξε στα ψάρια και θα πούμε για το στήσιμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην πας Κωστή για τους calvus αφού γίνονται αρκετά μεγάλοι(αν και έχουν πολύ αργή ανάπτυξη). Οι "shell" κατ εμέ είναι ότι πρέπει. Και για τα λίτρα σου αλλά και γιατί επειδή τους γουστάρω σαν ψάρια.

Κατέληξε στα ψάρια και θα πούμε για το στήσιμο. ;)

Σταθη και εγω αυτο ειδα φιλε για τους calvus οτι γινονται μεγαλοι.

Λεω να παω στα Α.Compressiceps "shell".Τι στησιμο κανω και ποσα μπορω να βαλω?

Γεννανε ευκολα?Γενικα ποσα ψαρακια μπορω να κρατησω στα λιτρα μου? Μιλαμε για species tank.

Τα βρησκω ευκολα στο εμποριο?

Link to comment
Share on other sites

Altolamprologus compressiceps gold head διάβασε τίποτα Κώστα :P

Αστειεύομαι φυσικά ! :)

Στο ενυδρειακό κατάστημα που πηγαίνω , πάντως , έχει αρκετές φορές αυτά τα ψαράκια και δεν τα λες και μικρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Altolamprologus compressiceps gold head διάβασε τίποτα Κώστα :P

Αστειεύομαι φυσικά ! :)

Στο ενυδρειακό κατάστημα που πηγαίνω , πάντως , έχει αρκετές φορές αυτά τα ψαράκια και δεν τα λες και μικρά. ;)

αχαχχαααχαχ δεν το ειχα δει ρε! :P

Το προφιλ του λεει για ζευγαρι 125 λιτρα και για χαρεμι 200...δηλαδη με παιρνει οριακα για ενα ζευγαρι?πππφφφφφφ...

Για τα αλλα ψαρακια που εχω σαν επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα ζευγάρι πιστοποιημένο ! :)

Για τα ocelatus σε παίρνει άνετα για ένα χαρέμι Κώστα !

Link to comment
Share on other sites

Τα ocelatus μονο ενα χαρεμι πρεπει να εχω?Τις γεννες πρεπει να τις δινω?

Τι αλλες επιλογες εχω απο ψαρακια εκτος απο αυτες του αρθρου?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποφασισα! :P

Για αρχη θα βαλω τα neolamprologus ocellatus gold.Για στησιμο θα κανω ενα μικρο νταμαρακι στη μια πλυρα και θα βαλω και κελυφη στο υπολοιπο.

Τι πετρες θα τις βαλω γιατι αργοτερα μαλλον θα βαλω και ενα ζευγαρι Julidochromis transcriptus.Στην αρχη θα κρατησω τα ocellatus για να παρω καμια γεννα.Απο αυτα θα κρατησω 6-7 ψαρακια στο συνολο και μετα θα βαλω τα juli.Πιστευω οτι με 8-9 ψαρακια στο συνολο θα ειμαι οκ στα λιτρα μου ετσι?Το λεω αυτο γιατι μου ειπατ οτι με τα juli μεσα δεν θα δω γεννες..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον ετοιμος για να ξεκινησω το στησιμο,το μονο που μου λειπει πλεον ειναι κελυφη απο σαλιγκαρια.

Τελικα θα μπει αμμος θαλασσης η κλασικη που χρησιμοποιουμε και στις οικοδομες.

Πιστευω οτι απο Δευτερα θα ξεκινησω το στησιμο μια που εχω να πλυνω πολλλυυυ αμμο:P

Συντομα θα ακολουθησουν και φωτο απο το στησιμο των πετρων για να μου πειτε αν ειμαι οκ.(Ξερω οτι πρεπει πρωτα να στησω τις πετρες και μετα να ριξω την αμμο. :P )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...