Jump to content

Σκεψεις Για Τανγκανικα


rastafarian

Recommended Posts

Αν μου έλεγες ότι θα μπει μονο lamprologus ocellatus μεσα δεν θα υπήρχε θέμα αλλά επειδή θα βάλεις και τα τζουλι δεν θέλουμε να μπορούν να μπουν μέσα! Αλλά το θεμα είναι οτι δεν μπορείς να βαλεις και μικρά κελύφη αν αναλιγιστουμε το τελικό μέγεθος τον ocellatus που είναι τα 6cm!

Link to comment
Share on other sites

Μανο,τα Τζουλι θα μπουν αργοτερα για να παρω καμια γεννα απο τα Οσελατους ωστε να κρατησω 3-4 ψαρακια δικα μου.Μετα δεν θα με νοιαζουν οι γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια Στρατο,θα κανω τη διαδηκασια του καθαρισματος που εγραψα και θα τα ριξω! :)

Link to comment
Share on other sites

την αμμο την εβαλες;

Οχι Στρατο,εκανα αλλα πραγματα σημερα,εστησα το φιλτρο και εκοψα και το καπακι για να περασουν οι σωλινες του φιλτρου.

Την αμμο θα την βαλω την Τεταρτη γιατι αυριο εχουμε ψαρεμα. :P

Καλυτερα να σου πω ετσι γιατι θα εχω την αμμο ετοιμη,τα κελυφη αλλα και τις vallisneria που θα μπουν στις γωνιες,οπωτε θα γινουν ολα μαζι και θα γεμισω και νερο καπακι.

Μετα θα μεινει μονο να βρω τα ψαρακια.

Οπωτε υπομονη μεχρι τη Τεταρτη για νεες φωτο με γεματο ενυδρειο καλως εχοντων των πραγματων. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Κώστα!!

Πολύ μου άρεσαν οι πέτρες. :)

Ευχαριστω Σταθη,ολοκληρωνετε σιγα σιγα το ενυδρειο.

Και μενα οι πετρες μου αρεσαν πολυ,τι ειχε παρει και ενας φιλος,οπωτε επρεπε να παω στη συγκεκριμενη παραλια για να τις μαζεψω:)

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω λοιπον κι εγω αφου το πας γοργα,αν το μαγαζι που τα ειχα δει τα εχει ακομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Νταξει δεν βιαζομαι Στρατο,ας το στησω να το εχω ετοιμο και γεματο με νερακι να τρεχει και μολις βρω τα ψαρια τα βαζω.Ετσι και αλλιως μολις βρω τα ψαρακια θα μπολιασω το φιλτρο οπωτε θα μπορω να τα βαλω αμεσως. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο γίνετε Κώστα!!! Περιμένουμε νέες φωτογραφίες αύριο.....

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε η αμμος και σιγα σιγα γεμιζω νερο.Το μονο που λειπει ειναι να μπουν οι βαλισνεριες.

Οριστε και μια φωτο πριν αρχισω να γεμιζω.

DSCN4240.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία άμμος και πλάτη. Αν βλέπω καλα απο το κινητό μου, αριστερα του ενυδρειου έχεις τοίχο. Γιατι δε στήνεις τις πέτρες απο εκείνη τη μεριά για να έχεις ορατότητα του ενυδρειου σου απο δεξιά; Επίσης θα το προτιμούσα (οπτικά) με περισσότερα κελύφη. Άντε ρε αλάνι, καλογέμιστο!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Πανο.

Για να σε βοηθησω να καταλαβεις τι παιζει,το ενυδρειο με τη βαση του ειναι μεσα σε μια εντοιχισμενη ντουλαπα,οπωτε και απο 2 πλευρες του βλεπει τοιχο,ομως σκεφτομαι να βαλω σ αυτες τις πλευρες μαυρο χαρτονι ωστε να μη φαινεται ο τοιχος καθολου.

Οσο για τα κελυφη σιγουρα θα μπουν και αλλα,απλα αυτα βρηκα τωρα και τα εριξα.:P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

οι πλατοι και οι πετρες ταιριαζουν πολυ στο χρωμα

και η αμμος πολυ ωραια

κελυφη θες σιγουρα και αλλα

ΥΓ αν τυχει και περνας καμια μερα απο Κορυδαλλο

στειλε μου να ερθεις να σου δωσω μερικα

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν και οι Βαλισνεριες και γεμιζουμε σιγα σιγα νερακι! :)

Παυλο,ευχαριστω φιλε!

Αν τα καταφερω να κατεβω εκει κατω θα σου στειλω πμ.

Που τα βρηκες τα κελυφη εσυ?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Κωστα ομορφο το αποτελεσμα!!! Γιατι βρε παιδι μου τα εβαλες ετσι συμμετρικα τα κελυφη; Βαλτα λιγο πιο ατακτα εριμμενα....καταλαβαινεις, επιμελως ατιμελητα.

Υ.Γ Ακουσα κατι για Κορυδαλλο;

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ομορφο το αποτελεσμα!!! Γιατι βρε παιδι μου τα εβαλες ετσι συμμετρικα τα κελυφη; Βαλτα λιγο πιο ατακτα εριμμενα....καταλαβαινεις, επιμελως ατιμελητα.

Υ.Γ Ακουσα κατι για Κορυδαλλο;

Σ ευχαριστω Παρασκευα!

Και που τα εβαλα φιλε ετσι τα κελυφη νομιζεις οτι εμειναν?Τωρα που γεμιζω νερο πηγαν ολα στην επιφανεια! :P

Καλα μη νομιζεις,οπως και αν τα βαλω,τα ψαρια θα τα φτιαξουν οπως θελουν αυτα! αχαχαχαχαχαχαχ:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...