Jump to content

Ένα Απίστευτο Λάθος Που Δε Λέει Να Λυθεί


Barb

Recommended Posts

Οταν θα γεμισει το ενυδρειο σου μωρα θα δεις τι ωραια που θα ειναι!

Και το ελεος κοφτο γιατι ειρωνιες εδω δεν θελουμε!

Ο συντονιστής!

Link to comment
Share on other sites

βρε συ, :thumbsu: να σε βοηθησουν ηθελαν και βρηκαν το μπελα τουσ,ηρεμησε λιγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχισεις σ αυτον τον τονο,με ειρωνια και με επιθεση θα κλειδωσω το θεμα σου και ειναι κριμα!

Link to comment
Share on other sites

μην τρελαινεστε ρε μαγκες και μαγκισες...

Βλεπω στο τελος να τα βαζετε με μενα που πηγα να βοηθησω :peace2:

Κωστα και Δημητρη , πειτε μου αν εχω καπου λαθος σε αυτα που ειπα... (ξεχαστε το θεμα αρχαριος)

Barb , δεν ειναι σωστη η σκεψη σου ας μεινουν στην τυχη τους... δεν ειναι ετσι.. ειναι σωστο να τρωγονται συνεχεια τα ψαρακια? γεννες θα εχεις συνεχεια, δεν ειναι κριμα να τρωγονται τοσα μικρα και να μην τα βοηθας?

απο την στιγμη που αποφασισες να εχεις ζωοτοκα , πρεπει και τα εχεις σωστα, οπως και τα μικρα τους..

υπαρχουν αλλα ψαρια που δεν γεννανε ετσι, γιατι επελεξες αυτα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε συ, :thumbsu: να σε βοηθησουν ηθελαν και βρηκαν το μπελα τουσ,ηρεμησε λιγο.

Κάποιοι ναι , καποιοι οχι

"Σόφια" να μίλας όταν ξέρεις και για όσα ξέρεις για να βοήθας, αφήνοντας την ελευθερία στον χομπίστα να επιλέξει.

Οχι όταν έχεις μάθει ένα εγχειρίδιο απο έξω και το χρησιμοποιείς ως ευαγγέλιο.

Η ζωή και η φύση είναι πιο ευέλικτες και γεμάτες εκπλήξεις λάθη και χαρές...για να τα απολαμβανουμε και να μαθαινουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εχει τον ενθουσιασμο και δεν τα κανει , θα τα βρει αναποδα..

εγω προτεινω (απ 'οσα ξερω τελος παντων..) τις πιθανες λυσεις, ετσι ο καθενας μπορει να κρινει αν μπορει να το καταφερει ή οχι.

ή ενα χαρεμι και τα μικρα μεγαλωνουν ανετα, κραταμε και καποιο πολυχρωμο κλπ που μας αρεσε απο καποια γεννα.

ή 2 χαρεμια (1 ή 2 ειδη )και τα μικρα θα φευγουν πριν το 2 μηνο (της ηλικιας τους).

ο καθενας μπορει να κρινει για τον εαυτο του και να πραξει αναλογως.

Στην προκειμενη περιπτωση, εγω ειπα την γνωμη μου για την φιλη μας...

τα ψαρια ειναι οντως πολλα, δεν θα δει γοννο (πραγμα πολυ κακο για μενα στα ζωοτοκα) και θα παιζει σε τεντομενο σκοινι.

ο καθενας κρινει πως θα πραξει για το ενυδρειο του. ;)

Μια χαρά τα λες εσύ. Το θέμα είναι οι προθέσεις του καθενός. Τι θα κάνει στο μέλλον , όταν παροουσιαστούν οι καταστάσεις που αναφέρουμε ; (οι οποίες 100% θα παρουσιαστούν )

Όταν γράφουμε σε ένα χώρο ανταλλαγής απόψεων , πρέπει να είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε και την ανάλογη "κριτική". ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην τρελαινεστε ρε μαγκες και μαγκισες...

