Jump to content

Φυσαλλιδες Στα Φυτα.


Recommended Posts

μετα απο 2 βδομαδες που τρεχει το ενυδρειο, σημερα παρατηρησα για πρωτη φορα μικρες φυσαλιδες να παραγονται απο τα φυτα και να βγαινουν στην επιφανεια με διαφορα 2-3 δευτερολεπτων η να βγαινουν πολυ μικροτερες αλλα παρα πολλες... ειναι κατι ανησυχιτικο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις φυσαλλίδες από τον βυθό να ανησυχείς!!

Τα φυτά βγάζουν φυσαλλίδες όταν φωτοσυνθέτουν. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι απο τον βυθο, εδω και καμια ωρα καποια φυτα βγαζουν φυσαλιδες απο τα φυλλα... μηπως ειναι το λεγομενο pearling? να υποθεσω πως η φωτοσυνθεση σημαινει πως τα φυτα πανε καλα?

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

οχι απο τον βυθο, εδω και καμια ωρα καποια φυτα βγαζουν φυσαλιδες απο τα φυλλα... μηπως ειναι το λεγομενο pearling? να υποθεσω πως η φωτοσυνθεση σημαινει πως τα φυτα πανε καλα?

Ακριβός.

Έχεις καλό φωτισμό για τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

καθολου. ηταν η πρωτη φορα που βλεπω τα φυτα να φωτοσυνθετουν... πιστευω οτι εγινε λογω του κρεμαστου φιλτρου που ειχα προηγουμενως σε δυνατη ροη και οπως διαβασα με καποιο τροπο διωχνει το οσο διοξειδιο υπαρχει στο νερο. αφ'οτου μειωσα τη ροη παρατηρησα το φαινομενο... δεν ξερω βεβαια αν οφειλεται σε αυτο :blush:

και σημερα παλι οταν αναψα τα φωτα μετα απο 10-15 λεπτα παλι το ιδιο.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Είχες κάνει πρόσφατα αλλαγή νερού ;

Link to comment
Share on other sites

ναι την ιδια μερα και το παρατηρησα και σημερα παλι...

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει μετά από την αλλαγή νερού ;

Link to comment
Share on other sites

ναι την ιδια μερα και το παρατηρησα και σημερα παλι...

Δεν ειναι pearling αυτο που βλεπεις,ειναι απο την αλλαγη νερου που εκανες.

Ηταν πολυ ευστοχη η ερωτηση του Δημητρη!

Χωρις παροχη co2 δεν μπορεις να εχεις pearling.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την είχα πατήσει έτσι όταν έκανα την παρουσίαση του μονομαχοενυδρείου μου. Είχα χαρεί ότι αυτό που έβλεπα είναι pearling, αλλά ήταν από το νερό που είχα βάλει. :D

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα αφου την πατησα κ εγω θα κρατησω τον ενθουσιασμο για οταν κανει πραγματικο pearling. ^_^

τελος παντων, το ενυδρειο μπηκε στην τριτη εβδομαδα...εκανα και μετρησεις με υγρα τεστ της sera, τα νιτρωδη βγηκαν κοκκινα (!) και αμμωνια μετρησα 0,25. πιστευω καποια στιγμη να πεσουν, τροφη δεν εχω ριξει. βακτηρια ριχνω καθε μερα πλεον (εριχνα το aquarium balancer αλλα μου τελειωσε πριν 3 μερες και εκτος αυτου εριχνα καθε 3-4 μερες και απο οτι μου ειπαν απο ενα πετ σοπ επρεπε να ριχνω καθε μερα και ετσι το αντικατεστησα με το special blend της Microbe lift ελπιζω να κανει δουλεια γιατι η μποχα δεν αντεχεται :bigemo_harabe_net-75: )

σκεφτομαι για co2 αυτη τη στιγμη, αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος. πολλοι χρηστες σε μικρα ενυδρεια χρησιμοποιουν το σκευασμα της seachem η diy ( για μπουκαλα και πληρες συστημα ουτε καν οι τιμες ειναι στα υψη και σαν αρχαριος δεν μπλεκω ακομα). καπου πηρε το ματι μου και ενα σετ της sera που απλα ριχνεις καποιες ταμπλετες σε ενα δοχειο και γινεται η διαχυση. απ οτι εχω διαβασει και σε αγγλικα forum το co2 περα απο το πληρες συστημα το diy και οι ταμπλετες δεν ειναι σταθερα και το seachem μπορει να "καψει" μερικα φυτα. οποτε σε ενα ενυδρειο 50 λιτρων με ευκολα φυτα εσεις τι θα βαζατε?

