Jump to content

Ένα Απίστευτο Λάθος Που Δε Λέει Να Λυθεί


Barb

Recommended Posts

Σε 3 μηνών ενυδρείο πλήρως στρωμένο με 13 ψαράκια (6 γκάπυς-3 πλάτυ- 4 μόλυ) δεν ενημέρωσα σωστά τον άντρα μου και όταν έλειπα, ανέλαβε τη συντήρηση του ενυδρείου.Αφού λοιπόν είχε κολλήσει η ροδέλα του φίλτρου το οποίο και αποφάσισε να καθαρίσει πλήρως, έπλυνε και τη βιολογία. Όλα αυτά πριν ένα μήνα. Από τότε :
---την πρώτη εβδομάδα και μετά απο αλλαγή ( του ενός τρίτου του νερού) με αντιχλώριο και βακτήρια μέρα παρα μέρα για μια εβδομάδα δεν είχα απώλειες
--- τη δευτερη εβδομάδα μετα απο αλλαγή ( του ενός τρίτου του νερού) με αντιχλώριο και βακτήρια και ανθρακα στο φίλτρο χάνω το πρώτο γκάπυ με ολική καταστροφή πτερυγίων , μετρήσεις με αμμωνία 0.5 mg & ph 8, πίστευα με τοξική
--- τρίτη εβδομάδα αλλαγή (του μισου νερού του ενυδρείου) με αντιχλώριο με aloe και βακτήρια και Fluval Zeo Carb στο φίλτρο και χωρίς επιπλεόν άνθρακα γιατί δε χωράει το φίλτρο και χάνω 2 γκάπυς και παρατειρώ φουσκάλες στα 2 μόλυ
---αααααααα και θολούρα...
Απελπισία!...αμμωνία στο 0.5 mg
Τέλος σήμερα έχω και ειδοποίηση απο τη ΔΕΗ για προγραμματισμένες εργασίες με διακοπη ρεύματος 9 με 5 το απόγευμα.
Ελπίζω να μην εξαντλήσουν τη διάρκεια.Έχω μόνο αεραντλία με μπαταρία και έχω αφήσει και το καπάκι ανοιχτό.
Βοήθήστε με σας παρακαλώ με τη συμβουλή σας για να ρίξω την αμμωνία στο μηδεν και να σώσω τα ψαράκια μου.
Έχω μεγάλο παρτέρι με φυτά και κάποια λαθρέα σαλιγκαράκια.
Ευχαριστώ.

post-59232-0-00285000-1401803680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα βγάζεις τον άνθρακα γιατί δεν χρειάζεται, εκτός αν έριξες κανένα φάρμακο και θέλεις να το τραβήξει από το νερό. Δεν είναι κάτι που πρέπει να έχουμε μόνιμα στο φίλτρο μας, γιατί ό,τι ουσίες ρίχνεις στις τραβάει. Μετράς κάθε μέρα για αμμωνία, και αν έχεις αμμωνία κάνεις αλλαγή νερού. Έπειτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο σκεύασμα κατά της αμμωνίας, όπως το Seachem Prime, Sera Toxivec, ή κάποια άλλη μάρκα. Στη συνέχεια ψάχνεις να βρεις μπόλι, δηλαδή βιολογικό υλικό από ένα στρωμένο ενυδρείο με έτοιμα τα ωφέλιμα βακτήρια πάνω του. Γιατί αν περιμένεις να το στρώσεις με τα βακτήρια, μπορεί να πάρει ακόμα και πάνω από μήνα μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Για να βρεις μπόλι μπορείς να βάλεις μία αγγελία στην οποία θα λες ποια περιοχή σε βολεύει, μήπως τυχόν κάποιος κοντά σου έχει να σου δώσει μπόλι. Για νιτρώδη και νιτρικά μετράς; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει η Καλλιροη! Κοβεις ταισμα, κανεις αλλαγες νερου και βρισκεις μπολι. Μεχρι να βρεις συμπληρωνεις βακτηρια! Καλο κουραγιο και καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και καλώς σας βρήκα...ο μήνας περίπου έχει φτάσει από τότε που έγινε η ζημιά...να περιμένω ή να ψάξω τελικά για μπόλι?

Επιπλέον όταν λέτε "κόβω το τάϊσμα", τι εννοείτε, για πόσο ? Φάρμακο δεν έχω ρίξει μονάχα όπως ανέφερα έβαλα Fluval Zeo Carb στο φίλτρο.

Το γνωρίζεται το προϊόν? Θα έχω αποτέλεσμα και πότε? Επίσης πόσες αλλαγές προτείνετε? Κάνω 1 την εβδομάδα στο 1/3 εκτός της τελευταίας που ήταν στο μισό.

Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά πραγματικά θέλω να τα καταφέρω να το συνεφέρω το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χρησιμοποιώ Seachem Stability & για water conditioner το DM1 (class A conditioner-formula by Doct. Kaufmann-HAQUOSS)

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα επίσης και καλώς ήρθες! :)

Εφόσον έχεις πρόβλημα με αμμωνία, καλύτερα βρες μπόλι. Βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο σου; Αν δεν έχεις, ό,τι και αν κάνεις δεν γίνεται σωστά γιατί τα ωφέλιμα βακτήρια δεν έχουν που να μείνουν, το βιολογικό υλικό είναι το "σπίτι" τους. Αλλαγές νερού κάνεις κάθε μέρα μέχρι να πέσει στο μηδέν η αμμωνία. Τις εβδομαδιαίες τις κάνουμε σε ένα στρωμένο ενυδρείο ή σε ένα ενυδρείο που δεν έχει αμμωνία ή νιτρώδη. Η αλλαγή που κάνουμε είναι 30%, όχι παραπάνω. Το προϊόν που αναφέρεις δεν το γνωρίζω, τί κάνει; Το τάισμα το κόβεις τελείως, για να μην επιβαρύνεται το ενυδρείο σου κι άλλο με αμμωνία. Τα ψάρια αντέχουν και μία εβδομάδα χωρίς φαγητό. Νιτρώδη και νιτρικά έχεις μετρήσει;

Link to comment
Share on other sites

οπως στα ειπε η Καλλιροη!

δεν ταιζεις μεχρι να βρεις μπολι..

αλλαγες 30-40% (τουχαλιστον) καθε μερα!!

Αθηνα εισαι, βγαλε μια αγγελια για μπολι , ολο και καποιος θα βρεθει κοντα σου..

Στα λιτρα σου δεν μπορεις να εχεις και τα 3 ειδη απο ζωοτοκα ομως.. 2 ειδη βαρια διαλλεξε να κρατησεις ,απο 1 χαρεμι (1 αρσενικο με 3 θυληκα) το καθε ειδος

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Βιολογία έχω την πλημμένη (βλέπε το αρχικό μου post)...εδώ και ένα μήνα...το ενυδρείο ήταν στρωμένο με άψογες μετρήσεις για 3 μήνες πριν γίνει η ζημιά.

Είναι σωστό αντιχλώριο και βακτήρια και αλατάκι καθε μέρα? Τα φυτά μου δε θα επηρεαστούν? Έχει περάσει 1 μήνας ξαναλέω από τη ζημία, δεν έγινε χθες.

Ο κύκλος του αζώτου στο μήνα θα λειτουργήσει όπως ανεφέρατε? Επιπλέον που μπαίνουν οι αγγελίες για μπόλι?

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι για μπολι!

Αλατι γιατι ριχνεις;

Αυτη τη στιγμη μας ενδιαφερουν πιο πολυ τα ψαρια παρα τα φυτα.

Αντιχλωριο και βακτηρια δεν εχον κανενα προβλημα! Ισα ισα το αντιχλωριο δεσμευει το χλωριο που σκοτωνει τα βακτηρια!

Δοκιμασε το prime της seachem το οποιο ειναι οικονομικο και δεσμευει την αμμωνια. Το αυτο και το toxivec της sera. Aπλα ριξε διπλη δοση!

Ο ζεολιθος που εχεις βαλει και αυτος δεσμεευει αμμωνια αν δεν απατομαι!

Παντως το μπολι στην περιπτωση σου ειναι επιβεβλημενο!

Link to comment
Share on other sites

Βιολογία έχω την πλημμένη (βλέπε το αρχικό μου post)...εδώ και ένα μήνα...το ενυδρείο ήταν στρωμένο με άψογες μετρήσεις για 3 μήνες πριν γίνει η ζημιά.

Είναι σωστό αντιχλώριο και βακτήρια και αλατάκι καθε μέρα? Τα φυτά μου δε θα επηρεαστούν? Έχει περάσει 1 μήνας ξαναλέω από τη ζημία, δεν έγινε χθες.

Ο κύκλος του αζώτου στο μήνα θα λειτουργήσει όπως ανεφέρατε? Επιπλέον που μπαίνουν οι αγγελίες για μπόλι?

