Jump to content

Malawi Και Ότι Κάτσει


giannisss

Recommended Posts

Καλησπέρα, μη έχοντας το κατάλληλο χρόνο για να συνεχίσω το θαλασσινό μου είπα να κάνω μια στροφή στην Αφρική και ότι κάτσει έκατσε....

Οπότε για να μην είναι άδειο το ενυδρείο αλλά και για να παραμείνω στο χόμπυ λέω να πάω σε Αφρική μεριά μιας και μου αρέσει πολύ....

Το ενυδρείο είναι 100x30x40 κλασσικο 120 λίτρο, γνωρίζω ότι τα λίτρα είναι περιοριστικά αλλά τι θα προτείνατε Απο malawi σε αυτά τα λίτρα ?

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!Καλυτερα δες για ταγκνικα...Απο μαλαουι ενα χαρεμι μπουνα με πολλες πετρες για ακουασκειπ.

Link to comment
Share on other sites

saulosi ή maingano ή τα κλασσικα πλεον demasoni...

ενα ειδος οποσδηποτε ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ταγκανικα δεν θα με ενδιέφερε εκτός και αν λέμε για tropheus αλλά δεν νομίζω!

demasoni ξέρω ότι είναι πολύ επιθετικά παρόλο που μου αρέσουν πολύ, εγώ στο νου μου είχα lampidochromis

Που είναι και πιο ειρηνικά... Τι λέτε ?? Επίσης σκεφτόμουν ένα μικρό χαρέμι 1 αρσενικό και 3 θηλυκά ενήλικα.... Τώρα όχι δεν είχα στο νου μου άλλο είδος να βάλλω μαζι μιας και θέλω να δω και γέννες και γενικά να είμαι ήρεμος....

Link to comment
Share on other sites

εννοειται και μπορεις να βρεις ευκολα γεννες και μετα να παρεις και ευκολα, απλα τα δυο πρωτα ειναι λιγο πιο σπανια και βγαζουν και πιο δυσκολα γεννες...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω με ενα σωστο χαρεμακι θα εισαι καλα!

δες και τα σαουλοσι που ειναι και διχρωμα για να εχεις περισσοτερο χρωμα αν θελεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει lampido.... και πιστεύω τηρώντας τις ρουτίνες κτλ θα είναι μια χαρά τα ψαράκια....

Τι πέτρες έχετε να προτείνετε ??

Ποσά κιλά στο περίπου ?

Λέω για 2 στοίβες στις ακρες του ενυδρείου.... Φιλτράρισμα να έχω εσωτερικό φίλτρο ή εξωτερικό ? ( αν και δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο)

το εξωτερικό που έχω έχει ροή 300 λίτρα να πάω να πάρω καλύτερα κάποιο εσωτερικό με 500-600 ??

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει lampido.... και πιστεύω τηρώντας τις ρουτίνες κτλ θα είναι μια χαρά τα ψαράκια....

Τι πέτρες έχετε να προτείνετε ??

Ποσά κιλά στο περίπου ?

Λέω για 2 στοίβες στις ακρες του ενυδρείου.... Φιλτράρισμα να έχω εσωτερικό φίλτρο ή εξωτερικό ? ( αν και δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο)

το εξωτερικό που έχω έχει ροή 300 λίτρα να πάω να πάρω καλύτερα κάποιο εσωτερικό με 500-600 ??

λεπτομερειες για τα λαμπιντο:

να εχει το αρσενικο μαυρη γραμμη στο ματι, μαυρα πανω και κατω πτερυγια και βουλες στην ουρα,

μην παρεις τιποτα με λευκη κοιλια...

υπαρχουν τεσσερα ειδη lion cove 1,2 κλπ , ψαξτα λιγο μην βιαστεις. οταν ειχα αλλαξα τρεις φορες.

πετρες και αμμο θαλασσινη ή χαλαζιακη 10 και 10 τις εκατο των λιτρων σου...

το φιλτρο καλο ειναι αφου θες 3-5 φορες τα λιτρα σου,δεν ειναι ευαισθητα σαν τους δισκους,ουτε οι καιροι για εξοδα πιστευω, 30 % αλλαγη νερου εβδομαδιαια και λιγο αλατακι χονδρο οχι ιοδιουχο για τις αρρωστιες ...μαυτα εισαι σουπερ!

τα σαουλοζι ειναι διμορφικα, καλα θα ηταν να προτιμησεις κατι τετοιο αφου θα πας σε ενα ειδος.4-5 ψαρακια και εισαι αρχοντας!!!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι το η τα φίλτρα σου να γυρίζουν 5 με 6 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου !

Τα εξωτερικά έχουν και μεγαλύτερο χώρο για βιολογικό υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά πέτρες θα βρω ( σκέφτομαι λάβας μαύρες και να ακονισω τυχόν γωνίες που μπορεί να τραυματιστεί κάποιο ψάρι ) αραγωνιτη έχω

Ψάρια θα δούμε

Το θέμα μου τώρα.. Το φίλτρο που έχω έχει 300lt/h ροή και 1.2 λίτρα κάδο..και λέω να βάλλω και έναν κυκλοφορητη 3000 λίτρα για ροή Μην έχω σημεία τυφλά

Σίγουρα θα προτιμούσα να μην πάω σε νέα αγορά αλλά αυτό θα το δω

επίσης σκεφτόμουν να βάλλω στο εξωτερικό siporax το οποίο Απο ότι διάβασα δεν χρειάζεται αλλαγές, και να βάλλω ένα eheim 500-600 λίτρα εσωτερικό με σφουγγάρι και υαλοβαμβακα....

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που θα δώσεις για το εσωτερικό μπορείς να πάρεις με λίγα ακόμη ένα εξωτερικό!

