Jump to content

Νεος Σε Θαλασσινο


Kouklogiannos

Recommended Posts

500€ δεν θα τα εδινα για τετοια φωτιστηκα....

Χιλιες φορες να πας ειτε σε καποιο vertex η σε diy....

Υγ: και για το vertex δεν ειμαι συγουρος για πιο μοντελο....

Link to comment
Share on other sites

500€ δεν θα τα εδινα για τετοια φωτιστηκα....

Χιλιες φορες να πας ειτε σε καποιο vertex η σε diy....

Υγ: και για το vertex δεν ειμαι συγουρος για πιο μοντελο....

Επίσης αν πάς σε DIY θα μπορείς

Να προσθέσεις περισσότερα χρώματα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Με 500€ φτιάχνεις της παναγιάς τα μάτια για φως.... Αυτά τα φωτιστικά απλά είναι ότι χειρότερο έχω δει εν λειτουργία από led. Στο λέω για να σε προφυλάξω! Ούτε κατά διάνοια μην δώσεις τόσα λεφτά γι'αυτά....! Χωρίς υπερβολές, απλά θα είναι ανύπαρκτα μπροστά σε αυτό που μπορείς να φτιάξεις με 300€.... Όσο αφορά το link με τους jebao, πρέπει να επιλέξεις από το pop up το twin package wp10 και αυτομάτως η τιμή αλλάζει και πάει στα 140$.....

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχεις δικιο για τους jebao...τα Φωτιστικα οπως ειπα και παραπανω τα βρηκα 250 Ευρω και τα 2 οχι 500...Τωρα περιμενω απαντηση απο ενα μελος του φορουμ για να δουμε τι φωτιστικο να μου φτιαξει.Οσο για τον υπολοιπο εξοπλισμο ψαχνω απο τις αγγελιες γιατι τοσο καιρο δεν εψαχνα τιποτα για λογους υγειας

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ηταν περαστικα και "ξεχασμενα" φιλε kouklogiannos :thumbsu:

Παρε το χρονο σου με τον εξοπλισμο γιατι υπαρχουν γενικοτερα μερικες πολυ καλες ευκαιριες στις αγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Mad!Απο εδω και περα κοιταω τις αγγελιες και πιστευω οτι θα βρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αρκετό χρόνο

Για να βρεις τον εξοπλισμό που χρειάζεσαι

Θα βρεις οτι θες σε πολύ καλές τιμές

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχεις δικιο για τους jebao...τα Φωτιστικα οπως ειπα και παραπανω τα βρηκα 250 Ευρω και τα 2 οχι 500...Τωρα περιμενω απαντηση απο ενα μελος του φορουμ για να δουμε τι φωτιστικο να μου φτιαξει.Οσο για τον υπολοιπο εξοπλισμο ψαχνω απο τις αγγελιες γιατι τοσο καιρο δεν εψαχνα τιποτα για λογους υγειας

Εύχομαι φίλε μου να ήταν περαστικά και να είσαι σιδερένιος! Δες το φωτιστικό μου για να καταλάβεις τι εννοώ.... Μπορείς και με 250€ να φτιάξεις πολύ δυνατό φωτιστικό με δεκάβατα ή αν θες κάτι πιο exotic ακόμα και με πενηντάβατα! Ψάξου λιγάκι.....!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω!Στο ψαξιμο ειμαι και αν εχω νεοτερα θα μιλησουμε!

Πως μπορω να δω το φωτιστικο σου?

Έγινε επεξεργασία - Kouklogiannos
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα καταρχην και συνεχισε να ψαχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω!Στο ψαξιμο ειμαι και αν εχω νεοτερα θα μιλησουμε!

Πως μπορω να δω το φωτιστικο σου?

