Jump to content

new member


Recommended Posts

ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 240 ΛΙΤΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ REEF.TO ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε μου. :rasp:

Αν θες μπορείς να μας κάνεις μια περιγραφή του εξοπλισμού σου.

Στην photo βλέπω έναν Ναύαρχο ψάρι που δεν ήταν η ώρα του ακόμα να το βάλεις κατά την γνώμη μου αφού είναι αρκετά ευαίσθητο στις τιμές του νερού και το ενυδρείο σου όπως και να έχει είναι αρκετά νέο ακόμα.Στο χόμπι μας για να έχουμε ένα σωστό αποτέλεσμα και να το χαιρόμαστε θα πρέπει να έχουμε αυτοσυγκράτηση πάνω από όλα καθώς και πολύ όρεξη για διάβασμα και διευρενση των γνώσεων μας…..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΕΧΩ SKIMMER ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 600ΛΙΤΡΑ,ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ 500.ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΝΙΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ.ΘΕΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΡΟΦΟΡΙΕΣ?ΔΙΑΒΑΣΑ 2ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ.ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΝΑΥΑΡΧΟ Ο ΠΥΡΑΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ.

Έγινε επεξεργασία - peris
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγα παραπάνω, το φίλτρο σου είναι μόνο το εσωτερικό? Εχεις κάνιστρο? Το Skimmer σου είναι Tunze? Εχεις κάποιο άλλο εξοπλισμό?

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια στη προσπάθεια σου, μόνο δείξε λίγη υπομονή (όσο το δυνατόν :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες αγαπητέ Φίλε peris, στην παρέα της θάλασσας!

Το ενυδρείο σου δείχνει πολύ όμορφο με πολύ καλές προοπτικές.

Βέβαια έχω αρκετές ενστάσεις. Κατά κύριο λόγο για τη βιασύνη σου και τις επιλογές σου.

Το απαιτητικό αγγελόψαρο που έβαλες στο ανώριμο σύστημά σου, όπως ήδη αναφέρθηκε, ήταν μια λάθος επιλογή.

Από τη στιγμή, που επέλεξες να λειτουργήσεις το σύστημά σου σαν φυσικό βιολογικό σύστημα, έστω και με υβριδική μορφή, θα έπρεπε να περιμένεις να ωριμάσει αρκετά, πριν αρχίσεις να το φορτώνεις με ψάρια.

Δεν διαφωνώ για την επιλογή των clown. Θα έπρεπε όμως να φροντίσεις πρώτα, να εξασφαλίσεις τους οργανισμούς, που βοηθούν στην καλή λειτουργία του συστήματος.

Τέτοιοι είναι οι ερημίτες, τα σαλιγκάρια, οι γαρίδες, τα αλγοβόρα ψάρια, μία Hexatenia…..κλπ. Οι προαναφερόμενοι οργανισμοί, πρέπει να μπουν στην ώρα τους ανάλογα με το στάδιο ωρίμανσης του συστήματος.

Βλέποντας τη φωτογραφία του ενυδρείου σου, μου δείχνει την εικόνα ενός πολύ ανώριμου συστήματος και η βιοφόρτιση, επιβάλλεται να αργήσει ακόμα αρκετά.

Η τοποθέτηση του βράχου σου είναι μεν εντυπωσιακή, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω αν έχεις προβλέψει να τοποθετήσεις κάποια βάση από κάτω, ώστε ο βράχος να μην βυθίζεται μέσα στην άμμο, πράγμα το οποίο θα σου δημιουργήσει μελλοντικά προβλήματα.

Και κάτι τελευταίο, έχεις εξασφαλίσει την σωστή κυκλοφορία στο βράχο???

