Jump to content

Και Μετα Απο Αλλαγή Διακόσμησης ..αμμωνία!


Recommended Posts

αυτη την εντύπωση έχω και εγω αλλα απο την αλλα δεν με εμπειστευομαι...

ξερω πολυ λίγα και εχω μηδενική εμπειρία για να εκτιμήσω σωστα.

παραυτα μετα την πρώτη αλλαγη Τεταρτη ξανα έδειξε 0,25

εκανα αλλη μια την Πεμπτη (χθες...πανε τα κοψιδια με σουπα την εβγαλα) και μολις γυρίσω το απογευμα θα κανω τεστ

Αφησε τις σουπες στην ακρη και φαε τα κοψιδια για να σε δει και ο θεος.

Link to comment
Share on other sites

η δικια σου παραμβαση μπορει να δωσει τα δεδομενα που χρειαζονται για να βγει ενα σωστο πορισμα, το να μιλαμε θεωριτικα ολοι οι υπολοιποι δεν θα σου δωσει λυση.

για να παρέμβω θα πρεπει να καταλάβω τι δεδομένα χρειάζεται να δώσω

:thumbsu:

Μετράς ακόμα αμμωνία;

θα το κάνω κατα τις 19-20:00

θες να σου μετρήσω πριν το μπολι ή κανα δυο ώρες μετα?

αυτη την εντύπωση έχω και εγω αλλα απο την αλλα δεν με εμπειστευομαι...

ξερω πολυ λίγα και εχω μηδενική εμπειρία για να εκτιμήσω σωστα.

παραυτα μετα την πρώτη αλλαγη Τεταρτη ξανα έδειξε 0,25

εκανα αλλη μια την Πεμπτη (χθες...πανε τα κοψιδια με σουπα την εβγαλα) και μολις γυρίσω το απογευμα θα κανω τεστ

Αφησε τις σουπες στην ακρη και φαε τα κοψιδια για να σε δει και ο θεος.

τώρα πέρασε ....

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το τεστ εχεις δει ποτε 0 αμμωνια? αν οχι κανε μια μετρηση στο νερο της βρυσης σου για αρχη.

Έγινε επεξεργασία - ελιοτ
Link to comment
Share on other sites

με αυτο το τεστ εχεις δει ποτε 0 αμμωνια? αν οχι κανε μια μετρηση στο νερο της βρυσης σου για αρχη.

στην αρχη ο πετσοπας μου ειχε δώσει υγρό sera για αμμωνία και στικακια για ολα τα υπόλοιπα.

οταν είδα αμμωνία πήρα το masterkit της api

οποτε δεν έχω δει ποτέ 0 με api

με sera βλέπω 0,5 μιας και δεν έχει άλλη υποδιαίρεση μετά το 0

θα μετρήσω και την βρύση ... και το νερό σε αναμονή αλλαγής για να έχω σημεία αναφοράς.

τώρα μπόλιασα οπότε αύριο μετρώ να ενημερώνω

Link to comment
Share on other sites

ενημερώνω για την κατάσταση

Παρασκευή απόγευμα μπολιάζω το φίλτρο (ευχαριστώ Σωτήρη)

Σάββατο και Κυριακή λόγο υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να κάνω μετρήσεις ούτε αλλαγή με αποτέλεσμα σήμερα με τις απογευματινές μετρήσεις με τα υγρά API να έχω

pH: 8.0

Γενική σκληρότητα (GH): 6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8

Αμμωνία (ΝΗ3): 0.50

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26°C

θα αλλοιωθεί το χρώμα εάν τα κρατήσω μέχρι το πρωί να τα ξαναδώ στο φως του ήλιου?

