Jump to content

Νεκρα Ψαρια Μετα Απο Αλλαγη Φιτρου?


Recommended Posts

Καλημερα! Πριν απο 3 μερες αποφασισα να αλλαξω το εσωτρικο φιλτρο μου στο 60 ενυδριο που εχω με ενα EHEIM clasic 150, Το οποιο γεμισα με μακαρινια που ειχα στο παλιο φιτρο που ετρεχε πανω απο 1.5 χρονο+ και με λιγο καινουριο substrat! Αφου περασανε 2 μερες κανονικης λειτουργειας προσεξα οτι με χερετισανε 2 ψαρκια, μετα αλλο ενα, και σημερα αλλα 2.. οι μετρισεις που κανω ειναι οι παρακατω!

1. Λιτρα και μοντελο ενυδριου: Juwel 60 Rio
2. Χρονος λειτουργειας: 2 χρονια +
4. Θερμοκρασια νερου: 23-24 C
5. Ζωνατανα ενυδριου: Neon x 8, αρλεκινοι x6 , Guppy x 1, Red cherry x 10
8. Συχνοτηα και ποσοτητα αλλαγης νερου: Αλλαγη 1/3 καθε βδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 23/3/14
10. Συχνοττητα ταισματος και ειδος τροφης: 1 φορα την ημερα. μια φορα krill και μια φορα novo colour, και μια φορα την βδομαδα αποξιραμενο σκουλικακι
11. Επιπεδο αμμωνιας: 0

12. Επιπεδο PH: 7.5

13. Σκλοτητα GH: 7

post-40372-0-44832400-1396174507_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lkastritis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.προφανως εχασες μεγαλες αππικιες βακτηριων.παρε υγρα βακτηρια και ριξε για λιγες μερες να βοηθησεις τις νεες αποικιες.μην συμπληρωσεις με νεα ψαρια για καποιο διαστημα.δωσε χρονο στη βιολογια σου.αν και πο μετρησεις που μας ειπες δειχνουν νορμαλ ισως ειχες θεμα με νιτρωδη και γιαυτο ειχε θανατους.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Κθε φορα που κανω αλλαγη ριχνω και βακτηρια της JBL Οταν εβλα το καινουριο φιτρο συμπληρωσα λιγο νερο (οσο πηρε το φιτλτρο) αλλα εριξα μονο αντιχλωριο. Να κανω σημερα την αλλαγη νερου πιου χρειαζετε και βλεπουμε? Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι εβαλα τα παλια μακαρονια στο φιλτρο για να μην εχω τεοια θεματα....

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αλλαγη για λιγο διαστημα κανε πολυ μικρες σε ογκο αλλαγες.το βελτιστο θα ηταν για να μην ειχες θεμα για κανα μηνα να τρεχανε παραλληλα και μαζι και τα 2 φιλτρα.δεν πειραζει ομως.πηρες το μαθημα σου.ετσι φτιαχνεις εμπειρια στο χομπι.την καλημερα μου.

Mobile klaz speaking...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και κανεις μικρες και συχνες αλλαγες νερου για ενα μικρο χρονικο διαστημα.αν βρεις και κανα τεστακι no2,θα σε βοηθουσε να εχεις πληρη αποψη για το αν εχεις η οχι θεματακι.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ναι.τον εμπορο που θα σου τα πουλησει για να αυξησει τον τζιρο του.

Mobile klaz speaking...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αα καλα καταλαβα.. μονο με υγρα τεστ νο2 δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Γιες.πχ η σερα στα no2 δεν ειναι ακριβο σαν τεστ.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

οκ να σε καλα ! θα παρω αυριο και θα γραψω αποτελεσματα εδω...

Link to comment
Share on other sites

Και 0να σου βγει το τεστ,εσυ θα εχεις κανει ολα οσα πρεπει να κανεις.και μην παρεις νεα ψαρια για κανα μηνα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

αμα ριξω το starter με τα βακτηρια στο φιλτρο λες να κανει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

βαλε λιγο στην εισοδο που ρουφαει το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε υγρά τεστ αμμωνιας ,νιτρώδη και νιτρικά!

Το εξωτερικό φίλτρο που πήρες το επλυνες? Και αν ναι με ποιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτα που σου ειπαν πιο πανω για τα υγρα τεστ,θα πρεπει να κανεις και κατι με την ψαροσυνθεση σου γιατι ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

ενα ενα παιδια.. :P Λοιπον το φιλτρο δεν το επλυνα επλυνα οτι ειχε μεσα.. δεν ηξερα οτι επρεπε να πλυνω το τρομπακι...Τωρα οσο για την συνθεση τι εχω λαθος και τι προινετε να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Υγρα τεστ εκανα και εχω γραψει απο πανω τι βγηκε. (εκτος απο Νο2)

Link to comment
Share on other sites

Αρλεκινοι και γκαπυ πρεπει να φυγουν.

Κρατα μονο τα νεον αλλα δωστους μαλακο νερο,οχι βρυσης,

Τα γκαπυ δεν πανε με τα υπολοιπα ψαρακια λογο διαφορετικων συνθικων νερου,αυτα θελουν βρυσης και χαρεμι και τα αλλα μαλακο νερο.

Οι αρλεκινοι θελουν μεγαλητερο ενυδρειο γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβυτες και θελουν χωρο.

Επισης εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το γακπι το πηρα απο εναν φιλο επιδη γενναει σε λιγο.. Ποσα ειναι τα ιδανικα ψαρια για ενα 60 δλδ? γυρω στα 10 καλα δεν ειναι? τοσο καιρο δεν ειχα προβλημα... εκτος απο τα νεον τι αλλο προτινεις?

Οταν λες μαλακο ποσο να παει το Ph?

Έγινε επεξεργασία - lkastritis
Link to comment
Share on other sites

Επισης προσεχε πως πλενεις τα υλικα του φιλτρου σου,ηξερα εναν που τα εβρασε για να τα μεταφερει σε νεο φιλτρο και απορουσε γιατι ανεβασε αμωνια στο θεο. Κατα τ αλλα οτι σου ειπαν τα παλικαρια πιο πανω !!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα τα ψαρια που εχεις η κρατας το γκαπυ και το κανεις χαρεμι ή κρατας τα νεον και τους δινεις μαλακο νερο.Διαβασε εδω για τα νεον.

Αν θες αλλα ψαρια θα πρεπει να φυγουν ολα αυτα που εχεις μεσα και να βαλεις αλλα.

Τα 60 λιτρα ειναι λιγα και θελει προσεκτικες κινησεις και ψαροσυνθεση,δεν μπορεις να κρατας πολλα ψαρια.Τα 10 ειναι οριακα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. δεν τεριαζουν με το ενυδριο μου και πολυ καλα... εσυ εστι οπως το βλεπεςι στην φωτογραφια που ποσταρα στην αρχη τι ψαρια μου προτινεις να βαλω? εκτος απο νεον

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια εκτος απο τα λιτρα πανε και αναλογα με το ποσο εισαι διατεθιμενος να επεξεργαζεσε το νερο σου.Αν θες βρυσης πας σε αλλα ψαρια και αν το κανεις μαλακο πας αλλου.

Εσυ τι θες να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...