Jump to content

Recommended Posts

Τροφη θα παρεις σε φυλαρακι,θα το τριψεις να γινει σκονη για να ταιζεις τα νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

295 ήμουν εγώ στο "κολλέγιο" όπως το λέγαν οι ταξιτζίδες!!

Τα φύλλα των 2 απο τις 3 κρυπτοκορίνες έχουν γύρει προς τα κάτω αλλά είναι πράσινα και δεν εχουν την οψη μαραμενου. Απλά χτες ήταν όλες όρθιες.

Παίζει ρόλο ότι:

Α. Λόγο της συνεφιασμένης ημέρας δεν είχαν αρκετο φως (τα φώτα τα ανάβω στις 3.00μμ για να τα σβήνω στις 11.00μμ = 8 ώρες)

Β. Πριν τις βάλω βούτιξα τα φύλα (όχι τις ρίζες) σε χλωρίνη (απλή) διαλημμένη 1/19 (ίσως και 1/20 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο) για 2 λεπτά. Μετά ξέπλυμα στη βρύση και βουτιά σε νερό με προσθήκη αντιχλώριο για 1 ώρα με συχνά ανακατέματα να πάει παντού το αντιχλώριο.

Κρυπτοκορίνα καπούτ ή τζάμπα ανησυχώ??

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγες στο στρατό προσαρμόστηκες από την 1η ημέρα??

Τα φυτάκια γιατί να το κάνουν στο νεο τους περιβάλλον??

Μην αγχώνεσαι και δωστους λίγο χρόνο να προσαρμοστούν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι δεν ειχα δει καν τις πετρες :usd:

Link to comment
Share on other sites

Οκ βδομαδα προσαρμογης για τις κρυπτοκορινες. Οι ανουμπιες ομως γιατι γινονται ετσι τα φυλλα τους;

Στο πρωτο ενυδρειο δεν ειχαν γινει ετσι...

post-58292-0-81031900-1395679601_thumb.jpg

post-58292-0-63322900-1395679654_thumb.jpg

post-58292-0-72000600-1395679715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ισως κατι τους λειπει απο το νερο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να ταιζεις τα ψαρακια σου ποικιλια τροφων και οχι μονο μια συγκεκριμενη!

Μην ανυσηχεις με τα φυτα σου και ασε το ενυδρειο στην ησυχια του να δουλεψει! Οσο το πειραζεις τοσο θα σε πειραζει κι αυτο! Καποια φυλλα χαλανε και αντικαθιστουνται απο αλλα! Μη σε πιανει αγχος γιαυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα φυτα σου να προσαρμοστουν απο τα ψεφυτεματα και τα φυτεματα,θελουν το χρονο τους.

Link to comment
Share on other sites

1. To κόλπο με το κοτομπέικον έπιασε αλλά όπου και να καρφώσω βγάζει αέρα (εντός και εκτός λόφου). Συνεχίζω μέχρι να σταματήσει να βγάζει αέρα??

2. Τα γκαπάκια πάνε και παίζουν με το χαλίκι στις ρίζες των φυτών με αποτέλεσμα να βγαίνουν οι ρίζες στην επιφάνεια. Σκέφτομαι να βάλω βοτσαλάκια γύρο γύρο απο τις ρίζες. Σκεφτεστε κάτι άλλο?

3. Η μία γκαπίνα είναι έγκυος (ετσι την πήραμε). Οι κρυπτοκορίνες είναι οκ για τα μικρά ή να πάρω κερατόφυλο? Το λέω γιατι είναι που είναι μικρή η λάμπα μου, αν μεγαλώσει και το κερατόφυλο τότε δε θα φτάνει τίποτα στα κάτω φυτά, οπότε θα ήθελα να το αποφύγω

είμαι σίγουρος ότι είχα και 4 αλλα δε το θυμάμαι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

1.Τρύπα όσο καλύτερα μπορείς και φρόντισε να το κάνεις ανα διαστήματα για να βγάζεις τον εγκλωβισμένο αέρα.

2.Βάλε δίχτυ όπως βάζουμε στις γλάστρες :bleh:

Μήπως δεν τα έχεις φυτέψει αρκετά βαθιά????

3.Όσο πιο πολλά φυτά τόσο πιο καλά.Βάλε κερατοφυλλο και πιαστο με ενα βεντουζάκι σε μια γωνία να μην κόβει βόλτες αλλά να μην σου κρύβει και το φως.

Εγώ πάντως σου έδωσα τέσσερις λύσεις:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε πρωί τα βάζω ποιο βαθιά (με μια τσιμπίδα που πήρα) αλλά το βράδυ είναι έξω πάλι...

θυμήθηκα και το 4...

"γλήφτη" που τόσο πολύ θέλει η γυναίκα μου μπορώ να βάλω με τα γκάπι? Εκτός του πλεκόστομου, υπάρχει και κάποιο άλλο είδος να κοιτάξω?

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο βαθιά τόσο πιο καλά. . . ;)

Αν δεν είσαι εξεικοιωμένος με την τσιμπίδα βάλτα με το χέρι.

Στα λίτρα σου δεν μπαίνει pleco.

Για καμιά γαριδούλα ή κανα σαλιγκαράκι την ψήνεις ελεύθερα. . .

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρι φοβάμαι ότι θα γεμήσει το ενυδρείο και μετά αντε καθάρισε. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά αυτό το είδος δε γίνετε και "μπουμπουριστό" όπως λέμε στο χωριό μου :)

Γαριδούλα όμως δεν είναι κακό... για δώσε λεπτομέριες αν μπορείς!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι τους λαθρεπιβάτες αλλά αυτά που τρώνε τους λαθρεπιβάτες και είναι ελεγχομενος ο πλυθησμός τους.

Δηλαδή τα Anentome Helena ή Clea Helena τα οποία θα σου "σκάβουν" και τον βυθό.

Από γαρίδες μπορείς να κοιτάξεις τις red cherry ή τις Amano.

Για γαρίδες βεβαια καλό θα είναι να κάνεις υπομονή να περάσει κανα δίμηνο να "ωριμάσει" ο βυθός σου :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα το ψάξω σε κανά 2μηνο τότε.

Ερώτηση: οι πέτρες που πουλάνε στα πετ σοπ εχουν κάποια ειδική επεξεργασία ή μπορω να πάρω πέτρες και απο τα ειδη κήπου; Ετσι κι αλλοιώς τις πλένουμε με καυτό νερο.

Ρωτάω γιατί ειναι κρίμα να μας πιάνουν το κ... τσάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Aκόμα και από παραλία μπορείς να μαζέψεις πέτρες αρκεί να τις ξεπλύνεις καλά.

Κυρίως κοιτάμε να μην έχουν σίδηρο οι πέτρες που χρησιμοποιούμε και να μην είναι ασβεστολιθικές,

αν και στην περιπτωση σου δεν σε πειράζει γιατί τα ζωότοκα δεν θέλουν μαλακό νερό .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...