ανάλογα με το δωμάτιο πολύ πάω βλέπω και μικροδιαφορές στα χρώματα πχ θα μπορούσες να πεις πως έχω

Αμμωνία (ΝΗ3): δεν θα το έλεγες 0,25 αλλα ούτε 0,50

Νιτρικά (ΝΟ3): δεν θα το έλεγες 0 αλλα ούτε 5ppm

απο Παρασκευή μέχρι και σήμερα έχω ταΐσει ελάχιστα μια φορά την Κυριακή ενω απο την Παρασκευή έριξα και λίγο φακή και @(*%*&@ (ένα άλλο φυτό επιφάνειας που μου έδωσε ο Σωτήρης σαν μεγαλύτερη φακή)

Σήμερα έβγαλα την φακή γιατι δεν με πολυ ενθουσίασε και μόνο 4-5 #$$#@@%

οπότε συμφορουμιτες τι προτάσεις έχουμε?

είναι φυσιολογική η κατάσταση?

δεν θα έπρεπε να την είχε αντιστραφεί απο το μπόλιασμα ή είναι νωρίς?

να κάνω καθημερινές αλλαγές 20%?

να κάνω καμιά μεγάλη αλλαγή 50- 70%?

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που μετράς αμμωνιας και όχι νιτρικά δείχνει αστρωτο!

Τσέκαρε ημερομηνίες λήξης από τα τεστ!

Επίσης δεν θυμάμαι που το έχω διαβασει αλλά τα τεστ τις απι θέλουν πολύ καλο κούνημα, κάποια παιδια τα χτυπάνε 5-10 φορές στον παγκο τις κουζίνας και μετά τα κουνάνε αρκετά δυνατά και αρκετή ωρα!

Άποψη μου είναι να μην κανεις αλλαγή νερού , αλλά να το παρακολουθας καθημερινά !

Υγ για να σταθεροποιηθεί ένα ενυδρείο βιολογικά και να πούμε πως έχει στρώσει πλήρως , μπορει να θέλει ακόμη και ένα χρόνο ,για του γλυκού νερου! Του θαλασσινού και 2 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

καινούργια ειναι και λήγουν το 2018

τα κούνησα πολύ καλα - πιστεύω - πιάστηκε το χέρι μου λες και έκανα power plate μια ώρα μετα απο 6 διαφορετικά τεστ και 8 ξεχωριστά μπουκαλακια.

και τι να την κάνω την αμμωνία.. δεν θα έχουν φοβο τα ψάρια σε μακροπρόθεσμη έκθεση σε αμμωνία?

να παω να πάρω κανένα χημικό να το έχω κοντά για ώρα ανάγκης?

τις αλλαγές ή την μεγάλη αλλαγή γιατι δεν την θέλεις?

θα επιβαρύνει? ή δεν θα κάνει ουτε καλό ουτε κακό?

Link to comment
Share on other sites

Όταν στρωνουμε ένα ενυδρείο αποφεύγουμε τις μεγαλες η γενικά τις αλλαγές νερού , διότι δυσκολευουμε τον κύκλο του αζώτου!

Ο κύκλος του αζώτου έχει Αρχη μέση και τέλος και πολλες διακυμάνσεις , αν εμείς κάπου ενοχλούμε η χαλάμε τον κύκλο , φτου και απο τον αρχη!

Παρατήρησα και κάτι άλλο!

Έχεις μεγάλη ιχθιοφορτωση οπότε θα πρέπει να βοηθήσεις το σύστημα και να του δωσεις ακόμη περισσότερο χρόνο!

Στο δικό μου ενυδρείο 240 λίτρα

Δούλεψε ένα μήνα το φίλτρο μου σε στρωμένο ενυδρείο ,έβαλα λίγο μπολι , και ξεκίνησα με 2 ψαράκια ,μετά από ένα μήνα γίνανε 5, και μετά από ένα μήνα έγιναν 10!

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Το μπολι δεν εχει πιασει ακομη! Κανε υπομονη και μην ταιζεις! Υπαρχουν σκευασματα, οπως το prime της seachem που ειναι και αντιχλωριο, που δεσμευουν την αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

Όταν στρωνουμε ένα ενυδρείο αποφεύγουμε τις μεγαλες η γενικά τις αλλαγές νερού , διότι δυσκολευουμε τον κύκλο του αζώτου!

