Jump to content

Fishless Cycling


d1359432

Recommended Posts

Ποιος το λεει οτι δεν συμπεριλαμβανεται?

Εξω πουλαγανε στα πετσοπ μεχρι χλωριούχο αμμώνιο.

Δες κι εδω.

I use clear, unscented, no additives, 100% pure household ammonia from the supermarket.

Alternatively, some aquarium stores have started to sell bottles of Ammonium Chloride for this purpose.

Using Household Ammonia for Humane Cycling of a Tank

απο τον James S. Koga http://www.csupomona.edu/~jskoga/resume.html

Εκτος πτυχιων βιολογιας και βιβλιοθηκονομιας (ακομα και το δευτερο παιζει ρολο για να εμπιστευθεις τις πληροφοριες που δινει), εχει και εμπειρια στο Public Health Library, University of California.

(αν προσεξεις λεει και για 100% αμμωνια, οχι τα πιο ελαφρα διαλυματα που κυκλοφορουν εδω).

Οτι ειχα να προσφερω στο θεμα νομιζω το ανεφερα.

Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του και κανει τις επιλογες του.

Ελπιζω μονο να μη θυσιασει αλλα ψαρια χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτα ολα αυτα που αναφερεις απο μερια μου, αλλα οπως και να εχει, δεν θα βαλω κατι τετοιο ποτε στο ενυδρειο μου....απλα υπαρχουν και διαφοροι απ το αντιθετο στρατοπεδο παντα που λενε καλητερα βακτυριδια ή σκετη τροφη κτλπ απ την αμμωνια....

Καλητερα να περιμενω 10-15 μερες....

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω μονο κατι σημαντικο, οτι στο αρθρο εχει κανει update πιο κατω, και λεει οτι η αμμωνια που χρησιμοποιει ειναι 10% (οπως η δικια μας στη φωτο πιο πανω) και οχι 100%.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να περιμενω 10-15 μερες....

Κατσε εδω παμε αλλου.

Τι εννοεις να περιμενεις 10-15 μερες?

Με τη μεθοδο των βακτηριων εμποριου δεν ειναι fishless το στρωσιμο.

Οι οδηγιες λενε να βαλεις ψαρι.

Εισαγετε μερος των ψαριων μετα απο 24 ωρες

http://cdn.sera.de/fileadmin/gbi/03730_03740_03750_03760_03779_03780_sera_bio_nitrivec_2012-03_INT.pdf

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το λενε ολες οι εταιριες....δεν το ξερω αυρο γιατι εχω βαλει μονο σερα, το special blend και το stability by Seachem νομιζω λενε χωρις ψαρι....

Αυτο θα μας το πουν τα παιδια που τα εχουν βαλει αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Το link πιο πανω που λεει να "εισαγετε μερος των ψαριων (ποσα αραγε????) μετα απο 24 ωρες" ειναι για της sera τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μιλαει για ενα ψαρι....για να εχουν τροφη τα βακτυριδια μολις "ξυπνησουν"(18 ωρες περίου θελουν), τωρα μπορεις να το κανεις με τροφη σε αποχη(για να μην μενει μεσα, την κρατας μια μερα και μετα την αλλαζεις) και να πας ετσι κανα 10ημερο μεχρι να στρωσει, μετα σιγα σιγα προσθετης λιγα λιγα τα ψαρακια, οχι μπαμ 5-10 ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγιες δεν λεει ενα ψαρι.

Λεει "μερος των ψαριων".

Εγω ο αρχαριος το μεταφραζω ως τα μισα απο αυτα που θα βαλω (και θα βαλω πολλαααααα) ;)

Μα η τροφη ειπωθηκε οτι ειναι ... "επικινδυνη¨" για παθογονα :)

Αν ειναι ασφαλης να το στρωσω και με σκετη τροφη.

Βακτηρια ετσι κι αλλιως υπαρχουν καμποσα απο μονα τους στο νερο.

Επισης το special blend που αναφερθηκε ειναι επικινδυνο για την υγεια. Να μη το χρησιμοποιουμε? :)

SECTION VI: HEALTH HAZARD ASSESMENT

Inhalation : Move to fresh air
Skin: May cause slight irritation.
Ingestion: May result in extreme diarrhea
Eye Contact: This material may cause eye irritation
Other effects of overexposure: May cause infection if in contact with open wounds.

http://www.microbelift.com/files/1712/6928/7961/MDSD-SPECIAL-BLEND.pdf

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που διαβαζω και το Stability .... παει κι αυτο.