Βλεπω στο τελος να τα βαζετε με μενα που πηγα να βοηθησω :peace2:

Κωστα και Δημητρη , πειτε μου αν εχω καπου λαθος σε αυτα που ειπα... (ξεχαστε το θεμα αρχαριος)

Barb , δεν ειναι σωστη η σκεψη σου ας μεινουν στην τυχη τους... δεν ειναι ετσι.. ειναι σωστο να τρωγονται συνεχεια τα ψαρακια? γεννες θα εχεις συνεχεια, δεν ειναι κριμα να τρωγονται τοσα μικρα και να μην τα βοηθας?

απο την στιγμη που αποφασισες να εχεις ζωοτοκα , πρεπει και τα εχεις σωστα, οπως και τα μικρα τους..

υπαρχουν αλλα ψαρια που δεν γεννανε ετσι, γιατι επελεξες αυτα?

καλέ μου, στη φύση τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

μην τρελαινεστε ρε μαγκες και μαγκισες...

Βλεπω στο τελος να τα βαζετε με μενα που πηγα να βοηθησω :peace2:

Κωστα και Δημητρη , πειτε μου αν εχω καπου λαθος σε αυτα που ειπα... (ξεχαστε το θεμα αρχαριος)

Barb , δεν ειναι σωστη η σκεψη σου ας μεινουν στην τυχη τους... δεν ειναι ετσι.. ειναι σωστο να τρωγονται συνεχεια τα ψαρακια? γεννες θα εχεις συνεχεια, δεν ειναι κριμα να τρωγονται τοσα μικρα και να μην τα βοηθας?

απο την στιγμη που αποφασισες να εχεις ζωοτοκα , πρεπει και τα εχεις σωστα, οπως και τα μικρα τους..

υπαρχουν αλλα ψαρια που δεν γεννανε ετσι, γιατι επελεξες αυτα?

Θεωρω οτι το θεμα αρχαριος η εμπειρος παιζει σημαντικο ρολο στα ψαρια που θα διαλεξουμε.Πχ δεν θα προτεινεις σε εναν αρχαριο ενα ψαρι δυσκολο,θα του προτεινεις ενα ευκολο για να ξεκινησει.Το ιδιο συμβαινει και εδω και στο ειπε και απο μονη της το μελος οτι δεν την νοιαζει,θα τα αφησει στην τυχη τους και οσα ζησουν...το παρακατω το ξερεις,ξερεις τι θα γινει,δεν χρειαζεται να στο πω.:)

Link to comment
Share on other sites

καλέ μου, στη φύση τι συμβαίνει?

Μην συγκρίνεις την φύση με την προσομοίωση που έχουμε στα σπίτια μας. ;)

Έχεις δει τον βιότοπο των ψαριών που επέλεξες να διατηρήσεις ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλέ μου, στη φύση τι συμβαίνει?

Η φυση δεν ειναι μεσα σε 5 τζαμια και σε 60 λιτρα νερο!Μη τα μπερδευεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω (απ 'οσα ξερω τελος παντων..) τις πιθανες λυσεις, ετσι ο καθενας μπορει να κρινει αν μπορει να το καταφερει ή οχι.

ή ενα χαρεμι και τα μικρα μεγαλωνουν ανετα, κραταμε και καποιο πολυχρωμο κλπ που μας αρεσε απο καποια γεννα.

ή 2 χαρεμια (1 ή 2 ειδη )και τα μικρα θα φευγουν πριν το 2 μηνο (της ηλικιας τους).

ο καθενας μπορει να κρινει για τον εαυτο του και να πραξει αναλογως.

συμφωνω..

σε ολο αυτο μπορεις να μου πεις αν εχω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

καλέ μου, στη φύση τι συμβαίνει?

