Jump to content

Ελάχιστα Νιτρικά


Recommended Posts

Λοιπόν να πως έχουν τα πράματα......

Η mary74 ευγενικά προσφέρθηκε να μου στείλει τα αντιδραστήριά της από τα ίδια test που έχω κι εγώ (Tropic Marin). Σήμερα έκανα εκ νέου μετρήσεις του ενυδρείου μου να δω πως πάει και τα ΝΟ2 και ΝΟ3 τα μέτρησα με τα test της Μαίρης. ΝΟ2 στο 0, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο και τα ΝΟ3 στο 10 ίσως και 15. "Αααααα, ανέβηκαν επιτέλους", σκέφτηκα. Παίρνω τα δικά μου test και τεστάρω το νερό με τα δικά μου αντιδραστήρια (επαναλαμβάνω, ίδιας μάρκας και με την ίδια ημερομηνίς λήξης, 7/14) και διαπιστώνω οτι τα ΝΟ3 είναι στο 0...... Συμπέρασμα της Μαίρης τα τεστ είναι καλύτερα, απλά κάτι δε πάει καλά με τα δικά μου από τη στιγμή που τα αγόρασα. Τώρα θα με ρωτήσετε γιατί να μη δείχνουν λάθος τα τεστ της Μαίρης;;;

1ον ..... ποτέ δε λές σε γυναίκα οτι κάνει λάθος

2ον ..... Το 0 στα ΝΟ3 σε ένα ενυδρείο που τρέχει χωρίς προβλήματα δεν είναι φυσιολογικό απο τη στιγμή μάλιστα που αυξησα και την ποσότητα τροφής που έριχνα για ένα μεγάλο διάστημα. 0 μου έδειχναν επί 9 μήνες και στο φυτεμένο που είχα παλιότερα.

Μαίρη ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σιγουρα τα τεστ σου ειχαν προβλημα.Καπου σε καποιο παλιοτερο θεμα (δεν θυμαμαι ονομα) καποιος ειχε το ιδιο θεμα με το δικο σου αλλα νομιζω με αλλη μαρκα τεστ.Το συμπερασμα που βγηκε μετα και απο email με την εταιρια ηταν οτι οταν τα μπουκαλακια μενουν για καιρο αχρησιμοποιητα,στο πατο κατακαθετε το υλικο που εχουν μεσα με αποτελεσμα να μη μετρουν σωστα.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να το κουνησεις παρα πολυ καλα και να το χτυπησεις σε ενα τραπεζι ωστε να ξεκολλησει το υλικο απο το πατο του μπουκαλιου και να ανακατευτει με το υγρο.

Αν βρω το θεμα θα το βαλω να το δεις.Επαναλαμβανω οτι μιλουσαν για αλλη μαρκα τεστ (απ οτι θυμαμαι) αλλα ισως να ισχυει και σε αλλες μαρκες.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και το θεμα που σας ελεγα (βεβαια το βρηκε ο dpap :P ) http://www.aquazone.gr/forums/topic/77330-ociaioeec-dhecnioeinea-aea-oa-oaaoo-ii3/

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα που βγηκε μετα και απο email με την εταιρια ηταν οτι οταν τα μπουκαλακια μενουν για καιρο αχρησιμοποιητα,στο πατο κατακαθετε το υλικο που εχουν μεσα με αποτελεσμα να μη μετρουν σωστα.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να το κουνησεις παρα πολυ καλα και να το χτυπησεις σε ενα τραπεζι ωστε να ξεκολλησει το υλικο απο το πατο του μπουκαλιου και να ανακατευτει με το υγρο.

Αν βρω το θεμα θα το βαλω να το δεις.Επαναλαμβανω οτι μιλουσαν για αλλη μαρκα τεστ (απ οτι θυμαμαι) αλλα ισως να ισχυει και σε αλλες μαρκες.

Αυτό που λες είναι για τo της API Freshwater Master Test

Το δεύτερο μπουκαλάκι για τα ΝΟ3 ζαχαρωνει αν μένει καιρό χωρίς να χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι για τo της API Freshwater Master Test

Το δεύτερο μπουκαλάκι για τα ΝΟ3 ζαχαρωνει αν μένει καιρό χωρίς να χρησιμοποιηθεί.

Ναι οκ αλλα που ξερεις οτι δεν συμβαινει και στις αλλες εταιριες?

Αν δεις το παραπανω λινκ που εβαλα,λεει για τα Api αλλα και των αλλων εταιριων..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο rastafarian

Εγώ απλά έψαξα και στο εξωτερικό άλλα δεν είδα κάτι ανάλογο σαν πρόβλημα.

Φυσικά μιας και δεν είναι το αντικείμενο μου αυτό μπορεί να μου ξέφυγε κάτι.

