Jump to content

Sos !!!


Recommended Posts

Οχι στον κύκλο του αζώτου, όταν αυτός ολοκληρωθεί και είναι στρωμένο ενυδρείο, τα βακτήρια διασπούν άμεσα την αμμωνία ΝΗ3, σε νιτρώδη ΝΟ2 και τέλος σε νιτρικά ΝΟ3. Μόνο τα τελευταία πρέπει να είναι μετρήσιμα και λιγότερο από 25.

κατάλαβα αλλά παει ο κούκος αηδόνι ...

οπότε μέχρι να αγοράσω νιτρικά να μην κάνω κίνηση....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν είχα νιτρικά δε θα είχα αμμωνία έστω λίγη; έτσι μου είπε το παιδί στο πετ

Το παιδια απο το πετ σοπ θελει διαβασμα να του πεις..

Για να εχει στρωσει ενα ενυδρειο πρεπει να μετρας αμμωνια 0,νο2 και να εχεις μετρησιμα νιτρικα.

Διαβασε εδω για τον κυκλο του αζωτου για να ξερεις τι σου γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδια απο το πετ σοπ θελει διαβασμα να του πεις..

Για να εχει στρωσει ενα ενυδρειο πρεπει να μετρας αμμωνια 0,νο2 και να εχεις μετρησιμα νιτρικα.

Διαβασε εδω για τον κυκλο του αζωτου για να ξερεις τι σου γινετε.

οκ τον συγκεκριμένο δε θέλω να τον αδικησω γιατι ειναι και βιολογος. Εγω του ειπα να βγάλει αν γινεται καποιο επειδη ειχαμε φτασει στα 45 ευρω. μέχρι τώρα ως αρχάριος που ειμαι με πηγαινει με αυτοματο πιλοτο και πηγαινουμε καλα. θα τα διαβασω τωρα

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οκ τον συγκεκριμένο δε θέλω να τον αδικησω γιατι ειναι και βιολογος. Εγω του ειπα να βγάλει αν γινεται καποιο επειδη ειχαμε φτασει στα 45 ευρω. μέχρι τώρα ως αρχάριος που ειμαι με πηγαινει με αυτοματο πιλοτο και πηγαινουμε καλα. θα τα διαβασω τωρα

σε ευχαριστω

Σορρυ κιολας αλλα βιολογος και να σου λεει τεοια πραγματα και να μην ξερει τον κυκλο του αζωτου....τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Το παιδια απο το πετ σοπ θελει διαβασμα να του πεις..

Για να εχει στρωσει ενα ενυδρειο πρεπει να μετρας αμμωνια 0,νο2 και να εχεις μετρησιμα νιτρικα.

Διαβασε εδω για τον κυκλο του αζωτου για να ξερεις τι σου γινετε.

λοιπόν με βοηθησες αφανταστα.

α) αρα αμμωνια --> αναπόφευκτη

β) οποτε τη διασπάμε σε --> νιτρώδη ( και αυτο αναποφευκτο )

γ) το διασπάμε σε -- > νιτρικά , τα οποία είναι αβλαβή με όριο στην τιμή και γαι αυτο αλλάζουμε το νερό και αρχιζουν ολα απο τ ην αρχη

συν του οτι περιορίζεται η αμμωνιά με τη καλή διαχείριση του υλικού μας , λίγο ταισμα , αλλαγη νερου και χαμηλό ph

τι βαθμό παίρνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...