Jump to content

Χάνω Ψάρια Χωρίς Εμφανή Σημαδια!


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και λίγο καιρό χάνω ψάρια το ένα μετά το άλλο χωρίς εμφανή σημάδια στο σώμα τους, ούτε και περίεργες συμπεριφορές! Εκεί που είναι μια χαρά.. ξαφνικά "μπουφ"!


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:150
- Φίλτρανση :βιολογικό υλικό, ενυδρειακό σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι
- Ιστορικό Λειτουργεί στα χέρια μου περίπου 8 μήνες (αγνοώ πως έγινε το στρώσιμό του)
- Ψάρια είχε 1 pearl gurami αρσενικό, 3 pearl gourami θηλυκά, 15 αρλεκίνους και 10 corydoras albino
- Ρουτίνες Τάϊσμα με νιφάδες κάθε βράδυ.

Ξεκίνησα τώρα βιταμίνες μία φορά την εβδομάδα και σπιρουλίνα αλλά την σπιρουλίνα δεν την τρώνε!

Αλλαγή νερού με αντιχλώριο κάθε 10-15 μέρες 30%

Φωτισμός 6,500 Kelvin για 8-9 ώρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,2
- KH:6
- GH:8
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:αμμωνία
-Strips:όλα τα υπόλοιπα
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:2 gourami, 8 corydoras, 4 αρλεκίνοι
- Ιστορικό Ψαριού:τίποτα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει Τίποτα! Μόνο μισή ώρα περίπου πριν να "φύγει" πέφτει στον βυθό και βαριανασαίνει!
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Τα ίδια ψάρια δεν είχαν ποτέ τίποτα. Το ενυδρείο πέρασε στην αρχή του ick με άλλα ψάρια που δεν ταίριαζαν και τα έδωσα! Επίσης υπάρχει σοβαρή υποψία να πέρασε φυματίωση από Dwarf gourami που είχαν πρόβλημα ακόμα από το μαγαζί που τα πήρα αλλά δεν το κατάλαβα! Φυσικά τα επέστρεψα!

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: esha 2000 που δεν κατάφερε να σώσει τίποτα και σαν κίνηση απελπισίας έριξα flagyl caps (metronidazole). Μετά έβαλα άνθρακα να φύγει το φάρμακο!
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
Οι φωτογραφίες στην παρούσα φάση δεν θα βοηθούσαν καθόλου! Δεν υπάρχει τίποτα να δείξω!

Το μόνο ψάρι που έχει συμπτώματα είναι ένα θηλυκό γκουράμι που το περιμένω εδώ και πολύ καιρό να με αφήσει αλλά αυτό τίποτα..

Επισυνάπτω μία φωτογραφία του(παλιά) που φαίνεται να έχει μία πληγή δίπλα στα βράγχια και του έχει κοπεί και το ένα "χεράκι" του! Και τα κάτω πτερύγια είναι σαν κολλημένα! Η πληγή έχει επουλωθεί πλήρως και το "χεράκι" έχει ξαναβγεί!

Μόνο τα κάτω πτερύγια είναι "κάπως"...

Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω κάποια καλύτερη φωτογραφία και από τον αρσενικό που έμεινε ο οποίος έχει στην κοιλιά του ένα καφέ σημαδάκι στρόγγυλο πολύ μικρό

(Τα ψάρια που έχασα δεν είχαν κανένα από αυτά τα σημάδια)

post-57192-0-81188300-1394583187_thumb.jpg

post-57192-0-89282800-1394583311_thumb.jpg

post-57192-0-50880600-1394583456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπη εχασες σχεδον ολους τους αρλεκινους χωρις συμπτωματα? Στο μισαωρο που ειναι στο βυθο βλεπεις καποια αλλαγη στα χρωματα τους, καποιο αποχρωματισμο ισως?

Μηπως να κανεις και μια αλλαγη νερου 50% μπας και ανανεωθει λιγο το συστημα? Υπαρχει δυνατοτητα να σου μετρησει ΝΟ2 ΝΟ3 ο πετσοπας που κανεις τις αγορες σου?

Και κατι που ισως ειναι λιγο χαζο... υπαρχει περιπτωση το μικρο σου να εριξε κατι μεσα (μικρο που δεν θα φαινεται με την πρωτη ματια)? Ή να εβαλε τα χερακια του μεσα?