Μπες στο προφίλ Του

Πήγαινε στα περιεχόμενα

Έπειτα πάτε τα θέματα που έχει

δημιουργήσει

Βρες το θέμα με το κύβο που είχε

Και κάποια στην μέση έχει εικόνες

με το φωτιστικό

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα και δεν βρηκα κατι...τελος παντων συνεχιζω το ψαξιμο και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε

Εγώ σου προτείνω αυτό το φωτιστικό

Με τα χίλια

Το έχω δει από κοντά

Η κατασκευή ειναι παρά πολύ καλή

και το αποτέλεσμα στο φως

και στα χρώματα των κοραλιων

Για εμένα ήταν υπέρ αρκετό

Link to comment
Share on other sites

Είναι 6 led των 10watt

Συνολικά 60 watt

Και αν θυμάμαι καλά είναι

2 Royal Blue

2 Cool White

1Actinic

1 RGB

Σίγουρα θα σου πει ο Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Παυλο ετσι ηταν το παλιο αν δεξ κανω λαθος, το καινουργιο εχει περισοτερα λεντ...

Αντε ρε Κωστη!! Δωσε μας τα "φωτα" σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν θυμαμαι καλα χρεαιζομαι 150 με 200 βατ σωστα?

Έγινε επεξεργασία - Kouklogiannos
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν θυμαμαι καλα χρεαιζομαι 150 με 200 βατ σωστα?

Φωτίζω 400 λίτρα display με 140 watt! Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο θύμησέ μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ κάτι και αν θες ακούς..... γιατί έχω φάει πολλές φορές τα μούτρα μου.... και ακόμα τα τρώω.... Καταρχήν προσπάθησε να βρεις έτοιμο ενυδρείο για θαλασσινό και μην προσπαθείς να φτιάξεις με δικά σου ενυδρεία.... για να μπορέσεις να σταθείς σε θαλασσινό τα 200 λίτρα πρέπει να είναι μόνο το σαμπ.... ξεχνάς για 2 χρόνια τα κοράλια.... και παίζεις μόνο με ψάρια.....(αν δεν θες να πετάξεις λεφτά)..... ξεχνάς αλατότητα 1021-1024..... για να αντέχουν τα ψάρια λόγω της απηρείας σου.... και να μην ψωφάνε..... πάμε για αρκετό καιρό 1019-1020 και μην σου πω και 1017..... μην φοβάσε....... μπορείς να βρείς κάποιον που πουλάει κομπλέ ενυδρειο με βραχο και τα λοιπά..... και σε καλή τιμή...και πιστεψε με δεν θέλει και τρομερά πράγματα.... για να αντέξει το σύστημα σου.... Πολλοί χομπίστες πάνε βάση αυστηρών κανονισμών..... όμως αυτό με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στοιχίζει..... Εγώ είχα μόνο το ενυδρείο στα 500 λίτρα... και είπα να το φτιάξω από την αρχή.....όταν το τελείωσα μου στοίχησε μαζί με την αρχική του αγορά ..... με μηχανήματα και σκίμερ , βράχο , αραγωνίτη κλπ γύρω στα 4000,00 .... μετά από κανένα μήνα βρήκα σε αγγελία ενυδρείο 1000 λίτρα κομπλέ στα 700,00..... αν μπορείς να με καταλάβεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα γιατι να βρω ετοιμο και οχι να φτιαξω αυτο που εχω?Με το γλυκο νερο δεν ημουν ποτε προβλεπομενος..ποτε δεν κοιταξα ph θερμοκρασιες κλπ και τα ψαρακια μου ευημερουσαν με πολλες γεννες...

Στο θαλασσινο πιστευω πως ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα και γι αυτο ψαχνομαι παραπανω.

Δεκτη η αποψη σου...Ας μας πουν και τα αλλα παιδια αν συμφωνουν μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σιμεων, δεν θελω να φανω κακος, αλλα μηπως ξεχνας τον παραγωντα χωρο-χρημα-χρονος;;

Δηλαδη εαν δεν εχει χωρο για μεγαλο ενυδρειο ή χρηματα για να φτιαξει και να συντηρησει ενα μεγαλο ενυδρειο ή δεν μπορει να περιμενη δυο χρονια για να κανει ρηφ(ρηφ θελει να κανει) καλητερα να μην το κανει καθολου;;

Να το θεσω αλλιως, το ενυδρειο στο σαλονι μου, που τρεχει 6μηνες, ειχε σαμπ 20λιτρα και ειναι 120 λιτρα, με diy led φωτιστηκο, φουλ στοκ απο κοραλλια, μηπως λεω μηπως δεν υπαρχει και το φανταζομαι τοσο καιρο;;

Σορυ εαν γινομαι εριστηκος, εχεις καει συγουρα στο παρελθον και φυσας και το γιαουρτι. Αλλα οχι και τερας ενυδρειο με δυο χρονια μονο με ψαρια, αυτο απλα δεν υπαρχει...

