Jump to content

Χάνω Ψάρια Χωρίς Εμφανή Σημαδια!


Recommended Posts

Είπα να δούνε λίγο καθαρό νεράκι γι΄αυτό λεω 50%.. Μήπως δεν κάνει;

Από τα γκουραμάκια έμεινε μόνο ο αρσενικός που έχω στην καραντίνα!

Από αυτά που έχανα δεν αντικατέστησα κανένα!

Κανένα σχόλιο για τις μελανοταινίες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο Αγάπη...

Στο διάστημα που έλειπες είχες εξάτμιση ή είστε ακόμα δροσερά και δεν παίζει κάτι τέτοιο?

Εγώ θα έλεγα να κάνεις δύο μικρές αλλαγές 15% ανά 4-5 ημέρες για να μην αλλάξουν οι παράμετροι του νερού απότομα.

Έχεις κάνει καμιά φορά τεστ στο νερό της βρύσης σου? Εγώ θα προτεινα να κάνεις και να δεις τι διαφορές έχουν. Αν είναι μικρές ή μηδενικές κάνε μία 30% αλλιώς δύο μικρές....

Για τις μελανοταινιες δεν ξέρω να σου πώ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. δεν είχε τόσο ζέστη για να καταλάβω έντονα την εξάτμιση νερού!

Έχω κάνει μετρήσεις στο νερό της βρύσης και δεν έχει σχεδόν καθόλου διαφορά!

Το κάτω ξύλο έχει αποκτήσει μια πρασινίλα.. όμορφη.. όχι γλιτζιάρικη.. είναι σαν χνούδι.

Υπάρχει περίπτωση να έπεσε σπόρος από το πάνω ξύλο που ήταν η moss και να μου γεμίσει moss ή μήπως λέω κοτσάνα.. πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χνουδι που ακουω με ανησυχει! Για βαλε φωτο!

Οι μελανοταινιες μια χαρα ειναι αλλα εγω λεω να βαλεις παλι γκουραμι! Ετσι κι αλλιως οι μελανοταινιες απ οσο ξερω δεν ειναι επιφανειας!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πως τα έχω πολύ τρέλα τα γκουραμάκια!

Αλλά από την αρχή που τα πήρα μου κάθησαν πολύ στραβά.. όλο προβλήματα.. και γι΄αυτό τα φοβάμαι λίγο!

Μπορεί να είναι κάτι σαν τις βαλισνέριες που δεν μπορώ να προκόψω στο ενυδρείο μου.. να μην μου κάθονται!

Δίνω φωτογραφίες για την πρασινίλα που έχει το ξύλο..

post-57192-0-82229400-1401969616_thumb.jpg

post-57192-0-24071000-1401969752_thumb.jpg

post-57192-0-43204500-1401969867_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη το βαζεις κατω με τα ψαρακια! Αν ηταν ετσι θα το χαμε παρατησει ολοι το αθλημα!

Η πρασινιλα που λες, στα αριστερα αν βλεπω καλα, εμενα μου φαινεται για αυτο και στο κεντρο, η καφετιλα, μου φαινεται αυτο. Για ριξε μια ματια!

Link to comment
Share on other sites

Άρα είχα δίκιο που είπα οτι μοιάζει με Moss.. Αυτή η πράσινη άλγη που μου έδειξες είναι σχεδόν ίδια με moss!

Αλλά την καφετίλα που την βλέπεις;

Αν εννοείς το καφέ που φαίνεται στο κέντρο μέσα στην μος.. είναι το κάτω μέρος της μος η οποία ήταν δεμένη στο πάνω ξύλο (φαίνεται και η κλωστή).. και αφού μεγάλωσε και βάρυνε.. έπεσε στο κέντρο και αιωρείται..

Κατάλαβες τίποτα ή η περιγραφή μου είναι κουκουρούκου;

Και δεν κατάλαβα τελικά αν πειράζει τα ψαράκια..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σου μοιαζει με την moss αλλα δεν θες να γεμισεις απο αυτην :(

Για την αλγη στο ξυλο εισαι εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/?p=776115

Αν φυσικα ειναι οπως την περιγραφεις γιατι δεν μπορω νατην δω καλα. . .

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε μερικές μέρες θα κάνω γενικό set up στο ενυδρείο.. μήπως να βγάλω τα ξύλα και να τελειώνω;

Δεν είδα πουθενά αλλου εκτός από τα ξύλα.. και πολύ λίγο πρασινίλα πάνω στο τζάμι που μου φαίνεται λογικό χωρίς αγλοφάγα και καθάρισμα τόσο καιρό!

Την μος που μου μεγάλωσε να την βάλω ξανά μέσα ή υπάρχει περίπτωση να έχει ανάμεσα άλγη και να μην μπορώ να την ξεχωρίσω;

Και ρωτάω πάλι.. τα ψαράκια μπορεί να πάθουν κάτι από αυτό; Πρέπει να βιαστώ;

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι μονο πανω στο ξυλο και ετσι κι αλλιως θα αλλαξεις σετ απ, βγαλε τα ξυλα. Αν ειναι να μεινουν ως εχουν ξεκινα καταπολεμηση!

Τη μος παρατηρησε την. Αν εχει κατι περιεργο στειλτην!

Τα ψαρια δεν κινδυνευουν!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη γιατί θες να βγάλεις τα ξύλα? Έχεις στο μυαλό σου να κάνεις κάτι συγκεκριμένο? Έκανες αλλαγή νερού τελικά?

