Jump to content

Η Συμβουλή Της Ημέρας


Recommended Posts

Θα μου άρεσε να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα που θα μπορούσαμε επιγραμματικά και για θέματα που είμαστε 1000% σίγουροι να βάζουμε κάποιες συμβουλές.

Παρακαλώ όχι θέματα που σηκώνουν αντιπαράθεση. Ελπίζω να υπάρχουν :)

Κάνω την αρχή με κάποια παραδείγματα και αν υπάρχει ενδιαφέρον το συνεχίζουμε.

  1. Ποτέ ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο
  2. Ότι πληρώνεις παίρνεις (εξοπλισμό)
  3. Τα pangasius μεγαλώνουν πολύ και θέλουν πολλά μα πολλά λίτρα.
  4. Δύο θερμοστάτες είναι καλύτερα και ποιό ασφαλή από τον ένα. Ας υπάρχει ένας τουλάχιστον για ώρα ανάγκης.
  5. Πριν φύγουμε ταξίδι ελέγχουμε τις ταΐστρες τουλάχιστον για 3 ημέρες βάζοντας καινούργιες μπαταρίες.

gift_zpsa03258e4.jpg

Επιβράβευση πρότασης

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  1. Ποτέ ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο

Ότι πληρώνεις παίρνεις (εξοπλισμό)

Τα pangasius μεγαλώνουν πολύ και θέλουν πολλά μα πολλά λίτρα.

Δύο θερμοστάτες είναι καλύτερα και ποιό ασφαλή από τον ένα. Ας υπάρχει ένας τουλάχιστον για ώρα ανάγκης.

Πριν φύγουμε ταξίδι ελέγχουμε τις ταΐστρες τουλάχιστον για 3 ημέρες βάζοντας καινούργιες μπαταρίες.

Τα υγρά test είναι περισσότερο αξιόπιστα από τα stick.

Τα πλαστικά διακοσμητικά δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό στον μικρόκοσμο του ενυδρείου μας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να διαβαζουμε πρωτα για οποιοδηποτε ζωντανο ειναι να βαλουμε στο ενυδρειο μας και αν κανει για τα λιτρα μας και με τα ψαρια που εχουμε ειδη μεσα (αμα εχουμε) Και εχουμε τις καταλληλες συνθηκες τοτε προχωραμε στην αγορα του.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ποσα watt ειναι ο θερμοστατης σου??

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.Εγω εχω ενα θερμοστατη για 80 λιτρα ειναι καλο? Εαν δεν ειναι τι συμτοματα εχει?

Νομιζω οτι το θεμα ανοιξε για αλλο σκοπο.

Αν θες ανοιξε ενα νεο θεμα στην κατηγορια του εξοπλησμο να συζητηθουν εκει οι αποριες σου.:)

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.Εγω εχω ενα θερμοστατη για 80 λιτρα ειναι καλο? Εαν δεν ειναι τι συμτοματα εχει?

Θα προτιμούσα για λόγους τάξης του νήματος για οποιαδήποτε θέμα προκύπτει περαιτέρω ανάπτυξη να γίνεται στις ανάλογες ενότητες. Βέβαια αυτό αφορά τους διαχειριστές. Εγώ απλά πρόταση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από την αγορά του πρώτου μου ενυδρείου, διαβάζω, μαθαίνω και πράττω ανάλογα. Το ενυδρείο δεν είναι μια ντουζίνα ψάρια με λίγο φαί άντε και καμιά αλλαγή νερού στην χάση και στην φέξη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δινω στα ψαρια μου οτι καλυτερο μπορω.Οσα λιτρα χρειαζονται,σωστες συνθικες νερου,σωστη διακοσμιση και σωστους συγκατοικους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δίνω στα ψάρια μου μια ποικιλία απο τροφές και όχι μονο μια και προσέχω η τροφές που τους χορηγώ, να ικανοποιούν τις διατροφικές τους ανάγκες.

Edit: πολυ ωραίο και χρήσιμο θέμα καλέ μου φίλε Πάνο!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας αρέσει. Πατάτε και κανένα like σε κάποια συμβουλή που σας άρεσε ιδιαίτερα. Ίσως βγάλουμε την καλύτερη συμβουλή του μήνα :)

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μη ταΐζετε κατευθείαν με το κουτί της τροφής. Υπάρχει ο κίνδυνος να σας αδειάσει όλη η τροφή μέσα στο ενυδρείο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην προγραμματίζετε κάποια ενυδρειακή εργασία την Κυριακή. Μπορεί κάτι να πάει στραβά και τα μαγαζιά θα είναι κλειστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγοράζετε αλγοφάγα ζωντανά αλλά βρείτε την αιτία της άλγης.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως για τους καινούριους στο χόμπι, αλλά όχι μόνο!

1. Βόλτα στο πετ σοπ

2. Βλέπω ψαράκια που μου (με :D ) αρέσουν.

3. ΔΕΝ αγοράζω τίποτα. Φεύγω με άδεια χέρια.

4. Πάω σπίτι, ανοίγω υπολογιστή, μπαίνω στο Aquazone (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... ). Ρωτάω, μαθαίνω για το ψάρι που με ενδιαφέρει.

5. Αν μου κάνει, πάω την επόμενη και το αγοράζω. Αν δε μου κάνει, πέφτω σε μελαγχολία...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

να μουλιάζεται την τροφή με νερό από το ενυδρείο. Αποφεύγεται έτσι το να δημιουργηθεί στα ψάρια νηκτική κύστη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανω τακτικα μετρησεις για να ξερω την ποιοτητα του νερου μου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω μετρησεις δεν βουταω τους γυαλινους σωληνες μεσα στο ενυδρειο.Παιρνω την ποσοτητα του νερου που χρειαζομαι για την αναλυση με πιπετα η συριγγα.Οι σωληνες μπορει να περιεχουν ιχνη απο χημικα της προηγουμενης μετρησης[ακομα και αν τους εχουμε ξεπλυνει]

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πλένω καλά τα χέρια μου με ουδέτερο σαπούνι και αφού τα έχω ξεπλύνει καλά τα βάζω στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη ημέρα καλά πάμε. Ευχαριστώ για την αποδοχή και την συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το θεμα σου ηταν super :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και ενυδρείο, είναι ένα θέμα που θα πρέπει να απασχολεί όλους τους γονείς. Σχεδόν πάντα ένα ενυδρείο περνάει τα κάμποσα κιλά οπότε θέλει πολλή καλή στερέωση γιατί με το βάρος ενός πεντάχρονου παιδιού στην προσπάθεια του να ταΐσει τα ψάρια άνετα μπορεί να βρεθεί με το ενυδρείο καπέλο. Επίσης όταν υπάρχουν παιδιά στο σπίτι καλό θα ήταν να υπάρχει καπάκι στο ενυδρείο. Κανένα ψάρι δεν ενδιαφέρεται να κάνει ζάπινκ, οπότε ρίχτε μια ματιά μέσα στο ενυδρείο αν ψάχνεται το τηλεκοντρόλ από το πρωί και δεν μπορείτε να το βρείτε. Επίσης καλώδια και λοιπά ηλεκτρικά συμπράγκαλα καλό θα ήταν να είναι σε μέρει μη προσβάσιμα από μικρά παιδιά. Τροφές κλεισμένες σε ντουλάπι πριν ακούσετε το ( μαμά κάνω μαμ) και δείτε το μωρό με την ψαροτροφή στο στόμα

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...