Jump to content

Προσαρμογή


antonium98

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου.
Μεχρι τα μεσα της αλλης εβδομαδας θα ερθουν οι αγριοι δισκοι θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω στην αρχη ωστε να πανε ολα καλα.
Ακομη και καποιο τροπο προσαρμογης οπου θα βοηθησει περισσοτερο στο να μην στρεσαριστουν πολυ οι δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν ξερει τιποτα???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να φέρεις τα νερά σου όσο ποιό κοντά γίνετε στις συνθήκες που ήταν τά ψάρια, όταν θα τα παραλάβεις θα σου πρότεινα να κάνεις την προσαρμογή με λατιχάκι που αυξομειώνετε η ροή του νερού και αυτό να γίνει έξω απο το ενυδρείο που θα τα δεχτεί και όταν θα είναι έτοιμα με μια απόχη τα βάζεις μέσα.

Τα φώτα σβηστά για την πρώτη ημέρα και τις πρώτες ημέρες όσο το δυνατόν λιγότερα περάσματα από μπροστά από το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρεισρω φιλε μου αυτα ακριβως κανω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Κανενας αλλος δεν εχει καποια συμβουλη???

Link to comment
Share on other sites

Από προσαρμογές και τα λοιπά τα ξέρεις, εγώ θα σου πω με το καλό να δεχτείς τις νέες σου ψαρούκλες και να τους δώσεις χρόνο να προσαρμοστούν ώστε να σε ανταμείψουν με τα χρώματα τους αλλά κυρίως με την συμπεριφορά τους.
Γιατί μην ξεχνάμε ότι την πρώτη ματιά την κερδίζει το χρώμα αλλά όλους εμάς που ασχολούμαστε με τους βασιλιάδες με κερδίζει η συμπεριφορά αυτών των ψαριών !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι πολλα χρονια!

οπως σου ειπαν προσπαθεις να "φτασεις" οσο πιο κοντα γινεται τις συνθηκες και πολυ καλη προσαρμογη..

Σταγονα - σταγονα να πεφτει το νερο απο το ενυδρειο στον κουβα που θα εχεις τα ψαρια.. ειναι η καλυτερη λυση και κρατησε την αρκετη ωρα την προσαρμογη..

ελεγξε την θερμοκρασια του νερου τους οταν φτασουν, αν ειναι πολυ πεσμενη.. κανε περισσοτερη ωρα την προσαρμογη..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρειστω πολυ φιλοι μου για τις συμβουλες αλλα περισσοτερο για τις ευχες.

Θα ακολουθησω ολες τις συμβουλες σας κατα γραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να τους δεχθείς! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη και προσοχη στην αρχη.ολα θα πανε καλα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρειστω πολυ.

Μακαρι

Link to comment
Share on other sites

αντε και σε καμμια 5ετια.....θα ερθεις και εσυ στα αλατια.το δρομολογιο ειναι το ιδιο για ολους....χεχε

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις εχω ειδη ενα nano reef 60 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δεν με εντυπωσιαζει τοσο

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δεν με εντυπωσιαζει τοσο

τωρα.σε 5 χρονακια?

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομιζω

Εχω τρελα με τους δισκους και συγκεκριμενα με τους heckel που θα παρω τωρα.

Αλλα ποτε δεν ξερεις θα δουμε.

Αλλα να σου πω την αληθεια το σκεφτομαι ενα 100-200 λιτρα θαλασσινο αλλα τους δισκους δεν τους αλλαζω

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομιζω

Εχω τρελα με τους δισκους και συγκεκριμενα με τους heckel που θα παρω τωρα.

Αλλα ποτε δεν ξερεις θα δουμε.

Αλλα να σου πω την αληθεια το σκεφτομαι ενα 100-200 λιτρα θαλασσινο αλλα τους δισκους δεν τους αλλαζω

Αν εχεις τρελλα με τους δισκους,Αμαζονιο γενικα και παρακολουθεις συμπεριφορες ψαριων,οπου οι δισκοι ειναι αλλη φαση,τοτε το ριφ δεν λεει τπτ.Στο λεω εκ'πειρας :D

Στην προσαρμογη επισης δεν θα ταιζα για 2-3 μερες.Παρατηρησε τους πολυ καλα τις πρωτες μερες,πολλοι καραντινιαζουν τα αγρια ψαρια πριν μπουν στο κυριως ενυδρειο.(που δεν σημαινει και απαραιτηττα θεραπεια βεβαια.)

Καλως να τα δεχτεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου

Δυνατοτητα για καραντινα δεν υπαρχει οποτε κατευθειαν στο κυριος το οποιο αυτη τη σριγμη ειναι αδιο και γινεται κατασκευη aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Στο aquascape να προσέξεις να υπάρχουν "σκιερές γωνίες" που εκεί τα ψάρια όταν καταφεύγουν θα νιώθουν... ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα το φροντησω.

Αυτο το θεωρω απο τα κυριοτερα να εχουν τα ψαρια ενα σημιο να νιωθουν ασφαλεια, να ξεκουραζονται η καιμην ενοχλουνται απο τους εξω τρελους που καθονται για ωρες και τα παρακολουθουν.

Μιας και ειμαι ψιλολατρης του bleher προσπαθω να διαβζω και οσο μπορω να ακουω τις συμβουλες του και αυτο με ρις σκιες το αναφερει. Λεει οτι τα ξυλα πρπει να κανουν τετοια σκια που εμεις να μην βλεπουμε το ψαρι πταν βρισκεται εκει αλλα αυτο να μας βλεπει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τους δωσεις και τις παραμετρους νερου που ζητανε.

Καλες οι προσαρμογες και οι σκιες αλλα το Α & Ω ειναι οι συνθηκες διαβιωσης.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα τους βαλω σε ph 6,25 γιατι τοσο το εχει και το παιδι απο οπου θα τους παρω και σιγα σιγα θα το κατεβασω.

Θελω να το φτασω στο 4 το ph.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα τους βαλω σε ph 6,25 γιατι τοσο το εχει και το παιδι απο οπου θα τους παρω και σιγα σιγα θα το κατεβασω.

Θελω να το φτασω στο 4 το ph.

Ok!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι δισκοι που ειχα δωθηκαν ολοι.

Απο εχθες προσπαθω να πετυχω ενα στησιμο με τα ξυλα που να Κανει για τα ψαρια.

Πετυχα λοιπον σημερα ενα σχετικα καλο στησιμο και λεω να το αφησω ετσι.

Εχω κανει απο εχθες 2 αλλαγες νερου με σκετο νερο απο αο.

Το βραδυ θα κανω αλλη μια αλλαγη νερου θα κανω εναν καθαρισμο τζαμια και αμμο.

Και αυριο θα μπιυν οι νεοι κατοικοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...