Πάντως αν είναι να προσθέσεις ψάρια βάλτα μετά τις καθαρίοτητες και τις αλλαγές για να γλιτώσουν το στεσάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι μονο πανω στο ξυλο και ετσι κι αλλιως θα αλλαξεις σετ απ, βγαλε τα ξυλα. Αν ειναι να μεινουν ως εχουν ξεκινα καταπολεμηση!

Τη μος παρατηρησε την. Αν εχει κατι περιεργο στειλτην!

Τα ψαρια δεν κινδυνευουν

Εντάξει! Αφού δεν κινδυνεύουν τα ψαράκια θα το κάνω με την ησυχία μου!

Θα πετάξω ξύλα και μος και νομίζω θα είμαι Ο.Κ.!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη γιατί θες να βγάλεις τα ξύλα? Έχεις στο μυαλό σου να κάνεις κάτι συγκεκριμένο? Έκανες αλλαγή νερού τελικά?

Πάντως αν είναι να προσθέσεις ψάρια βάλτα μετά τις καθαρίοτητες και τις αλλαγές για να γλιτώσουν το στεσάρισμα.

Τα ξύλα θα τα βγάλω γιατί έχουν άλγη επάνω! Άλλωστε το ποτάμι έχει κ άλλα! Χι.. χι.. χι..!!!

Έκανα αλλαγή αλλά δεν ήθελα να βάλω πολύ χεράκι μέσα για να αλλάξω κάτι για να μην ενοχλήσω τα ψάρια!

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου αλλά ότι και να κάνω θα γίνει χωρίς τα ψαράκια μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν, αν ξέρουν τα παιδιά να μας πουν, μήπως θα μπορούσες να τα βγάλεις και να τα καθαρίσεις σε νερό του ενυδρείου που θα έχεις κρατήσει μετά από αλλαγή, να τους ρίξεις οξυζενε για να καθαρίσουν και μετά να τα ξαναβάλεις μέσα? Δεν είναι φυτά που δεν αντέχουν φύτεμα - ξεφύτεμα....

Ούτως ή άλλως και νέα ξύλα να βάλεις πάλι μπορεί να πιάσουν άλγη αν οι συνθήκες είναι ευνοϊκες στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη μου οι συνθήκες πραγματικά τον τελευταίο καιρό που έλειπα ήταν ιδανικές για άλγες!

Πάνω από 12 ώρες φωτισμό είχε η μανούλα μου στα ψαράκια!

Αυτό όμως με το οξυζενέ θα ήθελα να το μάθω..

Αν καθαρίσεις κάτι με οξυζενε.. το ξεβγάλεις και το βάλεις στο ενυδρείο.. δεν θα πειράξει το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Το οξυζενέ είναι υπεροξείδιο του υδρογόνου και κάνουν και θεραπεία για τις άλγες με αυτό. Προσοχή όμως το οξυζενέ που θα αγοράσεις να μην έχει διάφορες προσμίξεις με έλαια κλπ.

Διάβασε και τα άρθρα για τις άλγες (αυτά που σου έβαλαν ο Θοδωρής και Βασίλης) και θα δείς τις μεθόδους καταπολέμησης. Πιστεύω ότι αφού θα το κάνεις και έξω από το ενυδρείο δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Διάβασε εσύ και θα μας πούν και τα παιδιά το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τα ξυλα και τριψε με ενα μικρο γυαλοχαρτο το κομματιμε την αλγη και αστο εξω να στεγνωσει καμια βδομαδα! Και μετα ξαναβαλτο!

Το θεμα ειναι γιατι δημιουργηθηκε; Δεν εχει καλη ροη;

Δωδεκα ωρες ειναι παρα πολλες. Δεν εχεις τα φωτα σε χρονοδιακοπτη;

Link to comment
Share on other sites

H green beard μην σε αγχωνει την cladophora να προσεχεις.

Επισης το οξυζενε εκτος οτι δεν βλαπτει κανεναν ριχνοντας το μεσα στο ενυδρειο δεν κανει και για ολα τα ειδη των αλγεων.

Κλαδεψε την moss και με τακτικες αλλαγες νερου θα τις περιορισεις.

Πιθανοτατα οι αλλαγες που δεν εγιναν το διαστημα που ελειπες ευνοησαν τις 2 αυτες αλγες

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.. ήταν πολλές οι ώρες φωτισμού! Εγώ τα ανάβω σταθερά 8 ώρες!

Δεν είχα βάλει τον χρονοδιακόπτη γιατί τον φοβήθηκα!

Και με μόνο μια αλλαγή σε 2,5 μήνες.. πάλι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως φοβηθηκες; Μη πεσει η ασφαλεια; :fpc:

Αχ εν ετη 2014 δεν ειναι δυνατον να τα κουω αυτα! Μου θυμιζεις την πεθερα μου που εφυγε για διακοπες και για να μη "καει" το σπιτι κατεβασε το γενικο! Τι κι αν ειχε καμποσες ψυχες μεσα το ενυδρειο. :crazysmile:

Αχ θα σε φαω Αγαπηηηηηηηη!!!! :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζεις την πεθερα μου που εφυγε για διακοπες και για να μη "καει" το σπιτι κατεβασε το γενικο!

Καλό!!!!!!! Κ εγώ το ίδιο έκανα μέχρι να πάρω το ενυδρείο!!! Χα.. χα..χα..!!!!

Έχω ένα θεματάκι με το ρεύμα...

Καλέ σιγά τα αίματα!!!! Μην πυροβολείς άλλο..

Αν ήταν να με πυροβολήσεις :ballistic: θα το είχες κάνει από καιρό..

όχι τώρα που άρχισα να βελτιώνομαι.. :bigemo_harabe_net-99: και έχω και καραντίνα σπέσιαλ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...