Jump to content

Την Γνωμη Σας Για Συστημα Οσμωσης!


Zac

Recommended Posts

τωρα τα νεα οργανα εχουν και υποδιαιρεσεις??χαχαχα μαιστα....το μαθαμε και αυτο.

τι ειστε εσεις οι νεοι πωπωπω...

τοτε ζακ,κατι δεν παει καλα με την μεμβρανη σου φιλε.συνηιως απο μονες τους μας δειχνουν μετρησεις του στυλ 8,10,καπου εκει τελος παντων.

εντομεταξυ η οσμωση ειναι καινουργια..... :/

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχει ελαττωματικη μεμβρανη.δεν ειναι απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα για να τσεκαρω και το χαλικακι.....χρειαζεται να ειναι καποια λιτρα το νερο ή οχι?

Βρε τις σκληροτητες να μετρησεις, οχι το ph.

Αν το υποστρωμα , πετρες , σου ανεβάζουν το kh, αυτοματα ανεβαίνει και το ph.

Το ph μεταβάλεται συνέχεια.

Παιδες η οσμωση βγαζει 7.0 ph απο 7.5 βρυση!

Το νερο της οσμωσης δεν εχει ph,με την ανάμειξη με νερό βρυσης ή με ιχνοστοιχεια μπορεις να το μετρησεις.

Χρονια πολλα καλή αναστασταση να εχουμε και με υγεία

μετρησαμε με 3 διαφορετικα και το νερο βγαζει 0,67 tds και ενος φιλου διπλα 4 χρονων οσμση βγαζει tds 0,06 και ph 6,0

Δεν νομιζω να εχουν υποδιαστολές, το πιο πιθανο ειναι να εχεις 67ppm , στις δικές μου που εχω η μια βγάζει 17ppm 3 χρονων, και η αλλη 1 χρονου περιπου, 8 ppm.

Κάτι τρέχει με την μεβρανη σου.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Βρε τις σκληροτητες να μετρησεις, οχι το ph.

Αν το υποστρωμα , πετρες , σου ανεβάζουν το kh, αυτοματα ανεβαίνει και το ph.

Το ph μεταβάλεται συνέχεια.

Το νερο της οσμωσης δεν εχει ph,με την ανάμειξη με νερό βρυσης ή με ιχνοστοιχεια μπορεις να το μετρησεις.

Δεν νομιζω να εχουν υποδιαστολές, το πιο πιθανο ειναι να εχεις 67ppm , στις δικές μου που εχω η μια βγάζει 17ppm 3 χρονων, και η αλλη 1 χρονου περιπου, 8 ppm.

Κάτι τρέχει με την μεβρανη σου.

Καλο πασχα και χρονια πολλα το ph το μετραω πριν το βαλω στο ενυδρειο και εμενα δειχνει 7.0 και ενος φιλου με 4 χρονων μεβρανη του βγαζει 6.0.....τωρα πετρες κτλπ δεν εχω στο ενυδρειο τα εχω τσεκαρει με ακουα φορτε....το οργανο που μετρησαμε και το δικο μουυ και το αλλο νερο οσμωσης ελεγε 0,67 εμενα και το αλλο 0,06 ισως μετρουσε με μεγαλυτερη κλιμακα....το kh που βγαζει η οσμωση ειναι 3-4 οπως και το gh ειναι στο 3....oπου ειχα διαβαση καπου που ειπες οτι εσυ περνεις μηδενικες τιμες σ αυτα....και υπ μανομετρικο δειχνει 4 μπαρ...κατι παιζεο με την μεβρανη προσπαθω εδω και μερες να επικοινωνησω με την waterwaves αλλα δν μπορω να τους βρω....ισως λογο γιορτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...