Αν πάλι δεν σε παίρνει πάρε εσωτερικό και βόλτα και τα 2 να δουλεύουν! Με βιολογία και στα 2 !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα λίτρα σου είναι οριακά για ένα χαρέμι εγώ θα απέφευγα το εσωτερικό. Αλλά θα έβαζα μεγαλύτερο εξωτερικό. Από την στιγμή που δεν θες να πας σε αγορά μεγαλύτερου τότε αναγκαστικά τρέξ το με 2. Δίνουν και περισσότερη ασφάλεια. Με 2 φίλτρα δεν θα χρειαστείς κυκλοφοριτη. Και τα δύο φίλτρα να τα γεμίσεις βιολογια(σιποραξ), αλλά και σφουγγάρι. Ώστε αν πάθει κάτι το ένα, το άλλο να μπορέσει να αντεπεξέλθει.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα λίτρα σου είναι οριακά για ένα χαρέμι εγώ θα απέφευγα το εσωτερικό. Αλλά θα έβαζα μεγαλύτερο εξωτερικό. Από την στιγμή που δεν θες να πας σε αγορά μεγαλύτερου τότε αναγκαστικά τρέξ το με 2. Δίνουν και περισσότερη ασφάλεια. Με 2 φίλτρα δεν θα χρειαστείς κυκλοφοριτη. Και τα δύο φίλτρα να τα γεμίσεις βιολογια(σιποραξ), αλλά και σφουγγάρι. Ώστε αν πάθει κάτι το ένα, το άλλο να μπορέσει να αντεπεξέλθει.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Αρε γίγαντα Σταθη μαζί γράφαμε !!!

Ούτε να μονομαχουσσμε στην άγρια δύση !

Τράβηξα πρώτος χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα ... θα προσπαθησω να βρω καποιο εξωτερικο αν ειναι μεγαλο και αν δεν βρω κατι θα βαλλω ενα εσωτερικο ακομη ,,,, ξερω οτι θα ηταν καλυτερο ενα μεγαλο εξωτερικο αλλα δεν με παιρνει ... εξαλλου το ενυδρειο το φτιαχνω για να γλυτωσω και εξοδα ...

απο ψαρακια πως να τα βαλλω ?? να βαλλω πολλα και να ξεχωρισω ενα χαρεμι ???

τελικα λεω να βαλλω λαμπιντο μπας και δω καμια γεννα και μετα βλεπουμε .... το πολυ πολυ παιρνω και αλλο ενα μεγαλυτερο για κατι αλλο !

η πιο σωστη αναλογια ειναι 3-1 ?? με τις γεννες ( αν ) εχω τι κανω ?? απευθειας τα βγαζω εξω η τα κραταω μεχρι καποια ηλικια ??

ααα και αυτα που βρηκα ειναι απο γεννα οποτε ειναι μικρα σε ηλικια

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις μια 7αδα και σιγά σιγά θα αφαιρείς τα περιττά αρσενικά. Ευχή σου να έχεις 2-3 θηλυκά. :-)

Τις γέννες τις κρατάς και μόλις λίγο πάρουν τα πάνω τους τα δίνεις. Δυστυχώς λόγο χώρου, δεν σε παίρνει να τα κρατήσεις για καιρό.

Λιάκο χαίρομαι φίλε που έχεις γίνει ένας πολύ καλός χομπιστας και το κυριότερο αφρικανο-καμμενος! :-P

Χαχαχαχαχαχαχαχα

Sent from my XT1032 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή φιλε μου αναμένουμε φωτογραφίες με το aquascape!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μια ερώτηση έχω... για το στρώσιμο του φίλτρου θα μπορούσα να επερνα μπόλι Απο το μικρό μου μονομαχοενυδρειο ?? Ή να βάλλω το φίλτρο ολόκληρο να δουλεύει στο παλιό στρωμένο ενυδρείο ?

Πόσο χρόνο όμως θα χρειαστεί για να αποικιστει ?

Τώρα εάν δεν κάνω κάτι από τα παραπάνω να πάω να πάρω τι βακτήρια να ρίξω ??? Έχω κάτι βακτήρια πάνω από χρόνο της sera να τα χρησιμοποιήσω η θα εχουν χαλάσει ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μια ερώτηση έχω... για το στρώσιμο του φίλτρου θα μπορούσα να επερνα μπόλι Απο το μικρό μου μονομαχοενυδρειο ?? Ή να βάλλω το φίλτρο ολόκληρο να δουλεύει στο παλιό στρωμένο ενυδρείο ?

Πόσο χρόνο όμως θα χρειαστεί για να αποικιστει ?

Τώρα εάν δεν κάνω κάτι από τα παραπάνω να πάω να πάρω τι βακτήρια να ρίξω ??? Έχω κάτι βακτήρια πάνω από χρόνο της sera να τα χρησιμοποιήσω η θα εχουν χαλάσει ??

Από το μονομαχοενυδρείο δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις αρκετό υλικό για να μπολιάσεις.

Το παλιό στρωμένο ενυδρείο έχει φίλτρο ; Γιατί δεν παίρνεις από εκεί ;

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό στρωμένο ενυδρείο είναι αυτό με τον Μονομάχο :-D .... Ίσως να μην το έθεσα καλά! ..

Το πολυ πολυ βρίσκω έναν φίλο από εδώ μέσα και του ζητάω να μου δώσει μπόλι

Απλά δεν ξέρω τι να κάνω αν δεν βρω κάποιον

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν θα φτάσει το υλικό από το μονομαχοεδυρείο.

Αν δεν βρεις μπόλι , μπορείς να στρώσεις με τροφή και βακτήρια. Αυτά που έχεις κάνουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...