Μου εχουν πει οτι μπορει να ξεκληριστει ολοκληρο ενυδρειο και μονο με την υποψια υπολοιματων σαπουνιου, κρεμας χεριων, οινοπνευματος (για την απολυμανση των χεριων) και αλλα τετοια.... Περιμενω και εγω να δω τι θα σου πουν οι πιο εμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αν μπορείς το κόπο και μέτρα λίγο τα νιτρώδη και τα νιτρικά με υγρά τεστ!σε έναν φίλο , σε πετσοπ !

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κατι εδω! Συμπτωματα οπως αποχρωματισμος, σκουρινση, κολλημενα πτερυγια, στιγματα λευκα, μελλανωματα στο σωμα, απωλεια λεπιων, αιματωματα κτλ δεν εχεις δει τιποτα;

Το θηλυκο που λες απο τι εχασε το χερακι του; Ετσι απλα το χασε ή προηγηθηκε κατι;

Υπαρχει περιπτωση να εγινει αυτο που λεει η Μαιρη;

Αγαπη μετρα με υγρα τεστ να μαστε σιγουροι! Κρατα σταθερο τον φωτισμο στις 8 ωρες! Ταιζε 2-3 φορες την ημερα μικρες ποσοτητες τροφης και ποικιλια οχι μονο μια τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς.. ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον!

Τα πετσοπ εδώ εχουν μόνο για ph και αμμωνία υγρά τεστ οπότε δεν παίζει να μετρήσω με υγρά τα νιτρικά!

Αλλά πόσο απόκλιση να έχουν; Εκτός αν είναι τα νιτρικά κάτω από 10 που τότε θα σημαίνει πως δεν είναι στρωμένο;

Το θηλυκό είχε από τότε που το αγόρασα το ένα χεράκι σαν ατροφικό ώσπου έπεσε τελείως και βγήκε άλλο.

Αυτό το θηλυκό περιμένω να με αφήσει αλλά έχουν φύγει όλα τα άλλα που δεν είχαν τίποτα.

Στο τελευταίο τους μισάωρο.. το cory το κρατούσα μέσα στο νερό στο χέρι μου.. δεν είδα τίποτα!

Το ότι ο πετσοπάς είπε πως το έχει πάθει χωρίς κανένα σύμπτωμα μέσα στο ενυδρείο μέχρι να χάσει και το τελευταίο του ψάρι στο συγκεκριμένο ενυδρείο του.. δεν σας λέει τίποτα;

Αυτό που λέει η Μαίρη νομίζω πως είναι μία σωστή σκέψη γιατί έχω 2 ταλιμπάν 3 ετών που ναι μεν τα αγαπάνε αλλά δεν ξέρουν πως να το δείξουν.

Στο τσακ τους πρόλαβα να μην ταίσουν στα ψάρια το γιαούρτι τους..

Αλλά τότε θα μιλάμε για δηλητηρίαση και θα έπρεπε να έχουν κατακόκκινα βράγχια. Κάνω λάθος;

Αλλαγή έχω κάνει και μεγάλη.. χωρίς απότέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει αποκλιση της ταξης του 0,50 αμμωνια και νιτρωδη, παει την πατησες!

Ο πετσοπας μπορει να λεει και σαχλαμαρες ειτε για να ξαναπουλησει ( του στυλ ε νταξει δεν εγινε και τιποτα, συμβαινουν αυτα ) ειτε γιατι ειχε κανει αυτος την πατατα και του ψοφησαν, ειτε γιατι δεν εχει ιδεα!

Προσοχη με τους ταλιμπαν και κοκκινα βραγχια δεν ειναι απαραιτητα!

Γιατι δεν ρωτας τον πετσοπα να σου πει τι ακριβως ειχε και πως το αντιμετωπισε;

Eγω θα ελεγα να ξεκινησεις με omnipur της sera ή general cure της API αν βρεις!

Link to comment
Share on other sites

ελεγχος θερμοκρασίας φιλτρων co2 οτι ολα δουλευουν σωστά.

αλλαγή νερού.

άφησε τον ανθρακα σε περίπτωση δηλητηρίασης

απέφυγε τα φαρμακα αν δεν εντοπίσεις συμπτωματα.

κανε μετρήσεις- τοσοι θάνατοι θα είναι κατι οξύ αρα θα το μετράνε και τα στικσ.

αυτά θα έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές φωτογραφίες..

Αν δείτε κάτι.. πείτε μου..

