Jump to content

Malawi Και Ότι Κάτσει


giannisss

Recommended Posts

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση ? Ένα αρσενικό με 10 θηλυκά τι θέμα θα είχε ?? Δεν μιλάω συγκεκριμένα για το ενυδρείο μου αλλά για την λογική του χαρεμιου....

Link to comment
Share on other sites

Όπως υπάρχει επιθετικότητα μεταξύ αρσενικών ,υπάρχει και ανάμεσα στα θηλυκά!

Επίσης σκέψου να σου γκαστρωσει και τα 10 ο αρσενικός , πας για 200 μικρά μόνο από μια γέννα το καθένα , υπολόγισε και ανά 2 μήνες γεννητούρια , σε ένα χρόνο θα έχεις μια μικρή κίνα μέσα στο σπίτι σου :-) :-) :-) :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα φιλε Ηλια ωραια το εθεσες .... ! καταλαβα ... ενταξει τα ψαρακια που θα γεννηθουν καλο ειναι να γεννηθουν και οπως θα βρω να δωσω 10 απο καθε γεννα θα εβρισκα να δωσω και 200 .... παντα καποιος θελει ...

οπως και να εχει το πρωτο που ειπες ναι ειναι σοβαρο ...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι να εχεις μια ισοροπια, αν θες παραπανω μελη 2 αρσ. 5 θηλ ειναι το τελειο γιατι αν χασεις τον ενα δεν θα μεινεις μονο με θηλυκα...εκτος αυτου θα χωρισουν το ενυδρειο στην μεση, εντασεις θα εχεις αλλα θα δεις και απιστευτους χρωματισμους κατα την διαρκεια που θα θελει το ενα ή το αλλο να κυριαρχισει..

Αλλωστε κιχλιδες εχεις μην περιμενεις ηρεμια στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως το κανεις species tank

Αν βάλει και αλλά χαρεμια θα μπλέξουν πολλοί αρσενικοί!

Επίσης πιστεύω ότι κάποια στιγμή το ένα αρσενικό θα πάρει όλο το ενυδρείο και ο 2ος θα κρύβεται συνέχεια!

Νομίζω το ιδανικό είναι 1 αρσενικό με 3-4 θηλυκα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση εάν αποφασίσω να κάνω δύο μικρά χαρεμακια όπως λες σίγουρα θα είναι και τα δύο labidochromis.... κάτσε να δω πως θα μου βγουν τα Μικρά και θα δω και πώς θα τα κάνω... Για αρχή θα πάρω 5 μικρά και θα εύχομαι να βγει χαρέμι... :-D Απο περιέργεια πως πιάνοντε τα Μικρά μέσα σε τόσο βράχο ??

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα Μόνο που εάν μεγαλώσει πολύ ο πληθυσμός θα έχω θέμα! .... Θα βρω τρόπο! Ίσως βάλλω μπουκάλι με τροφή και με χονι να μην μπορούν να βγουν Δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

το χωνι με το μπουκαλι πιανει καποιες φορες αλλα θελει τυχη να μπει αυτο που κυνηγας...

Μονο με ξεστησιμο...

.αλλιως ... ............................

....................................αυτα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ... αλλαξα λιγακι γνωμη και θελω να μου πειτε αποψεις εαν ξερετε .... λεω να παω προς ταγκανικα μερια και συγκεκριμενα lamprologus brichardi δεν ξερω ... ενθουσιαστικα με αυτα τα ζωντανα ... δεν ηξερα και οτι ειναι πετροψαρα και πλεον δεν ξερω νομιζω αυτα μου αρεσουν καλυτερα ... εχετε να πειτε καμια αποψη ???

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου ΕΙΝΑΙ για Brichardi ,θα το χαρείς πολύ ,εξαιρετικά και δολοφονικά ψάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου ΕΙΝΑΙ για Brichardi ,θα το χαρείς πολύ ,εξαιρετικά και δολοφονικά ψάρια

Συμφωνω!!!

Ειχα για λιγο διαστημα πολυ ομορφα ψαρια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ φιλοι μου ! χαιρομαι που επιτελους υπαρχει κατι που να κανει για τα λιτρα μου και να μου αρεσει ....εννοειται φυσικα οτι οποτε μπορεσω θα ψαχτω και για περισσοτερα λιτρα ετσι ωστε τα ψαρακια να ειναι πιο ανετα ....

