Jump to content

Recommended Posts

Θα βάλουμε γκάπι ή νέον ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει. Λέμε προς γκάπι λόγο ευκολίας νερου (να μη χρειάζεστε να το μαλακωνουμε κτλ)

Τα παραπάνω φυτα μπορούν να μπουν αυθημερόν η και αυτά θέλουν 6μηνο για να στρώσει η άμμος;

Προς το παρών έχω κάτι ταμπλετες της jbl kugeln τις οποίες μου έδωσαν μαζί με τις ανουμπιες. Αυτές κανουν για την αμμο η αφήνουν ιζημα;

Και τέλος για τα ξύλα, υπαρχει κανας δρόμος που να εχει πολλα μαγαζια μαζεμένα για να μη τρέχω απο εδώ και απο εκει;

Αν βαλεις νεον οπως πολυ σωστα ειπες θα πρεπει να μαλακωνεις το νερο,οπωτε θα πρεπει να προσεξεις η αμμος που θα βαλεις να μην ειναι ασβεστολυθικη.

Τα φυτα τα βαζεις οπωτε θες,απλα οσο παιρναει ο καιρος και η αμμος μαζευει ιζηματα θα πηγαινουν ολο και καλυτερα.Γι αυτο δεν βαζουμε και σκουπα βυθου στα φυτεμενα.

Τις ταμπλετες μπορεις να τις βαζεις αλλα οχι ολοκληρες και μη το πλακωσεις στις ταμπλετες γιατι θα εχεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν λες να μη βάζω ολόκληρη την ταμπλετα εννοείς να βάζω τη μισή ή οτι πρεπει να τη σπαω σε μικρότερα κομμάτια;

Και όσον αφορά το να μη το πλακώσω στις ταμπλετες στα 60lt πόσες να βάλω; Απο το πετ σοπ μου είχαν πει 1 ταμπλετα/φυτο πράγμα που απ'οτι κατάλαβα δεν ισχύει. Βέβαια στις οδηγίες δε λένε κάτι ποιο συγκεκριμένο. Το μονο που λένε ειναι ανάλογος του μεγέθους του ενυδρειου βάλτε 1 η περισσότερες μπάλες κοντά στις ρίζες των φυτών!

Τελος μήπως γνωρίζεις αν οι ταμπλετες που ανέφερα αφήνουν ιζημα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να μη βάζω ολόκληρη την ταμπλετα εννοείς να βάζω τη μισή ή οτι πρεπει να τη σπαω σε μικρότερα κομμάτια;

Και όσον αφορά το να μη το πλακώσω στις ταμπλετες στα 60lt πόσες να βάλω; Απο το πετ σοπ μου είχαν πει 1 ταμπλετα/φυτο πράγμα που απ'οτι κατάλαβα δεν ισχύει. Βέβαια στις οδηγίες δε λένε κάτι ποιο συγκεκριμένο. Το μονο που λένε ειναι ανάλογος του μεγέθους του ενυδρειου βάλτε 1 η περισσότερες μπάλες κοντά στις ρίζες των φυτών!

Τελος μήπως γνωρίζεις αν οι ταμπλετες που ανέφερα αφήνουν ιζημα;

Ταμπετες βαζουμε μονο στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες,σ αυτα που τρεφονται απο τα φυλλα δεν υπαρχει λογος να βαζεις ταμπλετες.

Μιση ταμπλετα θα βαζεις εκει που πρεπει.

Τι ιζημα να αφηνουν οι ταμπλετες δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο για την άμμο που μου έδωσες link παραπάνω λέει στο τέλος να βάζουμε ταμπλετες που δεν αφήνουν ιζημα. Γι'αυτο ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν οι συγκεκριμενες το κανουν.Θα πρεπει να βρεις ποια ειναι τα συστατικα τους και αν ειναι αυτα που γραφει το αρθρο τοτε μη τις βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει ενα ωραιο ξυλο mopani για να δεσω τις ανουμπιες. Καπου διαβασα οτι αμα απλα το ξεπληνεις και δε το βρασεις, το ξυλο μπορει να βγαλει ουσιες που να χρωματισουν το νερο που κανει το ενυδρειο να μιαζει σα το φυσικο χωρο των ψαριων. Το θεμα ειναι τα γκαπυ ζουν σε τετοιο χρωματιστο περιβαλλον η σε καθαρο;

