Jump to content

Κηπουρος Πλεκο Βοηθεια!!


fotislol

Recommended Posts

Κώστα , ίσως είναι από το άλλο είδος . ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι apple snail τοτε μπορει,εγω ειχα και golden και μωβ παλιοτερα και δεν μου ειχαν φαει τιποτα.Αλλα τα ταιζα,δεν τα αφηνα νυστικα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου apple είναι με τις ορέξεις τους. Αυτό που μου τσακίζουν συνήθως είναι η hydrophila difformis, και όχι σε όλα τα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν είναι και σαν τερμίτες αλλά κανα φιλαράκι για "φτιάξιμο" το χτυπάν!!! χαχαχα

ο πλέκο ας πούμε τραγουδούσε και "απαγορευμένα" :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι τρώνε (αυτά που ξέρω τουλάχιστον),

μέχρι το Σάββατο φίλτρανση στον κουβά; θερπαντήρα;

Οπως; τι τρωνε?

ναι θερμοστατι ενοοιται οτι εχω. ;)

Ειστε σιγουροι οτι αυτα τα σαλιγκαρια τρωνε φυτα?

Εγω που ειχα ποτε δεν μου ειχαν φαει ρε παιδια!

Για να ξερω και εγω αν ειναι να βαλω σαλιγκαρια η να παραμινο μονο στης γαριδες.

Τωρα που θα βγαλω τον πλεκο μπωρο να βαλω καπιο αλλο γατοψαρο η γλυφτι που να μην τρωι φυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια γλυφτες δεν υπαρχουν.

Αληθεια,δεν μας εχεις πει γιατι θες να βαλεις σαλιγγαρι η αλγοφαγο ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια και γενικα τα αλγοφαγα μου αρεσουν αλλα και θεορο οτι πρεπι να υπαρχουν μεσα σε ενα ενυδριο βεβαια να συμβιβαζονται και με της συνθικες του νερου μου.

(το ξερω οτι ο πλεκο δεν τεριαζαι ενταιλος με τον νερο μου αλλα δυστιχος οταν τον πηρα δεν το ηξερα.

οποτε τη θα μπορουσα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια και γενικα τα αλγοφαγα μου αρεσουν αλλα και θεορο οτι πρεπι να υπαρχουν μεσα σε ενα ενυδριο βεβαια να συμβιβαζονται και με της συνθικες του νερου μου.

(το ξερω οτι ο πλεκο δεν τεριαζαι ενταιλος με τον νερο μου αλλα δυστιχος οταν τον πηρα δεν το ηξερα.

οποτε τη θα μπορουσα να βαλω?

Τα αλγοφαγα δεν ειναι απαραιτητα σε ενα ενυδρειο.Τωρα αν θες να βαλεις δεν μπορω να σου πω κατι.

Τι συνθικες νερου εχεις?Καπακι εχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει καπακι το ενυδριο κανονικες συνθικες για τα γκαπυ τωρα μην με κανεις να μετραο γιατι εχω για αλλες 2-3 μετρισης μεχρι να παρω το kit της Api

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως σου ειπα ειχα σαλιγγαρια και δεν ειχα θεμα με τα φυτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Aplle snail ειχες?

μαλον θα παρω apple snail.

Αργοτερα θα βαλω μια φοτο του ενυδριου να δει πος ειναι γιατι αυτη του προφιλ ειναι παλια

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως σου ειπα ειχα σαλιγγαρια και δεν ειχα θεμα με τα φυτα μου.

Κώστα με τα νεαρά apple δεν έχω θέμα Τα ενήλικα και όχι σε όλα τα ενυδρεία μου τρώνε την ντοματιά και κάνα δυο άλλα είδη που δεν θυμάμαι. Δες εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/pomacea_bridgesi.htm

Link to comment
Share on other sites

Σταματη,προσωπικα ειχα και golden και μωβ και δεν ειχα θεμα με τα φυτα μου.Ομως τους εδινα λαχανικα καθε μερα,οπως αγγουρι,κολοκυθι κ.α

Link to comment
Share on other sites

Σταματη,προσωπικα ειχα και golden και μωβ και δεν ειχα θεμα με τα φυτα μου.Ομως τους εδινα λαχανικα καθε μερα,οπως αγγουρι,κολοκυθι κ.α

Και εγώ που τα ταΐζω με τα καροτάκια τους, με τα αγγουράκια τους, να μην σου πω που με γράφουν και ιδικά τα αρσενικά…….

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα που ειχαν ριμαξει μια ντοματια που ειχα

αλλα και λιγο stargrass

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τους αρεσει η ντοματια ρε παιδια,τι να πω,δεν το ειχα αυτο το φυτο και δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την άλλη δεν έχουν πειράξει κανένα υγιές φυτό μέχρι στιγμής. Υπάρχει και ένα άλλο μέλος της οικογένειας που τρώει κανονικότατα τα φυτά. Μήπως μιλάμε γι αυτό ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την άλλη δεν έχουν πειράξει κανένα υγιές φυτό μέχρι στιγμής. Υπάρχει και ένα άλλο μέλος της οικογένειας που τρώει κανονικότατα τα φυτά. Μήπως μιλάμε γι αυτό ;

Δημήτρη μπορεί ανάμεσα σε αυτά που έχω να υπάρχουν και κανένα από αυτό το είδος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδι αν τα ταιζω οπως πρεπει λογικα δεν θα εχω προβλιμα? τι ακριβος τρονε και τι διαδικασια χριζεται η επεξεργασια του φαγιτου δηλαδι θελει βρασιμο?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει από όταν τα αποκτήσεις να τα ταΐζεις καθημερινά με ταμπλέτες για βυθόψαρα,

όποτε θα είναι χορτασμένα και δεν θα δοκιμάσουν τα φυτά, γιατί αλλιώς όποτε πεινάνε θα τρώνε φυτά...

Βέβαια εξαρτάτε και από το είδος των βυθόψαρων γιατί κάποια είδη προτιμούν... πρωτεΐνη!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι βασικό που νομίζω δέν το είδα γραμμένο...τί είδος είναι το ψάρι σου?

Link to comment
Share on other sites

Αγγούρι,κολοκύθι,γλυκοπατάτα,κοκκινη πιπεριά είναι κάποιες απο τις τροφες που μπορείς να του δίνεις....!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...