μαζεψα καποιες αποριες και οποιος μπορει ας μου απαντησει προκειμενου να μην κανω λαθος στην νεα μου αρχη

1) πετρες .... σκεφτομαι να βαλλω πετρες λαβας .. μου αρεσουν παρα πολυ , διαβασα οτι ειναι σε καποια σημεια μυτερες και μπορει να τραυματιστει καποιο ψαρακι αλλα πιστευω με μια λιμα διορθωνεται το πραγμα επισης οι πετρες αυτες ειναι πορωδεις και οποτε θα βοηθησουν και στην κυκλοφορια ... αυτο που θελω να μαθω ειναι ... πρεπει να το μπουκωσω με πετρες σαν να εφτιαχνα malawi η αρκουν μια δυο συστάδες ?

2) φιλτρανση οπως malawi ?

3) για στρωσιμο θα χρησιμοποιησω βακτηρια μεχρι οι τιμες να φθασουν στα επιθυμητά αποτελεσματα και συνδυασμο λιγη τροφη καθε μερα μιας και δεν βρισκω μπολι .... στο φιλτρο θα βαλλω περιπου ενα λιτρο siporax και σφουγγαρι και υαλοβαμβακα ...... με αυτα ειμαι οκ ??

4) να βαλλω ανθρακα τις πρωτες δυο τρεις μερες να παρει οτι ουσια ειναι εε ??

5) φωτισμος : εχω 2x τ5 24watt μια λευκη και μια προς το μπλε ... να της αλλαξω η αρκουν ??

6) να βαλλω βαλισνεριες και ανουμπιες καλα στερεωμενες κτλ η δεν θα αντεξουν με τον αραγωνιτη και τον χαμηλο φωτισμο??

7) ξερω οτι ειναι για μετα αυτη η ερωτηση αλλα τα μικρα τα κραταω μεχρι ποια ηλικια η μεχρι ποιον αριθμο???

8 ) τροφες ?? να αποφυγω κατι ?? υπαρχει καποιο λαχανικο που πρεπει να τους δινω ?? θελω να εχω ποικιλια οποτε να παρω φοιτικες ?? με πρωτεινες ?? τι ??

επισης μπορω να του δινω κατι κατεψυγμενο η κατι ζωντανο ?? οπως πχ γαριδες κτλ ??

9) κανα αλλο ζωακι να βαλλω μαζι τους ??? οπως πχ καποιο ειδος σαλιγκαριου ?? η κατι τετοιο ?

μπολικες ερωτησεις !! ! ( ισα ισα για την αρχη ! :) :) ) τα περισσοτερα παραπανω τα φανταζομαι απλα θελω να ειμαι σιγουρος !!

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες ειναι οκ, δεν νομιζω να εχεις τραυματισμους εγω 1μιση χρονο τωρα δεν εχω ουτε γρατζουνια, αντιθετως ειναι πολυ ελαφριες εχουν ογκο και κανουν πολυ καλες κρυψωνες για τα μικρα...επισης μαγκωνουν μεταξυ τους ,συνεπως δεν γλιστρανε οπως οι ποταμισιες και στους μικρους πορους τους φτιαχνουν βιολογια τυπου κοραλιου στα θαλασσινα...αλλωστε καποιοι χρησιμοποιουν μικρη λαβα για βιολογικο υλικο αντι siporax..

(θα σου προτεινα τα μικρα κομματακια που θα περισεψουν να τα κρατησεις και αφου τα σπασεις να τα βαλεις σε διχτακι και μεσα στο φιλτρο μετα απο καποια αλλαγη βιολογικου υλικου)

Το στρωσιμο ειναι το α και το ω αλλα τα ψαρια δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις οποτε αφου δεν εχεις μπολι απο αλλο φιλτρο , με υγρη βιολογια ακολουθεις τις οδηγιες τις , προσθετεις λιγη τροφη και μετα τα ψαρακια...

Καλο ειναι να τα βαλεις ολα μαζι γιατι αν τα σπασεις , τα τελευται που θα μπουν θα φανε τρελες επιθεσεις...

Δεν ξερω αν ηθελες κατι σε καλβο, ταιριαζει πιστευω και ισως μπορεις ενα ζευγαρακι...

Ανουμπιες δεμενες ή κατω απο πετρες αλλα μακρια απο τις λαμπες γιατι πιανουν ευκολα αλγη, βαλτσινεριες γιγαντεα ή αμερικανα αλλα πριν τα ψαρια, αν μπουν μετα δεν θα αντεξουν θα τις ξεπατωνουν , γιατι θα τους ξεβολεψουν...καλα θα ειναι να μην τις βαλεις πολυ κοντα σε σημεια που θα θελησουν να σκαψουν τα ψαρακια για φωλια...οσες φορες τις εβαλα κατω ή διπλα σε σπηλιες ή πετρες τα ξήλωναν...

Τα μικρα αστα για μετα...ας στρωσουν τα μεγαλα μην βιαζεσαι...

σαλιγκαρια ???δεν ξερω μαλλον θα τα τρωνε...

απο φαγητα κοιτα Τανγκανικα tropical σε sticks pellet κλπ...