Ο κύκλος του αζώτου έχει Αρχη μέση και τέλος και πολλες διακυμάνσεις , αν εμείς κάπου ενοχλούμε η χαλάμε τον κύκλο , φτου και απο τον αρχη!

Παρατήρησα και κάτι άλλο!

Έχεις μεγάλη ιχθιοφορτωση οπότε θα πρέπει να βοηθήσεις το σύστημα και να του δωσεις ακόμη περισσότερο χρόνο!

Στο δικό μου ενυδρείο 240 λίτρα

Δούλεψε ένα μήνα το φίλτρο μου σε στρωμένο ενυδρείο ,έβαλα λίγο μπολι , και ξεκίνησα με 2 ψαράκια ,μετά από ένα μήνα γίνανε 5, και μετά από ένα μήνα έγιναν 10!

φαντάζομαι θα εχεις την εντύπωση οτι είναι μεγάλα τα ψαράκια

μιλάμε για μωρά 2εκ τα demasoni που ειναι τα μικρότερα και τα labido 5εκ που ειναι και τα μεγαλύτερα...

φαντάσου στα labido τώρα αρχίζουν και ψευτο μαυρίζουν τα πτερύγια

πιστεύεις οτι εχουν επιβαρύνει τοσο πολύ το σύστημα με σκοπό να χαλάσουν οι μετρήσεις μετα απο 2 μήνες normal λειτουργίας?

παραυτα το σιγουρο ειναι οτι μελλοντικά οταν θα μεγαλώσουν δεν θα μπορώ να τα συντηρήσω σε αυτη τη γυάλα και ή θα πρεπει να διώξω καποια ή να παρω μεγαλύτερη γυάλα

Το μπολι δεν εχει πιασει ακομη! Κανε υπομονη και μην ταιζεις! Υπαρχουν σκευασματα, οπως το prime της seachem που ειναι και αντιχλωριο, που δεσμευουν την αμμωνια!

σήμερα πηρα prime 500ml 1ml/40lt!!!!.... δεν θα τελειώσει ποτέ.... την λιμνοθάλασσα στο Μεσολόγγι αποχλωριώνεις..

να του ρίξω λες μια δόση για όλο τον όγκο του νερου?

να ρίξω και βακτήρια?

να ριξω κανονικές δόσεις ή να διπλασιάσω?

και οχι για να κουκουλώσω το πρόβλημα αλλα για να κάνω την ζωη στα ψαρια πιο εύκολη μέχρι να δυναμώσει η βιολογία.

επίσης την αεροκουρτίνα (η οποία είναι κάτω απο την άμμο) την έχω κλείσει μιας και είχα υπόνοιες πως έφταιγε η ανατάραξη του βυθού που έκανα για να την τοποθετήσω και που δημιουργείτε απο την λειτουργία της.

να την ανοίξω?

να την ανοίξω κάποιες ώρες - ολη την ημέρα μεχρι να ελαττωθεί η αμμωνία?

να την αφήσω κλειστή γιατι μπορεί να τα κάνει χειρότερα?

να καταργήσω την αεροκουρτίνα και να βάλω τις eheim τα ακροφύσια να παίζουν?

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι θα εχεις την εντύπωση οτι είναι μεγάλα τα ψαράκια

μιλάμε για μωρά 2εκ τα demasoni που ειναι τα μικρότερα και τα labido 5εκ που ειναι και τα μεγαλύτερα...

φαντάσου στα labido τώρα αρχίζουν και ψευτο μαυρίζουν τα πτερύγια

πιστεύεις οτι εχουν επιβαρύνει τοσο πολύ το σύστημα με σκοπό να χαλάσουν οι μετρήσεις μετα απο 2 μήνες normal λειτουργίας?