Σχετικα με την αμμο ειμαι ακομα σε αναζητηση μπεζ χρωματος διαμετρου εως 0.4

Για τα γκαπυ παιζει ρολο αν θα ειναι ασβεστολυθικη η μας ειναι αδιαφορο;

Και τελος στα τοσα πετ σοπ που πηγα για να βρω αμμο-ξυλα πηγα και σε ενα το οποιο ειχε μονο ειδη για ψαρια και φυσικα ειχε και ψαρια. Ο τυπος φανικε πολυ ψαγμενος και με γνωσεις στο αντικειμενο. Αυτο που μου ειπε λοιπον και με προβληματισε ειναι πως λογο του οτι τα αρσενικα γκαπυ ειναι ποιο αργοκινητα απο τα θυληκα, η σωστη αναλογια ειναι 2 αρσενικα 1 θυλικο ετσι ωστε να τη στριμοχνουν για να μπορεσουν να ζευγαρωσουν. Αυτο ερχετε σε αντιθεση με το προφιλ του ψαριου που γραφει 1 αρσενικο 3 θυλικα.

Τι παιζει τελικα;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει ενα ωραιο ξυλο mopani για να δεσω τις ανουμπιες. Καπου διαβασα οτι αμα απλα το ξεπληνεις και δε το βρασεις, το ξυλο μπορει να βγαλει ουσιες που να χρωματισουν το νερο που κανει το ενυδρειο να μιαζει σα το φυσικο χωρο των ψαριων. Το θεμα ειναι τα γκαπυ ζουν σε τετοιο χρωματιστο περιβαλλον η σε καθαρο;

Άσε το ξύλο μέσα σε κουβά με νερό 3 - 4 ημέρες και μετά βάλε το στο ενυδρείο. Θα συνεχίσει να βγάζει ουσίες, αλλά μετά από μερικές αλλαγές θα είσαι οκ.

Σχετικα με την αμμο ειμαι ακομα σε αναζητηση μπεζ χρωματος διαμετρου εως 0.4

Για τα γκαπυ παιζει ρολο αν θα ειναι ασβεστολυθικη η μας ειναι αδιαφορο;

Μπορείς να βάλεις ασβεστολιθική , μιας και τα guppies θέλουν σκληρό νερό.

Και τελος στα τοσα πετ σοπ που πηγα για να βρω αμμο-ξυλα πηγα και σε ενα το οποιο ειχε μονο ειδη για ψαρια και φυσικα ειχε και ψαρια. Ο τυπος φανικε πολυ ψαγμενος και με γνωσεις στο αντικειμενο. Αυτο που μου ειπε λοιπον και με προβληματισε ειναι πως λογο του οτι τα αρσενικα γκαπυ ειναι ποιο αργοκινητα απο τα θυληκα, η σωστη αναλογια ειναι 2 αρσενικα 1 θυλικο ετσι ωστε να τη στριμοχνουν για να μπορεσουν να ζευγαρωσουν. Αυτο ερχετε σε αντιθεση με το προφιλ του ψαριου που γραφει 1 αρσενικο 3 θυλικα.

Τι παιζει τελικα;;;

1 αρσενικό 3 θηλυκά. Μια χαρά θα τα καταφέρει και μόνος του. :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την αμμο ειμαι ακομα σε αναζητηση μπεζ χρωματος διαμετρου εως 0.4

Για τα γκαπυ παιζει ρολο αν θα ειναι ασβεστολυθικη η μας ειναι αδιαφορο;

Μπορείς να βάλεις ασβεστολιθική , μιας και τα guppies θέλουν σκληρό νερό.

Αυτο που ήθελα να πω είναι η άμμος πρέπει υποχρεωτικά να είναι ασβεστολιθική ή απλά δε μας πειράζει ότι και να είναι;

Δηλαδή αν βρω αμμο που δεν είναι ασβεστολιθική, κάνει να την βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετη ερώτηση: με τα γκάπυ ταιριάζει κάποιο είδος ψαριού στο βυθο. Π.χ γατοψαρο, οτοκυκλος (να τρώει και καμία αλγη) η κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οχι ( στο λεω απ εξω απ εξω :P )!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τις κρυπτοκορυνες μιας και μετά απο πολύ ψάξιμο κατάφερα να βρω 3 τελευταίες στην άλλη άκρη της Αθήνας.