Επικινδυνο. :)

SECTION VI: HEALTH HAZARD DATA
Route(s) of Entry: Ingestion, Skin, Eyes, Inhalation
Health Hazards (Acute): Ingestion-May lead to nausea or diarrhea; Skin-Slight redness and skin sensitization may develop after repeated exposure;
Eyes-May cause eye irritation; Inhalation-May cause an asthmatic type response in sensitive individuals.

http://www.seachem.com/support/MSDS/Stability.doc.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εαν στο πετ του πουν τα μισα η ολα δεν φταιει το σκευασμα, το λογικο ειναι ενα-δυο εαν προκοιτε για μικροψαρα ή ενα μεγαλουτσικο, κατα την γνωμη μου παντα...

Για το special blend δεν ξερω τι να σου πω γιατι τωρα ψαχνωμαι για το πιο να παρω, το μονο που ξερω ειναι ο μυριζει απαισια, το εχω διαβασει σε διαφορα ποστ εδω μεσα....

Κοιτα στο δερμα δεν νομιζω οντως να προκαλει κατι, το θεωρω υπερβολικο αλλα και παλι δεν ξερω, τωρα στα ματια ολα μα ολα κατι προκαλουν οπως και επισης εαν τα καταπιεις, οσο για την μυρωδια μαλλον ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη εκτος απο αμμωνια περιεχει και πρωτεινες, υδατανθρακες κτλ. Την διασπαση και καταναλωση αυτων των υλικων δεν θα την κανουν τα βακτηρια που διασπουν την αμμωνια!

Αλλα τελοσπαντων, που θες να καταληξεις με ολα αυτα φιλε μου γιατι σε βλεπω σε λιγο εντονο υφος!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτα για την αμμωνια απ το wiki...

"Επειδή υγροποιείται εύκολα και έχει μεγάλη θερμότητα εξαέρωσης, χρησιμοποιείται στα ψυγεία και στην παρασκευή πάγου. Αποτελεί δηλητήριο και μπορεί να προκαλέσει, όταν εισπνέεται, ακόμη και το θάνατο."

http://el.m.wikipedia.org/wiki/Αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Ολα λοιπον οπως και το special blend και το bionitrivek, και το stability, και η αμμωνια και η χλωρινη και το ακουαφορτε κλπ, θελουν την απαιτουμενη προσοχη τους.

Οποιος λοιπον δεν ειναι "εξοικιωμενος" .... να εξοικοιωθει και να διαβασει τις οδηγιες για να προσεχει.

Ψαρια μη βαζει σε αστρωτο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοειτε....δεν αθωονει την χρηση της αμμωνιας για στρωσιμο και γενικοτερα για ενυδρειακη χρηση!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα τελοσπαντων, που θες να καταληξεις με ολα αυτα φιλε μου γιατι σε βλεπω σε λιγο εντονο υφος!

Συγνωμη αν εξελαβες το υφος μου ως επιθετικο επειδη παραθετω τα επιχειρηματα μου με χιουμορ.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες καλημερα!

Εχω θεμα εδω και καιρο με το στρωσιμο βιολογιας για γλυκο νερο, η αμμωνια μου ειναι στο 1ppm και δεν εχω νιτρωδη και νιτρικα εδω και 2 μηνες περιπου που δουλευει το φιλτρο.

Την διαδικασια την εχω κανει ως εξης:

Γεμισα ενα 20λιτρο βαρελι με γλυκο νερο βρυσης, εριξα την αναλογια σε αντιχλοριο και εβαλα μια αντλια να δουλεψει για λιγη ωρα.

Μετα συνδεσα το εξωτερικο μου φιλτρο EHEIM Professionel II 2224 στο οποιο εχω μεσα μονο μακαρονι της JBL Micromec.

Στη συνεχεια εφερα την αμμωνια στο 1ppm και το αφησα να δουλεψει.

Να σημειωσω οτι θερμοστατη δεν εχω συνδεσει για να ανεβασω θερμοκρασια.

Τωρα το φιλτρο δουλευει ετσι κανα 2μηνο χωρις να εχω μετρησει ακομη νιτρωδη ή νιτρικα.

Στο παρελθον ειχα αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα στο θαλλασινο μου επειδη το KH ηταν χαμηλο (6), μολις το ανεβασα στο 8 εστρωσε.

Εκανα μετρηση στο KH της βρυσης χτες και εδειξε 7 με τεστ της Serra.

Εχει κανεις αντιμετωπισει το ιδιο θεμα?

Ευχαριστω για το χρονο σας!

Γιωργος

Eδω και δυο μηνες προσθετεις αμμωνια ή εβαλες μια φορα στη αρχη?

Αν δεν ξαναβαλες αμμωνια απο τοτε, πιθανως να δειχνει λαθος το τεστ.

