Jump to content

Τα Φωτα Σασ Παρακαλω!!!


velos

Recommended Posts

Γενικα οι κυχλιδες ειναι "σκυλια" στο θεμα συνθηκες , παντος αφου εισαι νεος στης κυχλιδες εγω θα σου προτεινα ενα πιο ευκολο ειδος , labido acei οπως ειπε καποιος φιλος, η ακομα καλυτερα lombardoi που ειναι διαφορετικοι χρωματισμοι αρσενικα θυλικα, για τσεκαρε https://www.google.gr/search?q=lombardoi&client=firefox-a&hs=SHD&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=PxtQU7TuNYSK0AWR0oDQCA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1428&bih=767

Έγινε επεξεργασία - argentinos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ ομορφο ψαρι!Στα λιτρα μου σε τι πληθησμο μπορουνε να μπουνε και σε ποιο μεγεθος μπορουν να φτασουν?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διαθετετε!!!

Link to comment
Share on other sites

1 χαρεμι , 1 αρσενικο (κιτρινο) 5-6 θυλικα (μπλε με μαυρες ριγες) .Εγω τοσα θα εβαζα , γινονται περιπου στα 15 εκατοστα τελικο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

μπορουν να συνδιαστουν με αλλο ειδος σε αυτα τα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

οχι , στο εγραψα ,ειναι ΚΑΙ αυτα πολυ επιθετικα, απλα στα προτεινα γιατι ειναι 2 διαφορετικοι χρωματισμοι οποτε θα ειναι σαν να εχεις 2 ειδη μεσα .

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουνε σε

καταστηματα ή ειναι δυσκολο να βρεθουν?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να ξέρεις.....κιχλίδες με κάθετες ρίγες και ζωηρά όμορφα χρώματα = ζόρικες κιχλίδες. Σχεδόν ΚΑΝΟΝΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ μπερδεμενος!δεν ξερω τι να επιλεξω!

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις:

1. Μια ομάδα 12-14 Demasoni

2. Ενα χαρέμι Labidochromis caeruleus + ενα χαρέμι Acei yellow tail (πανέμορφα ψάρια)

3. Ενα χαρέμι Labidochromis caeruleus + ενα χαρέμι Iodotropheus

4. Ενα χαρέμι Labidochromis caeruleus + ενα χαρέμι Melanochromis cyaneorhabdos (Maingano) ......ωραίος χρωματικός συνδυασμός.

Τα λαμπιντο ειναι must όπως κατάλαβες χαχαχαα. Κοίτα, σου έδωσα απλούς συνδυασμούς με εύκολα ψαράκια τόσο στο χαρακτήρα όσο και στο να τα βρεις (απο χομπίστα ή κατάστημα) μπες στα προφίλ των κιχλίδων και βρες δικούς σου συνδυασμούς με βάση το χαρακτήρα τους, απλα να ξέρεις οτι τα πιο εντυπωσιακά ψάρια της Malawi ειναι "παλιόπαιδα" και στα δικα σου λίτρα ειναι να μπαίνουν μόνα τους. Ήθελα κι εγω να βάλω αυτα που αρέσουν και σε σένα αλλα δε με έπαιρνε και έχω μεγαλύτερο ενυδρειο απο σένα. Με το ζόρι (τσίμα τσίμα ειναι) έβαλα χαρεμακια απο τρία διαφορετικά είδη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να ξέρεις.....κιχλίδες με κάθετες ρίγες και ζωηρά όμορφα χρώματα = ζόρικες κιχλίδες. Σχεδόν ΚΑΝΟΝΑΣ.

σχεδον ολα τα malawi χχααχαχαχαχ :D

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις:

1. Μια ομάδα 12-14 Demasoni

2. Ενα χαρέμι Labidochromis caeruleus + ενα χαρέμι Acei yellow tail (πανέμορφα ψάρια)

3. Ενα χαρέμι Labidochromis caeruleus + ενα χαρέμι Iodotropheus

4. Ενα χαρέμι Labidochromis caeruleus + ενα χαρέμι Melanochromis cyaneorhabdos (Maingano) ......ωραίος χρωματικός συνδυασμός.

Τα λαμπιντο ειναι must όπως κατάλαβες χαχαχαα. Κοίτα, σου έδωσα απλούς συνδυασμούς με εύκολα ψαράκια τόσο στο χαρακτήρα όσο και στο να τα βρεις (απο χομπίστα ή κατάστημα) μπες στα προφίλ των κιχλίδων και βρες δικούς σου συνδυασμούς με βάση το χαρακτήρα τους, απλα να ξέρεις οτι τα πιο εντυπωσιακά ψάρια της Malawi ειναι "παλιόπαιδα" και στα δικα σου λίτρα ειναι να μπαίνουν μόνα τους. Ήθελα κι εγω να βάλω αυτα που αρέσουν και σε σένα αλλα δε με έπαιρνε και έχω μεγαλύτερο ενυδρειο απο σένα. Με το ζόρι (τσίμα τσίμα ειναι) έβαλα χαρεμακια απο τρία διαφορετικά είδη.

