Jump to content

Βοηθεια Στο Στησιμο Του Ενυδρειου.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν μου ειπατε όμως μονομάχος-νεον-πλεκο μπορουν να συνυπαρξουν σε 100σταρι???

Link to comment
Share on other sites

κανενα από τα δυο με μονομαχο?????Και ποια ειδη ταιριαζουν με μονομαχο???

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ο μονομαχος μπαινει μονος του αλλα ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του ψαριου.

Εγω ισως δοκιμαζα 3-4 θηλυκες αλλα σε καλα φυτεμενο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιες συνθήκες αλλάζουν σε 6,5 λίτρα με ουδέτερο διάκοσμο πέραν της εξάτμισης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο θα είναι πολύ καλα φυτεμενο τιποτα άλλο εκτος μονομαχινες...Συγγνωμη εάν σας κουραζω αλλα δεν νομιζω ο μονομάχος μου να κηνυγησει αλλα ψαρια γιατι είναι πολύ ησυχος και ημερος...Και εάν βαλω κανενα κοπαδακι δεν νομιζω να αρχισει να τα κυνηγαει...Βεβαια εσεις ξερετε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ποιες συνθήκες αλλάζουν σε 6,5 λίτρα με ουδέτερο διάκοσμο πέραν της εξάτμισης;

Το εξηγεις λιγο αυτό είμαι αρχαριος και δεν κατεχω από τέτοιους ορισμούς!!! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ποιες συνθήκες αλλάζουν σε 6,5 λίτρα με ουδέτερο διάκοσμο πέραν της εξάτμισης;

Φωτη,η εξατμιση σε τοσα λιγα λιτρα θα ειναι μεγαλη με αποτελεσμα το νερο να σκληρινει πολυ.

Επισης η θερμοκρασια ειναι ενα αλλο θεμα και γενικα ενα τετοιο μικρο συστημα θελει πολυ προσοχη,πραγμα που ενας αρχαριος μπορει να μην καταφερει,Ξερω οτι θα μου πεις για τα μικρα επιτοιχια ενυδρεια που ειχες και τα ειχα δει κιολας αλλα αλλο εσυ που εχεις μια χ εμπειρια και αλλο καποιος αλλος.:)

Εγω κρατουσα μονομαχο σε 15 λιτρα για 4 χρονια αλλα παλευα για να κρατησω σταθερα τα παντα και ειδικα το καλοκαιρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιες συνθήκες αλλάζουν σε 6,5 λίτρα με ουδέτερο διάκοσμο πέραν της εξάτμισης;

Αμμωνια και νιτρικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση είναι η ίδια σε όλα τα ενυδρεία και επηρεάζετε απο τη θερμοκρασία την υγρασία του χώρου και απ το αν έχουμε ρεύματα αέρος στην επιφάνεια .

Δεν έχει καμία σχέση με τα λίτρα εκτός και εάν εχουμε μικρό βάθος με πολύ μεγάλη επιφάνεια . Άλωστε οι αλλαγές νερού θα γίνονται κανονικά κάθε δύο με τρείς μήνες και δεν θα υπάρχει θέμα .

Αμωνία και νιτρικά δεν έχουν λόγο να έχουν απότομες μεταβολές αν έχουμε τη σωστή φίλτρανση .

Και απο τη στιγμή που μιλάμε για Μονομάχο , εχουμε να κάνουμε με ψάρι που δεν έχει μεγάλες καύσεις γι αυτό αρκείτε και σε μικρές ποσότητες τροφής , άρα εκλύει λιγότερα ποσά αμμωνίας - ΝΟ2 - ΝΟ3 .

Υγ. Καλό θα ήταν να γινόταν η συζήτηση σε ενα ξεχωριστό θέμα μη το χαλάμε αυτό .

Link to comment
Share on other sites

δεν μου ειπατε όμως μονομάχος-νεον-πλεκο μπορουν να συνυπαρξουν σε 100σταρι???

Όχι :)

Γιατί όχι ;

κανενα από τα δυο με μονομαχο?????Και ποια ειδη ταιριαζουν με μονομαχο???

Διαφωνώ , σε 100 λίτρα μπορεί άνετα να βάλει μεγάλη ποικιλία απο τα κοινά ψαράκια που κυκλοφορούν .