Επειδή θα φτιάξω το ενυδρειο το Σάββατο, αν τις βάλω μεσα σε ενα Κούβα με νερο βρυσης θα ειναι ΟΚ η να βάλω και αντιχλωριο;

Διάβασα και τη διαδικασία απολυμανσης για οταν θα μπουν στο ενυδρειο. Το υπερμαγγανικο κάλιο και η στυψη ειναι υλικά που βρίσκουμε σε pet shop;

Αφού δε βρίσκω τόσο εύκολα τα φυτα αυτά δε θέλω να ρισκάρουν με χλωρινη...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τη διαδικασία απολυμανσης για οταν θα μπουν στο ενυδρειο. Το υπερμαγγανικο κάλιο και η στυψη ειναι υλικά που βρίσκουμε σε pet shop;

Αφού δε βρίσκω τόσο εύκολα τα φυτα αυτά δε θέλω να ρισκάρουν με χλωρινη...

Υπερμαγγανικο καλιο θα βρεις σε φαρμακειο ειναι σε φακελακια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αφου δεν εβρικα άμμο <0.5mm πήρα χαλίκι 05-1.2mm.

Αυτη τη στιγμή στο χαλίκι θα μπουν οι 2 κρυπτοκορίνες οπότε με μπαλάκια λιπάσματος είμαι οκ.

Όμως όσο αυτές θα μεγαλώνουν και θα πολλαπλασιάζονται, θα πρέπει να βάζω ποιο πολλά μπαλάκια κ.ο.κ.

Σκευτόμενος προνωητικά, λέω να βάλω υπόστρωμα στην μία μεριά του ενυδρείου και να φτιάξω ένα λοφάκι στο σημείο που θα διμιουργηθεί κάποια στιγμή η συστάδα των κρυπτοκορυνών

Ερωτήσεις:

Α. Υπόστρωμα πέρνω ότι βρώ ή έιναι κάτι ποιο συγκεκριμένο για τις κρυπτοκορύνες?

Β. Το υπόστρωμα πρέπει να έχει κάποιο πάχος ή απλά το ρίχνω και απο πάνω βάζω το χαλίκι?

Γ. Αφού θέλω να βάλω υπόστρωμα μόνο στη μια μεριά του ενυδρείου και να κάνω το λοφάκι, πρέπει να φτιάξω κάποιο "φράχτη" έτσι ώστε να εμποδίζει το λόφο να απλώσει, ή δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αφου δεν εβρικα άμμο <0.5mm πήρα χαλίκι 05-1.2mm.

Αυτη τη στιγμή στο χαλίκι θα μπουν οι 2 κρυπτοκορίνες οπότε με μπαλάκια λιπάσματος είμαι οκ.

Όμως όσο αυτές θα μεγαλώνουν και θα πολλαπλασιάζονται, θα πρέπει να βάζω ποιο πολλά μπαλάκια κ.ο.κ.

Σκευτόμενος προνωητικά, λέω να βάλω υπόστρωμα στην μία μεριά του ενυδρείου και να φτιάξω ένα λοφάκι στο σημείο που θα διμιουργηθεί κάποια στιγμή η συστάδα των κρυπτοκορυνών

Ερωτήσεις:

Α. Υπόστρωμα πέρνω ότι βρώ ή έιναι κάτι ποιο συγκεκριμένο για τις κρυπτοκορύνες?

Β. Το υπόστρωμα πρέπει να έχει κάποιο πάχος ή απλά το ρίχνω και απο πάνω βάζω το χαλίκι?

Γ. Αφού θέλω να βάλω υπόστρωμα μόνο στη μια μεριά του ενυδρείου και να κάνω το λοφάκι, πρέπει να φτιάξω κάποιο "φράχτη" έτσι ώστε να εμποδίζει το λόφο να απλώσει, ή δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα?

Το λογακι τι υψος θα εχει?

Α)Οτι υποστρωμα θες.

Β)Κανονικα το υποστρωμα πρεπει να εχει παχος 2-3εκ. και το χαλικι αλλα 4-5,δηλαδη να εχεις ενα παχος βυθου 7-8εκ συνολο.Τωρα που εσυ θες λοφακι ειναι ενα θεμα.

Γ)Κανονικα κατι πρεπει να κανεις.Βεβαια ειναι αναλογα και τα ψαρια που θα εχεις μεσα.αν βαλεις βυθοψαρα η ψαρια που σκαβουν ειναι θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σύνολο 7-8εκ είναι ΟΚ για το λοφάκι. Εκεί το υπολόγιζα απλά νόμιζα ότι θα είναι ανάποδα (4-5εκ υπόστρωμα + 2-3εκ χαλίκι)

Ψάρια είναι γκάπυ οπότε ούτε βυθο σκαλίζουν ούτε τιποτα.

