Jump to content

Νεος Σε Θαλασσινο


Kouklogiannos

Recommended Posts

Δεν τα παραταω ευκολα...απλα για αρχη λεω να μην δωσω ενα σκασμο λεφτα και να το παω σιγα σιγα.Απλα να παρω τα απαρραιτητα

μια αλλαη ερωτηση...Μου ειπαν πως μπορω να βαλω λιγο νερο θαλασσας..ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, 180€ βγαινει η δοσομετρικη και η αναπληρωσει περιπου, για ενα μεγαλο συστημα δεν ειναι πολλα...

Νερο απο θαλασσα μπορεις να βαλεις, αλλα θελει αραιωση με νερο οσμωσης και μετρησεις για να δεις τι γινεται, ισως και ζεσταμα...καλο ειναι να το περασεις και απο ανθρακα για κανα 12ωρο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, 180€ βγαινει η δοσομετρικη και η αναπληρωσει περιπου, για ενα μεγαλο συστημα δεν ειναι πολλα...

Νερο απο θαλασσα μπορεις να βαλεις, αλλα θελει αραιωση με νερο οσμωσης και μετρησεις για να δεις τι γινεται, ισως και ζεσταμα...καλο ειναι να το περασεις και απο ανθρακα για κανα 12ωρο...

εχει δικιο ο Αγγελος βεβαια ζεσταμα τωρα δεν θα χρειαστει αλλα οπως και να εχει γιατι θες το 1/3?για μπολι?
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.λοιπον παιδια περιμενω να μου ερθουν και τα υπολοιπα πραγματα και οταν ειναι ωρα για το γεμισμα σιγουρα θα εχω αποριες!!

Σας ευχαριστω για ακομη μια φορα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ red sea pro

.ειναι πολύ καλό

κσι διαλύεται γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

το εχουν ολα τα pet shop?αν εχεις καποιο site δωστο μου γιατι εδω δεν εχουν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη το pro βγάζει ψηλές τιμες μπορεις να δοκιμασεις το απλό Red Sea αλλα και το tropic Marin που ειναι επισης ενα απο τα καλύτερα τις αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη το pro βγάζει ψηλές τιμες μπορεις να δοκιμασεις το απλό Red Sea αλλα και το tropic Marin που ειναι επισης ενα απο τα καλύτερα τις αγοράς.

Σορρυ , ξέχασα να το διευκρινίσω

ευχαριστώ Λυκούργο

Άρχισε με το απλό

ή της red sea είτε της tropic marin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ποσα κιλα βραχο (νεκρο-ζωντανο)χρειαζομαι για τα 200 λιτρα και ποσα κιλα αραγωνιτη?

και μια απορια ακομη...ποσα λιτρα ανα ωρα πρεπει να ειναι οι κυκλοφορητες μου?Τα λιτρα μου επι ποσο?

Έγινε επεξεργασία - Kouklogiannos
Link to comment
Share on other sites

ποσα κιλα βραχο (νεκρο-ζωντανο)χρειαζομαι για τα 200 λιτρα και ποσα κιλα αραγωνιτη?

και μια απορια ακομη...ποσα λιτρα ανα ωρα πρεπει να ειναι οι κυκλοφορητες μου?Τα λιτρα μου επι ποσο?

20 κιλά συνολικά είναι βασικός κανόνας αλλά στην θέση σου θα φόρτωνα 16-17 κιλά σύνολο..

αραγωνιτη 15-20 κιλά ανάλογα το πάχος που θες....

Τι Κοραλια λες να βάλεις στο Ενυδρειο για να σου πούμε την κυκλοφορία που θες;;

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε...ακομη δεν εχω σκεφτει τι κοραλια θα μπουν...λογικα για αρχη θα μπουν τα ευκολοτερα.

αραγωνιτη εχω 25 κιλα και νεκρο βραχο εχω ενα νησακι 5 κιλα.οποτε περιπου 12 κιλα χρειαζομαι ακομη.Το νησακι μου ειναι αυτο post-44185-0-09510500-1407099950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε...ακομη δεν εχω σκεφτει τι κοραλια θα μπουν...λογικα για αρχη θα μπουν τα ευκολοτερα.

αραγωνιτη εχω 25 κιλα και νεκρο βραχο εχω ενα νησακι 5 κιλα.οποτε περιπου 12 κιλα χρειαζομαι ακομη.Το νησακι μου ειναι αυτο attachicon.gifIMG_1256.JPG

Ωραιο στησιμο

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ανα ωρα πρεπει να ειναι οι κυκλοφορητες μου?Τα λιτρα μου επι ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα νησάκι μου φαινετε. Κυκλοφορία τωρα εξαρτάται με τι αντλιες θα παίξεις. Οι αντλιες με μεγαλο διάμετρο εξόδου στυλ vortech, jebao κτλ ειναι ιδανικές για ροη σε reef. Ενα 40χ σαν μίνιμουμ θα έπαιζα εγω. Τωρα ειναι και θεμα τι ζωντανα θα βάλεις με τι απαιτήσεις οπως φυσικα παντα σε σχεση με το aquascape για να εχεις σωστη κίνηση παντού.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα 2 sun sun 3000λιτρα και μια tunze 6025 για αρχη και αν δω οτι δεν μου κανουν τοτε θα ψαχτω για καλυτερες

θα εχω συνολο 9000 λιτρα κυκλοφορια

Έγινε επεξεργασία - Kouklogiannos
Link to comment
Share on other sites

βρηκα 2 sun sun 3000λιτρα και μια tunze 6025 για αρχη και αν δω οτι δεν μου κανουν τοτε θα ψαχτω για καλυτερες

θα εχω συνολο 9000 λιτρα κυκλοφορια

Προσοχη με τις sun sun οταν τις βαζεις στην πριζα ή σε διακοπες ρευματος πολλες φορες ξεκινανε αναποδα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα(1000%) με τον petrossol!!
Μην διανοηθεις να παρεις τις κινεζικες sunsun θα κλαις τα λεφτα σου εγω ειχα δωσει κοντα στα 50 ευρο για 2 τετοιες και τωρα τις εχω στην αποθηκη.......ουτε να τις χαρισω που λενε!
Δεν μπορεις να στηριξεις την βιολογια(ροη γυρω απο το βραχο) σου να εχεις εμπιστοσυνη σε τετοιες αντλιες,εμενα μονιμως γυριζουν αναποδα.
Επιπλεον η tunze 6025 ειναι πολυ μικρη(πορδη ας μου επιτραπει η εκφραση) για το ενυδρειο σου καλη επιλογη ειναι η TUNZE 6055,εγω εχω 2 πανω σε κοντρολλερ και το ενυδρειο μου ειναι λιγο μικροτερο(κατα 10-15 λιτρακια) απο το δικο σου και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.στις συνιστω ανεπιφυλακτα!
Αν το θεμα ειναι οικονομικο ψαξε απο αγγελιες να βρεις καμια καλη ευκαιρια,
Αυτα ηθελα να σου πω απο τη δικη μου εμπειρια,για να μην πεταξεις λεφτα.ειναι αμαρτια,οπως πολυ αδικα εχω κανει εγω στο παρελθον.
Παντως εγω οταν ακου η βλεπω sun sun βαζω τα ποδα στην πλατη και το παιζω ΓΙΟΥΣΕΙΝ ΜΠΟΛΤ

Έγινε επεξεργασία - mariosarelas
Link to comment
Share on other sites

Πωπωωωω...τα καλυτερα για τους κινεζους!!!τους θαψατε!!!εστω να παρω την 6025 για σπασιμο αλατιου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...