Jump to content

Νέο Reef 255 Λιτρα (Μικτά)


cholymelan

Recommended Posts

ανεβασα το ασβεστιο σε 320 με σκονη ασβεστιου που εριξα.το kh το εφτασα στα υψη ξαφνικα με την σκονη επισης που εριξα.βρε παιδια εριξα τελειως στην τυχη δοσολογια με το κουταλι.μπορειτε να μου εξηγεισεται πως θα το κουλαντραρω αυτο το πραγμα?υπαρχουνε συσκευες που το κανουνε αυτοματα?δεν το εχω καταλαβει το παιχνιδι του ασβεστιου kh και μαγνησιου καθολου.ειμαι ασχετος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην τύχη και κουτουρού δεν ρίχνουμε τίποτα στο ενυδρείο.
Αν δεν μπορείς να υπολογίσεις την καθημερινή κατανάλωση και την απαιτούμενη δοσολογία που χρειάζεσαι, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις τα έτοιμα σκευάσματα υγρής μορφής που αναγράφουν επάνω επάνω λεπτομερής οδηγίες, και φυσικά όλες οι ενέργιές σου θα γίνονται μετά από μετρήσεις.

Απότομες αλλαγές στις τιμές των στοιχείων μπορούν να αποβούν μοιραίες για τους οργανισμούς. http://www.aquazone.gr/forums/topic/50470-iaaoaaieyo-eae-aiiyo/

Εδώ μπορείς να δεις τι και πως παίζει με τις σκόνες. http://www.aquazone.gr/forums/topic/78092-aeciaassa-dhanaoeaaotho-cieethi/

Link to comment
Share on other sites

nitrite 0
ammonia 0
nitrate 5
kh 9.3
p04 0
ca 420
mg 1230

μου εχει τελειωσει το αλατι και ειμαι αφραγκος για αλλαγη νερου.χρησιμοποιουσα το tropic marine pro.λετε να το αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εβαζα αλλα αλλαξα σε red sea απλο, το 2κιλο ειναι κατω απο 10€ και βαζω εναν μηνα με αλλαγες 12λιτρα/βδομαδα....

Και διαλυεται για πλακα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω καποιες ερωτησεις.το ενα ζωανθους που εχω ανοιγει τερμα,το χρωμα του ειναι υπεροχο πεταξε και δευτερο κεφαλι κλπ.αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι οτι φαινεται σαν μεταλαγμενο.εννοω οτι ειναι καπως μεγαλο.εχει μακρινη και φαινεται πολυ μεγαλο σε σχεση με αλλα ζωανθους.αυτο μηπως ξερεται αν σημαινει κατι?ενας φιλος ειπε οτι ισως να ηθελε περισσοτερο φως και μακραινει προς τα πανω για να ειναι πιο κοντα στο φως.το εβαλα πιο ψηλα να δω.επισης η φαβια απο το παιδι που την πηρα στο ενυδρειο του ητανε τουμπανο και σε μενα δεν ανοιγει τερμα.ανοιγει ικανοποιητικα αλλα οχι τερμα.τι μπορει να φταιει.ειναι δυο μερες στο ενυδρειο μου.τι μπορει να φταιει?ισως θελει περισσοτερο χρονο?να φταιει η κυκλοφορια λετε?

Link to comment
Share on other sites

Θελουν λιγες μερες να συνηθησουν στο νεο περιβαλον, κανε λιγο υπομονη....

Για τα ζοανθακια δεν ξερω πολλα πραγματα, αλλα απλα ετοιμαζαι φωτο γιατιβλογικα θα σην ζητησουν οι υπολοιποι :)

Τι εκανες με αλατι τελικα;

Link to comment
Share on other sites

μεχρι παρασκευη που πληρονομαι θα ταιζω μια φορα την μερα.μηπως και πεσουνε τα νιτρικα λιγο.στο παραλληλο ψαχνω και chaeto για να βοηθησει.και επισης εχω προγραματισει για ριακτορα ανθρακα και αντιφωσφορου γιατι με τα καλτσακια δεν κανει την ιδια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

κανω συνεχως μετσησεις.τα νιτρικα τα εριξα στο ημιση.και kh 9.3 ca 425 mg 1350

δεν καταναλωνουν πολυ τα κοραλια μου απο αυτα τα στοιχεια λογικα επειδη ειναι λιγα.ανα 3-4 μερες ριχνω ml στοιχιων kh,mg,ca

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις την καταναλωσει πως θα βρεις τις δοσεις για τα στοιχεια; Επισης οταν ριχνεις εστω και ανα 3-4 μερες δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις την καταναλωσει :)

Πρωτα μεσο των μετρησεων βρησκουμε την καταναλωση και μετα ξεκιναμε και ριχνουμε συμπληρωματα :)

Link to comment
Share on other sites

δεν το επιασα.μετρησα ειδα οτι ημουν χαμηλα και εχωνα.τι επρεπε να κανω?για εξηγησε.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μετρήσεις σήμερα, και ξανά την επόμενη ημέρα και όσο το δυνατόν την ίδια ώρα ώστε να βρεις την ημερήσια κατανάλωσή σου. Μετά βλέπεις πόσο boost παίρνεις από τα ζουμιά που χρησιμοποιείς και ρυθμίζεις τις δοσολογίες σου αναλόγως. Όπως και να έχει πάντως πρέπει να μετράς τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα και να παρατηρείς το ενυδρείο και την ανάπτυξη των κοραλλιών καθημερινά, ώστε να προλάβεις οτιδήποτε προκύψει μιας και οι καταναλώσεις ποτέ δεν είναι σταθερές! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μετρήσεις σήμερα, και ξανά την επόμενη ημέρα και όσο το δυνατόν την ίδια ώρα ώστε να βρεις την ημερήσια κατανάλωσή σου. Μετά βλέπεις πόσο boost παίρνεις από τα ζουμιά που χρησιμοποιείς και ρυθμίζεις τις δοσολογίες σου αναλόγως. Όπως και να έχει πάντως πρέπει να μετράς τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα και να παρατηρείς το ενυδρείο και την ανάπτυξη των κοραλλιών καθημερινά, ώστε να προλάβεις οτιδήποτε προκύψει μιας και οι καταναλώσεις ποτέ δεν είναι σταθερές! :thumbsu:

+1000 :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπε ο Κωστα :) τη ριχνεις για να τα ανεβασεις; Τα ca/mg/kh....

Link to comment
Share on other sites

αν το ασβεστιο ειναι κολλημενο στο 450 για 4 μερες ειναι κακο?δεν μπορει να μην ρουφανε τα κοραλια ασβεστιο κατι συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

1350 mg

kh 8.3 prosthesa ligo meta (prostheto poli ligo 1ml kathe dio meres apo meigma pou exo ftiaksi)

episis mou protinane apo magazi na taizo me britwell zooplakton kai phytoplakton kai kapia elements ti haquoss.den nomizo na pirazoune tis metrisis afta.ta elements leei 2 fores tin vdomada to kouti.ego pira apofasi na rixno mia

kai ta zooplakton kai phytoplakton leei kathe mera gia 4 vdomades.mou fenete ipervoliko

gia peite ti kano?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...