Jump to content

Προσαρμογή


antonium98

Recommended Posts

Πως σας φαινομαστε;;

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινομαστε;;

Όλοι τους υπέροχοι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγηση τη ενοειται με αυτο? αγωγιμοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγηση τη ενοειται με αυτο? αγωγιμοτητα?

Η αγωγιμότητα αποτελεί μία από τις χαρακτηριστικές ιδιότητες της ύλης με την οποία και προσδιορίζεται η ευκολία ή δυσκολία της διάδοσης μέσα σ΄ αυτή των διαφόρων μορφών ενέργειας.

Η αγωγιμότητα συνεπώς συνδέεται με την αντίσταση που παρουσιάζει η ύλη στη ροή ενέργειας, η οποία και εξαρτάται και από τις απώλειες που μπορεί να παρατηρηθούν λόγω μετατροπής της αρχικής σε άλλες μορφές ενέργειας μέσα στο ίδιο υλικό. Εξ αυτού του λόγου αναγκαία κρίνεται και η μελέτη της δομής και των ιδιοτήτων των υλικών. Σημαντικότερες αγωγιμότητες που χρησιμοποιούνται σήμερα στη τεχνολογία και ιδιαίτερα στον υπολογισμό κατασκευής μονώσεων είναι η ακουστική αγωγιμότητα (διάδοση του ήχου), η ηλεκτρική αγωγιμότητα (διάδοση ρεύματος) και η θερμική αγωγιμότητα (διάδοση θερμότητας).

:)

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα Είναι δυνατόν μετρώντας την αγωγιμότητα του νερού να γνωρίζουμε κατά προσέγγιση την σκληρότητα του νερού.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβες ? εγώ πάντως όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος ειναι το TDS (total disolved solids) δηλαδη σου δειχνει ποσο καθαρο νερο ειναι.... Οσο ποιο υψηλο το tds τοσο ποιο πολλα "οργανικα" (ασβεστιο, μαγνησιο κτλ) υπαρχουν στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

αγωγιμότητα διαλύματος είναι μια μαθηματική έκφραση της ικανότητας ενός υδατικού διαλύματος να άγει το ηλεκτρικό ρεύμα. Η ικανότητα αυτή εξαρτάται από την παρουσία ιόντων, το σθένος τους, την κινητικότητα τους, τη συγκέντρωση τους, τη θερμοκρασία, το ιξώδες του διαλύματος και το μέγεθος της διαφοράς δυναμικού με την οποία γίνεται η μέτρηση. Τα διαλύματα των περισσότερων ανόργανων οξέων και βάσεων και όλων των αλάτων είναι σχετικά καλοί αγωγοί του ρεύματος. Αντίθετα τα μόρια των οργανικών ενώσεων, που δεν διίστανται όταν διαλυθούν στο νερό, άγουν ελάχιστα ή καθόλου το ηλεκτρικό ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος ειναι το TDS (total disolved solids) δηλαδη σου δειχνει ποσο καθαρο νερο ειναι.... Οσο ποιο υψηλο το tds τοσο ποιο πολλα "οργανικα" (ασβεστιο, μαγνησιο κτλ) υπαρχουν στο νερο.

Δηλαδη οταν λεμε αγωγιμοτητα στο ενυδρειο ειναι αυτο που μαρκαρα?

Και πως το μετραμε, με τη οργανο?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι ενα ζευγαρι που δεν μου εχει δειξει σιγουρα οτι ειναι ζευγαρι παει πανω στο φιλτρο περναει το ενα σαν να αφηνει αυγα αλλα δεν αφηνει και περναει μετα και το αλλο και κανει την κινηση που κανει και το αρσενικο οταν γονιμοποιει τα αυγα

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι ενα ζευγαρι που δεν μου εχει δειξει σιγουρα οτι ειναι ζευγαρι παει πανω στο φιλτρο περναει το ενα σαν να αφηνει αυγα αλλα δεν αφηνει και περναει μετα και το αλλο και κανει την κινηση που κανει και το αρσενικο οταν γονιμοποιει τα αυγα

Πάντα κάνουν δοκιμές εκεί που θέλουν να γεννήσουν !!!!!! Ετοιμάσου !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν λεμε αγωγιμοτητα στο ενυδρειο ειναι αυτο που μαρκαρα?

Και πως το μετραμε, με τη οργανο?

Παιδιά άλλο πράγμα η αγωγιμότητα και άλλο το TDS.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σε έχουν ενθουσιάσει με τις συμπεριφορές τους ε;; :)

Link to comment
Share on other sites

Οι συμπεριφορες τους με εχουν μαγεψει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρειστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Άν και στα έχω πεί συγχαρητήρια και πάλι υπέροχοι οι δίσκοι σου.

Εκανες κάτι με το φωτισμό που έψαχνες;

Οι φωτό είναι με color και nature ή άλλαξες κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρειστω πολυ.

Εχω τωρα πανω μια colour και μια day

Αλλα σκεφτομαι να αφησω την day και να αλλαξω την colour με μια nature γιατι η colour βγαζει ενα τελειως αφυσικο μοβ χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Η DAY είναι λίγο δυνατή.Δοκίμασε όπως το Λές και δοκίμασε άν θέσ και μία Colour με Nature.Θα στο σκοτεινιάσει λίγο σε σχέση με τη Day και δέ θα δείχνει τόσο μώβ λόγω της Nature.Μπορεί να δείχνει πιό φυσικό έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες σημερινες.

Πως παμε...

post-53688-0-29692000-1400421415_thumb.jpg

post-53688-0-48602500-1400421479_thumb.jpg

post-53688-0-51289100-1400421506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καποιες σημερινες

post-53688-0-66750900-1400609777_thumb.jpg

post-53688-0-63021300-1400609810_thumb.jpg

post-53688-0-88800900-1400609828_thumb.jpg

post-53688-0-15949800-1400609851_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιοι

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους λίγο χρώμα. Τέλειοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...