οι λαμπες καλες ειναι εχουν διαφορετικο διακοπτη???

η μπλε φαινεται ωραια αν αναβει πριν την λευκη κανα μισαωρο και μετα το σβησιμο τους αντιστοιχη ωρα, γιατι βοηθαει στα ψαρια να προσαρμοστουν καλυτερα...

Ελπιζω να βοηθησα... :sword::zoro:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Μου έλυσες αρκετές απορίες!

Το φωτιστικό όταν μπαίνει στην πρίζα ανάβει η μπλε και με ένα διακόπτη μπορώ και ανάβω και την άσπρη... Την.οποία αν θέλω μόνιμα την αφήνω αναμμένη... Συνήθως βέβαια το φως ανάβει κατά τις 8-9 το πρωί και ήδη έχει αρχίσει να φωτίζει Την ώρα που ξημερώνει... Σκέφτομαι βέβαια να αφήνω μόνο την μπλε αναμμένη να είναι πιο ηρεμα τα ψάρια...

Από φυτά λέω να πάρω πολλές πολλές βαλισνεριες και πολλές ανουμπιες μιας και μου αρέσει η πρασινάδα :-D

Από ψαράκια λέω να πάω σε brichardi η pulcher.... Ανάθεμα βέβαια αν καταλάβω τις διάφορες που έχουν... !Από τροφές μόλις τα πάρω θα αρχίσω να πειραματίζομαι θέλω να έχουν όσο το δυνατό μεγαλύτερη ποικιλία τροφής!!

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ φιλοι μου ! χαιρομαι που επιτελους υπαρχει κατι που να κανει για τα λιτρα μου και να μου αρεσει ....εννοειται φυσικα οτι οποτε μπορεσω θα ψαχτω και για περισσοτερα λιτρα ετσι ωστε τα ψαρακια να ειναι πιο ανετα ....

μαζεψα καποιες αποριες και οποιος μπορει ας μου απαντησει προκειμενου να μην κανω λαθος στην νεα μου αρχη

1) πετρες .... σκεφτομαι να βαλλω πετρες λαβας .. μου αρεσουν παρα πολυ , διαβασα οτι ειναι σε καποια σημεια μυτερες και μπορει να τραυματιστει καποιο ψαρακι αλλα πιστευω με μια λιμα διορθωνεται το πραγμα επισης οι πετρες αυτες ειναι πορωδεις και οποτε θα βοηθησουν και στην κυκλοφορια ... αυτο που θελω να μαθω ειναι ... πρεπει να το μπουκωσω με πετρες σαν να εφτιαχνα malawi η αρκουν μια δυο συστάδες ? Πέτρες λάβας και ταγκανίκα δεν κολλάνε βρε πετρες στρογγυλές και πλακέ στιστόλιθους και φτιάξε συστάδες εξάλλου τα ψάρια θα σκάψουν και θα φτιάξουν ο,τι θέλουν αυτά,ψάξε στο φόρουμ ενυδρεία με brichardi για ιδέες στησίματος.

2) φιλτρανση οπως malawi ? Ναι

3) για στρωσιμο θα χρησιμοποιησω βακτηρια μεχρι οι τιμες να φθασουν στα επιθυμητά αποτελεσματα και συνδυασμο λιγη τροφη καθε μερα μιας και δεν βρισκω μπολι .... στο φιλτρο θα βαλλω περιπου ενα λιτρο siporax και σφουγγαρι και υαλοβαμβακα ...... με αυτα ειμαι οκ ??Οσον αφορα τα υλικά του φίλτρου ναι ,για το στρώσιμο βρες πρώτα τα ψάρια και θα τα πούμε μην αγχώνεσαι για το λεγόμενο στρώσιμο .

4) να βαλλω ανθρακα τις πρωτες δυο τρεις μερες να παρει οτι ουσια ειναι εε ?? Μπορείς να το κάνεις

5) φωτισμος : εχω 2x τ5 24watt μια λευκη και μια προς το μπλε ... να της αλλαξω η αρκουν ?? Kelvin να μας πεις ,είναι Τ5 ή Τ8 ;

6) να βαλλω βαλισνεριες και ανουμπιες καλα στερεωμενες κτλ η δεν θα αντεξουν με τον αραγωνιτη και τον χαμηλο φωτισμο??Προσωπικά θα έβαζα λίγες βαλισνέρειες μόνο

7) ξερω οτι ειναι για μετα αυτη η ερωτηση αλλα τα μικρα τα κραταω μεχρι ποια ηλικια η μεχρι ποιον αριθμο??? Οταν έλθει η ωρα θα τα πούμε αυτά μην βιάζεσαι

8 ) τροφες ?? να αποφυγω κατι ?? υπαρχει καποιο λαχανικο που πρεπει να τους δινω ?? θελω να εχω ποικιλια οποτε να παρω φοιτικες ?? με πρωτεινες ?? τι ?? Είναι κυρίως σαρκοφάγα αλλά ταίζεις αμα θες και καμμιά πρασινάδα και κατεψυγμένα αλλά υπομονή προς το παρόν όσον αφορά τα κατεψυγμένα.

