Jump to content

Ενυδρείο Με Guppy


Liakos17

Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα...εγω εχω ενα 60 λιτρο ενυδρειο με 5 γκαππυ 2 πλατυ 2 αγγελοψαρα ενα νεον τερρα και εναν πλεκο...αποτι εχω καταλαβει 2 θυλικες γκαπυ ειναι εγγυες,η μια εχει στο πισω μερος της κοιλιας της κατι κιτρινο που οταν πλησιαζω μοιαζουν σαν αβγα (την εχω στη γεννιστρα) και της αλλης ειναι μαυρη η κοιλια πισω (δεν ειναι πολυ φουσκομενες παντως)... φοτογραφιες δεν μπορω να ανεβασω...επισης οταν και αμα γεννηθουνε τα μωρα θα τα βαλω σε ενα αλλο 60λιτρο ενυδρειο που αγορασα προσφατα το οποιο ειναι με φυτα...συγνωμη που επεμβαινω σε ξενο στατους αλλα οποιος μπορει ασ με βοηθησει...

Το θεμα δεν ειναι ποτε θα γεννησουν οι γκαπινες,αλλα σε 60 λιτρα ενυδρειο εχεις αγγελοψαρα,

νεον και πλεκο.Διαβασε το προφιλ αυτων των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα

Εχω κι εγω αμφορέας τότε. Δε κανει ; Να το βγάλω ;

Kαλυτερα ναι! Πλαστικα, πηλινα και ολα τα λοιπα ψευτικα υλικα δεν κανουν για το ενυδρειο μας! Και απο θεμα καλαισθησιας αλλα και απο θεμα ασφαλειας! Επισης δεν προσφερουν τιποτα στο ενυδρειο σου!

Βεβαια ολα αυτα ειναι και θεμα του τι θελει ο καθενας!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι ποτε θα γεννησουν οι γκαπινες,αλλα σε 60 λιτρα ενυδρειο εχεις αγγελοψαρα,

νεον και πλεκο.Διαβασε το προφιλ αυτων των ψαριων.

τα εχω σχεδον 1 χρονο και επιβιωνουνε....δεν ειναι καθολου επιθετικα μεταξυ τους..(εαν θες να πεις αυτο)

Link to comment
Share on other sites

τα εχω σχεδον 1 χρονο και επιβιωνουνε....δεν ειναι καθολου επιθετικα μεταξυ τους..(εαν θες να πεις αυτο)

Δεν ειναι μονο αυτο! Ανοιξε σε παρακαλω αν θες ενα καινουριο θεμα οπου θα μας πεις δυο λογια για το ενυδρειο σου και εκει θα συζητησουμε και τα θεματακια που εχεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την βοήθεια σας πάλι αναζητώ.

'Εχω ανακαλύψει μία πολύ καλή προσφορά σε 60λιτρο ενυδρείο και σκέφτομαι να το πάρω (αγγελία του forum σας).

Το θέμα που θέλω να ρωτήσω είναι για το στρώσιμό του, το εσωτερικό φίλτρο, που έχω ήδη στο ενυδρείο μου, της tetra γράφει ότι είναι για ενυδρεία από 15-60 λίτρα και είναι ήδη στρωμένο.

Μπορώ να το βάλω απ'ευθείας στο νέο ενυδρείο και όλα να είναι καλά;

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον, μήπως αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι βλακεία κ μου πεθάνουν τα γκάπυ;

Πριν κάνω αυτή την αγορα θα ήθελα να ξέρω, Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας πάλι αναζητώ.

'Εχω ανακαλύψει μία πολύ καλή προσφορά σε 60λιτρο ενυδρείο και σκέφτομαι να το πάρω (αγγελία του forum σας).

Το θέμα που θέλω να ρωτήσω είναι για το στρώσιμό του, το εσωτερικό φίλτρο, που έχω ήδη στο ενυδρείο μου, της tetra γράφει ότι είναι για ενυδρεία από 15-60 λίτρα και είναι ήδη στρωμένο.