επέλεξα αυτά για να μάθει η μικρή μου να συντήρει κατοικίδια, να θαυμάσει την έναρξη της ζωής, όμοιας των θυλαστικών, και στο κατω κατω αφου διαβάσαμε αρκετα...επιλέξαμε μαζί πως θα στησουμε το ενυδρείο μας...ο μπαμπάς έκανε μια ζημια (ο αδιαβαστος) και προσπαθουμε και οι δυο να το ξαναστρωσουμε. Έχει στεναχωρηθεί η μικρή με το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω..

σε ολο αυτο μπορεις να μου πεις αν εχω λαθος?

Δεν εχεις λαθος αλλα οταν μιλας σε καποιον πιο εμπειρο,σε αρχαριο οπως ειδες και μονος σου,δεν πιανουν αυτα..

επέλεξα αυτά για να μάθει η μικρή μου να συντήρει κατοικίδια, να θαυμάσει την έναρξη της ζωής, όμοιας των θυλαστικών, και στο κατω κατω αφου διαβάσαμε αρκετα...επιλέξαμε μαζί πως θα στησουμε το ενυδρείο μας...ο μπαμπάς έκανε μια ζημια (ο αδιαβαστος) και προσπαθουμε και οι δυο να το ξαναστρωσουμε. Έχει στεναχωρηθεί η μικρή με το λάθος.

Δυστυχος οταν εχεις πολλα ψαρια σε λιγα λιτρα παντα θα εχεις προβληματα και ειδικα με ψαρια που γεννουν σαν κουνελια ειτε το θες ειτε οχι..Μαλλον δεν διαβασατε αρκετα γιατι αν ειχατε διαβασει θα βλεπατε οτι τα ψαρια αυτα ειναι πολλα για τα λιτρα που εχετε!

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις την φύση με την προσομοίωση που έχουμε στα σπίτια μας. ;)

Έχεις δει τον βιότοπο των ψαριών που επέλεξες να διατηρήσεις ;

και η προσομοίωση λεέι να γεννανε και να ψάχνουμε να τα δινουμε δεξια και αριστερά?

Link to comment
Share on other sites

και η προσομοίωση λεέι να γεννανε και να ψάχνουμε να τα δινουμε δεξια και αριστερά?

Η προσομοίωση λέει , ακολουθούμε την εμπειρική και επιστημονική γνώση που έχει μαζευτεί.

Ξεκινάμε με ένα χαρέμι και δίνουμε τις γέννες για να ανανεώνονται και τα αίματα.

Δεξιά και αριστερά δεν είναι καλό να τα δίνεις. Πρέπει να έχεις μια ιδέα που θα πάνε. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η επανάληψη του Συντονιστή είναι απιστευτη!

Αλλό το θέμα! Πάλι τα ίδια, να μας πείσει ότι το έμαθε το ευαγγέλιο. Πως θα διορθώσουμε το λάθος του "μπαμπα"?

"Όχι, είναι πολλά τα ψάρια" αυτός...και ας είπαν οι σοβαροι και οι γνώστες οτι δεν είναι πολλά!

Ελεος.

Link to comment
Share on other sites

καλέ μου, στη φύση τι συμβαίνει?

η φυση ειναι χιλιομετρα ... οχι 60cm.

πολλα τρωγονται ,απειρα επιβιωνουν....

εσυ δεν τους δινεις την ευκαιρια...

κι αν τυχει και επιβιωσουν κανα δυο... τι θα γινει θα τα κρατησεις κι αυτα? θα κλαταρει το συστημα σου..

γι αυτο σου προτεινα αν επιλεξεις δυο.. φυσικα εισαι ελευθερη να κανεις οτι θελεις.. εμεις γνωμες λεμε, εσυ αποφασιζεις..

θα σου ελεγα να το σκεφτεις καλα και να δωσεις βαση στο παρακατω..

επελεξε συμφωνα με αυτα που μπορεις ,ωστε να εισαι κι εσυ χαρουμενη ,αλλα και τα ψαρακια σου..

καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις.. μην ξεχνας τις αλλαγες και τις μετρησεις μεχρι να βαλεις μπολι (οσο πιο συντομα, τοσο καλυτερα)

εγω προτεινω (απ 'οσα ξερω τελος παντων..) τις πιθανες λυσεις, ετσι ο καθενας μπορει να κρινει αν μπορει να το καταφερει ή οχι.

ή ενα χαρεμι και τα μικρα μεγαλωνουν ανετα, κραταμε και καποιο πολυχρωμο κλπ που μας αρεσε απο καποια γεννα.

ή 2 χαρεμια (1 ή 2 ειδη )και τα μικρα θα φευγουν πριν το 2 μηνο (της ηλικιας τους).

ο καθενας μπορει να κρινει για τον εαυτο του και να πραξει αναλογως.

Στην προκειμενη περιπτωση, εγω ειπα την γνωμη μου για την φιλη μας...

τα ψαρια ειναι οντως πολλα, δεν θα δει γοννο (πραγμα πολυ κακο για μενα στα ζωοτοκα) και θα παιζει σε τεντομενο σκοινι.

ο καθενας κρινει πως θα πραξει για το ενυδρειο του. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η επανάληψη του Συντονιστή είναι απιστευτη!

Αλλό το θέμα! Πάλι τα ίδια, να μας πείσει ότι το έμαθε το ευαγγέλιο. Πως θα διορθώσουμε το λάθος του "μπαμπα"?

"Όχι, είναι πολλά τα ψάρια" αυτός...και ας είπαν οι σοβαροι και οι γνώστες οτι δεν είναι πολλά!

Ελεος.

Ο τρόπος που χειρίζεσαι τον λόγο είναι ειρωνικός. :)

Θα σε παρακαλέσω και εγώ από την πλευρά μου να μην το συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η προσομοίωση λέει , ακολουθούμε την εμπειρική και επιστημονική γνώση που έχει μαζευτεί.

Ξεκινάμε με ένα χαρέμι και δίνουμε τις γέννες για να ανανεώνονται και τα αίματα.

Δεξιά και αριστερά δεν είναι καλό να τα δίνεις. Πρέπει να έχεις μια ιδέα που θα πάνε. ;)

δε θέλω να το κάνω...από τη φύση τους τρώνε τα μικρά τους...γιατί να κάνουμε κάτι "Παραφύση"? Όποιο τα κατφέρει, καλώς να τα καταφέρει. Ρωτήστε και κανένα ιχθυολόγο.Αυτός που έχει την επιστημονική γνώση θα σας πει. Δε θέλω να κάνω εκτροφείο.

Link to comment
Share on other sites

Η επανάληψη του Συντονιστή είναι απιστευτη!

Αλλό το θέμα! Πάλι τα ίδια, να μας πείσει ότι το έμαθε το ευαγγέλιο. Πως θα διορθώσουμε το λάθος του "μπαμπα"?

"Όχι, είναι πολλά τα ψάρια" αυτός...και ας είπαν οι σοβαροι και οι γνώστες οτι δεν είναι πολλά!

Ελεος.

Σε παρακαλεσα να χαλαρωσεις 5 φορες και δεν το εκανες.

Σου ειπα να μην ειρωνευεσαι και παλι δεν το εκανες.

Σου ειπα να μην εχεις επιθετηκο τονο και παλι δεν το εκανες.

Με λιγα λογια με γραφεις..

Κλειδωνω λοιπον το θεμα σου προσωρινα και οταν χαλαρωσεις και ηρεμισεις στειλε μου πμ να στο ξανανοιξω!

Καληνυχτα..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να το κάνω...από τη φύση τους τρώνε τα μικρά τους...γιατί να κάνουμε κάτι "Παραφύση"? Όποιο τα κατφέρει, καλώς να τα καταφέρει. Ρωτήστε και κανένα ιχθυολόγο.Αυτός που έχει την επιστημονική γνώση θα σας πει. Δε θέλω να κάνω εκτροφείο.

Πολύ φοβάμαι ότι διάλεξες λάθος χόμπι για εσένα και την οικογένειά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...