By the way, 4-5εκ χαλίκι πρέπει να είναι και στο υπόλοιπο ενυδρείο που δεν θα έχει υπόστρωμα, ή μόνο στο κομμάτι με το υπόστρωμα?

Γιατι τόσο χαλίκι??? που εξυπηρετεί?

Link to comment
Share on other sites

Σύνολο 7-8εκ είναι ΟΚ για το λοφάκι. Εκεί το υπολόγιζα απλά νόμιζα ότι θα είναι ανάποδα (4-5εκ υπόστρωμα + 2-3εκ χαλίκι)

Ψάρια είναι γκάπυ οπότε ούτε βυθο σκαλίζουν ούτε τιποτα.

By the way, 4-5εκ χαλίκι πρέπει να είναι και στο υπόλοιπο ενυδρείο που δεν θα έχει υπόστρωμα, ή μόνο στο κομμάτι με το υπόστρωμα?

Γιατι τόσο χαλίκι??? που εξυπηρετεί?

Ναι,τοσο πρεπει να ειναι το χαλικι και εκει που δεν θα εχει υποστρωμα.

Οι ριζες των φυτων θελουν καποιο παχος βυθου για να αναπτυχθουν,αν εσυ εχεις κατω απο 5εκ παχος δεν θα μπορει να πιασει σωστα το φυτο.

Αν θες τετοιο λοφακι,δηλαδη με υψομετρικη διαφορα 2-3εκ,η διαφορα δεν θα φαινεται καν στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,τοσο πρεπει να ειναι το χαλικι και εκει που δεν θα εχει υποστρωμα.

Οι ριζες των φυτων θελουν καποιο παχος βυθου για να αναπτυχθουν,αν εσυ εχεις κατω απο 5εκ παχος δεν θα μπορει να πιασει σωστα το φυτο.

Άρα μήπως το υπόστρωμα πρέπει να είναι 5εκ για να πιάσει το φυτό και 2εκ το χαλίκι?? Εκτός αν το φυτό πιάνει στο χαλίκι και απλά τρέφετε απο το υπόστρωμα

Αν θες τετοιο λοφακι,δηλαδη με υψομετρικη διαφορα 2-3εκ,η διαφορα δεν θα φαινεται καν στο ματι.

7-8εκ έλεγα νομίζοντας ότι το υπόλοιπο θα είναι 1-2εκ. Τώρα θα το κάνω ποιο μεγάλο το λοφάκι. Απο την εμπειρία της διαφορά ύψους φαίνετε ωραία?

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα και το χαλικι χρειαζονται τα παχη που σου ειπα πιο πανω,Το φυτο πιανετε στο χαλικι και τρεφετε απο το υποστρωμα.

Για να φαινεται η διαφορα υψους,πρεπει να ειναι μεγαλη,εγω ξεκιησα απο 4-5εκ και εφτασα στα 20εκ περιπου.

Link to comment
Share on other sites

20 εκ διαφορά + 5 η βάση = 25εκ. Βάλε και 10 τα φυτά 35. 38εκ είναι όλο το ενυδρείο μου :D

Μου φαίνετε το σαβ/κο έχει πολύ παιχνίδι..

Αλήθεια, φαντάζομαι ότι για να μεγαλώσεις τη διαφορά, προσθέτεις υπόστρωμα και χαλίκι αναλογικά έτσι?

και φυσικά φτάνοντας αυτά τα ύψη που λέμε, ο "φράχτης" γίνετε υποχρεωτικός. Τι υλικό να βάλω? να κολήσω στο πάτωμα κανα κομμάτι plexiglass ύψους 4εκ (όσο και το χαλίκι στο απλό κομμάτι)?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν χρησιμοποιησα χαλικι και υποστρωμα,αλλα πηρα το seachem flourite που ειναι και τα 2 μαζι,οπωτε δεν ειχα θεμα με τα παχη.Συνηθως σε τετοια aquascape βαζουν τετοιους βυθος για να μη μπλεκουν με χαλικια και υποστρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με αρκετές ερωτησούλες μιας και η επιχείρηση ξεκινάει...