Κανονικα ο μονομαχος μπαινει μονος του αλλα ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του ψαριου.

Εγω ισως δοκιμαζα 3-4 θηλυκες αλλα σε καλα φυτεμενο ενυδρειο.

Σε 100 λίτρα ενυδρείο καλά φυτεμένο μπορεί να βάλει μέχρι 4 αρσενικά και θηλυκά και άλλα ψάρια διάφορα .

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο Σταμάτης. :)

Δε βάζω καν στη μέση τα ενυδρεία (αν μπορούν να θεωρηθούν) που είχα για μονομάχους, στα οποία δεν υπήρχε καν φίλτρο, παρά μόνο λίγα φυτά.

Δε νομίζω οτι σε τέτοια απλά συστήματα χρειάζεται εμπειρία, παρά μόνο σωστές και συνεπείς κινήσεις. Πάντα πρέπει να δοκιμάζουμε πράγματα με τη σχετική ασφάλεια για τους οργανισμούς.

Αν κολλήσουμε στα 1000 λίτρα για ένα γκάπυ δε θα θεωρείται πια χόμπι αλλά όνειρο θερινής νυχτός...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μπορω ανετα να βαλω ένα κοπαδακι νεον και ένα πλεκο μαζι με τον μονομαχο??? :) :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα νέον ειναι που φοβάμαι. Αν είναι αρκετά μικρά μπορεί να τα δει ως τροφή.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να βρω τα πιο μεγαλα αν ειναι

Link to comment
Share on other sites

Α και αν παρω νεον ποσα να παρω.Ξερω είναι χαζη ερωτηση αλλα αμα δεν ρωτησω δεν θα μαθω ποτε ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τα νέον ειναι που φοβάμαι. Αν είναι αρκετά μικρά μπορεί να τα δει ως τροφή.

Δεν κυκλοφορούν τόσο μικρά στη Ελληνική αγορά .

Link to comment
Share on other sites

Α και αν παρω νεον ποσα να παρω.Ξερω είναι χαζη ερωτηση αλλα αμα δεν ρωτησω δεν θα μαθω ποτε ;)

20

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε διαλέγεις λίγο πιο ανθεκτικά τέτρα για αρχή; Π.χ. Glowlight...

Link to comment
Share on other sites

γιατι είναι πιο ανθεκτικα τα glowlight???

Link to comment
Share on other sites

Ή κατι σε κοπαδι αλλα πιο μεγαλοσωμο.....αρλεκινους? :)http://www.aquazone.gr/forums/topic/36962-trigonostigma-heteromorpha-duncker-1904/

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

γιατι είναι πιο ανθεκτικα τα glowlight???

Ας το πάρουμε ανάποδα. Τα neon είναι αρκετά ευαίσθητα. Ειδικά στα πρώτα βήματα ενός ενυδρείου έχεις πολλές πιθανότητες να τα χάσεις.

Πολύ περισσότερες από άλλα τέτρα. Σκοπός είναι βέβαια να διατηρήσεις ένα κοπάδι που να μην είναι φουλ κινητικό. Υπάρχουν κοπαδόψαρα που αρκούνται σε μικρό μήκος ενυδρείου και άλλα που δεν τους φτάνει ούτε αεροδιάδρομος. Από προσωπική παρατήρηση, τα glowlight σε 1.50 μήκος, κινούνται στο 1 - 1,20 μέτρο όταν αισθάνονται ασφαλή αλλά και όταν φοβιθούν. Γι' αυτό στα πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

με εβαλες σε σκεψεις με τους αρλεκίνους...θα το κοιτάξω το θεμα...Γινομαι κουραστικος αλλα μονο νεον και αρλεκίνοι ταιριαζουν με μονομαχο?????Αφου είναι ευαίσθητα τα νεον λεω να τα αφήσω για αρχη και να παω σε αρλεκίνους....Και παλι ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση που μου ηρθε τωρα:Εάν βαλω αυτόν τον συνδιασμο ψαριων στο ενυδρειο πως θα τα ταιζω ετσι ώστε να μην τρωνε άλλες τροφες αλλων ψαριων πχ τα νεον να μην τρωνε την τροφη του μονομαχου????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...