Jump to content

Νεος Σε Θαλασσινο


Kouklogiannos

Recommended Posts

Θα κανω το 60αρι επειδη ειμαι ασχετος απο το θαλασσινο και φοβαμαι μην πανε χαμενα...απο το μικρο ελπιζω να μαθω και τωρα στο καινουριο σπιτι εφτιαξα υποδοχη στον τοιχο με διαστασεις 180x60x50 και αν γινει θαλασσινο θα ειναι πολυ πιο ομορφο απο το γλυκο!!! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα σιγουρα το 200αρι.Τα χρηματα θα τα δωσεις σιγουρα στην συνεχεια,γι'αυτο καλυτερα δωστα μια φορα για το καλυτερο που εχεις να φτιαξεις τωρα.Να επενδυσεις σε επωνυμο εξωπλισμο που θα σου φανει πιο φθηνος στη συνεχεια...Μπορει να σε τρομαξε ο Μανος,αλλα εχει δικιο καπου εκει εισαι με μεσαιας κατηγοριας εξωπλισμο.Αυτο που θελω να ξερεις ειναι πως στο Reef ενυδρειο συνεχως θα δινεις,αλλα και καθημερινα θα παιρνεις,απολαμβανοντας το δικο σου δημιουργημα να εξελισσεται.Η καθε μερα με ενα τετοιο ενυδρειο ειναι διαφορετικη...Καλη συνεχεια σε οτι και αν τελικα επιλεξεις να κανεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και παραπανω φιλε μου επειδη ειμαι καινουριος ας μη ρισκαρω στα πολλα...Ηδη ψαχνω για μεταχειρισμενο εξοπλισμο απο μελη του φορουμ και πιστευω πως μεσα στον επομενο μηνα να ξεκινησει το στησιμο αν ολα πανε καλα.

Οταν καταληξω θα σας ρωτησω μην κανω χαζες αγορες.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τα εξης:

1) Ενυδρείο 84lt Hagen αγορασμένο πριν 5 μήνες ----- 40€ συν δώρο

α) Θερμόμετρο β)1 μαγνήτη καθαρισμού τζαμιού γ) θερμοστάτης 100W δ) πυκνόμετρο siera

2) Φίλτρο Eheim 2211 -----------------------------------------20€

3) Skimmer Resun sk-300 ------------------------------------10€

4) κυκλοφορητή με μαγνήτη-------- aquael 2600 L/H___10€

5) Φωτιστικό Led Aquarium grow light 60W --------------70€

6)Ν.βράχος σε μικρά κομμάτια 3,5κλ κ Ν.αραγωνίτης 8,5κλ


Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εστησα 450 λιτρα με λιγοτερα απο 500 και ολα αγορασμενα απο τις αγγελιες του aquazone.

Υπομονη θελει και ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω εννοειται απλα αν τα ψαχνω κομματι κομματι δεν ξερω τι να ψαξω και τι χρειαζεται αναλογα τα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω μαζι σου φιλε Paris Sorono

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα σιγουρα το 200αρι.Τα χρηματα θα τα δωσεις σιγουρα στην συνεχεια,γι'αυτο καλυτερα δωστα μια φορα για το καλυτερο που εχεις να φτιαξεις τωρα.Να επενδυσεις σε επωνυμο εξωπλισμο που θα σου φανει πιο φθηνος στη συνεχεια...Μπορει να σε τρομαξε ο Μανος,αλλα εχει δικιο καπου εκει εισαι με μεσαιας κατηγοριας εξωπλισμο.Αυτο που θελω να ξερεις ειναι πως στο Reef ενυδρειο συνεχως θα δινεις,αλλα και καθημερινα θα παιρνεις,απολαμβανοντας το δικο σου δημιουργημα να εξελισσεται.Η καθε μερα με ενα τετοιο ενυδρειο ειναι διαφορετικη...Καλη συνεχεια σε οτι και αν τελικα επιλεξεις να κανεις :thumbsu:

Αυτο που σου λεει ο Σταθης ειναι μεγαλη και σογη κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε!

Με το καλό εύχομαι ότι και να αποφασήσεις!

Εγώ απλά θα σου πω ότι μετά απο χρόνια στο γλυκό ξεκινάω το πρώτο μου reef στα 350 λίτρα +120 sump...Αφού αργότερα θα πας σε μεγαλύτερο πήγαινε κατευθείαν μην έχεις διπλά έξοδα.

Το 60λτ θα σε παιδέψει πολύ καθώς οι παράμετροι του νερού αλλάζουν πολύ εύκολα απ ότι στο 200άρι.

Κάνε μια παραγγελία στο fish-street ένα skimmer Bubble Magus Curve 5 (στα λίτρα σου θα σε καλύψει για πλάκα) και 2 Jebao WP-25 με controller που είναι απο τα πιο βασικά.Με 250€ χοντρικά θα τα έχεις σπίτι σου.

Φτιάξε ή βρες ένα sump απο αγγελία.

Πάρε βράχο νεκρό με λίγο ζωντανό να μπολιάσεις αν βιάζεσαι και αραγωνίτη.

Τζίμπα και ένα φωτιστικό (μπαίνουν διάφορα αγγελία αν παρακολουθήσεις) και είσαι άρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

Σκιμμερ

Φωτιστικό

Κυκλοφοριτες

Βραχος κ αραγωνιτη

Θερμοστάτη και ανεμιστηρακια

Σαμπ η εξωτερικό φίλτρο

Αλατια και υγρα

Αντιστροφη όσμωση .