Μπορώ να το βάλω απ'ευθείας στο νέο ενυδρείο και όλα να είναι καλά;

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον, μήπως αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι βλακεία κ μου πεθάνουν τα γκάπυ;

Πριν κάνω αυτή την αγορα θα ήθελα να ξέρω, Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Φίλε μου αν το δεύτερο ενυδρείο που σκέφτεσαι να αγοράσεις έχει φίλτρο μέσα και σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις αυτό και να παροπλίσεις το Tetra που δούλευες μέχρι τώρα μπορείς να βάλεις την βιολογία του μέσα στο νέο φίλτρο και να το ενισχύσεις και με υγρά βακτήρια . Εννοείται ότι θα προσέξεις την τροφή σου τις πρώτες μέρες και ότι ΔΕΝ θα πετάξεις το νερό από το ενυδρείο που χρησιμοποιείς αλλά θα το μεταφέρεις στο καινούργιο .

Αν πάλι το υπάρχον φίλτρο σου καλύπτει το ενυδρείο που ενδιαφέρεσαι να αποκτήσεις , τότε γιατί να μην βάλεις απευθείας αυτό το φίλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας πάλι αναζητώ.

'Εχω ανακαλύψει μία πολύ καλή προσφορά σε 60λιτρο ενυδρείο και σκέφτομαι να το πάρω (αγγελία του forum σας).

Το θέμα που θέλω να ρωτήσω είναι για το στρώσιμό του, το εσωτερικό φίλτρο, που έχω ήδη στο ενυδρείο μου, της tetra γράφει ότι είναι για ενυδρεία από 15-60 λίτρα και είναι ήδη στρωμένο.

Μπορώ να το βάλω απ'ευθείας στο νέο ενυδρείο και όλα να είναι καλά;

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον, μήπως αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι βλακεία κ μου πεθάνουν τα γκάπυ;

Πριν κάνω αυτή την αγορα θα ήθελα να ξέρω, Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Γνωμη μου ειναι να παρεις μεγελυτερο φιλτρο απ τα λιτρα σου! Εγω αυτο κανω παντως για να μην ζοριζεται το φιλτρο! Αυτο το κανω και σε αλλα εξαρτηματα οπως θερμοστατες, κυκλοφορητες κτλ!

Την βιολογια ομως του φιλτρου σου, αν δεν εχει περασει καποια ασθενεια, μπορεις ανετα να την χρησιμοποιησεις και στο καινουριο και εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jin όχι μόνο την γυάλα θα πάρω όχι το φίλτρο. Όπότε αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι σωστό, παίρνω το ενυδρείο, το διακοσμώ, βάζω το νερό του παλιού ενυδρείου συν νέο νερό, τοποθετώ το φίλτρο του παλιού μου ενυδρείου στο νέο και όλα λειτουργούν όπως και πριν, δεν θα έχω πρόβλημα. Έτσι;

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Sturm είναι σωστό . Λίγο παραπάνω στην απόδοση δεν βλάπτει αντίθετα κάνει καλό . Δεν δουλεύουν στα όρια τους . Εγώ π.χ. ( είμαι off topic το ξέρω ) σε 54 λίτρα έχω θερμαντήρα τον Fluval M series 150 watt .

Λογικά όχι δεν θα έχεις , μετέφερε όμως μαζί και την όποια διακόσμηση σου καθώς και ότι χαλικάκι έχεις κάτω . Τα συγκεκριμένα ΜΗΝ τα ξεπλύνεις καθόλου , απευθείας στην νέα σου δεξαμενή .

Η βιολογία δεν είναι μόνο στο φίλτρο αλλά σε όλο το νερό σου καθώς και σε ότι έχεις σαν βυθό .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο σου έχει ροη 250l/h.

Mε άφθονο βιολογικό υλικό και νορμάλ ιχθυοφόρτωση θα τα πάει μια χαρά.

Την μεταφορά αν την κάνεις όπως το σκέφτεσαι θα είσαι οκ.

Ξεκίνα λοιπόν έτσι απλά βάλε στο πρόγραμμα για ένα μεγαλύτερο φίλτρο για να είσαι πιο άνετος όπως είπαν

και οι προλαλήσαντες ;)

Link to comment
Share on other sites

Τί έκανες τελικά ; Πραγματοποίησες την μεταφορά που είπες ; Είσαι εντάξει ;

Όχι φίλε μου ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα, πρέπει να πάρω το ενυδρείο πρώτα. Την ερώτηση την έκανα για να ξέρω, αφού έχω το οκ από εσας για αυτό που σκέφτομαι να κάνω, θα το πραγματοποιήσω...

Θα σας ενημερώσω πάντως γι' αυτό να είστε σίγουροι.

Τώρα που σας βρήκα θα με βαρεθείτε με τις απορίες μου!!!!! :devil:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...