Αυτά προς το παρόν

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone φιλε peris .. :rasp:

θα συμφωνήσω με τα παραπάνω .. δυστυχώς θα πρέπει να αποφεύγεις τους πειρασμούς ειδικά τώρα στην αρχή .. θα ήταν καλύτερα να επιστρέψεις το μεγάλο αγγελόψαρο αν έχεις τη δυνατότητα γιατί η πιθανότητα να το χάσεις είναι πάρα πολύ μεγάλη .. οι μικροί οργανισμοί που προτείνει ο Νίκος Ψάλτης είναι ότι καλύτερο για τη συνέχεια ..

ο βράχος σου πρέπει να ξαναστηθεί με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να πατάει όσο το δυνατόν λιγότερο στην άμμο , να αφήνει την επιφάνεια του υποστρώματος κατά το δυνατόν ελεύθερη , πολλοί χομπίστες προτιμούν να τοποθετούν από κάτω μια πλαστική σχάρα με <αποστάτες > από σωλήνες pvc ..

θέλεις να μας πεις τι προετοιμασία – στρώσιμο- έκανες ? τι μετρήσεις κάνεις ?

το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα?

καλή συνέχεια στη προσπάθεια σου .. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες…

Πολύ βιαστική η κίνηση σου και δεν συμβαδίζει με το διάβασμα που είπες ότι έκανες…

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, αλλά και να πάνε να ξέρεις ότι δεν έχεις το κατάληλο σύστημα γι αυτό το ζωντανό…

Κάνε μας μια περιγραφή του εξοπλισμού σου

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΠΟΥ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΜΡΟΣΤΑ.ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΑΡΑΓΟΝΙΤΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΙΧΝΕΙ.Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΟ TUNZE 600LITRES+ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ(GRAVONIT).SKIMMER TUNZE UP 500LITRE,ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ TURBELLE STREAM ΑΠΟ 2500 ΕΩΣ 7000L/H.ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ ΝΕΡΟΥ+KALKWASSER REACTOR,ΦΩΤΙΣΜΟΣ 2x150W METAL HALIDE + 2 BLUE ACTINIC T5.ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ MEPA ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ.

ΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ 48 ΚΙΛΑ LIVE ROCK FIJI,44 ΚΙΛΑ ΑΡΑΓΟΝΙΤΗ 50-50(ΝΕΚΡΟΣ-ΖΩΝΤΑΝΟΣ).

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.

ΡΗ 8,2

ΝΟ3 0

ΝΟ2 0

ΑΜΟΝΙΑ 0

ΚΗ 11

CA 450

MG 1320

ΘΕΡΜ/ΣΙΑ 26,5

S.G. 1025

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.

Έγινε επεξεργασία - peris
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΠΟΥ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΜΡΟΣΤΑ.ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΑΡΑΓΟΝΙΤΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΙΧΝΕΙ.Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΟ TUNZE 600LITRES+ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ(GRAVONIT).SKIMMER TUNZE UP 500LITRE,ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ TURBELLE STREAM ΑΠΟ 2500 ΕΩΣ 7000L/H.ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ ΝΕΡΟΥ+KALKWASSER REACTOR,ΦΩΤΙΣΜΟΣ 2x150W METAL HALIDE + 2 BLUE ACTINIC T5.ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ MEPA ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ.

ΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ 48 ΚΙΛΑ LIVE ROCK FIJI,44 ΚΙΛΑ ΑΡΑΓΟΝΙΤΗ 50-50(ΝΕΚΡΟΣ-ΖΩΝΤΑΝΟΣ).

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.

ΡΗ 8,2

ΝΟ3 0

ΝΟ2 0

ΑΜΟΝΙΑ 0

ΚΗ 11

CA 450

MG 1320

ΘΕΡΜ/ΣΙΑ 26,5

S.G. 1025

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.