παραυτα το σιγουρο ειναι οτι μελλοντικά οταν θα μεγαλώσουν δεν θα μπορώ να τα συντηρήσω σε αυτη τη γυάλα και ή θα πρεπει να διώξω καποια ή να παρω μεγαλύτερη γυάλα

σήμερα πηρα prime 500ml 1ml/40lt!!!!.... δεν θα τελειώσει ποτέ.... την λιμνοθάλασσα στο Μεσολόγγι αποχλωριώνεις..

να του ρίξω λες μια δόση για όλο τον όγκο του νερου?

να ρίξω και βακτήρια?

να ριξω κανονικές δόσεις ή να διπλασιάσω?

και οχι για να κουκουλώσω το πρόβλημα αλλα για να κάνω την ζωη στα ψαρια πιο εύκολη μέχρι να δυναμώσει ή βιολογία.

επίσης την αεροκουρτίνα (η οποία είναι κάτω απο την άμμο) την έχω κλείσει μιας και είχα υπόνοιες πως έφταιγε η ανατάραξη του βυθού που έκανα για να την τοποθετήσω και που δημιουργείτε απο την λειτουργία της.

να την ανοίξω?

να την ανοίξω κάποιες ώρες - ολη την ημέρα μεχρι να ελαττωθεί η αμμωνία?

να την αφήσω κλειστή γιατι μπορεί να τα κάνει χειρότερα?

να καταργήσω την αεροκουρτίνα και να βάλω τις eheim τα ακροφύσια να παίζουν?

Αν θες ριξε για ολο τον ογκο του νερου, κακο δεν κανει!

Βακτηρια κανονικα συμφωνα με οδηγιες!

Την αεροκουρτινα κατηργησε την τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν είναι μόνο το μεγεθος των ψαριών , αλλά και η τροφη , και το ανακατεμα του βυθού!

Παίζουν πολλά ρόλο ακόμα και το πόσο φαγητό ρίχνεις!

Εγώ δεν θα έκανα αλλαγή νερού όπως δεν θα ταιζα και θα βοηθουσα την βιολογία μου με υγρα βακτηρια. Και παρακολουθηση με τεστ καθε μερα!

Το σύστημα χάλασε γιατι κάποιες παράμετροι αλλαξαν χωρίς να είναι έτοιμο να τις αντιμετωπίσει , ούτε τόσο δυνατό!

Όπως σου είπα θέλει πολύ χρόνο για να πεις ότι στρώθηκε ένα ενυδρείο πλήρως!

Υγ για το τι εκανα εγώ στο δικο μου δεν το ανέφερα για να σου πω οτι εγώ είμαι σωστός και εσύ λαθος!η ότι αυτός είναι ο μοναδικός σωστός τρόπος!

Το ανέφερα σαν εμπειρία λόγω του αποτελεσματος ότι δεν αντιμετώπισα ποτέ μέχρι τώρα το παραμικρό πρόβλημα!

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Ριξε βακτηρια και prime και μη κανεις αλλαγη νερου.

Δεν θα ταισεις καθολου και αυριο θα ξανακανεις μετρησεις και θα τις δεις στο φως του ηλιου.

ΥΓ Χαραλωσε και μη τρελενεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Υγ για το τι εκανα εγώ στο δικο μου δεν το ανέφερα για να σου πω οτι εγώ είμαι σωστός και εσύ λαθος!η ότι αυτός είναι ο μοναδικός σωστός τρόπος!

Το ανέφερα σαν εμπειρία λόγω του αποτελεσματος ότι δεν αντιμετώπισα ποτέ μέχρι τώρα το παραμικρό πρόβλημα!

Φιλικά πάντα!