Εκτός από το θηλυκό γκουράμι που το έχω αγοράσει με κολλημένα τα κάτω πτερύγια.. είναι αυτό που δεν είχε το ένα χεράκι..

post-57192-0-11951100-1394625410_thumb.jpg

post-57192-0-13926400-1394625446_thumb.jpg

post-57192-0-49346000-1394625513_thumb.jpg

post-57192-0-81825900-1394625540_thumb.jpg

post-57192-0-95857300-1394625575_thumb.jpg

post-57192-0-44021400-1394625621_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις το καπάκι, μήπως το νερό μυρίζει καθόλου άσχημα?

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, στα νιτρικά υπάρχει πρόβλημα όταν είναι νομίζω πάνω από 25 ή κάτι τέτοιο. Το σίγουρο είναι ότι δεν δείχνουν άστρωτο ενυδρείο. Όταν μετράς νιτρώδη ή αμμωνία τότε έχεις πρόβλημα με τον κύκλο σου. Την μεγάλη αλλαγή νερού σε ποιά χρονική περίοδο την έκανες αφου χάθηκαν τα 11+ ψαράκια ή ενδιάμεσα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις το καπάκι, μήπως το νερό μυρίζει καθόλου άσχημα?

Όχι.. άσχημα δεν μου μύρησε ποτέ!

Κάποιες φορές μόνο μου μυρίζει λίγο μούχλα.. όταν μαζεύονται πολύ υδρατμοί στο καπάκι.

Αν εννοείς να μυρίζει αμμωνία.. θα το έδειχνε το υγρό τεστ νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, στα νιτρικά υπάρχει πρόβλημα όταν είναι νομίζω πάνω από 25 ή κάτι τέτοιο. Το σίγουρο είναι ότι δεν δείχνουν άστρωτο ενυδρείο. Όταν μετράς νιτρώδη ή αμμωνία τότε έχεις πρόβλημα με τον κύκλο σου. Την μεγάλη αλλαγή νερού σε ποιά χρονική περίοδο την έκανες αφου χάθηκαν τα 11+ ψαράκια ή ενδιάμεσα?

40% αλλαγή έκανα μετά το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αμμωνία. Σκεφτόμουν σουλφίδια υδρογόνου από αναερόβια. Αυτό με τη μούχλα που λες, δεν θα έπρεπε να μυρίζει κατά τη γνώμη μου. Μήπως δεν είναι μούχλα?

Επίσης, αν κάποια από τα ψαράκια έφυγαν πρώτα, ποια ήταν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αμμωνία. Σκεφτόμουν σουλφίδια υδρογόνου από αναερόβια. Αυτό με τη μούχλα που λες, δεν θα έπρεπε να μυρίζει κατά τη γνώμη μου. Μήπως δεν είναι μούχλα?

Επίσης, αν κάποια από τα ψαράκια έφυγαν πρώτα, ποια ήταν αυτά?

Δυσκολο αυτο απο τη στιγμη που εχει μεσα κορυ και ανακατευουν τον βυθο.Επισης αυτο εχει χαρακτηριστικη μυρωδια κλουβιου αυγου.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνεις αλλαγές κάθε εβδομάδα. Πότε άρχισαν οι απώλειες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αμμωνία. Σκεφτόμουν σουλφίδια υδρογόνου από αναερόβια. Αυτό με τη μούχλα που λες, δεν θα έπρεπε να μυρίζει κατά τη γνώμη μου. Μήπως δεν είναι μούχλα?

Επίσης, αν κάποια από τα ψαράκια έφυγαν πρώτα, ποια ήταν αυτά?

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω την σκέψη σου.. αλλά μπορώ να σου πω πως σε κάθε αλλαγή νερού τρυπάω τον βυθό σε πάρα πολλά σημεία για να βοηθήσω να μην δημιουργηθούν περιοχές που θα βγάλουν επικήνδυνα αέρια.

Το γράφω χωρίς να είμαι σίγουρη αν εννοούμε το ίδιο πράγμα! Δεν έχω πολλές γνώσεις..

Τα πρώτα ψάρια που έφυγαν ήταν cory.. όπως και το τελευταίο..

Δεν βγάζω άκρη.. οι αρλεκίνοι δεν ασχολούνται καθόλου με τον βυθό..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνεις αλλαγές κάθε εβδομάδα. Πότε άρχισαν οι απώλειες?

Δεν θυμάμαι ακριβώς.. περίπου 50 ημέρες πριν..