Και με 4000€ συγουρα εφτιαχνες ενα ρηφ τερα και διπλο απο αυτο που εχεις τωρα, αλλα αυτο εγινε γιατι ιως δεν ειχες εναν ανθρωπο να σε βοηθειση και να σε συμβουλεψη, υπαρχουν πολυ μεγαλα και θαυμαστα ενυδρεια στο AquaZone που γιναν με πολυ λιγα χρηματα απο αυτα που αναφερες....

Και παλι συγνωμη αλλα η αποψη σου ειναι ολιγον τι "οτι να 'ναι".....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεσαι κακός....την γνώμη σου λες...όπως και εγώ...Απλά πιστεύω δεν καταλάβατε τι εννοώ.... Για να γίνω αντιληπτός πρέπει να γράψω μάλλον σελίδες....... αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος για να φτιάξει ενυδρείο με σαμπ από τα ήδη υπάρχοντα δεν είναι και το πιο απλό... αφού όπως εξήγησε δεν υπάρχουν ειδικοί να του το φτιάξουν εκεί που μένει... και εγώ είχα 2 ενυδρεία αλλά για να φτιάξω σαμπ από κάτω με τεχνικό γνωστής εταιρείας που το κατείχε μου πείρε 6 μήνες...που και ήταν και κοντά μου σχετικά...... και δεν μπήκε το δευτερο σαν σαμπ...αλλάξαμε όλο το σύστημα από κάτω..... κιλοδοκούς , πάτωμα, ντουλάπι...ήρθε πόσες φορές στο σπίτι... δεν είναι μόνο μια τρύπα στον πάτο και τελειώσαμε.... είναι και οι σωλήνες και πολλά άλλα.... και δεν ειπα να δώσει τα λεφτά που έδωσα εγώ αλλά το αντίθετο...να βρεί έτοιμο για να γλυτώσει και χρόνο και κόπο.... και ο αρχάριος όπως ήμουν και εγώ και ο καθένας εδώ μέσα θα θέλει να βάλει όσα μπορεί περισσότερα χωράνε στο ενυδρείο του....με αποτέλεσμα στο τέλος να πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής του έτσι κι αλλιώς (εδώ κολλάει το μέγεθος....από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να μιλάει εκ του ασφαλούς.... και ο καθένας να θέλει να ακούσει αυτό που τον συμφέρει....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επέτρεψε μου να σου πω πως είσαι λάθος..... Ένα απλό sump με δύο χωρίσματα και μια μούφα pvc πλέον με την βοήθεια του internet μπορεί να τα κάνει οποιοσδήποτε! Σου το λέω εγώ, που πριν μερικές εβδομάδες τελείωσα το ενυδρείο μου και έφτιαξα μόνος μου τα χωρίσματα στο sump, τα υδραυλικά και τα ηλεκτρικά αλλά και πολλά άλλα! Πλέον το να σετάρει κάποιος ένα light reef είναι αρκετά πιο απλό απ'ότι παλαιότερα και με αρκετά μικρότερο κόστος απ'ότι παλαιότερα! Το δικό μου ενυδρείο 400 λίτρα dt και άλλα 150 sump μου βγήκε περίπου 1200€ μαζί με τον φωτισμό. Σημείωσε πως μεγαλώνω sps και lps και όχι ricos και μανιτάρια, για να καταλάβεις πλέον που έχει φτάσει το χόμπι!

Φίλε μου κουκλόγιαννε προχώρα κι εδώ είμαστε εμείς να σε βοηθήσουμε με σωστή καθοδήγηση αλλά και προτάσεις για το κάτι παραπάνω!

ΥΓ. Δεν έχεις να κάνεις με χαζούς φίλε simeon. Καταλάβαμε τι εννοείς χωρίς να χρειαστεί να γράψεις σελίδες.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...