μην αισθάνεσαι οτι πρέπει να δικαιολογηθείς σε κάτι που με πείραξε

πραγματικά αν ήξερα θα τα έκανα διαφορετικά

τώρα δεν μπορώ

τα ψαράκια είναι μέσα καιν δεν έχω που να τα πάω μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ θα ήθελα να μην είχα ζωντανά μεσα τωρα να το γυρίσω μια τούμπα και αν ξαναρχίσω απο την αρχή

αν τα γραπτά μου ήταν απρόσεκτα και σου έδειξα οτι κατι με πείραξε αντιθέτως....σε ευχαριστώ που απόγευμα Δευτερας ασχολείσαι με το πρόβλημα μου που είμαι σίγουρος οτι θα έχει χίλια πράγματα καλύτερα να κάνεις με το να ασχολείσαι με εναν τύπο που πηρε ενυδρείο και νομίζει οτι πήρε έπιπλο απο ΙΚΕΑ

αλλα το μόνο που θέλω να ακούσω αυτη τη στιγμή δεν είναι αυτα που δεν έκανα ή θα έπρεπε να κάνω αλλα το τι να κάνω απο εδω και πέρα.

οποτε μην αγχώνεσαι και αν πρεπει να μου χώσεις γκάζια επειδή έκανα λάθη χώσε

Link to comment
Share on other sites

Ριξε βακτηρια και prime και μη κανεις αλλαγη νερου.

Δεν θα ταισεις καθολου και αυριο θα ξανακανεις μετρησεις και θα τις δεις στο φως του ηλιου.

ΥΓ Χαραλωσε και μη τρελενεσαι.

ετοιμάζω τα ζουμια και τα ρίχνω μέσα....

off topic αλλα εχω την απορία απο τα πρώτα αναγνώσματα περι ζουμιών

τα βακτήρια που είναι καλύτερα να τα ρίχνουμε ... μέσα στο φίλτρο πανω στο βιολογικό υλικό ή στη γυάλα

αν ειναι στη γυάλα υπάρχει "σωστό" μέρος πχ στην εξοδο του φίλτρου για να τα σκορπίσει με την ροη?

επίσης το prime ειναι πολτός

μετράς αυτο που θέλεις και μπλούμ οπου να ναι ?

κλείνει το off topic

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανησύχησα εσύ μην παρεξηγηθηκες ότι σου βάζω χέρι! :-)

Στο θέμα μας θα έκανα ότι σου είπα παραπάνω

Όχι τροφή,όχι αλλαγή νερού, βοήθεια με υγρά βακτήρια , και τεστ καθημερινά για να δω πως πάει , μην μας ξεφύγει η αμμωνία!

Όπως συμπλήρωσαν και τα αλλά παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζω τα ζουμια και τα ρίχνω μέσα....

off topic αλλα εχω την απορία απο τα πρώτα αναγνώσματα περι ζουμιών

τα βακτήρια που είναι καλύτερα να τα ρίχνουμε ... μέσα στο φίλτρο πανω στο βιολογικό υλικό ή στη γυάλα

αν ειναι στη γυάλα υπάρχει "σωστό" μέρος πχ στην εξοδο του φίλτρου για να τα σκορπίσει με την ροη?

επίσης το prime ειναι πολτός

μετράς αυτο που θέλεις και μπλούμ οπου να ναι ?

κλείνει το off topic

Καλυτερα ριξτα μεσα στο φιλτρο στο βιολογικο!

Το prime δεν ειναι πολτος! Σε μορφη πολτου το εχεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ριξτα μεσα στο φιλτρο στο βιολογικο!

Το prime δεν ειναι πολτος! Σε μορφη πολτου το εχεις;

τωρα ανοιξα το prime

ακουγόταν πολύ παχύρρευστο

νομιζα οτι θα είναι σας το προηγούμενο που ειχα της aquavital

τελικα σύριγγα και μπλουμ το prime και καμια ώρα μετα βακτήρια κατευθείαν στο βιολογικό υλικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρζει σε πολτο, ειναι υγρο!

Ρωτάω γιατί και εγώ για υγρό ήξερα!

Και λέω μα καλά που έφτασε η επιστήμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί και εγώ για υγρό ήξερα!

Και λέω μα καλά που έφτασε η επιστήμη

Χαχαχαχαχα γεια σου ρε Λιακο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...