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να στείλω mail στην εταιρεία και θα της εδινα τον αριθμο της παρτίδας καθώς και την ημερομηνία λήξεις και τα αποτελέσματα από το test που έκανε ο Safarpn με τα test της mary74.

Και φυσικά θα ζητούσα και αντικατάσταση , μιας και τόσο καιρό μετραει κουκουρουκου πράγματα

Έγινε επεξεργασία - dankannn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο rastafarian

Εγώ απλά έψαξα και στο εξωτερικό άλλα δεν είδα κάτι ανάλογο σαν πρόβλημα.

Φυσικά μιας και δεν είναι το αντικείμενο μου αυτό μπορεί να μου ξέφυγε κάτι.

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να στείλω mail στην εταιρεία και θα της εδινα τον αριθμο της παρτίδας καθώς και την ημερομηνία λήξεις και τα αποτελέσματα από το test που έκανε ο Safarpn με τα test της mary74.

Και φυσικά θα ζητούσα και αντικατάσταση , μιας και τόσο καιρό μετραει κουκουρουκου πράγματα

Αυτο που λες θα ηταν το πιο σωστο,δηλαδη ενα emal στην εταιρια.Ετσι θα μαθαιναμε αν ισχυει το ιδιο και σ αυτη την εταιρια για τα τεστ νο3.

Ισως να ισχυει για ολες τις εταιριες το ιδιο,αυτο δεν το ξερουμε γιατι ισως δεν εχουν αναφερθει προβληματα με τα τεστ,μπορει να μην ετυχε.

Προσωπικα δεν αποκλειω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πάνο. Με το τεστ της Tropic Marin σε όλα μου τα ενυδρεία έδειχνε πάντα 0 ΝΟ3. Αγόρασα τεστ άλλης εταιρίας και το μυστήριο διαλευκάνθηκε. Μάπα το καρπούζι φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πάνο. Με το τεστ της Tropic Marin σε όλα μου τα ενυδρεία έδειχνε πάντα 0 ΝΟ3. Αγόρασα τεστ άλλης εταιρίας και το μυστήριο διαλευκάνθηκε. Μάπα το καρπούζι φίλε μου.

Μπορεί να ειναι κι έτσι. Η παρτίδα που αγόρασε η Μαίρη όμως τους ξέφυγε και βγήκε καλή οπότε μετράω και νιτρικά τωρα, πρώτη φορά μετά απο ενα περίπου χρόνο
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τετοιας εταιριας τεστ ειχα και εχω ακομα.Μετρουσα μια χαρα νιτρικα..

Link to comment
Share on other sites

Βρε πως μας ξέρεις εμάς τις γυναίκες... Δώσε τα συγχαρητήρια μου στην γυναίκα σου για την άψογη εκπαίδευση!! χαχαχα.... :usd::usd: :usd:

Πάντως χαίρομαι που έκαναν δουλειά!!! Και εγώ για πολύ καιρό αναρωτιώμουν αν δουλεύουν...

Να σε ρωτήσω κάτι. Στα αντιδραστήρια αυτά υπάρχει και ένα τέταρτο μπουκαλάκι. Σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας αυτό χρησιμεύει για να δείς αν τα αντιδραστήρια είναι εντάξει. Για κάνε μιά δοκιμή σύμφωνα με τις οδηγίες και πές μας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Διάβασα τις οδηγίες αλλα δε κατάφερα να καταλάβω πως κανεις τη δοκιμή. Θα το κοιτάξω καλύτερα αύριο όμως, είμαι στη δουλειά τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Στα προηγουμενα ενυδρεια μου ειχα νιτρικα παντα κατω απο 10 (συνηθως στο 5) και ολα ηταν φυτεμενα (50 λιτρα με eheim 2041 για φιλτρανση).

Στο ενυδρειο που εχω τωρα μετραω 0. Κατα τη διαρκεια του στρωσιματος μετρησα 2 μερες πριν το τελος του Νο3: 25 (τεστ υγρο σερα με ληξη το 2016). Φιλτρανση: fluval 106 με την ροη στο φουλ.

Μετα το τελος του στρωσιματος εκανα μια αλλαγη νερου περιπου το μισο νερο και εβαλα τα ψαρια και εχουμε:

''Εισαγωγη ψαριων στο ενυδρειο 24/2/14. Αλλαγη νερου (περιπου 15-20 απο τα 60) 2/3/14. Ταισμα κανονικα. Συνεχιζω να μετραω αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα 0.''

Ταισμα 3 φορες τη μερα.

Λιτρα 60, ψαρια 11 trigonostigma espei. Χωρις κανενα φυτο το ενυδρειο. Μονο ξυλα, αμμο, catappa.
Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτά τα τεστακια χρησιμοποιώ-ούσα

Και δεν μπορώ να πω πως είχα κάποιο πρόβλημα, πάντα είχα μετρήσιμα νιτρικά!