Αλλά με αφορμή αυτό.. κατάλαβα πόσο χρήσιμο είναι ένα ημερολόγιο ενυδρείου στο οποίο πρέπει να γράφουμε τί ακριβώς και πότε έγινε στο ενυδρείο μας..

Θα το εφαρμόσω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφίες καμία γνώμη...;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το υποψιαζόμουν για τα cory γι αυτό ρώτησα. Είναι τα πρώτα που φεύγουν συνήθως όταν υπάρχει θέμα με το βυθό.

Rastafarian, ακριβώς επειδή ανακατεύουν το βυθό έρχονται πρώτα σε επαφή με ότι δημιουργείται σε αυτόν. Αν το στρώμα του βυθού είχε πάχος περίπου 0,5 με 1 εκ. τότε θα αεριζόταν επαρκώς με το ανακάτεμα που κάνουν τα cory. Επίσης κλούβιο αυγό μυρίζει όταν το πρόβλημα γίνει έντονο, όταν δηλ. ο βυθός δεν αεριστεί για πολύ μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό Σωτήρη τόνισα τους αρλεκίνους που δεν έχουν καθόλου επαφή με τον βυθό.

Είναι να :headonwall:

Το πιο λογικό μου φαίνεται η δηλητηρίαση από κάτι που έπεσε μέσα στο νερό.. δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ!

Link to comment
Share on other sites

Πότε έχασες το τελευταίο ψαράκι? Κάνε ξανά μεγάλη αλλαγή στην εβδομάδα από την προηγούμενη αλλαγή σου και κοίτα τον βυθό μπας και έχει κανά τουβλάκι, κανά playmobil...

Τον άνθρακα τον έχεις βγάλει?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου φταίει ο βυθός. Μη χτυπάς το κεφάλι σου, οι αρλεκίνοι έφυγαν μετά τα cory και τα γκουράμι ίσως έφυγαν τελευταία επειδή αναπνέουν απευθείας ατμοσφαιρικό αέρα από την επιφάνεια και έτσι δεν επηρεάζονται άμεσα από τη δηλητηρίαση του νερού. Αν οι αρλεκίνοι πριν φύγουν στέκονταν στην επιφάνεια για αέρα, θα μπορούσα να σκεφτώ ότι δεν υπάρχει επαρκές οξυγόνο.

Δεν ξέρω πόσο σου είναι εύκολο αλλά μια δοκιμή να μειώσεις το πάχος του βυθού στο 1-1,5 εκατοστό περίπου, που αν είδα καλά είναι και άμμος (ακόμα χειρότερα δηλαδή) θα άξιζε τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι φταιει ο βυθος.Εκτος οτι τα κορυ ανακατευουν επαρκως τον βυθο,η Αγαπη λεει οτι το τρυπουσε κιολας,οπωτε δυσκολα θα ειχε θεμα με αναεροβιες περιοχες.

Επισης δεν νομιζω οτι η αμμος της ειναι τοσο ψηλη,πουδρα,ωστε να εχει προβλημα με αναεροβιες περιοχες.

Αν ειχε τετοιο προβλημα και ειχαν πεθανει τοσα ψαρια απο αυτο,τοτε θα ειχε μεγαλες συγκεντρωσεις του αεριου μεσα στο νερο οπωτε θα μυριζε και κλουβιο αυγο.

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ εχει μια λογικη αυτο που λες αλλα δεν με πειθει! Κι εγω εχω αμμο και δεν ειχα ποτε προβλημα!

Αλλα εστω οτι ειναι αυτο, απο καπου ξεκιναει το προβλημα! Για να εχει 0,5 ή 1 ποντο βυθο δεν θα ειχε κανενα φυτο μεσα. Κανενας μας δεν θα ειχε!

Αγαπη ποσο ψιλη ειναι η αμμος, πουδρα;

Link to comment
Share on other sites

Πότε έχασες το τελευταίο ψαράκι? Κάνε ξανά μεγάλη αλλαγή στην εβδομάδα από την προηγούμενη αλλαγή σου και κοίτα τον βυθό μπας και έχει κανά τουβλάκι, κανά playmobil...

Τον άνθρακα τον έχεις βγάλει?

κανά τουβλάκι, κανά playmobil... :lolu:

Το τελευταίο ήταν ένα cory προχθές το βράδυ..

Σήμερα θα κάνω μία αλλαγή περίπου 40%

Τον άνθρακα τον έχω βγάλει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...