Jump to content

Νεκρα Ψαρια Μετα Απο Αλλαγη Φιτρου?


Recommended Posts

δεν εχω θεμα να επεξεργαζομαι το νερο... μου αρεσει ουτοσι αλως.. αμα κανω κατι το κανω σωτα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν ξερεις τους τροπους επεξεργασιας του νερου απο σκληρο σε μαλακο.

Link to comment
Share on other sites

Ενας που ξερω ειναι το ξυλο και μετα με υγρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτοι οι τροποι για να μαλακωσεις το νερο.

Οι τροποι ειναι η τυρφη και η αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το ηξερα.. αμα ριξω το υγρο για το ph δεν θα εχει αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα ζουμια,δεν κανουν δουλεια και θα εχεις και σκαμπανευασματα στο ph και τις σκληροτητες που δεν κανουν καλο στα ψαρια.Ο σκοπος ειναι να εχεις σταθερες τιμες.

Καλο ειναι να μην ριχνουμε τετοια σκευασματα ενω μπορουμε να κανουμε καλυτερη δουλεια με φυσικα μεσα.

Οπωτε πρεπει να αποφασισεις με τι ψαρια θες να ασχοληθεις (μαλακου η βρυσης) και μετα να σου κανουμε προτασεις για ψαρια βαση αυτου που εχεις αποφασισει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις.. λογω δουλειας δεν εχω παρα πολυ χρονο οποτε θα προτιμησω απλου νερου...

Link to comment
Share on other sites

Οκ οπωτε πας σε νερο βρυσης.

Μερικα ψαρια που μπορεις να βαλεις ειναι τα παρακατω αλλα στα λιτρα σου παει μονο ενα ειδος απο αυτα τα ψαρακια.

Ενα χαρεμι γκαπι

Ενα χαρεμι πλατυ

Ενα κοπαδι cpd

Ενα χαρεμι dwarf puffer

Ενα χαρεμι endlers

Μια ομαδα pseudomugil gertrudae

Μια ομαδα pseudomugil furcatus

Μια ομαδα iriatherina

Μια ομαδα απο cherry barbs

Link to comment
Share on other sites

Το puffer μου αρεσε πολυ.. αλλα που θα βρω τετοια? Δεν τα εχω δει σε πετ σοπ. Οταν λες χαρεμι τι ποσοτητα εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Παφερ φερνουν συχνα τα μαγαζια αλλα εκει θα εχεις θεμα με τη διατροφη και πρεπει να φυγουν και οι γαριδες σου απο μεσα γιατι θα γινουν γευμα.Τα ψαρια αυτα τρωνε μονο ζωντανη τροφη και σαλιγκαρια.

Το χαρεμι ειναι 1 αρσενικο και 3 θηλυκα.

Link to comment
Share on other sites

Ααα κριμα.. μου αρεσουν οι γαριδες.. κατι που μπορει να μπει μαζι τους?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια τσιμπουν γαριδες και ειδικα γοννο.

Τα safe ειναι τα παρακατω.

Μια ομαδα pseudomugil gertrudae

Μια ομαδα pseudomugil furcatus

Μια ομαδα iriatherina

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχεις αλλες επιλογες απο αυτες που σου εγραψα πιο πανω,εκτος αν μου ξεφευγει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αφρικα ταγκανικα :D

Ηλια,ο φιλος εχεις φυτεμενο ενυδρειο και ειναι κριμα να το ξυλωσει ολο και να παει σε Αφρικη.Οι πρατασεις μου ηταν αναλογες με το ενυδρειο που εχει στησει τωρα.;)

Link to comment
Share on other sites

ε ναι τωρα εχω τοσα φυτα μεσα.. κριμα ειναι... Σας ευχαριστω πολυ παιδια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ηλια,ο φιλος εχεις φυτεμενο ενυδρειο και ειναι κριμα να το ξυλωσει ολο και να παει σε Αφρικη.Οι πρατασεις μου ηταν αναλογες με το ενυδρειο που εχει στησει τωρα.;)

Σορυ τότες , ειδα που ήθελε κάτι άλλο από αυτά που του είπες!
Link to comment
Share on other sites

αλλα 2 νεον φυγανε... οι γαριδες χαμπαρι πατως... Εχω 4 νεον 2 αρλεκινους και ενα γκαπι

Link to comment
Share on other sites

Κθε φορα που κανω αλλαγη ριχνω και βακτηρια της JBL Οταν εβλα το καινουριο φιτρο συμπληρωσα λιγο νερο (οσο πηρε το φιτλτρο) αλλα εριξα μονο αντιχλωριο. Να κανω σημερα την αλλαγη νερου πιου χρειαζετε και βλεπουμε? Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι εβαλα τα παλια μακαρονια στο φιλτρο για να μην εχω τεοια θεματα....

Στο φίλτρο έβαλες νερό βρύσης και μετά έριξες το αντιχλώριο ή το προετοίμασες με αντιχλώριο και το έβαλες μετά; Αν τυχόν έριξες νερό βρύσης στα παλιά μακαρόνια πιθανώς το χλώριο που έχει το νερό, να σκότωσε τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 μερες εχω αλλαξει το εσωτερικο με ενα fluval 106 και δεν εχω κανενα θεμα....εχω ριξει 3 δοσεις βακτηρια στην εισοδο του φιλτρου κατευθειαν και δεν εχω αλλαξει νερο παροτι επρεπε να αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια που εχεις,ποσο καιρο τα εχεις μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσες κάνα ψαράκι πρόσφατα? Η έκανες κάτι άλλο πρόσφατα στο ενυδρείο η στο φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...