Τα μπουκαλάκια βέβαια τα κούναγα αρκετά δυνατά ,για αρκετη ώρα και τα κοπάνα και κάνα δύο φορές στον πάγκο !

Link to comment
Share on other sites

Σωστο! Παντα τα κουναμε πριν απο τη χρηση τα τεστ (γενικα ολα τα τεστ αλλα και ειδικα μιας και μιλαμε για τα νιτρικα στο θεμα) των νικτρικων. Αν κρινω απο της api που ειχα παλαιοτερα και με αυτα που διαβασα για τα τεστ των νιτρικων της, καλο ειναι πριν κανουμε τεστ για νιτρικα, να τα κουναμε αλλα και να τα χτυπαμε οπως πολυ σωστα ειπες. Εγω περα απο το καλο κουνημα, ριχνω και κανα χτυπημα και στα αλλα τεστ ετσι για σιγουρια.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πάνο κάνε το με δύο τρόπους τι μία μέτρα κανονικά και ρίξε επιπλέον τις σταγόνες του τέταρτου μπουκαλιου και την άλλη στα 5ml νερού ρίξε μόνο τις σταγόνες που λέει το τέταρτο μπουκαλάκι για να δούμε τα αποτελέσματα... Δεν γίνεται, σε κάποιον απο τους δύο τρόπους θα πρέπει να γίνει κατακόκκινο το δείγμα...

Εννοείται ότι αν καταλάβεις τις οδηγίες το κάνεις με τον τρόπο που λενε αυτές...

Περιμένουμε αποτελέσματα...

Υ.Γ. Ρίξε και κανα κοπανηματάκι καλού κακού, όπως λένε τα παιδιά πιό πάνω....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα :-)

Να καταθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία από την μέτρηση νιτρικών με τεστ της Tropic Marin (διπλής χρήσης για ΝΟ2 & ΝΟ3).

Από την στιγμή που μετρούσα συστηματικά υψηλά νιτρικά (κάπου στην ζώνη απο 50-100 mg/l και λέω κάπου γιατί εκτιμώ ότι είναι σχετικά δυσδιακριτο να δεις την διαφορά χρώματος για 50 mg/l & 100mg/l για το συγκεκριμένο τεστ), ακόμα και με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού της τάξης του 40-50%, είπα μήπως και ταίζω πολύ και έτσι άλλαξα την ρουρίνα ταίσματος σε μέρα παρά μέρα κρατώντας την ίδια ποσότητα φαγητού που ταίζα στο καθημερινό.

Για κάποιο διάστημα ακόμα και με την αλλαγμένη ρουτίνα έπαιρνα μετρήσεις γύρω στο 30mg/l, και ξαφνικά τηνπροηγούμενη βδομάδα (με τελευταία αλλαγη 50% πριν 1 βδομάδα) τσουπ 10mg/l :huh: . Προχθες πάλι τα ίδια 10mg/l (έχοντας περάσει 2 βδομάδες από την τελευταία αλλαγή νερού). Σήμερα 2 μέρες μετα (χωρίς να έχει προηγηθεί αλλαγή νερού) ξαναμετράω από περιέργεια (αφού έχω κουνήσει τα τέστ και τα έχω καταχτυπήσει στο τραπέζι) κάπου γύρω στο20-30mg/l :crazyyyy: . Τρέχα γύρευε λέω...Λές να φταίει που μέχρι τώρα απλώς τα κουνούσα ελαφρώς; Αλλά από την άλλη πάντα ελαφρώς τα κουνούσα και έπαιρνα τις υψηλές μετρήσεις.

Θα κάνω πλέον μια αλλαγή νερού και θα σας κρατήσω ενήμερους για τα αποτελέσματα που στο εξής θα τα παίρνω με προηγούμενο βαρβάτο κουνημα και καταχτύπημα των αντιδραστηρίων :) .

To ίδιο φαινόμενο μου έιχε ξαναπαρουσιαστεί και στο παρελθόν (δηλαδή εκεί που μέτραγα ψηλότερα νιτρικά να αλλάζει σε χαμηλή η μέτρηση για κάποιο διάστημα).

Τότε είχα διαβάσει αυτό *************************** και είπα πως ίσως όντως να δημιουργείται κάποιος μηχανισμός κατανάλωσης των νιτρικών.

Αυτά προς το παρόν

Mode note: Τα λινκ απο αλλα Ελληνικα φορουμ/siteμε περιεχομενο ιδιο με το δικο μας απαγορευονται βαση κανονισμων.

Το λινκ αφαιρεθικε.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε λίγο παραπάνω τροφή και με λίγη πρωτεΐνη κακό δεν κάνει... Εκεί να δείτε νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...