Jump to content

Και Μετα Απο Αλλαγή Διακόσμησης ..αμμωνία!


Recommended Posts

Όταν κάνεις αλλαγή νερού βάζεις πρώτα αντιχλώριο, σωστά; Το αφήνεις για μία ώρα το νερό και μετά αφού κάνεις την αλλαγή προσθέτεις τα βακτήρια στο ενυδρείο. Δεν ξεπλένεις τίποτα με νερό βρύσης, σωστά; :)

το νερό το έχω σε δοχείο με αντλία επειδή το χλώριο είναι αέριο εξατμίζεται...όντως στα τεστ χλωρίου βγάζει 0 ενω απο την βρύση 1-2mg/l....

πάραυτα του ρίχνω και την αναλογία του σε αντιχλώριο όσο είναι στο δοχείο

επίσης το νερό το προσθέτω αργά σχετικά με την αντλία και καμια ώρα αφου τελειώσω την αλλαγή και δουλέψει και το φίλτρο βάζω βακτήρια.

οχι δεν χρειάζεται να ξεπλύνω κάτι.. απλά σκουπίζω και στεγνώνουν... αλλα όπως προείπα και να το κάνω μετα απο κάποιες ώρες δεν υπάρχει χλώριο..

Link to comment
Share on other sites

1. Βρίσκεις κάποιον συνχομπίστα να σου δώσει μπόλι.

2. Συναντιέστε, σου δίνει το μπόλι, δηλαδή βιολογικό υλικό από το φίλτρο του με βακτήρια "έτοιμα για δράση" και εσύ του δίνεις του ανθρώπου καθαρό βιολογικό υλικό για να συμπληρώσει την ποσότητα που σου έδωσε.

3. Βάζεις στο φίλτρο σου το μπόλι και είσαι κομπλέ.

4. Προσθέτεις βακτήρια, ταίζεις λίγο και παρακολουθείς παίρνοντας μετρήσεις μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

5. Μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο το προσέχεις.

Για να βρεις μπόλι:

1. Βάζεις αγγελία ζητώντας μπόλι και λέγοντας ποια περιοχή σε βολεύει.

2. Διαβάζεις το θέμα "Που θα βρω μπόλι σε όλη την Ελλάδα" και στέλνεις π.μ. σε όποιο μέλος είναι κοντά σου, άσχετα από το πόσο παλιό μπορεί να είναι αυτό το θέμα. ;)

έριξα μια γρήγορη ματιά στα τελευταία ποστ....ανω κάτω είναι το συγκεκριμένο τοπικ....πιο πολλές αγγελίες και απο το τόπικ των αγγελιών έχει.....σοσ admins καθάρισμα!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα αποκλείουμε την περίπτωση να καταστρέφεται η βιολογία από χλώριο. :)

Μπορεί να μην είχε στρώσει ποτέ ή η ανατάραξη του βυθού να σήκωσε τόση αμμωνία και να μην είχες γερή βιολογία.

Πιάσε εκείνο το θέμα και βρες ποιοι είναι κοντά σου να σου δώσουν μπόλι να στρώσει γρήγορα το ενυδρείο. ;)

Πολλοί δεν το ξέρουν και πάνε και ζητάνε μπόλι εκεί, κι εγώ το είχα κάνει! :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κλεινεις το φιλτρο σου οταν κανεις αλλαγη; Τι φιλτρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

το κλείνω γιατι αν κατέβει η σταθμή δεν δουλεύει

http://www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρωτάς, Sturm, τί σχέση έχει; Κι εγώ το κλείνω στις αλλαγές γιατί χαμηλώνει η στάθμη του νερού, βρίσκεται εκτός νερού η αντλία και αν δουλεύει θα καεί! Και τον θερμοστάτη το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειναι εσωτερικα γιαυτο! Αν και μπορειτε να τα κατεβαζετε λιγο πιο κατω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ, έχει ύψος όσο το ενυδρείο και είναι κολλημένο. :AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

Με την αναταραξη του βυθου ανεβηκε λιγο η αμμωνια,δεν ειναι τοσο τραγικο.Αλλαγη νερου εκανες,ριξε ετοιμα βακτηρια,αλλαξε

και το ενυδρειακο βαμβακι ,ταισμα με φειδω και θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε το τεστ με νερο βρυσης και με νερο απο αλλο στρωμενο ενυδρειο, το api μου την εχει κανει και εμενα ειναι πολυ ευαισθητο και σε ξεγελαει ευκολα.