επισης μπορω να του δινω κατι κατεψυγμενο η κατι ζωντανο ?? οπως πχ γαριδες κτλ ??

9) κανα αλλο ζωακι να βαλλω μαζι τους ??? οπως πχ καποιο ειδος σαλιγκαριου ?? η κατι τετοιο ? Zebra snails

μπολικες ερωτησεις !! ! ( ισα ισα για την αρχη ! :) :) ) τα περισσοτερα παραπανω τα φανταζομαι απλα θελω να ειμαι σιγουρος !!

Mην βιάζεσαι στήσε πρώτα σωστά τον ΒΙΟΤΟΠΟ και τα λέμε

Καλές επιτυχίες ,ψάξε να βρείς πρώτα ψάρια για να είμαστε σίγουροι τι θα φτιάξουμε

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Μου έλυσες αρκετές απορίες!

Το φωτιστικό όταν μπαίνει στην πρίζα ανάβει η μπλε και με ένα διακόπτη μπορώ και ανάβω και την άσπρη... Την.οποία αν θέλω μόνιμα την αφήνω αναμμένη... Συνήθως βέβαια το φως ανάβει κατά τις 8-9 το πρωί και ήδη έχει αρχίσει να φωτίζει Την ώρα που ξημερώνει... Σκέφτομαι βέβαια να αφήνω μόνο την μπλε αναμμένη να είναι πιο ηρεμα τα ψάρια...

Από φυτά λέω να πάρω πολλές πολλές βαλισνεριες και πολλές ανουμπιες μιας και μου αρέσει η πρασινάδα :-D

Από ψαράκια λέω να πάω σε brichardi η pulcher.... Ανάθεμα βέβαια αν καταλάβω τις διάφορες που έχουν... !Από τροφές μόλις τα πάρω θα αρχίσω να πειραματίζομαι θέλω να έχουν όσο το δυνατό μεγαλύτερη ποικιλία τροφής!!

Γιατί μόνιμα αναμμένη ; χρειάζεται να υπάρχει κύκλος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνιμα αναμμένη ; χρειάζεται να υπάρχει κύκλος

Σωστα!!!!!!!!

τα ψαρια θα χρειαζονται λιγο και απολυτο σκοταδι για να κοιμηθουν, το συνεχόμενο φως εστω και λιγο να ειναι , θα τα στρεσαρει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ... για την λαμπα το εθεσα λαθος ... οι λαμπες εχουν ενα μονο καλωδιο το οποιο εχει χρονοδιακοπτη ... οταν ανοιγει ο χρονο διακοπτης αναβει οπωσδηποτε η μια λαμπα και εγω αν θελω αναβω με ενα διακοπτακι πανω στο φωτιστικο και την αλλη ... οταν ειπα μονιμα αναμενη εννοουσα οτι θα εχω την μια τις ωρες που θα ειναι αναμενο το φωτιστικο και αν θελω αναβω και την αλλη ...

οι λαμπες ειναι μια 12000 klevin και 20000 kelvin .... ξερω ειναι πολυ ... κανονικα θα επρεπε να ειναι 6000 kelvin απο οτι εχω διαβασει αντεχουν τα φυτα ετσι η να παρω αμεσα αλλες λαμπες ?

ψαρια βρηκα ζευγαρι pulcher ... ειναι σαν τις brichardi νομιζω δεν θα εχω θεματα ... απο εκει και περα φωβαμαι οτι θα αργησω να το στησω γιατι θελω να ειναι καλο και μελετημενο ... και φοβαμαι μην εχουν παρει το ζευγαρι θα δω

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο ... ψαχνω πετρες και δεν βρισκω πουθενα ... κοιταξα σε φυτωρια , τιποτα ! praktiker , ουτε εχει βρηκα κατι σωστο leroy merlin πεφτει μακρια .... εχει κανεις να μου προτεινει κατι ??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηλία πίστεψε με είναι το πρώτο που σκέφτηκα απλά έχω θέμα Γιατί πέφτει κάπως μακριά η φύση!!! Πρέπει να πάω στο χωριό και μου είναι δύσκολο....

Θα κοιτάξω σε μάντρα οικοδομών και θα σας πω!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να βρεις και σε μαντρες που πουλανε διακοσμητικα για αυλες κηπους κλπ, ισως και σε υπαιθρια ανθοπωλεια , τις χρησιμοποιουν για βραχοκηπους και παρτερια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...