Oι τιμες σου ειναι σωστες. ΑΠο εξοπλισμο πας καλα. Θα δεις στην πορεια οταν θα βαλεις κοραλια τι χρειαζεσε ακριβως. Ειδικα απο θεμα ροης. Τι χρονο-περιοδο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΝΟΜΙΖΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μπορώ να διακρίνω νομίζω ότι πρέπει να είναι Tubastrea faulkneri(sun coral) αρκετές φορές καταφέρνει να επιβιώσει παρά τις κακουχίες κατά την μεταφορά του βραχου.Δεν είναι φωτοσυνθετικό θέλει σκιερό σημείο και τάισμα στο κάθε στόμα με krill,Misys η artemia. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΘΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΟΡΦΟ.ΤΟ ΕΧΩ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μπορώ να διακρίνω νομίζω ότι πρέπει να είναι Tubastrea faulkneri(sun coral) αρκετές φορές καταφέρνει να επιβιώσει παρά τις κακουχίες κατά την μεταφορά του βραχου.Δεν είναι φωτοσυνθετικό θέλει σκιερό σημείο και τάισμα στο κάθε στόμα με krill,Misys η artemia. :rasp:

Και εμενα καπως ετσι μου φαινετε. Βεβαια μια ακομα καλυτερη φωτογραφια θα μας εδινε την δυνατοτητα να ειμαστε πιο σιγουροι. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Tubastrea faulkneri.ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ KRILL ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΓΕ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ.

ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

ΡΗ 8,2

ΝΟ3 0

ΝΟ2 0

ΑΜΟΝΙΑ 0

ΚΗ 12

CA 460

MG 1340

ΘΕΡΜ/ΣΙΑ 26,4

S.G. 1025

ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ.ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ?

ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΩΒ ΜΑΝΙΤΑΡΙ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΟ.ΜΙΚΡΟ ΟΜΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία :rasp: .. πανέμορφο κοράλλι που ζητάει σκιερά μέρη και σταθερό τάϊσμα ..

.. εντυπωσιακό που επιβίωσε από τις κακουχίες τις μεταφοράς :lmao: ..

να σου ζήσει και να το χαίρεσαι !!

μη σε ανησυχεί η καφέ άλγη .. να έχεις νερό από αντιστροφή όσμωση που δουλεύει καλά και να κρατάς νιτρικά – φωσφορικά στο μηδέν ..

οι τιμές σου είναι πολύ καλές .. πως συντηρείς ασβέστιο , alkalinity?

καλή συνέχεια . :lmao: .

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑΣΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΣ TROPIC MARIN.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΡΗ-BUFFER AND KH-BUILDER.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ.ΦΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΩ 3ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ.ΕΧΩ ΜΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΕΣ.ΘΕΛΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.ΕΡΗΜΙΤΕΣ,ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ,ΓΑΡΙΔΕΣ?ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΓΙΑ ΤΑ 240L ΜΟΥ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

σε βλέπω αποφασισμένο… :thaman: .

αν βρεις σαλιγκάρια nazarius πάρε καμιά 20αρια

.. αν πάλι βρεις μεγάλα turbo η trochus πάρε λιγότερα ..

.. ερημίτες μόνο blue leg η red leg κοίτα μη πάρεις κανένα τέρας επειδή είναι όμορφο

γαριδούλες cleaner τουλάχιστον δυο ..

καλή επιτυχία :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΕΣΚΑΓΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΗΜΕΡΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΑ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα nasarius πάρε και κανα cerinth αν βρεις, καθαρίζουν detritus και σου ανακατεύουν την άμμο.

Προτίμησε τους red leg και επίσης βάλε για ομορφιά και καμιά debelius αν βρεις.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΒΑΛΑ TURBO SNAIL KAI ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ RED LEG.ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΤΑΝ DEAD.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΒΑΛΑ TURBO SNAIL KAI ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ RED LEG.ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΤΑΝ DEAD.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.

Είσαι σίγουρος ότι είναι DEAD και δεν άλλαξαν πουκάμισο???

Αν είναι έτσι, δεν νομίζω να ευθύνεται ο ναύαρχος.

Link to comment
Share on other sites

EINAI ΣΙΓΟΥΡΑ DEAD.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ.ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ ΕΧΩ 0,1.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΛΟΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΑΝΕΜΩΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...