Jump to content

Προσαρμογή


antonium98

Recommended Posts

Πως σας φαινεται το στησιμο??.

post-53688-0-60176700-1398707004_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ μπράβο !
Μία ερώτηση μόνο τα ψαράκια που θα πάρεις στην φύση σε τι ph ζουν ?
Το λέω μόνο και μόνο γιατί το 4 μου φάνηκε λίγο υπερβολικό !
Βέβαια αν εκεί ήταν και στην φύση τότε πάσο !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρειστω πολυ.

Στην φυση μπορει να βρεθουν σε σημεια του ποταμου οπου το ph μπορει να ειναι και κατω του 4

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μπορεί να βρεθούν και σε σημείο με 6,5-7 !
Δεν σου λέω ότι είναι κακό απλά αν έχουν μάθει στο 5,5-6 πιστεύω πως αυτό θα έπρεπε να τους δώσουμε !

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να εχουν μαθει αφου εχουν μεγαλωσει στον αμαζωνιο σε τετοιο ph (οι χεκελ βριακονται σε νερα πιυ δεν ξεπερνουν το 6) απλα αυτος που τα εχει τωρα τα εχει σε ph 6.5

Και τα ψαρια το παιδι αυτο τα εχει 2 μηνες Ετσι θα τους εχω και εγω στην αρχη σε ph 6.25 και μετα θα τους το κατεβασω σιγα σιγα

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Αργυρη καλο θα ητανε οι Heckel να κρατιουνται σε Ph τουλαχιστον στο 5 ή και παρακατω! Ετσι εξασφαλιζεις (οσο αυτο ειναι εφικτο) την καλυτερη διατηρηση τους...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτο πρεπει να γινεται επειδη στο νερο που ζουν δεν χρειαζεται να αναπτυσουν τοσα αντισωματα οπως οι αλλοι δισκοι επειδη σε ph κατω του 4.5 αναπτυσονται πολυ λιγοι βλαβεροι μικροοργανισμοθ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις παιδιά έχετε δίκιο .

Απλά εξέφρασα μια απορία που μπορεί να την είχαν πολλοί !

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινεται το στησιμο??.

γιατί δεν μοιράζεις τις ρίζες σε όλο το ενυδρείο να έχουν πιο πολλές κρυψώνες?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα ψαρια θα ειναι 8 και ολα κοντα στα 20cm οποτε αμα τις μοιρασω δεν θα εχουν χωρο για κολυμπι μετα

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα σηκωσα αμμωνια

Τα ψαρια αναγκαστικα ερχονται σημερα.

Ετοιμαζω νερο για δευτερη αλλαγη και βλεπουμε.

Μηλαμε για πολυ αμμωνια 5

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε και σηκωσες τοση αμμωνια;;;η πιο γρηγορη λυση να βαλεις υγιες μπολι αμμεσα και ριξε και υπερδιπλασια δοση prime να αποτοξινωσει την αμμωνια και να αποροφηθει ευκολοτερα απο το φιλτρο σου!!αν μπορεις καθυστερησε την εισαγωγη των ψαριων!!

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχεις ζωντανά μέσα?πως έγινε αυτό?ρίξε και βακτηρίδια full

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα ψαρια θα ειναι 8 και ολα κοντα στα 20cm οποτε αμα τις μοιρασω δεν θα εχουν χωρο για κολυμπι μετα

αυτο το scape ειναι φοβερο http://showcase.aquatic-gardeners.org/2012/show268.html κατι τετοιο σου ελεγα

Link to comment
Share on other sites

μονο με υγιες μπολι θα κανεις γρηγορη κξαι σωστη δουλεια!τα μπουκαλοβακτηρια κρατα τα για κανα ξεματιασμα αν χρειαστει!!!!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βακτήρια βάλε , μια χαρά δουλειά κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

μονο με υγιες μπολι θα κανεις γρηγορη κξαι σωστη δουλεια!τα μπουκαλοβακτηρια κρατα τα για κανα ξεματιασμα αν χρειαστει!!!!!

θα διαφωνήσω ,είναι ανάλογα την μαρκα

Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω στο οτι αναλογα τη μαρκα ελαφρωνουν πολυ η λιγο τη τσεπη μας και γεμιζουν αντιστοιχα τη τσεπη του καθε πετσοπα!!!

υγ/ σεβαστη παντως η γνωμη σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω στο οτι αναλογα τη μαρκα ελαφρωνουν πολυ η λιγο τη τσεπη μας και γεμιζουν αντιστοιχα τη τσεπη του καθε πετσοπα!!!

υγ/ σεβαστη παντως η γνωμη σου!

ας μην χαλάσουμε το post του φίλου μας γιαυτό το θέμα και θα συμφωνήσω μαζί σου ο καθένας με την άποψη του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν χαλαμε κανενα ποστ τη γνωμη του λεει ο καθενας και ολοι προσπαθουμε να τον βοηθησουμε,αυτο πιστευω θελουμε ολοι!μετρημενα κουκια ειναι βρισκει την αιτια που ανεβασε ξαφνικα αμμωνια και την εξαλειφει!ο πιο σιγουρος τροπος και γρηγορος ειναι κατα τη γνωμη μου(και οχι μονο) το υγιες μπολι απο καποιον συναδελφο,απλα πραγματα........

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν χαλαμε κανενα ποστ τη γνωμη του λεει ο καθενας και ολοι προσπαθουμε να τον βοηθησουμε,αυτο πιστευω θελουμε ολοι!μετρημενα κουκια ειναι βρισκει την αιτια που ανεβασε ξαφνικα αμμωνια και την εξαλειφει!ο πιο σιγουρος τροπος και γρηγορος ειναι κατα τη γνωμη μου(και οχι μονο) το υγιες μπολι απο καποιον συναδελφο,απλα πραγματα........

ε γιαυτο σου λέω επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις ας μην χαλάσουμε το post

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα αλλαγη

Η αμμωνια μειωθηκε

Εριξα nitrivec

Εριξα esclarin

Τωρα κανω προσαρμογη

Ολα τα ψαρια ειρθαν σε πολυ καλη κατασταση εκτος απο ενα που ηταν ξαπλωμενο αλλα συκωθηκε και μου φαινεται πολυ καλα

Σας βαζω μια φωτο

Τα φωτα δεν ειναι αναμενα το φλας δειχνει ετσι

post-53688-0-10738400-1398787055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο παρασκευη μιας και μεχρι και πεμπτη θα ειναι κλιστα τα φωτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...