ευχαριστω για τις επιλογες!

ειμαι αναμεσα σε δυο!12-14 demasoni ή ενα χαρεμι lombardoi!

Απο την μια θα υπαρχει πληθυσμος στο ενυδρειο και κινηση και απο την αλλη μεγεθος και και κινηση!

Τι θα επιλεγατε???????

Link to comment
Share on other sites

αν επιλεξω demasoni ποσα αρσενικα ποσα θθυλικα?

Link to comment
Share on other sites

επισης υπαρχει περιπτωση αναπαραγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε χαρέμι να βάλεις και afra !

Δύσκολο στα ντεμασονι να βρεις αγόρια και κοριτσάκια διότι ξεχωρίζουν πολύ δυσκολα!

Οπότε ομάδα και ότι κάτσει!

Σίγουρα θα δεις αναπαραγωγες εφόσον πετύχει το σύστημα! (εννοώ αφού δεν σκοτωθούν)

Νομίζω με μια ντουζίνα είσαι καλά , όχι λιγότερα από 10

Link to comment
Share on other sites

Ισως επιλεξω lombardoi π ξεχωριζουν!

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση!με αυτην την ψαροσυνθεση παιζει να εχω προβλημα στα λιτρα μου??

1 αρσενικό cynotylapia afra white
Χαρέμι labido 4 ψαράκια
Χαρέμι acei yellow tail 4 ψαράκια
Ζευγάρι maingano

Link to comment
Share on other sites

Και τα 4 που ανέφερες πρέπει να είναι σε χαρεμια!

Μεταξύ τους πάντως ταιριάζουν!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβως στον αριθμο κατα ειδος που τα παρουσιασα!

Μ αρεσαν σαν εμφανηση και συμπεριφορα απλα δεν ξερω αν εχουν τυχον προβληματα συνηπαρξης!

Έγινε επεξεργασία - velos
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά για τα λίτρα σου τόσα είδη. Τα Maingano γιατι ζευγάρι και το Afra γιατι μόνο του; για να μειώσεις τον αριθμο των ψαριών σου; Ειναι λάθος κάτι τέτοιο. Βλέπω οτι θέλεις χρωμα στο ενυδρειο σου. Υπάρχει η λύση της αμερικανιάς που δε θα την πρότεινα ούτε εγω, ούτε κάποιος άλλος φαντάζομαι εδώ μέσα. Τα αμερικανάκια λοιπόν βάζουν μέσα στο ενυδρειο τους μόνο αρσενικά και σε μεγαλο αριθμό οπότε γεμίζουν χρωμα και δεν εχουν κανά σοβαρό λόγο να τσακωθουν μεταξύ τους (θυληκά - ζευγάρωμα). Απλα όμως θα έχεις ψάρια που θα κολυμπούν σα ρομποτάκια μια δεξια.....μια αριστερά.......μετα πάλι δεξια κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

γιατι αυτη ειναι η ψαροσυννθεση που πουλαει ενας φιλος!τι προτηνετε λοιπον να κρατησω απο ολα τα ψαρακια?

Επισης ποταμισια αμμος θα δημιουργησει προβλημα?μιας και την εχω αμεσα διαθεσημη!

Link to comment
Share on other sites

velos οπως βλεπεις ασχολουμαστε αρκετα ατομα στο να σε βοηθησουμε αλλα εχω την εντυπωση πως δεν δινεις βαση σε αυτα που σου λεμε...σου λεμε πως με το ζορι μπαινουν 2 χαρεμια και μετα απο 10 ποστ μας επανερχεσαι στο να βαλεις 4 διαφορετικα ειδη. Δεν μπορεις να βαλεις 4 διαφορετικα ειδη, θα βαλεις 2 το πολυ . lampido και acei απο 4 ψαρακια θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προθεση να σας κουρασω και για αυτο ρωταω για να αποφυγω ενδεχωμενα λαθη!απλα επειδη ειμαι νεος στην αφρικη θα ηθελα να

μ πειτε γιατι δεν μπορουνε να συνηπαρξουνε 3 ειδη σε αυτα τα λιτρα?λογο μελοντικου μεγεθους,λογο συμβατοοτητας του ειδους ή κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...