Όταν λες "βιολογία έχω την πλυμένη" εννοείς σφουγγάρια ή "μακαρόνια"; (μπορεί επίσης να είναι μπαλάκια). Προσοχή με το αλάτι, εγώ δεν θα έβαζα χωρίς λόγο. Επίσης προσοχή πρώτα να μπαίνει το αντιχλώριο και μετά από μία ώρα βάζουμε το νερό και προσθέτουμε τα βακτήρια. Τα φυτά δεν παθαίνουν τίποτα από την διαδικασία του στρωσίματος, μην ανησυχείς, εκτός αν ελλείψει νιτρικών δεις κανένα να μαδάει. Εκτός από αμμωνία, έχεις μετρήσει νιτρώδη και νιτρικά; Είναι απαραίτητα για να δεις ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

To λάθος έγινε στο να πλυθεί το μακαρόνι. Με το μπόλι αν επιλέξω να γίνει, τι πρέπει να προσέξω? Μπορεί να έχω εκπλήξεις?

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον έχω καταλάβει οτι η αμμωνία έχει πάψει να είναι τοξική και ότι απλά δε μηδενίζει...αύριο θα παραθέσω μετρήσεις για νιτρώδη και νιτρικά...μια διευκρίνιση μονάχα πρίν την αλλαγή είναι πιο αξιόπιστες οι μετρήσεις και αν όχι πόση ώρα μετά την αλλαγή πρέπει να γίνουν (η προηγούμενη αλλαγή ήταν τη Δευτέρα). Οι φουσκάλες στα μάτια των 2 μόλυ υποχώρησαν και η θολούρα της προηγούμενης εβδομάδας στο νέρο του ενυδρείου δεν υφίσταται πια.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια δεν ειναι τοξικη οταν εχεις μαλακο νερο και αυτο για τιμες αμμωνιας μικρες.Αν βαζεις νερο βρυσης πρεπει να εχεις αμμωνια 0.

Η αμμωνια μηδενιζεται απλα στην περιπτωση σου χαλασες ολη την βιολογια που ειχες επειδη πλυθικαν τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης και γι αυτο πρεπει να βρεις μπολι.

Επεισης τα ψαρια σου ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου,κανονικα θα επρεπε να εχεις ενα χαρεμι μονο απο ενα ειδος στο ενυδρειο σου.

Αλατι αν εχεις φυτα να μην ριχνεις,καποια φυτα δεν το ανεχονται.

Οι μετρησεις σου δειχνουν το καθε ποτε θα κανεις αλλαγη νερου,το 30% καθε εβδομαδα ειναι ενας εμπειρικος κανονας,αν εχεις χαμηλα νιτρικα και το ενυδρειο σου ειναι σταθεροποιημενο μπορεις να κανεις αλλαγη και καθε 10 μερες.Την επομενη μερα της αλλαγης ξαναμετρας να δεις ποσο επεσες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτού γίνει η ζημιά (1 μήνα πριν) οι τιμές ήταν :

ph:~8

Αμμωνία (ΝΗ3): 0 mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2): < 0.3mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 0~5mg/l

την προηγούμενη εβδομάδα (2 εβδομάδες μετα τη ζημιά δηλαδή) :

ph:~8

Αμμωνία (ΝΗ3): 0,5 mg/l

Νιτρικά (ΝΟ3): 10~20mg/l εξού και η θολούρα

Νιτρώδη (ΝΟ2): χάλια επίσης δε θυμάμαι εξού και οι θάνατοι

ήταν τότε που έβαζα μέρα παρά μέρα βακτήρια και κάθε 5 μέρες αλλαγή

Το όλο θέμα με έχει στεναχωρήσει πολύ και λίγο χθες και σήμερα που το νερό φαίνεται καθαρό, έχω χαρεί λίγο. Δε θέλω να συλλέξω άλλα νεκρά ψαράκια. Άλλαξα και προιόντα (Conditioner&Βακτήρια)

Νομίζω ότι τα προϊοντα παίζουν σημαντικό ρόλο. Κάποια είναι πολύ υποδεέστερα από κάποια άλλα. Το Fluval Zeo Carb στο φίλτρο φαίνεται να κάνει δουλίτσα, υποθέτω.

αύριο νέες μετρήσεις...

Έγινε επεξεργασία - Barb
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και πριν τη ζημια βλεπω οτι ειχες και νο2..πραγμα που δεν πρεπει,θα επρεπε να εχεις νο2 0.

Οπως σου ειπα εχεις πολλα ψαρια σ αυτα τα λιτρα και θα εχεις παντα προβληματα αν δεν δωσεις μερικα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη rastafarian αλλά θα διαφωνήσω με το τελευταίο σου post. 13 ψαράκια μικρά για 63 λιτρα, δε τα βρήσκω πολλά, αλλά ανεκτά. Μόνο τα μόλυ το πολύ να φτάσουν τα 6 εκ. Τα υπόλοιπα φτάνουν τα 3~4 εκ.Μένει αρκετός χώρος για όλους και συμβιώνουν αρμονικά και αναπαράγωνται κανονικά.Διάβασα πολύ πριν ξεκινήσω το χόμπυ σχετικά και από ξένα posts και ακόμα διαβάζω.

