Jump to content

Paris Reef 450 Λιτρα.


paris soroni

Recommended Posts

Απ οτι καταλαβαινω εχει για την ροη του νερου, δηλαδη ποση ποσοτητα θα περναει, για αερα δεν εχει;;

Αν δεν κανω λαθος τετοιου τυπου σκιμμερ εχουν και τα δυο....

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβαινω εχει για την ροη του νερου, δηλαδη ποση ποσοτητα θα περναει, για αερα δεν εχει;;

Αν δεν κανω λαθος τετοιου τυπου σκιμμερ εχουν και τα δυο....

οχι δεν έχει για τον αερα
Link to comment
Share on other sites

Αερα απο που περνει; Εχει προεκταση να βαλεις ενα σωληνα αεραντλιας με ενα ρυθμιστη αερα, σαν αυτον που βαζουμε για την μεθοδο της σταγονας, να κανεις μια προσπαθεια ρυθμισεις του ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Αερα απο που περνει; Εχει προεκταση να βαλεις ενα σωληνα αεραντλιας με ενα ρυθμιστη αερα, σαν αυτον που βαζουμε για την μεθοδο της σταγονας, να κανεις μια προσπαθεια ρυθμισεις του ετσι...

έχει λάστιχο που προεξέχει και τραβάει απέξω μόνο του μπορώ να βάλω πάνω αεραντλια
Link to comment
Share on other sites

Οχι αεραντλια, ρυθμιστη αερος, με στροφυγγα και να μπορεις να τον κλεισης ή να τον ανοιξης οσο θελεις....

Link to comment
Share on other sites

Οχι αεραντλια, ρυθμιστη αερος, με στροφυγγα και να μπορεις να τον κλεισης ή να τον ανοιξης οσο θελεις....

α.οκ καταλαβα
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε παρόμοιο σκίμμερ. Και εγώ το έχω ρυθμισμένο όπως και εσύ. Πολλές φορές γίνεται και σε μένα αυτό αλλά δεν έχει διάρκεια. Βγάζει πολύ αφρό για κάποιες ώρες και μετά όλα οκ. Μπορεί απλά εκείνη την ώρα κάτι να έχει να βγάλει και απλά να το βγάζει. Το μόνο που κάνω είναι να το παρακολουθώ. Ότι άλλη ρύθμιση δοκίμασα δεν δούλεψε. Δεν ξέρω αν μειώσεις τον αφρό με ρυθμιστή αν θα έχεις την ίδια ποιότητα skimming. Τέλος πάντον δοκίμασέ το και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε παρόμοιο σκίμμερ. Και εγώ το έχω ρυθμισμένο όπως και εσύ. Πολλές φορές γίνεται και σε μένα αυτό αλλά δεν έχει διάρκεια. Βγάζει πολύ αφρό για κάποιες ώρες και μετά όλα οκ. Μπορεί απλά εκείνη την ώρα κάτι να έχει να βγάλει και απλά να το βγάζει. Το μόνο που κάνω είναι να το παρακολουθώ. Ότι άλλη ρύθμιση δοκίμασα δεν δούλεψε. Δεν ξέρω αν μειώσεις τον αφρό με ρυθμιστή αν θα έχεις την ίδια ποιότητα skimming. Τέλος πάντον δοκίμασέ το και βλέπουμε.

εχεις δίκιο Λουκά δοκίμασα αυτό που λέει ο Άγγελος αλλά δύστυχος η ποιότητα skiming δεν είναι ιδια
Link to comment
Share on other sites

Πως το δουλεψες;;παλεψε το οσο μπορεις, κατα την γνωμη μου πρεπει να του δωσεις μεγαλη ροη νερου και μετα να παιξεις με τον αερα, καπου θα την βρεις την μεση λυση...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για παράδειγμα με το που έριξα reef plus ξεκίνησε σχεδόν αμέσος να κάνει τρελό αφρό και να ρίχνει σχεδόν σκέτο νέρο στο κύπελο. Το έκλεισα για καμια ώρα για να μη μου βγάλει όλο το reef plus. Όταν το ξανα άνοιξα συνέχεισε να το κάνει για λίγη ώρα και μετά σταθεροποιήθηκε. Τώρα δουλεύει μια χαρά. Στο δικό μου επίσης έχει μία βάνα ακριβός πάνω από την αντλία που αυξομειώνει τη ροή του νερού. Εγώ την έχω τέρμα ανοικτή θεωρώντας ότι έτσι έχει βέλτιστη απόδοση. Το δικό σου έχει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για παράδειγμα με το που έριξα reef plus ξεκίνησε σχεδόν αμέσος να κάνει τρελό αφρό και να ρίχνει σχεδόν σκέτο νέρο στο κύπελο. Το έκλεισα για καμια ώρα για να μη μου βγάλει όλο το reef plus. Όταν το ξανα άνοιξα συνέχεισε να το κάνει για λίγη ώρα και μετά σταθεροποιήθηκε. Τώρα δουλεύει μια χαρά. Στο δικό μου επίσης έχει μία βάνα ακριβός πάνω από την αντλία που αυξομειώνει τη ροή του νερού. Εγώ την έχω τέρμα ανοικτή θεωρώντας ότι έτσι έχει βέλτιστη απόδοση. Το δικό σου έχει κάτι τέτοιο?