αυτά εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Γνωμη μου να κανεις το 200 αρι θαλασσινο. Ναι θα εχει παραπανω κοστος. Ομως....δεν προκειτε να το μετανιωσεις καθως οπως ξερεις και απο το γλυκο νερο οσο ποιο πολλα τα λιτρα τοσο ποιο σταθερο το συστημα. Στο θαλασσινο ειναι ακομη ποιο βασικο αυτο καθως παιζεις με άκρως ευαισθητους οργανισμους και ακριβους ταυτοχρονα σε σχεση με του γλυκου νερου.

Εκει που θα δωσεις βαρυτητα γενικα ειναι στο φωτιστικο (φανταζομαι θα βαλεις και σκληρα καποια στιγμη) , στους κυκλοφορητες και στο σκιμμερ.

Δεν χρειαζεται να βιαζεσαι. Εγω περιμενα 2 μηνες με νερο,αραγονιτη και βραχια πριν βάλω ζωντανα μεσα.

Το κοστος που λες να θα ειναι μεγαλυτερο σε καποια πραγματα σε σχεση με το 60 αρι. Βεβαια ολα παίζουν ανάλογα με την τσεπη σου. Απλα να θυμασαι οτι σαν πακετο κοστους αυτα τα 1000 ευρω που αναφερθηκαν ποιο πανω δεν θα τα δωσεις μαζεμενα. Αλλά σιγα-σιγα.

Π.χ οσμωση παρε αργοτερα. Εγω το εστρωσα το δικο μου με νερο βρυσης. Υγρα, ιχνοστοιχεια κλπ δεν χρειαζεσαι. Φωτιστικο επισης το ιδιο. Μπορει να ειναι και αλλα πραγματακια. Ομως θα πρεπει να τα εχεις στο νου σου για να παρεις καποια στιγμη. Δηλαδη φωτιστικο εννοειτε οτι θα παρεις....απλα μπορεις να παρεις μετα απο 2-3 εβδομαδες που θα στρωνει σιγα σιγα το ενυδρειο.

Θελω να πω μην αγχονεσαι να τα παρεις ολα μαζι....και τρομαζεις απο το κοστος.

200λτ reef Οτι πρεπει!! Ουτε πολυ μεγάλο αλλα ούτε πολυ μικρό. Σε 200 λίτρα κάνεις "παπάδες" :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν βιαζομαι...σιγα σιγα θα το φτιαξω..κοιταω τις αγγελιες εδω στο φορουμ αλλα τα πραγματα που δινουν τα παιδια δεν μπορω να ξερω για ποσα λιτρα ειναι..καταλαβαινεις οτι ψαχνω και μεταχειρισμενα για χαμηλοτερο κοστος

Link to comment
Share on other sites

Θα βλεπεις τι μακρα ειναι αυτο που πουλανε και θα το βαζεις στο Google. Απο εκει θα το βρεις σε καποιο κατάστημα με τα χαρακτηριστικά του. :)

Link to comment
Share on other sites

Σκιμμερ κοιταξε αυτο που υπαρχει και στις αγγελιες deltec mce300

Φωτιστικό αναλογως τα γουστα (led-T5) γυρω στα 150-200w

Κυκλοφοριτες με δυο Jembao mp10 εισαι πολυ καλα

Βραχος κ αραγωνιτη μπορεις με 5 ευρω το κιλο να βρεις και ζωντανο στις αγγελιες(προσεξε να μην εχουν απτεσιες πανω τους)

Θερμοστάτη και ανεμιστηρακια 200w ή 2x100w

Σαμπ η εξωτερικό φίλτρο αν βαλεις ζωντανο βραχο δεν ειναι απαραιτητο κανενα απο τα δυο

Αλατια και υγρα αλατι που να ειναι εμπλουτισμενο για reef ενυδρεια.Υπαρχει για ολα τα βαλαντια

Αντιστροφη όσμωση .Αν δεν βρεις μεταχειρισμενη (τριων σταδιων μια χαρα ειναι) κοιταξε εδω http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30170

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Αντί να πάρεις 2 τέτοια φωτιστικά

Δηλαδή περίπου 500 ευρώ

Μπορεί να αγοράσεις 1 καλό με αυτά τ λεφτά

Ή να πάς σε ένα μαγαζί (πχ aquamasters)

Και να σου φτιάξουν ένα πολύ καλό φωτιστικό LED

Με τα μισά σχεδόν χρήματα

Ναι είμαι πολύ καλά

Δες και στο fish street

Που έχει.πολλές καλές προσφορές

Με wave makers

Link to comment
Share on other sites

To φωτιστικο πολυ ακριβο, ψαξτο κι αλλο.......

Το δευτερο link για κοιταξε το λιγο, νομιζω ειναι μονο το διπλο κοντρολερ χωρις τις αντλιες

Η wp-25 εχει γυρω στο 50αρικο η μια!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και οι αντλιες και το controller στην τιμη και ειναι wp-10.Τα φωτιστικα τα βρηκα ελαφρως μεταχειρισμενα 250 Ευρω και τα δυο...δεν το διευκρυνησα απο την αρχη.

Απλα ακομη ψαχνω και σας ρωταω για να μην κανω καμια βιαστικη κινηση και πεταξω λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα

Πιστεύω θα συμφωνήσουν και οι άλλοι

Πως μπορείς να βρεις καλύτερα φωτιστικά

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω τοτε περισσοτερο...Ισως καταληξω σε DIY μαλλον γιατι απ οτι βλεπω συμφερει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...