ολα τα στρωμενα ενυδρεια δεν εχουν ενα μικρο ποσοστο αμμωνιας?

Link to comment
Share on other sites

ολα τα στρωμενα ενυδρεια δεν εχουν ενα μικρο ποσοστο αμμωνιας?

Ναι αλλα δεν είναι ανιχνεύσιμο απο τα δικά μας τέστ .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν είναι ανιχνεύσιμο απο τα δικά μας τέστ .

Σταματη μηπως με τα api καποιες φορες ειναι γιατι εχουν μεγαλυτερη ακριβεια απο τα υπολοιπα?

εχω τραβηξει και εγω λουκι μεγαλο με παρομοια περιπτωση και πλεον σε στρωμενο ενυδρειο οταν δω 0.25 αμμωνια με αυτο το τεστ δεν το λαμβανω υποψιν μου, απο 0.50 και πανω αρχιζω να ανησυχω.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν λογικο να σου ανεβασει αμμωνια.Το συστημα σου δεν ειναι δυνατο ακομα βιολογικα και με το ανακατεμα του βυθου σου σηκωσε αμμωνια.Το 0,25 δεν ειναι τραγικο νουμερο,κανε καμια αλλαγη νερου,ριξε και βακτηρια και ταιζε με προσοχη.

Δεν χρειαζεται να τρελενεσε.:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το σύστημα δεν είναι άστρωτο εφόσον έχει αμμωνία, 0 νιτρώδη και 0 νιτρικά; Τα έχει γράψει στο άλλο θέμα που κάνει την παρουσίαση, γράφουμε σε δυο μεριές! :wacko: Αναρωτιέμαι αν ολοκληρώθηκε ποτέ ο κύκλος στους 2 μήνες που τρέχει γιατί από ότι αναφέρθηκε στο άλλο θέμα δεν πρέπει ποτέ να μέτρησε νιτρικά, και δεν έχει φυτά το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

με λιγα ψαρια για τα λιτρα, αν ταιζεις λιγο και κανεις συχνες αλλαγες θα μετρησεις νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος και δεν μέτρησε νιτρικά για τους παραπάνω λόγους;

Είσαι πιο έμπειρος, μπορεί εγώ να ανησυχώ παραπάνω από όσο χρειάζεται... :)

Link to comment
Share on other sites

αρχικά σας ευχαριστώ για τις γνώμες και πάμε...

Ενταξει ειναι εσωτερικα γιαυτο! Αν και μπορειτε να τα κατεβαζετε λιγο πιο κατω!

δεν παει κρεμάει σε βάσεις στο ανω τμήμα της γυάλας

αλλα παραυτα δεν νομίζω οτι ειναι και τοσο τραγικό το shutdown για καμμία ώρα

Με την αναταραξη του βυθου ανεβηκε λιγο η αμμωνια,δεν ειναι τοσο τραγικο.Αλλαγη νερου εκανες,ριξε ετοιμα βακτηρια,αλλαξε

και το ενυδρειακο βαμβακι ,ταισμα με φειδω και θα ειναι μια χαρα.

αυτη την εντύπωση έχω και εγω αλλα απο την αλλα δεν με εμπειστευομαι...

ξερω πολυ λίγα και εχω μηδενική εμπειρία για να εκτιμήσω σωστα.

παραυτα μετα την πρώτη αλλαγη Τεταρτη ξανα έδειξε 0,25

εκανα αλλη μια την Πεμπτη (χθες...πανε τα κοψιδια με σουπα την εβγαλα) και μολις γυρίσω το απογευμα θα κανω τεστ

τσεκαρε το τεστ με νερο βρυσης και με νερο απο αλλο στρωμενο ενυδρειο, το api μου την εχει κανει και εμενα ειναι πολυ ευαισθητο και σε ξεγελαει ευκολα.

ολα τα στρωμενα ενυδρεια δεν εχουν ενα μικρο ποσοστο αμμωνιας?

will do..

Ναι αλλα δεν είναι ανιχνεύσιμο απο τα δικά μας τέστ .

.....