Η ΚΗ καλη ειναι, μη σε ανησυχει.

Το νερο χρειαζεται φρεσκαρισμα ομως για να δουλεψει η αμμωνια.

Ή κανε μια καλη αλλαγη με νερο ιδιων παραμετρων ή προσθεσε μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεια.

Θερμοκρασια 30C και καλο αερισμο (με καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου - με αεραντλια ή στραμμενη καταλληλως την εξοδο του φιλτρου)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι υπερμαχος του στρωσιματος πρωτη επιλογη με μπολι και δευτερη με ετοιμα βακτηρια και τροφη ,θα ελεγα

οτι καλο ειναι να μην κινδυνολογουμε με την αμμωνια ειναι ενα χημικο που θελει προσοχη οπως ολα τα αλλα χημικα που

εχουμε στο σπιτι μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος είμαι παραδοσιακός ....40 μέρες χωρίς τίποτα και έτοιμο το ενυδρείο .....πρόβλημα πότε!

εμπειρία στρωσίματος μικρή ..... 8 ενυδρεία

Παρ'όλα αυτά όταν με ρωτάει κάποιος λέω μία λέξη..... ΜΠΟΛΙ !!!!

Τώρα για την αμμωνία θα συμφωνήσω απόλυτα με τον stav :)

Link to comment
Share on other sites

Το στρωσιμο με αμμωνια ειναι μια απαρχαιομενη μεθοδος που την χρησιμοποιουσαν πριν 40 χρονια!

Σε ερωτησεις προς πολλους επιστημονες βιολογους γι αυτη τη μεθοδο ειπαν οτι ειναι η χεροτερη και οτι ριχνεις ενα δηλητηριο στο ενυδρειο σου και αυτο ειναι αληθεια.

Η επιστημη εχει προχωρισει,μη θελετε να γυρνατε πισω!

Link to comment
Share on other sites

Το στρωσιμο με αμμωνια ειναι μια απαρχαιομενη μεθοδος που την χρησιμοποιουσαν πριν 40 χρονια!

Σε ερωτησεις προς πολλους επιστημονες βιολογους γι αυτη τη μεθοδο ειπαν οτι ειναι η χεροτερη και οτι ριχνεις ενα δηλητηριο στο ενυδρειο σου και αυτο ειναι αληθεια.

Η επιστημη εχει προχωρισει,μη θελετε να γυρνατε πισω!

Πολυ "εκφοβιστικη" η παρατηρηση.

Eχει καμια διαφορα αυτο το "δηλητηριο", απο το "δηλητηριο" που βγαζουν τα ψαρια απο τα βραγχια τους?

ΚΑΜΙΑ

Ολα αυτα περι δηλητηριων ειναι ενας μυθος, που ειχα πιστεψει κι εγω στην αρχη.

Ομως με περισσοτερη ερευνα σε επιστημονικα αρθρα και πειραματισμο (οπως και με ολους τις μεθοδους), καταριφθηκε.

Αφηστε τον κοσμο να αποφασισει μονος του αν θα .... "διακινδυνεψει" την υγεια του, χρησιμοποιωντας το ... δηλλητηριο αυτο, σημειωνοιντας τις προφυλαξεις που αναγραφονται και στη συσκευασια, και που χρειαζονται να παρθουν.

Οπως οι προφυλαξεις που αναγραφονται και σε αλλα "επικινδυνα" αρθρα στο φορουμ, οπως πχ η diy εγκατασταση eliwell, stc-1000, φωτιστικων κλπ

40 χρονια?

Η μεθοδος δεν ειναι τοσο παλια.

Λειτουργει και ακολουθειται απο πολλους σε ολον τον κοσμο, παρα τα υποκαταστατα για στρωσιμο που κυκλοφορουν. (τα οποια δεν απορριπτονται αν ακολουθηθουν και με αυτα οι καταλληλες προφυλαξεις και για τα ψαρια, εφοσον λαμβανουν κι αυτα μερος στη διαδικασια αλλα και για εμας, εφοσον αναγραφεται στις οδηγιες τους οτι μπορει να επηρεασουν την υγεια μας κατα τη χρηση τους)

Απο το ιδιο αρθρο του επιστημονος:

Conclusions:

The method remains viable. I don't see any reason for people to NOT use the method if they take the proper precautions. After looking at the newer material, I don't see any reason to change the basic procedure, either. What should be added is a warning to buffer your water if you have low buffering capacity (you probably should be doing this anyway, then?) and to aim for a target level of 1-2 ppM ammonia while cycling.