Αλλά ας επικεντρωθούμε στο λάθος που έγινε (οχι από εμένα) και σας παρακαλώ αν γνωρίζετε βοηθήστε με σχετικά με λύσεις για το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη rastafarian αλλά θα διαφωνήσω με το τελευταίο σου post. 13 ψαράκια μικρά για 63 λιτρα, δε τα βρήσκω πολλά, αλλά ανεκτά. Μόνο τα μόλυ το πολύ να φτάσουν τα 6 εκ. Τα υπόλοιπα φτάνουν τα 3~4 εκ.Μένει αρκετός χώρος για όλους και συμβιώνουν αρμονικά και αναπαράγωνται κανονικά.Διάβασα πολύ πριν ξεκινήσω το χόμπυ σχετικά και από ξένα posts και ακόμα διαβάζω.

Αλλά ας επικεντρωθούμε στο λάθος που έγινε (οχι από εμένα) και σας παρακαλώ αν γνωρίζετε βοηθήστε με σχετικά με λύσεις για το συγκεκριμέν

Αγαπητη Barb τα παιδια προσπαθουν να σε βοηθησουν ,και εσυ αναφερεις τα ξενα φορουμ,δεν νομιζεις οτι ειναι λιγο ακομψο?

Πολυ σωστα στα ειπαν. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Barb τα παιδια προσπαθουν να σε βοηθησουν ,και εσυ αναφερεις τα ξενα φορουμ,δεν νομιζεις οτι ειναι λιγο ακομψο?

Πολυ σωστα στα ειπαν. :)

που αναφέρει για ξένα φορουμ...μπορεί να εννοεί θέματα παρόμοια... :)

@barb

τι φιλτρο έχεις;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

??? απαγορεύεται το διάβασμα??? σε ξένα post διαφόρων blogs αγγλικών γαλλικών??? δεν το ήξερα κατα την είσοδο, δεν αναφέρεται κάπου??? !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

...ή μήπως να έλεγα μερικά ψέματα ??? σε forum συζητήσεων και ανταλλαγής εμπειρίας και προβλημάτων δε μπήκα???

ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο μου είναι FLUVAL U2

στα φίλτρα σας κολλάνε οι ροδέλες λόγω ακαθαρσιών?

Έγινε επεξεργασία - Barb
Link to comment
Share on other sites

Πεσμας αγαπητη μας φιλη τι σου ειπαν τα γαλλικα και τα αγγλικα φορουμ,για τηνπεριπτωση σου?Για να μαθουμε και εμεις.Γιατι εδω μεσα μαλλον αχρηστοι ειμαστε .

Με αυτα που ξερω εγω,ειναι οτι η οποια βιολογια ειχες, σου εχει εξαφανιστει,και γιαυτο θελεις μπολι.Αλλα και οι παλιες μετρησεις σου δειχνουν ενα αστρωτο ενυδρειο.

Οποτε σου συνιστω να αδειασεις τα 13 ψαρακια,να κρατησεις ενα χαρεμι απο γκαπακια,και ολα θα ειναι ομορφα και σωστα.Αν θελεις μα κους,αν οχι,δικοσου ειναι το κανεις οτι θελεις.

Ολοι απο τα λαθη μας μαθαμε.

Καλη συνεχεια να εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εικόνα.To υγρο τεστ NO2 TETRA όταν είναι κίτρινο γράφει <0.3 mg/l το οποίο και σας ανέφερα...έτσι για να αποσαφινιστεί το στρωμένο μου αρχικά ενυδρείο. Το συγκεκριμένο τεστ στο μηδεν ακριβώς δε δίνει χρώμα, τι να κάνουμε...τα συμπεράσματα δικά σας.

Τότε όλα καλά...τώρα πως θα σώσω τα ψαράκια μου, τα οποία και φυσικά δε θα δώσω.

post-59232-0-47265100-1401891324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπαμε τι θα κανεις. Βρισκεις μπολι. Μεχρι να βρεις μπολι κανεις αλλαγες με προετοιμασμενο νερο, δηλαδη αποχλωριομενο και σταματας το ταισμα!

Αν βαλεις και διπλη δοση prime ισως να δεσμευσεις λιγο την αμμωνια!

Τα νιτρωδη ειναι ετσι οπως τα λεει παιδια. Μικροτερο του 0,03! Δηλαδη μηδενικα!

Παντως κι εγω θα συμφωνησω με τα παιδια πως 13 ψαρια ειναι πολλα! Σε λιγο καιρο τι θα κανεις μολις γεμισεις απο γεννες, δεν θα δωσεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...