Σταματη μηπως με τα api καποιες φορες ειναι γιατι εχουν μεγαλυτερη ακριβεια απο τα υπολοιπα?

εχω τραβηξει και εγω λουκι μεγαλο με παρομοια περιπτωση και πλεον σε στρωμενο ενυδρειο οταν δω 0.25 αμμωνια με αυτο το τεστ δεν το λαμβανω υποψιν μου, απο 0.50 και πανω αρχιζω να ανησυχω.

αντε να δουμε..

Ηταν λογικο να σου ανεβασει αμμωνια.Το συστημα σου δεν ειναι δυνατο ακομα βιολογικα και με το ανακατεμα του βυθου σου σηκωσε αμμωνια.Το 0,25 δεν ειναι τραγικο νουμερο,κανε καμια αλλαγη νερου,ριξε και βακτηρια και ταιζε με προσοχη.

Δεν χρειαζεται να τρελενεσε. :)

τι να κανω... την επομενη φορά θα ξέρω και θα παω για κοψίδια αντι να κανω αλλαγες 21.00 το βραδυ

Βασικά το σύστημα δεν είναι άστρωτο εφόσον έχει αμμωνία, 0 νιτρώδη και 0 νιτρικά; Τα έχει γράψει στο άλλο θέμα που κάνει την παρουσίαση, γράφουμε σε δυο μεριές! :wacko: Αναρωτιέμαι αν ολοκληρώθηκε ποτέ ο κύκλος στους 2 μήνες που τρέχει γιατί από ότι αναφέρθηκε στο άλλο θέμα δεν πρέπει ποτέ να μέτρησε νιτρικά, και δεν έχει φυτά το ενυδρείο!

:blink:

................ξεχασα να σημειώσω πως βγήκε η αγγελία και μαλλον βρήκα μπόλι!!!!

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα κοψίδια, υπάρχει και το delivery! :P

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος και δεν μέτρησε νιτρικά για τους παραπάνω λόγους;

Είσαι πιο έμπειρος, μπορεί εγώ να ανησυχώ παραπάνω από όσο χρειάζεται... :)

να δουλευει 2 μηνες και να μην μετραει no2 ή no3 και αμμωνια δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

να δουλευει 2 μηνες και να μην μετραει no2 ή no3 και αμμωνια δεν γινεται.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να συγκριθούν οι δύο περιπτώσεις, πάντως εγώ όταν έστρωνα το 110λιτρο με 2 χρυσόψαρα και πολύ λίγα φυτάκια, ανάμεσά τους κερατόφυλλο, άργησα πάρα πολύ να μετρήσω νιτρικά. Είχα αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά 0, για πολύ καιρό τα νιτρικά με το ζόρι ήταν πάνω από το 0. Το άφησα σχεδόν ένα μήνα χωρίς αλλαγή νερού για να μετρήσω τα πρώτα μου ελάχιστα νιτρικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να συγκριθούν οι δύο περιπτώσεις, πάντως εγώ όταν έστρωνα το 110λιτρο με 2 χρυσόψαρα και πολύ λίγα φυτάκια, ανάμεσά τους κερατόφυλλο, άργησα πάρα πολύ να μετρήσω νιτρικά. Είχα αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά 0, για πολύ καιρό τα νιτρικά με το ζόρι ήταν πάνω από το 0. Το άφησα σχεδόν ένα μήνα χωρίς αλλαγή νερού για να μετρήσω τα πρώτα μου ελάχιστα νιτρικά...

νομιζω οτι λεμε το ιδιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

σας παρακολουθώ αλλα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη οποτε συνεχίστε ..

η δικια σου παραμβαση μπορει να δωσει τα δεδομενα που χρειαζονται για να βγει ενα σωστο πορισμα, το να μιλαμε θεωριτικα ολοι οι υπολοιποι δεν θα σου δωσει λυση.

Έγινε επεξεργασία - ελιοτ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η δικια σου παραμβαση μπορει να δωσει τα δεδομενα που χρειαζονται για να βγει ενα σωστο πορισμα, το να μιλαμε θεωριτικα ολοι οι υπολοιποι δεν θα σου δωσει λυση.

:thumbsu:

σας παρακολουθώ αλλα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη οποτε συνεχίστε ..

Μετράς ακόμα αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...