μεταφραση:

Συμπερασμα:

Η μεθοδος παραμενει βιωσιμη. Δεν βλεπω κανενα λογο οι ανθρωποι να μη χρησιμοποιουν αυτη την μεθοδο ενα περνουν τις καταλληλες προφυλαξεις.

Παρακολουθωντας και τα νεωτερα υλικα, δεν βλεπω λογο να αλλαξει η βασικη διαδικασια στρωσιματος. Αυτο που θα προσεθετα θα ηταν μια προειδοποιηση για ανεβασμα της KH, εαν εχετε πολυ χαμηλη (σημ μτφ : χαμηλη τιμη μπορουμε να θεωρησουμε την ΚΗ κατω απο 5) κατι που ετσι κι αλλιως πρεπει να προσεχετε στο ενυδρειο, και στο να στοχευετε κατα το στρωσιμο σε μια τιμη αμμωνιας 1-2 ppm

ΠΗΓΗ http://www.csupomona.edu/~jskoga/Aquariums/Ammonia.html

Link to comment
Share on other sites

Πολυ "εκφοβιστικη" η παρατηρηση.

Eχει καμια διαφορα αυτο το "δηλητηριο", απο το "δηλητηριο" που βγαζουν τα ψαρια απο τα βραγχια τους?

ΚΑΜΙΑ

Ολα αυτα περι δηλητηριων ειναι ενας μυθος, που ειχα πιστεψει κι εγω στην αρχη.

Ομως με περισσοτερη ερευνα σε επιστημονικα αρθρα και πειραματισμο (οπως και με ολους τις μεθοδους), καταριφθηκε.

Αφηστε τον κοσμο να αποφασισει μονος του αν θα .... "διακινδυνεψει" την υγεια του, χρησιμοποιωντας το ... δηλλητηριο αυτο, σημειωνοιντας τις προφυλαξεις που αναγραφονται και στη συσκευασια, και που χρειαζονται να παρθουν.

Οπως οι προφυλαξεις που αναγραφονται και σε αλλα "επικινδυνα" αρθρα στο φορουμ, οπως πχ η diy εγκατασταση eliwell, stc-1000, φωτιστικων κλπ

40 χρονια?

Η μεθοδος δεν ειναι τοσο παλια.

Λειτουργει και ακολουθειται απο πολλους σε ολον τον κοσμο, παρα τα υποκαταστατα για στρωσιμο που κυκλοφορουν. (τα οποια δεν απορριπτονται αν ακολουθηθουν και με αυτα οι καταλληλες προφυλαξεις και για τα ψαρια, εφοσον λαμβανουν κι αυτα μερος στη διαδικασια αλλα και για εμας, εφοσον αναγραφεται στις οδηγιες τους οτι μπορει να επηρεασουν την υγεια μας κατα τη χρηση τους)

Απο το ιδιο αρθρο του επιστημονος:

μεταφραση:

ΠΗΓΗ http://www.csupomona.edu/~jskoga/Aquariums/Ammonia.html

Φιλος,αλλου μπορει αυτη η μεθοδος να ειναι αποδεκτη,εδω δεν ειναι ομως για τον λογο που μας ειπε ο καθηγητης βιολογος.

Αν εσυ θες να ριχνεις δηλητηρια ( και επιμενω να το λεω ετσι γιατι ειναι χημικο δηλητηριο) μπορεις να το κανεις.Μη προτρεπεις ομως και αλλους να κανουν απαρχαιωμενες μεθοδους και ριχνουν χημικα στα ενυδρεια τους.

Οσο για ολον τον κοσμο...αστο...βλεπω καλα τι κανουν στο εξωτερικο ειδικα με ψαροσυνθεσεις,οπωτε δεν πιανει το κολπο..

Link to comment
Share on other sites

Ποιος καθηγητης και τι ειπε ακριβως?

Καποια παραπομπη?

Εχει γινει καποια παρεξηγηση.

Δεν προτρεπω κανενα να στρωσει με αμμωνια.

Απλα τον προτρεπω να μην υιοθετει και αποδεχεται μια αποψη χωρις περαιτερω ερευνα και δεν του απαγορευω (οπως βλεπω να γινεται στο θεμα αυτο ή οπως βλεπω εξισου λαθος σε αλλο φορουμ να απαγορεουν το στρωσιμο με βακτηρια εμποριου) να στρωσει με μια μεθοδο που αποδεδειγμενα λειτουργει και ιδιως δεν εμπλεκει ψαρια κατα την διαδικασια.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Παντως οχι απο τον Untegasser την προηγουμεη εβδομαδα, που απαντησε οτι το μονο που χρειαζεται στο στρωσιμο με την αμμωνια ειναι βοηθεια με minerals και προσοχη στη χρηση της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...