Στην φωτογραφία παρακάτω έκανα ενα σχέδιο απο το πλάι και κατοψη του ενυδρειου. Οπως φαίνετε ο λοφος θα ειναι μπροστα απο το κουτί του φιλτρου. Για να μη φραξει το φιλτρο λέω να κανω αυτό το πλαισιο και εκει μεσα να ειναι ο βυθος με σκοπό ο χώρος του φιλτρου να μείνει οσο ποιο καθαρος γίνετε. Επιπλέον κάθε φορά που θα καθαρίζω το φιλτρο, δε θα χαλάει και ο βυθος. Αν κανω αυτό το πλαισιο με plexiglass το οποίο το κολησω με σιλικονη ενυδρειου, ειναι ΟΚ απο άποψη του υλικού; Αν όχι τι άλλο μπορω να χρησιμοποιησω για το χωρισμα αυτό;

2. Τώρα που χαλασαμε το ενυδρειο και βγάλαμε τις ανουμπιες είδαμε πως κάποιες είχαν σαπισει οι ρίζες (ηταν φύτεμενες αρκετα μάλλον). Αυτές τις ρίζες τις καθαρισαμε και αφήσαμε μονο τις καλές. Τώρα οι ανουμπιες θα δεθούν στο ξύλο. Θα την παλέψουν η απο τη στιγμή που άρχισε το σάπισμα ειναι αργά;

3. Οι κρυπτοκορυνες εχουν κάτι που πρεπει να προσέξουμε στο φύτεμα (να μη τη φυτεψουμε βαθιά και σαπισει όπως η ανουμπια);

post-58292-0-94100400-1395470438_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με αρκετές ερωτησούλες μιας και η επιχείρηση ξεκινάει...

Στην φωτογραφία παρακάτω έκανα ενα σχέδιο απο το πλάι και κατοψη του ενυδρειου. Οπως φαίνετε ο λοφος θα ειναι μπροστα απο το κουτί του φιλτρου. Για να μη φραξει το φιλτρο λέω να κανω αυτό το πλαισιο και εκει μεσα να ειναι ο βυθος με σκοπό ο χώρος του φιλτρου να μείνει οσο ποιο καθαρος γίνετε. Επιπλέον κάθε φορά που θα καθαρίζω το φιλτρο, δε θα χαλάει και ο βυθος. Αν κανω αυτό το πλαισιο με plexiglass το οποίο το κολησω με σιλικονη ενυδρειου, ειναι ΟΚ απο άποψη του υλικού; Αν όχι τι άλλο μπορω να χρησιμοποιησω για το χωρισμα αυτό;

2. Τώρα που χαλασαμε το ενυδρειο και βγάλαμε τις ανουμπιες είδαμε πως κάποιες είχαν σαπισει οι ρίζες (ηταν φύτεμενες αρκετα μάλλον). Αυτές τις ρίζες τις καθαρισαμε και αφήσαμε μονο τις καλές. Τώρα οι ανουμπιες θα δεθούν στο ξύλο. Θα την παλέψουν η απο τη στιγμή που άρχισε το σάπισμα ειναι αργά;

3. Οι κρυπτοκορυνες εχουν κάτι που πρεπει να προσέξουμε στο φύτεμα (να μη τη φυτεψουμε βαθιά και σαπισει όπως η ανουμπια);

Αν κολλησεις plexi με σιλικονη και αργοτερα θελεις να αλλαξεις το ενυδρειο σου πως θα το κανεις?

Μπορεις να βαλεις πετρες περιμετρικα του λοφου για να τον κρατησεις χωρις να κολλησεις τιποτα.

Τις ανουμπιες γι αυτον τον λογο δεν τις φυτευουμε,γιατι σαπιζουν.Τωρα που θα τις δεσεις στο ξυλο δεν θα εχουν προβλημα.

Τις κρυπτοκορινες τις φυτευεις κανονικα,οσο πιο βαθια μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα σου καλή. Ε ρε η εμπειρία πως φαίνετε :)

Βότσαλα αγοράστηκαν...

Ερώτηση σχετικά με το πλησημο της άμμου: εκτός του να γεμίζεις και να αδιαζεις κουβαδες με νερο υπαρχει μάνας ποιο εύκολος τρόπος;

Ποτε θεωρούμε την άμμο καθαρή: οταν δε βγάζει σκουπίδια η οταν το νερο βγαίνει πεντακάθαρο; Ρωτάω γιατί έχω αλλάξει 20 νερά, σκουπίδια δε βγαίνουν πια αλλα το νερο συνεχίζει να βγαίνει κιτρινοπο με το ανακατεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...