οχι δυστυχώς δεν εχει
Link to comment
Share on other sites

Μετά από σκέψη εδώ και πολύ καιρό το πήρα τελικά απόφαση σήμερα να κάνω ένα μεγάλο restart στο ενυδρείο μου. Ο λόγος που έγινε είναι ότι είχα παρά πολες αλγες στα τζάμια ,είχα υπερβολικό βράχο και δεν είχα καλή κυκλοφορία,και τέλος ανακάλυψα ότι είχα μέσα τέσσερα μαύρα καβούρια τα οποία είχαν γίνει τεράστια και δε μπορούσα να τα βγάλω.

Ξεκίνησα λοιπόν σήμερα το πρωί αδειάζοντας το νερό σε και το κράτησα όλο για να χρησημοποιησω ξανά το ίδιο για να μπορώ να βάλω και πάλι μέσα τα ζωντανά.

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ.

Άδειασμα λοιπόν του ενυδρείου.327748AD-2B62-42EC-9B73-8E04F6620EB1_zps

AE8B0C76-69FA-4C7A-A8E0-138D6BC7F18F_zps

945A4360-9770-4C79-86CC-A40A7032C70D_zpsΚαι αφού άδειας το ενυδρείο γέμισα ένα μικρό 120 λίτρα όπου έβαλα όλα τα ζωντανά

C580F6FE-7FC7-423F-88F5-964374565A81_zps

Όταν λοιπόν ήταν όλα οκ και καθαρά άρχισα να αποστειρώνω τον βράχο με ζεστό νερό και αφού τα καβούρια έγιναν καβουροσουπα δείτε τι πετάχτηκε μέσα από ένα βράχο

D53A434E-9226-48F8-8751-C843F3925AD3_zps

2D4E3244-BB77-4DF6-B34E-D0A071E00091_zps

8BA4C134-0E5B-440A-AE02-651875B9561D_zps

Αφού λοιπόν ταυτοποιήθηκαν και αυτά άρχισε το νέο στησημο

E71E9868-1140-4DEB-A5DF-74BA7022498A_zps

Και αφού ήταν όλα έτοιμα άρχισε και πάλι το γέμισμα με το ίδιο νερό

BF875FF8-0119-4A33-91F6-26F7701C3A77_zps

Τώρα είναι πια γεμάτο και έχουν μπει στην θέση τους όλα τα ζωντανά ΟΤΑ θα καθαρίσει γιατί είναι θολό το νερό τώρα θα ανεβάσω νέες φωτό που θα είναι τελειωμένο και καθαρό

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο Παρη ελπιζω να εβαλες amonostop αμπουλες και βακτηρια επισεις προσεχε τα ταισματα και βαλε μεγαλυτερη ποσοτητα ανθρακα και αντιφωσφωρου,εαν μπορουν να μεινουν εκτος τα ζωντανα καλα θα ηταν.Οσο για των φαραω (χαχαχα)που βρηκες τι να πω αυτο ειναι το μεγαλειο της θαλασσας.

Link to comment
Share on other sites

παρη δεν σε φοβαμε εχεις αποδηξει οτι παντα τα καταφερνεις και θα το κανεις ακομα καλητερω περιμενω φωτο ξεχασα να σου πω οτι κοιταζα τις φωτο απο το ενυδρειο σου και το στομα μου το εκλεισα μετα απο μιση ωρα θα γινει σιγουρα ποιο ωραιο

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Παρη

Ισως η καλητερη επιλογη

Τωρα με το λιγο που φαινεται ειναι σηγουρα πιο αερατο

με περισσοτερο χωρο για τα ψαρια

Περιμενουμε φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...