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα αφου την πατησα κ εγω θα κρατησω τον ενθουσιασμο για οταν κανει πραγματικο pearling. ^_^

τελος παντων, το ενυδρειο μπηκε στην τριτη εβδομαδα...εκανα και μετρησεις με υγρα τεστ της sera, τα νιτρωδη βγηκαν κοκκινα (!) και αμμωνια μετρησα 0,25. πιστευω καποια στιγμη να πεσουν, τροφη δεν εχω ριξει. βακτηρια ριχνω καθε μερα (special blend της Microbe lift ελπιζω να κανει δουλεια γιατι η μποχα δεν αντεχεται :bigemo_harabe_net-75: )

σκεφτομαι για co2 αυτη τη στιγμη, αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος. πολλοι χρηστες σε μικρα ενυδρεια χρησιμοποιουν το σκευασμα της seachem η diy ( για μπουκαλα και πληρες συστημα ουτε καν οι τιμες ειναι στα υψη και σαν αρχαριος δεν μπλεκω ακομα). καπου πηρε το ματι μου και ενα σετ της sera που απλα ριχνεις καποιες ταμπλετες σε ενα δοχειο και γινεται η διαχυση. απ οτι εχω διαβασει και σε αγγλικα forum το co2 περα απο το πληρες συστημα το diy και οι ταμπλετες δεν ειναι σταθερα και το seachem μπορει να "καψει" μερικα φυτα. οποτε σε ενα ενυδρειο 50 λιτρων με ευκολα φυτα εσεις τι θα βαζατε?

Αυτα που διαβασες στα ξενα φορα ειναι αληθεια.Το diy δεν ειναι σταθερο και θα εχεις προβλημα με αλγες.Τα μικρα συστηματακια βγαινουν ακριβοτερα με βαθος χρονου αλλα και αυτα δεν ειναι σταθερα στην παροχη τους.Το να παρεις μια μπουκαλα ολοκληρομενου συστηματος ειναι μια επενδυση και για το μελλον,δηλαδη αν αργοτερα θες να πας σε μεγαλητερο ενυδρειο δεν χρειαζεται να πας σε αλλο co2,θα εχεις το ολοκληρομενο συστημα.Πληρωνεις μια φορα και το εχεις για χρονια με πολυ μικρο κοστος συντηρισης και γεμισματος.

Τωρα σε 50 λιτρα αν δεν εχεις φυτα που τα καιει το excel μπορεις να το δοκιμασεις αλλα μη περιμενεις να δεις τρελα αποτελεσματα γιατι δεν εχει καμια σχεση με το αεριο co2.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό το θέμα, το έχω παρατηρήσει και εγώ το ίδιο φαινόμενο με το pearling 3 φορές (οπότε αύξανα την δοσολογία excel)

Και μάλιστα σε 1 συγκεκριμένο φυτό.

Edit: Το φυτό αυτό είναι η Ceratopteris Thalictroides

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό το θέμα, το έχω παρατηρήσει και εγώ το ίδιο φαινόμενο με το pearling 3 φορές (οπότε αύξανα την δοσολογία excel)

Και μάλιστα σε 1 συγκεκριμένο φυτό.

Edit: Το φυτό αυτό είναι η Ceratopteris Thalictroides

Δυσκολο να ειναι pearling αυτο που βλεπεις.

Pearling βλεπουμε μονο οταν εχουμε παροχη αεριου co2 και οταν η ποσοτητα του ειναι αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

Να το ξεμπερδέψουμε λίγο??

Φυσαλλίδες τελικά βλέπεις μόνο μετά την αλλαγή νερού ή και 1-2 μέρες μετά εφόσον ανάψει το φως και περάσει λίγη ώρα??

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευεστε παιδια.pearling βλεπουμε μονο με αεριο co2 και οταν υπαρχει αρκετο co2 στο νερο μας.Για να σας δωσω να καταλαβαιτε,συνχομπιστας απο το φορουμ μας,με ολοκληρομενο συστημα co2,δεν βλεπει pearling.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα μιλάς ;

Οχι Μητσο,για αλλον.

Ουτε εσυ εχεις pearling?

Link to comment
Share on other sites

Όχι , αφού δεν έχω φωτισμό :)

Link to comment
Share on other sites

Να το ξεμπερδέψουμε λίγο??

Φυσαλλίδες τελικά βλέπεις μόνο μετά την αλλαγή νερού ή και 1-2 μέρες μετά εφόσον ανάψει το φως και περάσει λίγη ώρα??

ειδα οταν αλλαξα το νερο το σαββατο και αφου αναψα τα φωτα.. απο τοτε καθε φορα που αναβω τα φωτα μετα απο 15-20 λεπτα βλεπω "pearling".

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,μην μπερδευεστε,δεν ειναι pearling αυτο,δεν γινετε να δεις pearling αν δεν εχεις καλο φωτισμο και αεριο co2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μην εισαι τοσο απολυτος . Δεν ειναι τοσο εντονο βεβαια οσο σε ενυδρεια με πληρες συστημα co2 και φωτισμο , αλλα δεν ειναι αδυνατο

:cheers:

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι τοσο απολυτος . Δεν ειναι τοσο εντονο βεβαια οσο σε ενυδρεια με πληρες συστημα co2 και φωτισμο , αλλα δεν ειναι αδυνατο

:cheers:

Ωραια,εγω στο 40αρι ενυδρειο μου,ριχνω excel και εχω και φωτισμο πανω απο 1w/l,γιατι δεν βλεπω pearling τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...